Ako sa zbaviť plesne na stene

pleseň na stene
Ako sa zbaviť plesne na stene
4.8 4 hodnotení

Ako sa zbaviť plesne na stene
4.8 4 hodnotení

Dýchanie.

Táto plneautomatizovaná činnosť nám dovoľuje byť nažive. Rovnako ako my, aj steny domov a bytov potrebujú dýchať, aby boli v dobrej kondícii. Ak tomu tak nie je, prejaví sa to okamžite v podobe zvýšenej vlhkosti a vznikom plesní.

Prečo vzniká pleseň na stene a ako si ňou poradiť? Na tieto otázky sme sa opýtali priamo odborníkov. Okrem pokazeného estetického hľadiska, je najpodstatnejšie brať ohľad na svoje zdravie a zdravie celej rodiny.

Plesne v byte spôsobujú choroby

Plesne, ktoré sa vám objavili na stenách vašej domácnosti sú toxigénne, mikroskopické huby, produkujú mykotoxíny, ktoré spôsobujú alergie a ďalšie ochorenia. Najčastejšie vyskytovaným druhom plesne v domácnostiach, sú druhy rodov Penicilium a Aspergillus, ktorých mnohí zástupcovia produkujú mykotoxíny. Plesne, preto rozhodne nepodceňujte.

Plesne môžu mať viacero farebných podôb, známa je aj biela pleseň, ktorú na bielom nátere len ťažko spozorujete. No určite ju ucítite. Na stenách sa môže objaviť pleseň bielej, žltej, zelenej, krémovej, modrej, čiernej alebo šedej farby.

Ako vzniká pleseň?

V niektorých prípadoch je veľmi zložité určiť prvotnú príčinu množiacich sa plesní. Môže to byť kombinácia viacerých faktorov. Medzi najčastejšie zdroje plesní patria:

  • nedostatočné vetranie priestorov,
  • nadbytočná vlhkosť v interiéri,
  • nesprávna inštalácia okien,
  • nesprávny spôsob vykurovania,
  • vlhké miestnosti, ako kúpeľňa, sušiareň, práčovňa, kuchyňa bez možnosti vetrania,
  • Nedostatočne používanie odsávača pár pri varení,
  • slabé utesnenie a neustále zatekanie,
  • nedostatočné vysušenie stavieb,
  • nesprávne zateplenie budovy.

Okrem odstránenia plesne z vašej steny je nutné hľadať a odstrániť príčinu tvorby plesni na stenách. Ak vylúčite všetky stavebné chyby, ktoré môžu byť dôvodom vašich problémov s plesňami, je potrebné odstrániť chyby, ktorými prispievate k tvorbe plesní vlastnou činnosťou.

Pleseň v novostavbe

Pleseň už pár rokov nie je výsadou len starých domov a bytov. Niektoré novostavby súčasnosti sa sa stavajú bez dostatočného odvetrávania, čo spôsobuje nielen v domácnosti, ale aj v práci tzv. building related illnesses (choroby spôsobené budovami). Obráťte sa na majiteľa budovy a žiadajte ho o nápravu.

Ak sa vám často rosia okná je to už prvá predzvesť, že majú plesne vynikajúce podmienky pre ich vznik a rast. Plastové okná často vytvárajú pocit tzv. igelitovho vrecka, kde byt nemá šancu nadbytočnú vlhkosť vylúčiť. Zamerajte sa preto na pravidelné vetranie a časté mikrovetranie.

Ako odstrániť pleseň z vašich stien

Ako sme už spomínali vyššie, plesne sú zdraviu škodlivé, preto sa pre likvidáciu plesní vyzbrojte. Steny, ktoré sú postihnuté plesňou, je potrebné ošetriť na viacerých urovniach. V žiadom prípade sa plesne nedotýkajte, ani ju nezoškrabavájte. Rozniesla by sa po celom byte a narobili by ste si ešte väčší problém.

Na fórach sa dočítate aj o prírodných formách dezinfekčných prostriedkov, ktoré neobsahujú škodlivé chemikálie. Ocot, čajovníkový olej, extrakt z grapfruitových zrniečok sú domácimi pomocníkmi v boji s malými lokálnymi plesňami. Na tie väčšie sa už vybavte silnejšími zbraňami.

Stačí dodržať tieto tri kroky a boj s plesňami určite vyhráte.

1. Krok

Zakúpte si sprej na odstránenie plesní, maliarsku fóliu, špachtľu, vaček, penetračný náter a maliarsku farbu, ktorá je špeciálne určená proti plesniam. Odporúčame vám aj rúško, ktorým sa ochránite pred vdýchnutím hubotvorných zárodkov.

2. Krok

Rozprestrite fóliu po podlahe a nábytku. Nasaďte si rúško a nastriekajte všetky plesne sprejom proti plesni. Keď je stena ešte vlhká, zoškrabte pleseň až do jej zárodku. Niekedy môže byť pleseň skutočne hlboko v stene, nezľaknite sa toho a odstráňte ju celú. Následne očistené miesta postriekajte opäť sprej proti plesni a nechajte pôsobiť minimálne 6 hodín. Všetky nečistoty, ktoré spadli na fóliu je potrebné okamžite zlikvidovať.

3. Krok

Po 6 hodinách odpočinku vás bude čakať penetračný náter a maliarsky náter proti plesni. Ak ste mali zárodky plesne veľmi hlboko, môžete na vyhĺbené miesta v stene aplikovať sádru na vyrovnanie. Po vymaľovaní je potrebné pravidelné vetranie a udržiavanie správnej vlhkosti vo vašej domácnosti. V tejto fáze sa môžete zamerať na hľadanie príčiny a jej postupné odstránenie.

Ako sa zbaviť plesne na stene
4.8 4 hodnotení

Zdieľajte tento článok

Ako vybrať sieťky na okno a zbaviť sa otravného hmyzu

sieťka proti hmyzu
Ako vybrať sieťky na okno a zbaviť sa otravného hmyzu
5 4 hodnotení

Bzučanie, zaháňanie sa rukou okolo seba, plieskanie po rôznych častiach tela. Poznáte to?

Určite áno, otravný hmyz si “zasadol” už na viacerých z nás a nikdy to nebol príjemný zážitok.

Otravný hmyz vie nabúrať slnečné, letné dni, plné pohody a tak sme sa rozhodli nájsť efektívne riešenia, ktoré vám pomôžu pri boji s otravným hmyzom. A boli sme úspešní. Našli sme overené tipy a postupy, ktoré si v domácnosti zamilujete.

Sieťky do okien

Pre pokojné letné noci a dni, by ste mali zvážiť výber sieťok do okien. Pre finančnú aj časovú nenáročnosť sa stačí zamerať len na tie okná, ktoré často otvárate, ktorými najčastejšie vetráte. Keď ste si už stanovili počet sieťok do okien, je čas vybrať si správny a vhodný typ siete do vášho okna.

sieťky na okno

Výber je rozmanitý, stačí si vybrať práve podľa vašich osobných preferencií a potrieb.

Pevná sieť s lemom pre sezónnu pomoc

Táto sieť je ideálna pre majiteľov plastových okien, ako aj eurookien. Sieť sa jednoducho len vkladá do rámu okna, pričom je možné ju kedykoľvek vybrať a presunúť do iného okna alebo v zime zložiť. Sieť je nenápadná a dokonale splynie s rámom okna. Pred samotnou kúpou si nezabudnite na zmeranie obvodu ramu vašich okien.

Pevná sieť pre celoročný komfort

Pevná sieť sa montuje na vonkajšiu časť rámu okien, ktorá vám naprieč všetkým ročným obdobiam zabezpečí komfort a ochranu pred doterným hmyzom. Ak ste majiteľom netypických rozmerov okien, táto alternatíva je pre vás ideálna.

Balkónové a dverové siete zaistia veľkú plochu

Tento typ sietí využijete najmä pri balkónoch, či vstupných dverách na terasu. Montujú sa z vonkajšej strany dverí a otvárajú sa ako samostatné dvere. Preto bude vetranie, počas letných dní o niečo jednoduchšie.

Rolovacie siete proti otravnému hmyzu

Sieť si namontujete z vonkajšej strany okien a zrolujete si ju len vtedy, keď ju budete práve potrebovať. Je to veľmi jednoduché a univerzálne riešenie pre celoročné a dokonca aj sezónne využitie sietí. Toto riešenie je dostupné aj pre strešné okná a dokáže pokryť plochu do 3 m².

Zhrňovacie siete pre zaujímavý vzhľad

Tento druh siete je skvelým pomocníkom práve pre majiteľov francúzskych okien. Sú vyrábané z hliníkových profilov, ktoré po namontovaní do seba krásne zapadnú a vytvoria sieť s harmonikovým vzhľadom.

Predokenná roleta ako riešenie 2v1

Ak ste premýšlali nad roletami a sieťkou proti hmyzu, toto riešenie je pre vás ako stvorené. Predokenná roleta v sebe zahŕňa obe riešenia. Ochráni vás nielen proti hmyzu, no dokáže vás ochrániť aj pred poveternostnými podmienkami, či slnečným svitom.

Stačí si len vybrať sieť, ktorá bude sedieť práve vašim oknám a problém s otravným hmyzom ľahko vyriešite. Ak sa však aktuálne trápite s desiatkami pochodujúcich mravcov po vašej kuchyni, či poletujúcich moliach vo vašom šatníku, máme pre vás optimálne riešenia.

Prírodné vône, ktoré hmyzu “nevonia”

Na mravce sa stačí vyzbrojiť trpezlivosťou a účinnou zbraňou, ktorú nájdete priamo v kuchyni. Odsledujte si mravčie cestičky a nasypte na ne dávku mletej škorice a mletého klinčeku. Tieto aromatické látky mravce odlákajú a váš problém sa tým vyrieši. Jednoduché, že?

Na mole vo vašej skrini sa stačí vyzbrojiť levanduľou a vôňou z pomarančovej kôry. Táto kombinácia je pre mole neprijateľná. Túto metódu môžete používať aj ako prevenciu pred otravnými moľami.

Chráňte svoje telo

Hoci vás doma ochránia sieťky na oknách, ochranu pred otravným a bodavým hmyzom je potrebné zabezpečiť aj von. Použite účinné repelenty, náramky proti hmyzu a doprajte si aj viac vitamínu B12.

Zabíjanie užitočného hmyzu nie je riešením.

Hmyz je veľmi dôležitý pre celkový ekosystém našej planéty, preto by sme mali dbať na také riešenia, ktoré hmyz nezahubia, no odlákajú ho od vás na kilometre ďaleko. Užitočný hmyz sa predsa stará o opeľovanie, rozširovanie rastlín, reguláciu stavu škodcov, likvidáciu uhynutých organizmov, ovplyvňovanie kvality pôdy a pomáha aj pri bioindikácii znečistenia vôd. Hoci je pre nás hmyz poriadne otravný, poväčšine má v kolobehu života svoj význam.

Zdieľajte tento článok