Návod: Ako sa zbaviť a odstrániť plesne na stene u vás doma?

pleseň na stene
Návod: Ako sa zbaviť a odstrániť plesne na stene u vás doma?
4.8 5 hodnotení

Dýchanie.

Táto plneautomatizovaná činnosť nám dovoľuje byť nažive. Rovnako ako my, aj steny domov a bytov potrebujú dýchať, aby boli v dobrej kondícii. Ak tomu tak nie je, prejaví sa to okamžite v podobe zvýšenej vlhkosti a vznikom plesní.

Prečo vzniká pleseň na stene a ako si ňou poradiť? Na tieto otázky sme sa opýtali priamo odborníkov. Okrem pokazeného estetického hľadiska, je najpodstatnejšie brať ohľad na svoje zdravie a zdravie celej rodiny.

Plesne v byte spôsobujú choroby

Plesne, ktoré sa vám objavili na stenách vašej domácnosti sú toxigénne, mikroskopické huby, produkujú mykotoxíny, ktoré spôsobujú alergie a ďalšie ochorenia. Najčastejšie vyskytovaným druhom plesne v domácnostiach, sú druhy rodov Penicilium a Aspergillus, ktorých mnohí zástupcovia produkujú mykotoxíny. Plesne, preto rozhodne nepodceňujte.

Plesne môžu mať viacero farebných podôb, známa je aj biela pleseň, ktorú na bielom nátere len ťažko spozorujete. No určite ju ucítite. Na stenách sa môže objaviť pleseň bielej, žltej, zelenej, krémovej, modrej, čiernej alebo šedej farby.

Ako vzniká pleseň?

V niektorých prípadoch je veľmi zložité určiť prvotnú príčinu množiacich sa plesní. Môže to byť kombinácia viacerých faktorov. Medzi najčastejšie zdroje plesní patria:

  • nedostatočné vetranie priestorov,
  • nadbytočná vlhkosť v interiéri,
  • nesprávna inštalácia okien,
  • nesprávny spôsob vykurovania,
  • vlhké miestnosti, ako kúpeľňa, sušiareň, práčovňa, kuchyňa bez možnosti vetrania,
  • Nedostatočne používanie odsávača pár pri varení,
  • slabé utesnenie a neustále zatekanie,
  • nedostatočné vysušenie stavieb,
  • nesprávne zateplenie budovy.

Okrem odstránenia plesne z vašej steny je nutné hľadať a odstrániť príčinu tvorby plesni na stenách. Ak vylúčite všetky stavebné chyby, ktoré môžu byť dôvodom vašich problémov s plesňami, je potrebné odstrániť chyby, ktorými prispievate k tvorbe plesní vlastnou činnosťou.

Pleseň v novostavbe

Pleseň už pár rokov nie je výsadou len starých domov a bytov. Niektoré novostavby súčasnosti sa sa stavajú bez dostatočného odvetrávania, čo spôsobuje nielen v domácnosti, ale aj v práci tzv. building related illnesses (choroby spôsobené budovami). Obráťte sa na majiteľa budovy a žiadajte ho o nápravu.

Ak sa vám často rosia okná je to už prvá predzvesť, že majú plesne vynikajúce podmienky pre ich vznik a rast. Plastové okná často vytvárajú pocit tzv. igelitovho vrecka, kde byt nemá šancu nadbytočnú vlhkosť vylúčiť. Zamerajte sa preto na pravidelné vetranie a časté mikrovetranie.

Ako odstrániť pleseň z vašich stien

Ako sme už spomínali vyššie, plesne sú zdraviu škodlivé, preto sa pre likvidáciu plesní vyzbrojte. Steny, ktoré sú postihnuté plesňou, je potrebné ošetriť na viacerých urovniach. V žiadom prípade sa plesne nedotýkajte, ani ju nezoškrabavájte. Rozniesla by sa po celom byte a narobili by ste si ešte väčší problém.

Na fórach sa dočítate aj o prírodných formách dezinfekčných prostriedkov, ktoré neobsahujú škodlivé chemikálie. Ocot, čajovníkový olej, extrakt z grapfruitových zrniečok sú domácimi pomocníkmi v boji s malými lokálnymi plesňami. Na tie väčšie sa už vybavte silnejšími zbraňami.

Stačí dodržať tieto tri kroky a boj s plesňami určite vyhráte.

1. Krok

Zakúpte si sprej na odstránenie plesní, maliarsku fóliu, špachtľu, vaček, penetračný náter a maliarsku farbu, ktorá je špeciálne určená proti plesniam. Odporúčame vám aj rúško, ktorým sa ochránite pred vdýchnutím hubotvorných zárodkov.

2. Krok

Rozprestrite fóliu po podlahe a nábytku. Nasaďte si rúško a nastriekajte všetky plesne sprejom proti plesni. Keď je stena ešte vlhká, zoškrabte pleseň až do jej zárodku. Niekedy môže byť pleseň skutočne hlboko v stene, nezľaknite sa toho a odstráňte ju celú. Následne očistené miesta postriekajte opäť sprej proti plesni a nechajte pôsobiť minimálne 6 hodín. Všetky nečistoty, ktoré spadli na fóliu je potrebné okamžite zlikvidovať.

3. Krok

Po 6 hodinách odpočinku vás bude čakať penetračný náter a maliarsky náter proti plesni. Ak ste mali zárodky plesne veľmi hlboko, môžete na vyhĺbené miesta v stene aplikovať sádru na vyrovnanie. Po vymaľovaní je potrebné pravidelné vetranie a udržiavanie správnej vlhkosti vo vašej domácnosti. V tejto fáze sa môžete zamerať na hľadanie príčiny a jej postupné odstránenie.

Ako na zariadenie domu krok za krokom
4.8 4 hodnotení

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

„Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…“

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest