Interiérové dizajnérky z LIVE IN vybrali top trendy a obľúbené kúsky

O DIZAJNÉROCH

Ivana Chromeková a Simona Sedláčková sú dve mladé dizajnérky, ktoré stoja za spoločnou značkou LIVE IN. Ich životné cesty sa spojili počas štúdia architektúry na STU v Bratislave, kde obe najskôr študovali produktový dizajn a neskôr pokračovali štúdiom interiérového dizajnu na magisterskom stupni.

“Už od nášho prvého stretnutia, počas prvého ročníka na vysokej škole, sa z nás stali kamarátky. Ťahalo nás to k sebe. Počas posledných dvoch rokov štúdia sme si všimli, že máme podobné zmýšľanie v navrhovaní, páčia sa nám rovnaké veci a obľubujeme totožné štýly. Sme narodené v jeden deň a možno aj preto sme si také podobné,” hovorí Ivana, podľa ktorej všetko prirodzene vyústilo do spoločného biznisu.

“Vlastne to bolo celkom jednomyseľné a jednoznačné, to naše spoločné podnikanie. Pod značkou LIVE IN tvoríme tretí rok a počas tohto obdobia sme stihli nie len rozbehnúť pomerne úspešné podnikanie, ale porodiť dokopy tri deti. A to sa čiastočne odráža aj v našich návrhoch,” dopĺňa Simona.

Interiérové dizajnérky a mamy v jednom milujú navrhovať detské izby, kde sa vedia poriadne vyjašiť a odviazať. Celkovo však ich návrhy odrážajú snahu dopriať klientom, okrem krásna a pohodlia, aj možnosť praktického využitia interiéru.

Pozrite sa spolu s nami na to, čo dievčatá z LIVE IN zbožňujú, a ktoré trendy sú podľa nich “IN”.

4 TRENDY

Drevo

Myslíme si, že medzi trendy v dizajne interiérov momentálne patrí drevo. Vo všetkých svojich podobách, tvaroch a formách – no najmä masívne drevo, ktoré môžete použiť v jednom dominantnom prvku interiéru.

Mramor

Medzi trendy patrí používanie prírodných materiálov všeobecne, ale pozorujeme vzostup mramoru, či mramorového vzoru. Používa sa napríklad na obkladoch v kúpelniach, či na pracovných doskách v kuchyniach.

Geometrické vzory

Geometrické vzory sa vracajú späť na tapety či textílie v interiéroch, opäť ale s nádychom severského dizajnu.

Farba roka: Živý koral

Posledným trendom je podľa nás koralová farba, ktorá sa stala farbou roka 2019 (podľa PANTONE). Je to krásna farba. Určite ju použijeme v našich návrhoch, ale zrejme iba na doplnkoch, prípadne na nejakom zaujímavom solitéry.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME
Pozrite si v našom článku ako dobre vyzerá Living Coral v interiéri.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

4 SRDCOVKY

Kreslo od dánskej značky HAY

Ivana︱Mojou srdcovkou je kreslo od značky HAY.dk. Milujem ho!

Lounge Chair AAL 82 je pohodlné, krásne a túžila som po ňom dlho, takže ho považujem za taký malý splnený sen.

kreslo Hay
Photo credit: Jana Kuššová pre LiveIN

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HAY (@haydesign) on

Séria návrhov detských izieb od Olia Paliichuk

Ivana︱Ďalším obľúbeným kúskom z interiérového dizajnu je séria návrhov detských izbičiek od ukrajinskej dizajnérky Olia Paliichuk. Jej návrhy sú čisté, no farebné, jednoduché, uhladené a napriek tomu pútavé a nápadité. Je mojou veľkou inšpiráciou.

Vlastnoručne vyrobená sedacia súprava

Simona︱Mojou dizajnovou srdcovkou je naša sedacia súprava, ktorú sme si s manželom vyrábali sami zo starých trámov. Je to ten kus nábytku, ktorý tvorí teplo domova. Je to u nás také malé centrum diania. Zmestí sa nás tam naozaj veľa :)

sedačka
LiveIN

Interiéry od Haptic architects

Simona︱Veľkou inšpiráciou sú pre mňa Haptic architects  –  londýnski architekti, ktorí robia krásny, čistý škandinávsky dizajn. Ich interiéry sú príjemné na pohľad a detailne prepracované.

Páči sa mi, keď veci majú svoje miesto a interiér pôsobí upratane

Beátka, kedy si si povedala “takto sa chcem živiť”?

Už na strednej škole som uvažovala na touto profesiou, hoci nebola v tej dobe veľmi rozšírená.

Čo ťa najviac ovplyvňuje v práci?

Pri navrhovaní je to určite klient. Jeho potreby, nastavenie a jeho preferencie. Všetky projekty prispôsobujem potrebám klienta, nakoľko on bude v tom priestore existovať.

No a potom sú to určite trendy, ale tie beriem vždy s rezervou, nakoľko sa rýchlo menia. Mojim cieľom sú skôr nadčasové interiéry a myslím si, že aj nastavenie nášho trhu je také. Určite nemeníme interiéry na komplet každých 5 rokov, ako napríklad v Nemecku.

Aká je prvá otázka, ktorú kladieš klientovi?

Aký má rozpočet!😊(smiech)

Bohužiaľ, rozpočet je kľúčová informácia pre mňa. Samozrejme vypočujem si klienta, s čím potrebuje pomôcť, pýtam sa na jeho predstavy a očakávania, ktoré má od svojho budúceho interiéru.

Minule som sedela na sedačke oproti oknu a bol západ slnka. Na oblohe vznikla krásna farebná kombinácia, ktorú som si hneď odfotila a použila pri navrhovaní. Príroda vie veľmi krásne inšpirovať, či už farebne alebo tvarovo.

Čo považuješ za najväčšiu výzvu pri navrhovaní interiéru?

Príliš malé interiéry, ako sú napríklad garsónky. Vtedy je potrebné všetky funkcie (jedenie, spanie, pozeranie TV, úložné priestory) vpratať do jednej miestnosti a ešte aj chceme, aby ten interiér pôsobil vzdušne. To je mnohokrát veľká výzva.

Preferuješ, keď je klient viac angažovaný, alebo skôr keď ti nechá voľnú ruku?

Ak máš na mysli to, že klienti si chcú sami vyberať nábytky a zariaďovacie predmety a odo mňa chcú aby som im následne pomohla tieto predmety nejako uložiť do ich interiéru, tak takejto spolupráci sa vyhýbam.

U klientov preferujem, ak majú aspoň ako-takú predstavu. Určite nie je žiadna výhra, ak mi klient povie „nechám to na vás“ a následne sa nevie rozhodnúť, či mu návrh vyhovuje, lebo sám nevie čo vlastne chce. Ale ak si mám vybrať, tak určite navrhovanie s “voľnou“ rukou je pre mňa ideálne.

Tak či onak, s klientom vedieme dlhé debaty o tom, čo potrebuje, čo má rád, ako žije, čo sa mu páči a naopak nepáči. Tých otázok je veľmi veľa a nakoniec výsledný interiér vždy spĺňa jeho predstavy a očakávania. Vtedy je spokojnosť na oboch stranách.

Kde nachádzaš inšpirácie?

Všade. Minule som sedela na sedačke oproti oknu a bol západ slnka. Na oblohe vznikla krásna farebná kombinácia, ktorú som si hneď odfotila a použila pri navrhovaní. Príroda vie veľmi krásne inšpirovať, či už farebne alebo tvarovo. A potom samozrejme využívam aj komerčné zdroje, ako sú weby, prípadne výstavy. Naposledy Miláno, tam je vždy veľmi veľa inšpirácie.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Ktorý svoj projekt považuješ za vydarený a si naň špeciálne pyšná?

Ten ešte len príde.😊(smiech)

Chystáme sa stavať dom a tam to bude len a len môj rukopis. Ale pyšná som vždy. Všetky moje projekty považujem za vydarené. Nie preto, lebo si to myslím ja, ale hlavne preto, lebo mám spokojných klientov, ktorí aj po dlhšom čase spomenú, ako sa im fantasticky býva.

Ako samú seba zlepšuješ a posúvaš ďalej?

Sebavzdelávaniu venujem veľmi veľa času. Každý deň. Buď čítam odborné časopisy alebo si pozriem nejaké online školenie. Je toho veľmi veľa. Či už zo sveta farieb, nových materiálov alebo technológií. Sledujem tiež práce svetových dizajnérov. A absolvujem veľa školení, či už o podlahách, stierkach, kovaniach a podobne.

Dizajnér musí mať obrovský prehľad. Nemusí ovládať konkrétne technológie alebo presné chemické zloženia materiálov, ale mal by minimálne vedieť, že takéto niečo na trhu existuje s danými vlastnosťami a detaily už nechá na odborníkov v konkrétnej oblasti (napríklad inteligencia v dome).

Ktorý dizajnér je pre teba inšpiráciou / vzorom?

Talianska dizajnérka Susanna Cots, pôsobiaca v Španielsku.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Susanna Cots • Interior Design (@susannacots) on

Aká je tvoja obľúbená forma prokrastinácie?

Och toto je citlivá téma!😊(smiech)

Ja som fanatik do svojej práce, takže trávila som veľa času na webe. Hľadaním informácií a študovaním v oblasti dizajnu. Moji časomárnici boli Facebook a Pinterest. A potom prišiel stres, lebo som nestíhala projekty a musela som robiť po nociach.

Teraz si pevne stanovujem priority a úlohy, ktoré musia byť na konci dňa splnené. Na nočné smeny som už stará. Takže je potrebné všetko perfektne stihnúť počas pracovného dňa.

Dizajnér musí mať obrovský prehľad. Nemusí ovládať konkrétne technológie alebo presné chemické zloženia materiálov, ale mal by minimálne vedieť, že takéto niečo na trhu existuje s danými vlastnosťami a detaily už nechá na odborníkov v konkrétnej oblasti.

Farba, materiál, vzor, štýl – aké sú tvoje najobľúbenejšie?

Ja používam 3 farby: bielu, čiernu a šedú. To sú dominantné farby v mojich návrhoch a ostatné farby používam len na doplnkoch, ktoré sa dajú ľahko zameniť. Farby sú únavné a majú veľký vplyv na naše emócie, takže pri ich výbere zohľadňujem jednak ich psychológiu a následne počúvam požiadavky klienta.

Čo sa vzorov týka tak sú to geometrické tvary. A štýl určite minimalistický. Ale nie až tak chorobne. Minimalizmus so sebou prináša hlavne funkciu. Ja používam aj doplnky, ktoré interiér zútulnia a skrášlia. Ale tvaroslovie nábytku je určite minimalistické.

Na čom práve teraz pracuješ?

Teraz som ukončila 2 menšie projekty a pripravujem sa na svoj veľký projekt pre najnáročnejšieho klienta a to pre seba.😊

Už chápem, aké to majú klienti zložité, keď sa musia rozhodnúť pre jeden stôl, stoličku alebo farebnosť. Na trhu je nespočetné množstvo krásnych vecí a rozhodovanie je preto veľmi náročné.

Držíme palce a želáme veľa spokojných klientov!

V ďalšom článku pre vás Beáta Kozáčková vyberie 4 svoje srdcovky a 4 súčasné trendy. Nenechajte si ich ujsť!