Ako sa zbaviť vlhkosti v byte alebo v dome? Máme niekoľko tipov a rád

vlhkosť
pexels.com

Ak je neprimeraná vlhkosť v byte aj vaším neželaným spoločníkom, pridali ste k viac ako 50 % domácností, ktoré riešia rovnaký problém. Či už sa potýkate s nadmerným množstvom vlhkosti alebo s jeho nedostatkom, ponúkame vám efektívne riešenia, ktoré vyliečia váš chorý byt.

Ako riešiť problém s vlhkosťou v byte?

V prvom rade by ste si mali odmerať hodnoty vlhkosti bytu. Poslúži vám na to vlhkomer, ktorý zoženiete samostatne alebo v kombinácii s interiérových teplomerom. Ideálna vlhkosť v byte má byť v rozmedzí od 45 do 60 %. Vyššia alebo nižšia hranica predstavuje zásadný problém pre celú rodinu. Ohrozuje vaše zdravie aj funkčnosť vášho bytu.

Ak ste zistili, že nie ste v tolerancii, poďme spoločne vyriešiť vzniknutú nepríjemnosť.

Kto je vinníkom vlhkosti vášho bytu?

Jediný a hlavný vinník, zapríčiňujúci vlhkosť v byte, neexistuje. Je ich hneď niekoľko. Kombináciou svojho poddielu vinny spôsobujú nepríjemnosti, ktoré majú nielen estetický, no najmä zdravotný dosah na váš každodenný život.

pixabay.com

Vetrajte, vetrajte, vetrajte!

V celom procese ste najdôležitejším riešením práve vy sami. Možno si to ani neuvedomujete, no každodenný život prináša do vašej domácnosti množstvo zbytočnej vlhkosti. Dýchanie, sprchovanie, varenie, či sušenie prádla sa podieľajú na zvyšovaní vlhkosti. A pritom stačí tak málo, stačí len pravidelne vetrať.

Správne vetranie nemusí byť veda. No zároveň pre správnu cirkuláciu vzduchu nestačí vyvetrať len ráno a večer. Vetrajte aspoň 4 krát za deň a rozhodne pocítite rozdiel v komforte bývania. Vetranie jednoducho pomáha vášmu bytu dýchať. Vlhkosť v byte bude tak len nepríjemnou spomienkou.

Nové kvalitné okná udržia teplo, ale aj vlhkosť.

Kúpa nových tesniacich okien vždy poteší. Eliminujú vám rušivý zvuk z ulice, udržia vás pekne v teple a zároveň neprepustia vlhkosť. Preto sa z vášho bytu môže stať jedna veľká špongia, ktorá to dlhodobo celé nasáva, až bude mať dosť.

Riešenie je jednoduché. Na správnu cirkuláciu vzduchu nepotrebujete meniť okná, stačí si len podrobne naštudovať funkcie a nastavenia okien, ktoré zabezpečia kvalitnú výmenu vzduchu aj bez tepelných strát. Pomerne veľká zmena nastane aj vtedy, ak si na oknách nastavíte letný a zimný režim. Prípadne, ak si v najčastejšie obývaných miestnostiach otvoríte mikrovetranie.

Dovoľujú stavby vaším bytom dýchať?

Samotná stavba, v ktorej je váš byt zasadený, predstavuje možné riziká spojené s otázkou udržiavania a prepúšťania vlhkosti. Ak neboli pri stavbe dodržané hydroizolačné štandardy, prípadne neskoršie zateplenie bytu prebehlo bez väčšej dôslednosti, problém s vlhkosťou je raz dva na svete.

V prípade, ak je porušená základná hydroizolácia, ktorá sa prejaví v podobe zatekajúcej strechy alebo ako závada v zateplení, je potrebné volať na pomoc odborníkov. Rozhodne však veľkú časť bežnej bytovej klímy viete ovplyvniť vlastným konaním.

Novostavby nie sú zárukou bezproblémového bývania.

V čerstvo dostavanej novostavbe sa drží zvýšená vlhkosť približne dva roky. Všetky vnútorné omietky, nátery a maľby potrebujú na úplné preschnutie oveľa dlhší čas a kvalitne tesniace okná množiacej sa vlhkosti ešte viac pridávajú. Ak ste sa ocitli v tejto situácii, nemajte strach, máme pre vás optimálne riešenie.

Prvé roky bývania v novostavbe si vyžadujú vysporiadanie sa s vlhkosťou dostatočným vykurovaním. Zvýšte preto teplotu kúrenia o minimálne jeden stupeň, čím predídete množeniu vlhkosti a plesniam vo vašom novom byte.

Prvé roky môžete očakávať vyšší účet za vykurovanie, no uisťujeme vás, že je to rozhodne nižšia investícia, ako keby ste museli bojovať s plesňami a zdravotnými následkami. Merajte vlhkosť v priebehu celého obdobia, aby ste naopak nestratili potrebnú vlhkosť na úrovni minimálne 45 %.

Výber správnych pomocníkov je kľúčový pre zdravie celej rodiny.

Kvalitné materiály sú pri ideálnom pomere vlhkosti v byte alfou a omegou. Najnovším trendom, pri optimalizácii ovzdušia vo vašej domácnosti, sú difúzne otvorené mineralizované omietky, ktoré vám zabezpečia ideálnu absorpciu a odovzdávanie vlhkosti vzduchu.

Ďalšími možnosťami regulácie bytovej klímy sú zvlhčovače a pohlcovače vlhkosti. V závislosti od toho, či máte vysokú alebo nízku vlhkosť je vhodné siahnuť po týchto pomocníkoch až potom, ako sa pokúsite situáciu riešiť pravidelným vetraním.

Ak vo vašej domácnosti máte problém so zvýšenou vlhkosťou a zároveň často sušíte prádlo v interiéri, ideálne bude pre vás zvážiť investíciu do sušičky prádla. Dokážete tak eliminovať veľmi veľký zdroj vodných pár vo vašom byte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ideálna teplota v byte: Takto teplo má byť v jednotlivých izbách

ideálna teplota v byte

Aká je ideálna teplota v byte?

Niektorí ľudia radi vykurujú svoje domovy na saharské teploty, zatiaľ čo iní sú naopak fanúšikmi arktickej sviežosti. Väčšina však volí stred, pričom sa riadi skrátka pocitovo. Je to chyba?

Všetky témy, ktoré zovšeobecňujú to “ako by niečo doma malo byť” sú tak trochu spornou otázkou, lebo každý preferuje a potrebuje niečo iné, v závislosti od mnohých faktorov. V tomto článku však zhrnieme niekoľko kľúčových bodov a pokúsime sa vám dať lepšiu predstavu o tom, aká teplota je pre váš domov správna, s prihliadnutím na každú z miestností.

Programová regulácia teploty

Najjednoduchšia regulácia kúrenia je pomocou programovateľného termostatu, ktorý sa umiestňuje v referenčnej miestnosti. Hoci je tento spôsob pomerne lacný a jednoduchý, nie je z hľadiska efektivity regulácie najvýhodnejší.

Ovládanie vykurovania je naozaj dôležité. Ak ho máte, použite ho. Ak ho nemáte, investujte do neho. Prečo? Je výhodné ak sa pre každú miestnosť dajú naprogramovať iné časové programy. Budúcnosť šetrenia energie je v inteligentnom ovládaní vykurovacej sústavy, vďaka ktorému je možné riadiť teplotu v jednotlivých miestnostiach programovo. Efektivita programovej regulácie teploty v miestnostiach sa môže odraziť v úsporách až do výšky 30 %.

Čo je pre Vás najdôležitejšie pri výbere dodávateľa klimatizácie alebo vykurovania?

Obývačka

Najviac času zvyčajne trávime v tejto spoločenskej miestnosti, či už v teplákoch, alebo vo večerných hodinách v pyžame. “Čím teplejšie, tým lepšie!”, niektorí sa riadia týmto heslom. Väčšina ľudí má však teplotu v obývacej izbe nastavenú medzi 19 a 22 stupňami. Výhodné je však miestnosť neprehrievať. Ideálne je, ak teplota nie je vyššia ako 20 alebo 21 stupňov.

Ak uvažujete o vykurovaní v obývačke, prihliadnite aj na jej štýl zariadenia. V súčasnosti je na trhu množstvo dizajnových radiátorov, ktoré sú nielen výkonné a efektívne, ale aj esteticky pomáhajú  interiéru.

Kúpeľňa

Chladná kúpeľňa je najhoršou nočnou morou. Ideálna teplota pri jej používaní je približne 23 stupňov, čo najlepšie dosiahnete pri kombinácii podlahového vykurovania a rebríkového radiátora.

Spálňa

Neexistuje nič blahodárnejšie, ako prejsť z najteplejšej miestnosti do spálne. V tejto miestnosti môže byť trochu chladnejšie. Najlepší nočný odpočinok dosiahnete, ak teplota nebude vyššia ako 20 stupňov. Teplotu pokojne naprogramujte na 18 alebo 19 stupňov a uvidíte, že neoľutujete.

Nedávna štúdia zistila, že niektorí ľudia počas zimy nastavujú teplotu až na 30 °C. V zle izolovanom byte alebo dome však takéto masívne kúrenie nemusí mať efekt, pretože teplota sa reálne v priestore tak vysoko nevyšplhá. Ak šortky vymeníte za hrubšie zimné oblečenie, ušetríte ročne stovky eur.

Zónová regulácia teploty

Až 74 % energie spotrebovanej v domácnostiach využívame na kúrenie. Najjednoduchšia regulácia kúrenia je pomocou programovateľného termostatu, ktorý sa umiestňuje v referenčnej miestnosti. Hoci je tento spôsob pomerne lacný a jednoduchý, nie je z hľadiska efektivity regulácie výhodný.

Oveľa efektívnejšia a aj úspornejšia je zónová regulácia teploty, vďaka ktorej si pre každú miestnosť môžete naprogramovať iné časové programy. Zabudli ste cestou na chatu stlmiť kúrenie? Alebo sa naopak vonku ochladilo a vy by ste si chceli dopriať návrat do vyhriateho domova? So zónou reguláciou vykurovania to už nebude problém! 

Jednoducho rozdelíte svoj domov na zóny napríklad: obývačka, spálňa, kuchyňa, kúpeľňa a vytvoríte si časový harmonogram podľa svojho životného rytmu. V každej miestnosti si v danom čase nastavíte teplotu vykurovania podľa svojich individuálnych potrieb. 

Vďaka mobilnej aplikácii môžete ovládať každý radiátor alebo podlahové vykurovanie aj prostredníctvom mobilu. Pohybom prsta na mobile si jednoducho vytvoríte časový program, ktorý sa prispôsobí vášmu životnému rytmu a presne sleduje vaše zvyky. Prehľad o stave vykurovania máte navyše vždy poruke.

Odborníci z innogy TermoTeamu vám ochotne poradia ako si zjednodušiť život a zároveň ušetriť. A to bez počiatočnej investície a stavebného zásahu do domácnosti. Efektivita zónovej regulácie vykurovania v miestnostiach sa môže odraziť v úsporách až do výšky 30 %.

Ideálna teplota v byte ak nie ste doma

Všetko závisí od toho, ako dlho budete mimo domu. Počas dňa, keď ste napríklad v práci a deti sú v škole, by kúrenie malo spočívať tak, aby teplota neklesla o viac ako pár stupňov.

Chystáte sa odísť z domu na niekoľko týždňov? Zrejme uvažujete, že úplne vypnete kúrenie. Je však potrebné myslieť na to, že teplota klesne drasticky a to môže viesť k problémom s vlhkosťou.

Počas vašej neprítomnosti je lepšie nastaviť termostat na miernu teplotu, napríklad 14 stupňov.  Počas dovolenky ho nastavte na určitú minimálnu teplotu a deň pred vašim návratom, môžete pomocou digitálneho termostatu postupne zvyšovať teplotu v miestnosti.

Počas vašej neprítomnosti môžete využiť zónovú reguláciu vykurovania s časovým programom  a termostat nastaviť na miernu teplotu, napríklad 14 stupňov. Rovnako počas dovolenky môžete teplotu znížiť na minimum a deň pred vašim návratom, ju môžete opätovne postupne zvyšovať. Termostatom môžete takto ovládať až 12 rozličných zón a cieľovú teplotu tak dokážete udržiavať po nastavenú dobu i trvalo, podľa vašich individuálnych potrieb.