Japonské steny predstavujú jednoduché posuvné delenie interiéru

ikea

Japonské steny sú interiérové prvky, ktoré si treba predstaviť ako jemne štrukturované tienidlo. V súčasnom trende modernej domovej architektúry sa stretávame s veľkými presklenými budovami. Miestnosti sú presvetlené zo všetkých strán, čo prináša veľa svetla a často aj zaujímavý a neopakovateľný výhľad.

Všetko má však svoje pre a proti. Sklo namiesto steny má tiež aj svoje negatívne stránky ako napríklad celkom zdĺhavé umývanie a niekedy aj oslepujúca sila slnečného svitu. A v tomto momente je vhodné si uvedomiť, že japonské riešenia v podobe napríklad japonských žalúzií, výborne poslúžia ako tienidlo proti priamemu slnku. Záleží od vašej voľby, či chcete viac priepustnú a farebnú alebo viac tlmiacu a hustejšiu štruktúru. Na tienenie je ideálnym riešením typická roletová látka.

Japonské steny ozvláštnia váš interiér

Kam umiestniť japonskú stenu?

Japonskú stenu teda môžete rozložiť napríklad za francúzske okno alebo ju môžete použiť aj ako interiérovú predeľovaciu priečku. Predstavte si ju napríklad ako paraván, ktorý oddeľuje vašu skriňu od zbytku miestnosti a vytvára tak váš priestor na prezliekanie. Novinkou nie je ani využitie v kúpeľni ako zaujímavý a orientálne pôsobiaci prvok. Alebo aj ako optický predel v open office.

Závan exotiky je ľahko obmienateľný. Na šiestich metroch dĺžky steny, ktorú môžete prirodzene aj rozšíriť, je variabilita jednotlivých panelov prakticky neobmedzená. Panel japonskej steny má dve štandardné dĺžky: 60 a 120 cm. Do jednotlivých rámov viete vložiť rozličné typy látok a tichý kolieskový system posuvných profilov umožňuje možnosť vysunúť do popredia látku, ktorá sa vám momentálne páči.

Japonská stena má aj dekoračnú funkciu

Výhody a nevýhody japonských stien

Uchytenie samotných látok je riešené jednoduchým princípom “klipu” alebo suchého zipsu. Takže jednotlivých látok môžete mať v zálohe hneď niekoľko a v krátkej chvíli ich vymeniť. Nie je to ako s pracným maľovaním steny. Tá výhoda vám musí byť jasná hneď.

Ďalšou z výhod je nenáročná údržba japonskej steny. Keďže sa v princípe jedná o textíliu, stačí vám ju čas od času povysávať. Prípadne ich viete aj vyprať v rukách. Nežehlite ich, rovno ich, ešte vlhké napnite do konštrukcie steny a po uschnutí zostanú krásne rovné. Materiál látky môže byť však exotický ako napríklad ryžový papier, či bambusová tkanina, ktorá si vyžaduje svojský spôsob údržby, no krásna farebnosť a japonská štylizácia dávajú stene silný výraz luxusu.

Japonské steny sú nenáročné na údržbu

Japonská stena nie je náročná ani na ovádanie. Je to prakticky posuvný panel vložený do hliníkového profilu. Je možné zakúpiť profil s rôznym drážkovaním, od 2 až po 6 drážok. Do každej z nich vložíte panel, ktorým viete pohybovať obyčajným posuvom vodiacej tyčky alebo máte možnosť využiť šnúrku ako na žalúziách. Problém určite nie je pohodlné automatické posúvanie na vypínač pripevnený na stene alebo prenosným diaľkovým ovládaním. To, či budete posúvať jeden panel manuálne zľava-doprava alebo automaticky posunúť polovicu doľava a druhú polovicu doprava, je naozaj len na vás. Možnosti nastavení ovládania je neuveriteľne variabilná a záleží len od vašej miery kreativity ako to dokážete využiť.

Možnou nevýhodou je priestorová náročnosť. Musíte myslieť na skutočnosť, že najkrajšie sú maximálne roztvorené. Ak chcete mať zariadenie v japonskom štýle, zaujímavým doplnkom k vašej japonskej stene môžu byť japonské rolety alebo žalúzie. Útulnejším dojmom však budú pôsobiť japonské závesy.

Foto: Pinterest.com

Industriálny nábytok vyrozpráva o vašom domove nejeden príbeh

Neutrálne tóny, drevené a kovové povrchy, užitočné predmety, a trochu priemyselný pach. Všetko to v sebe skrýva industriálny nábytok. Zoznámte sa s týmto rastúcim trendom typickým pridaním nedokončeného, surového vzhľadu. Industriálny dizajn si vás určite získa.

image4Nábytok – industriálny štýl

Čo ho najčastejšie definuje? Priemyselný vzhľad. Odkryté tehly, betón, trámy, či potrubia. Všetko to, čo by sa možno malo zakryť je odhalené. Súčasný industriálny štýl sa však spája s moderným estetickým dizajnom a spolu vytvárajú oku lahodiaci kontrast a nevšedný príbeh.

image2Ako zapojiť industriálny design do svojho bývania?

Môžete začať so stropom. Vystavte na obdiv rúrky, trámy a kanály. To, čo iné štýly skrývajú je skutočným podpisom pravého industriálneho štýlu. Týmto priemyselným prvkom pracujete aj na zachovaní histórie.

image1Industriálny štýl bývania vznikal aj tak, že z bývalých priemyselných budov sa stávali byty. A aj takto kreatívne sa v nich ponechali rôzne rúrky a stropy, a vdýchol sa im netradičný nádych.

image3Skvelý kontrast môžete v súčasnosti nadobudnúť pri bielych priestoroch. S odhalenými kovovými rúrkami potrubia v porovnaní s jasom steny a stropu bude váš priestor unikátny.

image5Drevo a kov

Industriálny nábytok je typický nádhernou textúrou zemitého dreva v kombinácii s hladkým a lesklým kovom. Tieto prvky však môžete pokojne rozšíriť o oceľ či chromové akcenty, ktoré môžete aplikovať napríklad na svietidlá v kuchyni.

image6Kov je prítomný nielen prostredníctvom rúrok a kanálov, ale jeho prítomnosťou môžete oživiť aj steny, či dvere.

image7Inšpirácia do kuchyne v tejto kombinácii môže byť vo forme dreveného stola a kovových stoličiek. Tieto prvky vytvoria nielen elegantný, ale aj moderný priestor.

image8Farba

Industriálny design je charakteristický neutrálnymi, teplými farbami. Výborne pracuje so šedou, či bielou. Ich rôzne odtiene pomáhajú vdýchnuť vizuálne teplo do priestoru ťažkých kovových súčastí.

image9Steny

Industriálny štýl ľahko prenesiete aj do stien. Pokryte ich tehlami, či rovno betónom. Týmto pútavým atribútom dosiahnete zaujímavú konverzáciu s priestorom, v ktorom vzniknú. Nebojte sa steny opotrebovať viac než sú a dosiahnuť tak dramatický aj moderný efekt.

betónPodlahy

Priemyselný pocit vo svojom domove môžete vylepšiť aj výberom podlahy. Najlepšou voľbu sú leštené betónové podlahy, ktoré predstavujú vynikajúce praktické, ale aj ekonomické možnosti.

image13Ak však túžite po kontraste, preferujte drevené alebo kamenné podlahy, ktoré prinesú do industriálneho priestoru trochu tepla.

image11Osvetlenie

V súčasnosti existuje celý rad možností osvetlenia industriálneho priestoru. Stojanové lampy a svietidlá s jemným vintage nádychom môžete používať v každej priemyselnej izbe svojho domu. Rovnako sú dobrou voľbou aj stropné svietidlá.

image19Pamätajte si však, že kovové, chromové a drevené materiály sú pre industriálne lampy a svietidlá najvhodnejšie.

image16Ich základnou vlastnosťou je jednoduchosť a praktickosť. Môžete ich použiť v každej miestnosti domu, a zapadajú do akéhokoľvek minimalistického priestoru. O funkčnosť je teda postarané.

image18V súčasnosti sú na trhu aj priamo nazývané industriálne lampy a svietidlá, ktoré nakúpite v slovenských eshopoch, či nábytkárstvach.   

image14Industriálne doplnky

Možno ich máte doma aj vy. Akýkoľvek kúsok nábytku s kombináciou dreva a kovu zapadá do industriálneho štýlu. Tieto materiály sú veľmi obľúbené a vytvárajú nekonečné množstvo industriálnych doplnkov.

image15Môžete ich nájsť v jemnom vintage štýle, ale inšpirovať sa môžete aj skutočne starými až laboratórnymi kúskami.

image17Medzi obľúbené industriálne doplnky patria napríklad stoličky. Tie môžete nájsť vo vintage vzhľade, v ktorom sa preferuje drevený, opotrebovaný vzhľad a starý dizajn.

image12Ak chcete vystúpiť z davu, potom si vyberte do kuchyne skutočný industriálny doplnok v podobe oceľových kompaktných barových stoličiek.

image20Vytvorte si v obývačke bar v kombinácii dreva a kovu. Vytvoríte si tým vzhľad kaviarní zo začiatku  20. storočia.

image22Stropné, najlepšie starožitné retro svietidlá môžu taktiež fungovať v kuchyni ako skvelý industriálny doplnok.

image24Oživiť izbu v industriálnom štýle môžete aj formou nábytku. Najlepšie sú kovové skrine, alebo starý lekárenský nábytok, ktorý nájdete aj na starožitných trhoch.

image21Industriálny nábytok dnes môžete nájsť doslova aj u suseda. Ak nájdete tie správne materiály, vytvoríte si z domu skutočný skvost.

image23Aby ste nezabudli, prinášame vám aj menšie zhrnutie k tomu, čo je pre industriálny nábytok charakteristické:

  • Kombinuje funkciu s formou
  • Spája staré a nové prvky
  • Je inšpirovaný staromódnymi továrňami a fabrikami
  • Oslavuje remeselné spracovanie
  • Hľadá tiež opätovné využitie materiálov, je teda skvelý aj z ekologického hľadiska

Obrázky: Pinterest.com