Vybrať si vhodné farby v interiéri nie je jednoduchá voľba. Možno sa pýtate, kde začať a ako vlastne docieliť, aby farby v celom interiéri spolu hrali. Jedným zo šikovných spôsobov je spraviť si prechádzku po dome či byte a všimnúť si, ktoré izby sa vám prelínajú v pohľade. Urobte si nákres domu a rozloženia jednotlivých miestností, pričom si k nim napíšte krátke poznámky. Ako prvú vyberte farbu do najväčšej a centrálne umiestnenej miestnosti. Zvyčajne je to obývačka alebo kuchyňa. Od výberu farieb pre túto miestnosť sa bude odvíjať výber farebnej palety pre ďalšie izby.

Ako kombinovať farby v interiéri

Možno sa neviete rozhodnúť, a tak by ste mali v tom prípade siahnuť po mäkkých a neutrálnych odtieňoch. Napríklad klasickou bielou farbou nikdy nič nepokazíte.

Vhodnou stratégiou je tiež začať s miestnosťou, ktorú chcete namaľovať najvýraznejšou farbou. Ďalšie miestnosti by sa mali niesť v jemnejších a menej výrazných farbách, prípadne slabších a bledších odtieňoch použitej výraznej farby. Samozrejme, že môžete použiť aj dve výrazné farby vedľa seba, avšak ide o trošku riskantný krok, ktorý nemusí vždy dopadnúť dobre.

Ak neviete, ako vybrať farbu do interiéru, vystavajte si paletu odtieňov rovnakej farby, v ktorej sa bude niesť celý váš interiér. V prípade, že do spálne zvolíte tmavú hnedú farbu, obývačka by mala byť o odtieň, dva, bledšia, a tak ďalej. Krásne na tejto metóde výberu farieb je, že celý váš domov bude akoby tón v tóne a nemusíte sa obávať toho, že by jednotlivé izby so sebou neladili.

kreslo

Tipy pre jednoduchý výber farieb v byte

Návod na to, ako vybrať farbu do interiéru, síce nie je univerzálny, no môže vám pomôcť. Pozrite si tipy, ktoré vám uľahčia rozhodovanie a zabezpečia, že váš domov bude pôsobiť príjemne a zladene.

1. Vyberajte farby, ktoré máte radi

Najjednoduchším spôsobom, ako vybrať farbu v interiéri, je zvoliť tie farebné odtiene, ktoré preferujete a máte radi. Použite svoju obľúbenú farbu ako základnú a ostatné miestnosti môžete namaľovať v jej odtieňoch.

2. Hľadajte inšpiráciu

Niekedy predstavivosť nestačí, a tak si pozrite časopisy venované bytovému dizajnu alebo Pinterest, kde uvidíte kombinácie rôznych farieb.

3. Objavte tajomstvo neutrálnych odtieňov

Ak sa neviete pohnúť, siahnite po farbách, ktorými nemôžete nič pokaziť. Paleta neutrálnych farebných odtieňov vytvorí príjemnú a útulnú atmosféru. Pastelové farby pôsobia nevtieravo a vytvárajú teplo domova.

spálňa

4. Nezabudnite vyskúšať vzorku

Toto jednoduché pravidlo by ste nemali nikdy porušiť. Farba sa vám môže v obchode pod umelým osvetlením zdať dokonalá, no keď ňou namaľujete steny vo vašom byte, zrazu pôsobí úplne inak. V obchode s farbami by vám mali dať vzorku, aby ste si farbu vyskúšali a až potom kúpili celé jej balenie.

5. Vneste do interiéru prírodu

Obľúbenou metódou pri výbere interiérových farieb je prenesenie vonkajšieho prostredia dnu. Ak neviete, ako vybrať farbu do interiéru, jednoducho doň vneste napríklad zeleň alebo príjemnú pieskovú farbu pripomínajúcu pláž. Tieto farby navodzujú pocit relaxácie a oddychu.

kuchyňa

6. Prispôsobte farbu zariadeniu

Ďalším jednoduchým spôsobom, ako vybrať farby v interiéri, je prispôsobiť ju zariadeniu. Môžete sa riadiť napríklad farbou gauča, závesov alebo vankúšov na sedačke. Skúste napríklad zvoliť najbledšiu farbu zo vzorovaných vankúšov na vašom gauči a vymaľujte ňou obývačku.