Ako sa zbaviť vlhkosti v byte alebo v dome? Máme niekoľko tipov a rád

vlhkosť
pexels.com

Ak je neprimeraná vlhkosť v byte aj vaším neželaným spoločníkom, pridali ste k viac ako 50 % domácností, ktoré riešia rovnaký problém. Či už sa potýkate s nadmerným množstvom vlhkosti alebo s jeho nedostatkom, ponúkame vám efektívne riešenia, ktoré vyliečia váš chorý byt.

Ako riešiť problém s vlhkosťou v byte?

V prvom rade by ste si mali odmerať hodnoty vlhkosti bytu. Poslúži vám na to vlhkomer, ktorý zoženiete samostatne alebo v kombinácii s interiérových teplomerom. Ideálna vlhkosť v byte má byť v rozmedzí od 45 do 60 %. Vyššia alebo nižšia hranica predstavuje zásadný problém pre celú rodinu. Ohrozuje vaše zdravie aj funkčnosť vášho bytu.

Ak ste zistili, že nie ste v tolerancii, poďme spoločne vyriešiť vzniknutú nepríjemnosť.

Kto je vinníkom vlhkosti vášho bytu?

Jediný a hlavný vinník, zapríčiňujúci vlhkosť v byte, neexistuje. Je ich hneď niekoľko. Kombináciou svojho poddielu vinny spôsobujú nepríjemnosti, ktoré majú nielen estetický, no najmä zdravotný dosah na váš každodenný život.

pixabay.com

Vetrajte, vetrajte, vetrajte!

V celom procese ste najdôležitejším riešením práve vy sami. Možno si to ani neuvedomujete, no každodenný život prináša do vašej domácnosti množstvo zbytočnej vlhkosti. Dýchanie, sprchovanie, varenie, či sušenie prádla sa podieľajú na zvyšovaní vlhkosti. A pritom stačí tak málo, stačí len pravidelne vetrať.

Správne vetranie nemusí byť veda. No zároveň pre správnu cirkuláciu vzduchu nestačí vyvetrať len ráno a večer. Vetrajte aspoň 4 krát za deň a rozhodne pocítite rozdiel v komforte bývania. Vetranie jednoducho pomáha vášmu bytu dýchať. Vlhkosť v byte bude tak len nepríjemnou spomienkou.

Nové kvalitné okná udržia teplo, ale aj vlhkosť.

Kúpa nových tesniacich okien vždy poteší. Eliminujú vám rušivý zvuk z ulice, udržia vás pekne v teple a zároveň neprepustia vlhkosť. Preto sa z vášho bytu môže stať jedna veľká špongia, ktorá to dlhodobo celé nasáva, až bude mať dosť.

Riešenie je jednoduché. Na správnu cirkuláciu vzduchu nepotrebujete meniť okná, stačí si len podrobne naštudovať funkcie a nastavenia okien, ktoré zabezpečia kvalitnú výmenu vzduchu aj bez tepelných strát. Pomerne veľká zmena nastane aj vtedy, ak si na oknách nastavíte letný a zimný režim. Prípadne, ak si v najčastejšie obývaných miestnostiach otvoríte mikrovetranie.

Dovoľujú stavby vaším bytom dýchať?

Samotná stavba, v ktorej je váš byt zasadený, predstavuje možné riziká spojené s otázkou udržiavania a prepúšťania vlhkosti. Ak neboli pri stavbe dodržané hydroizolačné štandardy, prípadne neskoršie zateplenie bytu prebehlo bez väčšej dôslednosti, problém s vlhkosťou je raz dva na svete.

V prípade, ak je porušená základná hydroizolácia, ktorá sa prejaví v podobe zatekajúcej strechy alebo ako závada v zateplení, je potrebné volať na pomoc odborníkov. Rozhodne však veľkú časť bežnej bytovej klímy viete ovplyvniť vlastným konaním.

Novostavby nie sú zárukou bezproblémového bývania.

V čerstvo dostavanej novostavbe sa drží zvýšená vlhkosť približne dva roky. Všetky vnútorné omietky, nátery a maľby potrebujú na úplné preschnutie oveľa dlhší čas a kvalitne tesniace okná množiacej sa vlhkosti ešte viac pridávajú. Ak ste sa ocitli v tejto situácii, nemajte strach, máme pre vás optimálne riešenie.

Prvé roky bývania v novostavbe si vyžadujú vysporiadanie sa s vlhkosťou dostatočným vykurovaním. Zvýšte preto teplotu kúrenia o minimálne jeden stupeň, čím predídete množeniu vlhkosti a plesniam vo vašom novom byte.

Prvé roky môžete očakávať vyšší účet za vykurovanie, no uisťujeme vás, že je to rozhodne nižšia investícia, ako keby ste museli bojovať s plesňami a zdravotnými následkami. Merajte vlhkosť v priebehu celého obdobia, aby ste naopak nestratili potrebnú vlhkosť na úrovni minimálne 45 %.

Výber správnych pomocníkov je kľúčový pre zdravie celej rodiny.

Kvalitné materiály sú pri ideálnom pomere vlhkosti v byte alfou a omegou. Najnovším trendom, pri optimalizácii ovzdušia vo vašej domácnosti, sú difúzne otvorené mineralizované omietky, ktoré vám zabezpečia ideálnu absorpciu a odovzdávanie vlhkosti vzduchu.

Ďalšími možnosťami regulácie bytovej klímy sú zvlhčovače a pohlcovače vlhkosti. V závislosti od toho, či máte vysokú alebo nízku vlhkosť je vhodné siahnuť po týchto pomocníkoch až potom, ako sa pokúsite situáciu riešiť pravidelným vetraním.

Ak vo vašej domácnosti máte problém so zvýšenou vlhkosťou a zároveň často sušíte prádlo v interiéri, ideálne bude pre vás zvážiť investíciu do sušičky prádla. Dokážete tak eliminovať veľmi veľký zdroj vodných pár vo vašom byte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako sa zbaviť mravcov v byte a dome (+ druhy mravcov)

shutterstock

Stačí pár hodín nepozorného vetrania, pootvorené dvere a onedlho môžete čeliť armáde malých, no usilovných bojovníkov – mravcov, ktorí hľadajú potravu práve vo vašej domácnosti. A tu sa začína skutočný boj.

Tieto maličké stvorenia sa vám onedlho dostanú úplne všade. Ako prvú obsadia vašu kuchyňu. Je predsa zdrojom potravín a najlepším miestom na vytvorenie si hniezda pre svoju kráľovnú. Mravce sa veľmi rýchlo rozmnožujú a preto si vytvárajú ďalšie a ďalšie hniezda, ktoré môžete nachádzať skutočne kdekoľvek. V chlebníku, v múke, v starých časopisoch a najviac im chutia sladkosti. Preto je nesmierne dôležite zahájiť boj ešte na začiatku.

Mravce v dome? Čo to znamená?

Možno sa pýtate, či ste mohli zabrániť neželaným nájomníkom okupovať váš byt. Z časti áno, mohli. Jednoduchým riešením, ako do buducnosti zamedziť podobným neželaným návštevám je zabezpečenie bytu, či domu tak, aby mravce nemali jednoduchý prístup dnu. Najčastejším miestom vstupu mravcov do vašej domácnosti sú okná, preto stačí nainštalovať sieťky na okná, zatmeliť pukliny v stenách okolo okien a riziko útoku mravcov sa zníži na minimum.

Akým druhom mravcov čelíte?

Ešte pred samotným bojom s mravcami v byte je potrebné poznať protivníka, voči ktorému stojíte. Dostupné prostriedky na odstránenie a vyhubenie mravcov vo vašom byte sa líšia, podľa toho, aký druh mravcov je aktuálne vo vašej kuchyni.

Keď už budete mať jasnú predstavu s kým máte v boji tú česť, môžete sa poobzerať po najúčinnejších prostriedkoch, ktoré vás mravcov raz a navždy zbavia.

Vo všeobecnosti platí pár jednoduchých zásad:

Zabezpečte si okná a balkónové dvere tak, aby sa už žiadny mravec nemohol dostať dnu. Vynikajúce sú práve okenné, ochranné sieťky.
Všetky potraviny si uložte na bezpečné miesto, ktoré bude pevne uzavreté, prípadne ho môžete skladovať v chladničke. Nezabudnite aj na suché potraviny, ako je múka, cukor, strúhanka a koreniny.

Pravidelne po sebe umývajte riad a kuchynskú linku a podlahu, aby ste náhodou mravcom nenechávali potravu v podobe omrviniek, či kvapiek chutnej omáčky.

Pre lepšie rozpoznanie vám prinášame základný prehľad najčastejších druhov mravcov v byte a spôsob ako proti nim bojovať.

mravce
pexels.com

Malé červené mravce v byte

Ak si vo vašom byte vykračujú malé červené mravce, máte čo dočinenia s Mravcom faraónskym. Tieto malé tvory vedia veľmi rýchlo vytvoriť superkolónie, čím zamoria aj celé sídlisko. Pri boji s nimi je potrebné zaktivizovať celé napadnuté okolie.

Účinné rady ako bojovať s faraónmi

Na červené mravce je potrebný silný insekticídny postrek. Jeho aplikácia je trochu náročnejšia, pretože nezahŕňa len váš byt. Pre úspešnosť boja proti mravcom oslovte aj susedné byty. Mravce sú veľmi inteligentné, vzájomne komunikujú napríklad aj o hrozbe v podobe jedu a čakajú na vyprchanie škodlivej látky. Preto je možné, že si aplikáciu insekticídu opätovne zopakujete.

Okrídlené mravce v dome

Okrídlené mravce spoznáte do pár sekúnd. Majú výrazné členité telo, ktoré je rozdelené na tri časti a v strede im vyrastajú krídla. Radi sa zahniezďujú vo veľkých kolóniách napríklad v strúhanke, či v odpadkovom koši.

Účinné rady ako bojovať s okrídlenými mravcami

Ak nájdete hniezdo jednoducho vezmite do rúk vysávač a hniezdo zlikvidujete behom pár sekúnd. Ak ste hniezdo nenašli, účinné sú aj doma vyrobené postreky. Mravce nemajú radi mydlovú vodu. Dajte ju do rozprašovača a kolóniu ostriekajte. Rovnako môžete postupovať i s octovou vodou v pomere 1:1. Vynikajúci je tiež prášok z kurkumy, ale aj jedlá sóda, ktorú sú pre mravce jedom. Preto ich nasypte do oblasti, kde sa zdržiavajú. Chémiu používajte až v prípade, že sa do domu vrátia opakovane.

Malé čierne mravce v byte

Ak vám pochodujú po byte malé čierne mravce, môže ísť o Mravca mačinového. Hoci je to nepríjemný a otravný spoločník, je oveľa menej nebezpečný, ako červené faraónske mravce. Tvorí kolóniu len s jednou kráľovnou a do hniezda si nesie akúkoľvek potravu, ktorú dokáže uniesť.

Účinné rady ako sa zbaviť čiernych mravcov

Čierne mravce vyhubíte pomerne rýchlo, stačí si zaobstarať mravčí domček s jedom a čoskoro máte po probléme. Najideálnejšie je, ak túto procedúru vykonáte ihneď, pretože mravce veľmi rýchlo pochopia, že ide o nebezpečnú látku a vyhnú sa jej. Stačí len vystihnúť ten správny moment.