Ako sa zbaviť vlhkosti v byte alebo v dome? Máme niekoľko tipov a rád

vlhkosť
pexels.com

Ak je neprimeraná vlhkosť v byte aj vaším neželaným spoločníkom, pridali ste k viac ako 50 % domácností, ktoré riešia rovnaký problém. Či už sa potýkate s nadmerným množstvom vlhkosti alebo s jeho nedostatkom, ponúkame vám efektívne riešenia, ktoré vyliečia váš chorý byt.

Ako riešiť problém s vlhkosťou v byte?

V prvom rade by ste si mali odmerať hodnoty vlhkosti bytu. Poslúži vám na to vlhkomer, ktorý zoženiete samostatne alebo v kombinácii s interiérových teplomerom. Ideálna vlhkosť v byte má byť v rozmedzí od 45 do 60 %. Vyššia alebo nižšia hranica predstavuje zásadný problém pre celú rodinu. Ohrozuje vaše zdravie aj funkčnosť vášho bytu.

Ak ste zistili, že nie ste v tolerancii, poďme spoločne vyriešiť vzniknutú nepríjemnosť.

Kto je vinníkom vlhkosti vášho bytu?

Jediný a hlavný vinník, zapríčiňujúci vlhkosť v byte, neexistuje. Je ich hneď niekoľko. Kombináciou svojho poddielu vinny spôsobujú nepríjemnosti, ktoré majú nielen estetický, no najmä zdravotný dosah na váš každodenný život.

pixabay.com

Vetrajte, vetrajte, vetrajte!

V celom procese ste najdôležitejším riešením práve vy sami. Možno si to ani neuvedomujete, no každodenný život prináša do vašej domácnosti množstvo zbytočnej vlhkosti. Dýchanie, sprchovanie, varenie, či sušenie prádla sa podieľajú na zvyšovaní vlhkosti. A pritom stačí tak málo, stačí len pravidelne vetrať.

Správne vetranie nemusí byť veda. No zároveň pre správnu cirkuláciu vzduchu nestačí vyvetrať len ráno a večer. Vetrajte aspoň 4 krát za deň a rozhodne pocítite rozdiel v komforte bývania. Vetranie jednoducho pomáha vášmu bytu dýchať. Vlhkosť v byte bude tak len nepríjemnou spomienkou.

Nové kvalitné okná udržia teplo, ale aj vlhkosť.

Kúpa nových tesniacich okien vždy poteší. Eliminujú vám rušivý zvuk z ulice, udržia vás pekne v teple a zároveň neprepustia vlhkosť. Preto sa z vášho bytu môže stať jedna veľká špongia, ktorá to dlhodobo celé nasáva, až bude mať dosť.

Riešenie je jednoduché. Na správnu cirkuláciu vzduchu nepotrebujete meniť okná, stačí si len podrobne naštudovať funkcie a nastavenia okien, ktoré zabezpečia kvalitnú výmenu vzduchu aj bez tepelných strát. Pomerne veľká zmena nastane aj vtedy, ak si na oknách nastavíte letný a zimný režim. Prípadne, ak si v najčastejšie obývaných miestnostiach otvoríte mikrovetranie.

Dovoľujú stavby vaším bytom dýchať?

Samotná stavba, v ktorej je váš byt zasadený, predstavuje možné riziká spojené s otázkou udržiavania a prepúšťania vlhkosti. Ak neboli pri stavbe dodržané hydroizolačné štandardy, prípadne neskoršie zateplenie bytu prebehlo bez väčšej dôslednosti, problém s vlhkosťou je raz dva na svete.

V prípade, ak je porušená základná hydroizolácia, ktorá sa prejaví v podobe zatekajúcej strechy alebo ako závada v zateplení, je potrebné volať na pomoc odborníkov. Rozhodne však veľkú časť bežnej bytovej klímy viete ovplyvniť vlastným konaním.

Novostavby nie sú zárukou bezproblémového bývania.

V čerstvo dostavanej novostavbe sa drží zvýšená vlhkosť približne dva roky. Všetky vnútorné omietky, nátery a maľby potrebujú na úplné preschnutie oveľa dlhší čas a kvalitne tesniace okná množiacej sa vlhkosti ešte viac pridávajú. Ak ste sa ocitli v tejto situácii, nemajte strach, máme pre vás optimálne riešenie.

Prvé roky bývania v novostavbe si vyžadujú vysporiadanie sa s vlhkosťou dostatočným vykurovaním. Zvýšte preto teplotu kúrenia o minimálne jeden stupeň, čím predídete množeniu vlhkosti a plesniam vo vašom novom byte.

Prvé roky môžete očakávať vyšší účet za vykurovanie, no uisťujeme vás, že je to rozhodne nižšia investícia, ako keby ste museli bojovať s plesňami a zdravotnými následkami. Merajte vlhkosť v priebehu celého obdobia, aby ste naopak nestratili potrebnú vlhkosť na úrovni minimálne 45 %.

Výber správnych pomocníkov je kľúčový pre zdravie celej rodiny.

Kvalitné materiály sú pri ideálnom pomere vlhkosti v byte alfou a omegou. Najnovším trendom, pri optimalizácii ovzdušia vo vašej domácnosti, sú difúzne otvorené mineralizované omietky, ktoré vám zabezpečia ideálnu absorpciu a odovzdávanie vlhkosti vzduchu.

Ďalšími možnosťami regulácie bytovej klímy sú zvlhčovače a pohlcovače vlhkosti. V závislosti od toho, či máte vysokú alebo nízku vlhkosť je vhodné siahnuť po týchto pomocníkoch až potom, ako sa pokúsite situáciu riešiť pravidelným vetraním.

Ak vo vašej domácnosti máte problém so zvýšenou vlhkosťou a zároveň často sušíte prádlo v interiéri, ideálne bude pre vás zvážiť investíciu do sušičky prádla. Dokážete tak eliminovať veľmi veľký zdroj vodných pár vo vašom byte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

7 tipov, ako jednoducho a rýchlo ušetriť energie vo vašej domácnosti

šetrenie energie
pexels.com

Viete, koľko mesačne platíte v domácnosti za elektrinu, vodu alebo vykurovanie?

Nebude to málo.

A to nehovorím o nedoplatkoch, ktoré vás väčšinou na konci roka nepríjemne prekvapia.

V tomto článku vám ukážem niekoľko praktických tipov, ktoré vám pomôžu znížiť vaše náklady na energie, ale bez straty pohodlia.

Začíname.

Šetrenie elektriny

Najväčšia položka na energie v domácnostiach je väčšinou elektrina. Najviac elektriny vo vašom byte alebo dome spotrebuje chladnička s mrazničkou a osvetlenie.

Ak by ste napr. vymenili klasickú 100 W žiarovku za úspornú žiarivku, za rok by ste ušetrili zhruba 10 EUR len na jednej žiarovke.

Teraz si spočítajte, koľko žiaroviek v byte alebo dome máte. A koľko môžete spolu ušetriť.

 1. LED osvetlenie vám ušetrí až 80 % elektriny oproti klasickým žiarovkám

Väčšina domácností stále používa klasické žiarovky alebo halogénové žiarovky, ktoré bežne nájdete v tzv. bodovkách.

led žiarovky

Možno máte doma úsporné žiarivky. Tie však trpia rôznymi neduhmi ako je nepríjemné blikanie, alebo dlhšia doba rozsvietenia. Tento typ žiaroviek je už prežitý.

TIP: Najlepším riešením v dnešnej dobe sú totiž LED žiarovky, ktoré dokážu ušetriť oproti klasickým a halogénovým žiarovkám až 75-80% energie.

Dnes cena LED žiaroviek klesla až tak výrazne, že ich nájdete takmer všade, od pouličného osvetlenia až po denné svietenie v autách.

Rozdiel v životnosti oproti halogénovým žiarovkám je pritom až  10 000 hodín. Zatiaľ, čo životnosť LED žiaroviek je od 15 tisíc do 30 tisíc hodín, halogénové žiarovky Vám vydržia svietiť nanajvýš 10 000 hodín.

LED Žiarovky nájdete  v rôznych prevedeniach a vo všetkých objímkach. Taktiež máte k dispozícii rôzne teplotné zafarbenia od príjemnej teplej až po studenú bielu, ktorá sa hodí najmä ako pracovné osvetlenie.

Poďme si ukázať na príklade, koľko môžete s LED žiarovkami ročne ušetriť.

Klasická žiarovka LED žiarovka
Príkon 60 W 8 W
Cena spotrebovanej elektriny 0,009 €/hod. 0,00012 €/hod.
Cena elektriny za rok 16,44 EUR len 2,93 EUR

 

 1. Automatické senzory zapnú svetlo vtedy keď ho potrebujete

Určite si spomínate na mnoho situácií, kedy necháte zapnuté svetlo v chodbe. V takomto prípade pomáhajú automatické senzory, ktoré reagujú na pohyb. Hodia sa práve na priestory ako sú chodby alebo kúpeľne, ktoré ostanú osvetlené len vtedy, keď to potrebujete.

 1. Ideálne osvetlenie v exteriéri využíva solárnu energiu

Pri osvetlení vašej záhrady, vstupu do domu alebo balkóna sú najlepším riešením solárne lampy so senzorom pohybu. Vďaka výkonnej batérii a nízkonapäťovým LED žiarovkám fungujú bez problémov aj počas zimných mesiacoch. Jednoduché a výhodné riešenie.

Šetrenie vody

Voda je po elektrine ďalšou energiou, kde viete veľmi ľahko ušetriť nejaké tie eurá.

Štvorčlenná rodina minie za rok zhruba 200 000 litrov vody.

Viete si to predstaviť? Je to zhruba 5 veľkých bazénov.

Ako jednoducho a rýchlo ušetriť?

 1. Úsporné perlátory znížia množstvo vody, ale zachovajú komfort

Bežné rady, s ktorými sa stretnete pri šetrení vody je vypínať kohútik pri činnostiach, kedy vodu nepotrebujete. Napríklad keď sa v sprche mydlíte alebo si umývate zuby.

Kto to však v praxi skutočne robí?

Omnoho komfortnejšie je, keď vodu vypínať nemusíte, len ju trochu “priškrtíte”. Efektívny šetrič vody je úsporny perlátor, ktorý funguje na princípe obmedzenia prietoku vody a primiešania vzduchu do prúdu vody. Toto riešenie šetrí vodu bez straty komfortu pri umývaní.

perlátor

Bežne sa používajú jednoduché perlátory, ktoré však majú úsporu cca 40%, no v ponuke sú perlátory s úsporou vody až 85 percent a s funkciami, ako je dotykové zapínanie, vypínanie a časovanie.

Výhoda perlátorov je, že sú veľmi lacné, pasujú na každú umývadlovú batériu a ich návratnosť sa počíta v týždňoch.

 1. Pákové a termostatické batérie ušetria až 40% vody

Ak máte klasické kohútikové batérie, vymeňte ich za moderné pákové. Ušetríte až 40 percent vody. Termostatické batérie regulujú presnú teplotu vody a dokážu ušetriť ďalšie litre.

Bežná sprcha minie 20 l za minútu. Bez toho, aby ste pocítili znížený komfort však môžete ušetriť až ďalších 70%.

Nová úsporná sprchová hlavica totiž obsahuje zmiešavače vzduchu, ktoré vodu naperlia a vytvoria tzv. dažďový efekt.

Ak chcete znížiť spotrebu vody, nemusíte meniť sprchovú hlavicu. Stačí k nej pridať regulátor – obmedzovač prietoku vody, ktorý ľahko nainštalujete a ihneď šetríte financie.

 1. Umývačka riadu spotrebuje o štvrtinu menej vody ako ručné umývanie

Umývačka riadu je už dnes štandardným spotrebičom v domácnosti. A zaslúžene. Pri bežnom ručnom umývaní spotrebujete bežne nad 40 litrov vody. Umývačka si vystačí približne len s 10 litrami vody.

umývačka riadu

Šetrenie tepla

Väčšina tepla v byte alebo v dome uniká najmä cez obvodové múry, okná a vonkajšie dvere alebo strechy.

Energiu však môžete šetriť aj bez veľkých stavebných zásahov. Na trhu existuje niekoľko šikovných nástrojov na šetrenie tepla, ktoré vám s úsporou pomôžu.

 1. Zvýšte výkon vašich radiátorov bez ich výmeny

Úniku tepla radiátora môžete zamedziť použitím jednoduchej fólie, ktorú umiestníte na stenu za radiátor. Fólia teplo od radiátora odráža späť a efektívne zabraňuje jeho stratám. Treba však dbať na to, akú fóliu použijete, nakoľko väčšina z nich po približne 6 mesiacoch vplyvom tepla stráca svoje pôvodné vlastnosti.

Reflexná fólia s vlastnosťami z leteckého priemyslu zachováva dlhodobo svoje schopnosti.

Zvýšenie účinnosti vykurovania môže tiež zabezpečiť ventilátor na radiátor. Teplo z radiátora sa rýchlejšie dostane do miestnosti a rýchlejšie ju vykúri, je možné znížiť teplotu vody vo vykurovacom okruhu. Podľa použitej technológie je možné skrátiť vykúrenie miestnosti až 5-násobne. Termostat tak radiátor skôr vypne a vy tak ušetríte ďalšie peniaze.

Ako jednoducho šetriť

 • vymeňte klasické žiarovky za LED osvetlenie
 • nainštalujte automatické senzory zapínania osvetlenia
 • namontujte si úsporné perlátory na šetrenie vody
 • klasické batérie vymeňte za pákové
 • riad umývajte v umývačke
 • zvýšte výkon radiátora použitím jednoduchej fólie

Záver

Dnes máte na výber z množstva užitočných pomocníkov, ktorí šetria energie a vašu peňaženku.

Poznáte ďalšie tipy? Napíšte nám do komentárov.