Návod: Ako sa zbaviť a odstrániť plesne na stene u vás doma?

shutterstock

Dýchanie.

Táto plneautomatizovaná činnosť nám dovoľuje byť nažive. Rovnako ako my, aj steny domov a bytov potrebujú dýchať, aby boli v dobrej kondícii. Ak tomu tak nie je, prejaví sa to okamžite v podobe zvýšenej vlhkosti a vznikom plesní.

Prečo vzniká pleseň na stene a ako si ňou poradiť? Na tieto otázky sme sa opýtali priamo odborníkov. Okrem pokazeného estetického hľadiska, je najpodstatnejšie brať ohľad na svoje zdravie a zdravie celej rodiny.

Plesne v byte spôsobujú choroby

Plesne, ktoré sa vám objavili na stenách vašej domácnosti sú toxigénne, mikroskopické huby, produkujú mykotoxíny, ktoré spôsobujú alergie a ďalšie ochorenia. Najčastejšie vyskytovaným druhom plesne v domácnostiach, sú druhy rodov Penicilium a Aspergillus, ktorých mnohí zástupcovia produkujú mykotoxíny. Plesne, preto rozhodne nepodceňujte.

Plesne môžu mať viacero farebných podôb, známa je aj biela pleseň, ktorú na bielom nátere len ťažko spozorujete. No určite ju ucítite. Na stenách sa môže objaviť pleseň bielej, žltej, zelenej, krémovej, modrej, čiernej alebo šedej farby.

Ako vzniká pleseň?

V niektorých prípadoch je veľmi zložité určiť prvotnú príčinu množiacich sa plesní. Môže to byť kombinácia viacerých faktorov. Medzi najčastejšie zdroje plesní patria:

 • nedostatočné vetranie priestorov,
 • nadbytočná vlhkosť v interiéri,
 • nesprávna inštalácia okien,
 • nesprávny spôsob vykurovania,
 • vlhké miestnosti, ako kúpeľňa, sušiareň, práčovňa, kuchyňa bez možnosti vetrania,
 • Nedostatočne používanie odsávača pár pri varení,
 • slabé utesnenie a neustále zatekanie,
 • nedostatočné vysušenie stavieb,
 • nesprávne zateplenie budovy.

Okrem odstránenia plesne z vašej steny je nutné hľadať a odstrániť príčinu tvorby plesni na stenách. Ak vylúčite všetky stavebné chyby, ktoré môžu byť dôvodom vašich problémov s plesňami, je potrebné odstrániť chyby, ktorými prispievate k tvorbe plesní vlastnou činnosťou.

Pleseň v novostavbe

Pleseň už pár rokov nie je výsadou len starých domov a bytov. Niektoré novostavby súčasnosti sa sa stavajú bez dostatočného odvetrávania, čo spôsobuje nielen v domácnosti, ale aj v práci tzv. building related illnesses (choroby spôsobené budovami). Obráťte sa na majiteľa budovy a žiadajte ho o nápravu.

Ak sa vám často rosia okná je to už prvá predzvesť, že majú plesne vynikajúce podmienky pre ich vznik a rast. Plastové okná často vytvárajú pocit tzv. igelitovho vrecka, kde byt nemá šancu nadbytočnú vlhkosť vylúčiť. Zamerajte sa preto na pravidelné vetranie a časté mikrovetranie.

Ako odstrániť pleseň z vašich stien

Ako sme už spomínali vyššie, plesne sú zdraviu škodlivé, preto sa pre likvidáciu plesní vyzbrojte. Steny, ktoré sú postihnuté plesňou, je potrebné ošetriť na viacerých urovniach. V žiadom prípade sa plesne nedotýkajte, ani ju nezoškrabavájte. Rozniesla by sa po celom byte a narobili by ste si ešte väčší problém.

Na fórach sa dočítate aj o prírodných formách dezinfekčných prostriedkov, ktoré neobsahujú škodlivé chemikálie. Ocot, čajovníkový olej, extrakt z grapfruitových zrniečok sú domácimi pomocníkmi v boji s malými lokálnymi plesňami. Na tie väčšie sa už vybavte silnejšími zbraňami.

Stačí dodržať tieto tri kroky a boj s plesňami určite vyhráte.

1. Krok

Zakúpte si sprej na odstránenie plesní, maliarsku fóliu, špachtľu, vaček, penetračný náter a maliarsku farbu, ktorá je špeciálne určená proti plesniam. Odporúčame vám aj rúško, ktorým sa ochránite pred vdýchnutím hubotvorných zárodkov.

2. Krok

Rozprestrite fóliu po podlahe a nábytku. Nasaďte si rúško a nastriekajte všetky plesne sprejom proti plesni. Keď je stena ešte vlhká, zoškrabte pleseň až do jej zárodku. Niekedy môže byť pleseň skutočne hlboko v stene, nezľaknite sa toho a odstráňte ju celú. Následne očistené miesta postriekajte opäť sprej proti plesni a nechajte pôsobiť minimálne 6 hodín. Všetky nečistoty, ktoré spadli na fóliu je potrebné okamžite zlikvidovať.

3. Krok

Po 6 hodinách odpočinku vás bude čakať penetračný náter a maliarsky náter proti plesni. Ak ste mali zárodky plesne veľmi hlboko, môžete na vyhĺbené miesta v stene aplikovať sádru na vyrovnanie. Po vymaľovaní je potrebné pravidelné vetranie a udržiavanie správnej vlhkosti vo vašej domácnosti. V tejto fáze sa môžete zamerať na hľadanie príčiny a jej postupné odstránenie.

Ako sa zbaviť prachu u vás doma? Toto je základné know-how

pexels.com

Alfou omegou je pravidelnosť pri upratovaní a utieranie povrchov, na ktoré sa prach usádza. Zvyčajne ide o všetky odkryté miesta v domácnosti. Viditeľné viac i menej.

Ignorovať prítomnosť zaprášených miest sa vám nevyplatí. Nechcete predsa riskovať vaše zdravie, alergiu či podráždenie dýchacích ciest.

V boji proti prachu dodržiavajte tieto kroky

 • Prach vždy utierajte smerom zhora dole. Vysávanie je zbytočné, ak utieraním rozvírite prach a ten vám na podlahu padne znovu.
 • Pri vytieraní prachu nezabúdajte aj na menej viditeľné miesta, ako vrchy skriniek, podlahové lišty, rohy miestnosti, podlahu pod a za nábytkom, kľučky, vypínače, lustre, listy kvetov, medzery v radiátore, zástrčky či okolie káblov.
 • Nepoužívajte huňaté prachovky, ktoré prach len roznášajú, namiesto toho, aby vás ho zbavili. Odporúčame vám používať handričky z mikrovlákna. Tento materiál prach zachytáva a nepúšťa ďalej. Pred použitím ich vždy namočte. Vlhké handričky si s prachom poradia lepšie ako suché.
 • Menej vetrajte. Vyhnete sa tak zbytočnému prenášaniu čiastočiek prachu do vášho interiéru.
 • Vyberajte úložné priestory, ktoré môžete uzatvoriť. Prach sa tak nebude usádzať na a do uskladnených vecí v škatuliach či policiach, ale len na ich vrch.
 • Často meňte posteľnú bielizeň. Môžete ju jemne pretrieť aj vlhkou handrou.
 • Pravidelne perte závesy, obliečky a bytový textil, vankúše či deky. Pokiaľ máte prachu doma neúmerne veľa, mali by ste posteľnú bielizeň meniť 1x za deň. Ak je to pre vás príliš často, aspoň 1x za týždeň. Deky pravidelne perte v 2 až 3 týždenných intervaloch.
 • Podlahy pravidelne umývajte na mokro a aspoň raz za pol roka vytepujte koberec aj sedačku v obývačke.
 • Máte domácich miláčikov? Pravidelne ich strihajte a češte. Zbavíte sa tak chlpov a srsti, ktorá by inak skončila v koberci.

Zdravá filtrácia vzduchu

Ak doma používate centrálne kúrenia a klímu, mali by ste myslieť na výmenu vzduchových filtrov. Prach v byte alebo dome sa v nich totiž rád zvykne usádzať. Pri výbere filtru siahnite po kvalitnom papierovom alebo látkovom filtri. Mali by vydržať 1 až 3 mesiace.

Môžete vyskúšať aj čističku vzduchu

S prachom vám pomôže aj čistička vzduchu – pohlcovač prachu. V miestnosti zachytí prachové častice a efektívne pomôže v domácnosti, v ktorej sa často a veľa hromadí prach. Ocení ho každý alergik. Má však nevýhodu, a to, že zvyčajne funguje len pre jednu miestnosť. Ak budete chcieť čistý vzduch v celej domácnosti, budete si ich musieť zadovážiť viac.

Udržujte poriadok od prachu

Účinnú obranu, ako sa zbaviť prachu v domácnosti, nájdete v pravidelnom upratovaní. Základom je vysávanie, ktorého efekt zdvojnásobia vysávače s HEPA filtrami (dokážu vysať maximálne množstvo prachu). Vysávačom nezabúdajte taktiež pravidelne meniť filtre.

Pred vysávaním vždy poutierajte prach nielen na miestach, kde sa bežne nachádzate, ale aj na tých, ktoré si normálne nevšímate.

Na zametenie prachu môžete použiť aj klasickú lopatku s metličkou. Pôjde však len o rýchlu pomoc, nakoľko suchým zametením môžete prach opäť viac rozvíriť ako odstrániť.

Celú podlahu po vysávaní alebo zametaní pravidelne pretierajte vlhkým mopom či handrou vo všetkých izbách. Minimálne 2-3x do týždňa.

Zbavte sa bordelu, ktorý nepotrebujete

Neskladujte zbytočnosti. Rôzne malé sošky, nástenné dekorácie, koše, pohodené knihy či časopisy na seba prach doslova privolávajú. Čím viac zmenšíte plochu, ktorú treba od prachu poutierať, tým viac znížite čas, ktorý by ste strávili upratovaním a plochu, na ktorú sa prach usadí.

Pozrite si vašu domácnosť kritickými očami, prípadne požiadajte dobrého známeho, nech vám pomôže s revíziou bytových doplnkov, s ktorými by ste sa mali rozlúčiť.

Ak často kupujete časopisy, nenechávajte ich pohodené len tak na zemi, alebo v polici. Snažte sa ich skladovať v zatvorených priestoroch. Ak také nemáte, pri utieraní nezabudnite ani na ich obálky.

Rovnako oblečenie nepohadzujte v spálni. Dajte ho do prania alebo pekne uložte do skrine, aby ste ho pred prachom uchránili.

Dôležité pre alergikov – Čo obsahuje prach

Domáci prach patrí v súčasnosti medzi najčastejšie alergény. Obsahuje časti rozpadnutých roztočov, ich výkaly, čiastočky vlasov, papieru, lupín, buniek pokožky, peľu, chlpy mačiek alebo psov. Takisto môže obsahovať stroncium, chróm, arzén či hliník, ktoré môžu byť v prípade vysokej koncentrácie toxické. Prach a jeho obsah znepríjemňuje život alergikom a znižuje tak kvalitu zdravého bývania aj nám všetkým.

Aby ste sa vyvarovali dráždeniu dýchacích ciest, vzniku, prehĺbeniu alergie či alergických reakcií u vás alebo vašich detí, proti prachu musíte bojovať. Udržiavanie poriadku bude vašou najväčšou zbraňou.