Japonské steny predstavujú jednoduché posuvné delenie interiéru

ikea

Japonské steny sú interiérové prvky, ktoré si treba predstaviť ako jemne štrukturované tienidlo. V súčasnom trende modernej domovej architektúry sa stretávame s veľkými presklenými budovami. Miestnosti sú presvetlené zo všetkých strán, čo prináša veľa svetla a často aj zaujímavý a neopakovateľný výhľad.

Všetko má však svoje pre a proti. Sklo namiesto steny má tiež aj svoje negatívne stránky ako napríklad celkom zdĺhavé umývanie a niekedy aj oslepujúca sila slnečného svitu. A v tomto momente je vhodné si uvedomiť, že japonské riešenia v podobe napríklad japonských žalúzií, výborne poslúžia ako tienidlo proti priamemu slnku. Záleží od vašej voľby, či chcete viac priepustnú a farebnú alebo viac tlmiacu a hustejšiu štruktúru. Na tienenie je ideálnym riešením typická roletová látka.

Japonské steny ozvláštnia váš interiér

Kam umiestniť japonskú stenu?

Japonskú stenu teda môžete rozložiť napríklad za francúzske okno alebo ju môžete použiť aj ako interiérovú predeľovaciu priečku. Predstavte si ju napríklad ako paraván, ktorý oddeľuje vašu skriňu od zbytku miestnosti a vytvára tak váš priestor na prezliekanie. Novinkou nie je ani využitie v kúpeľni ako zaujímavý a orientálne pôsobiaci prvok. Alebo aj ako optický predel v open office.

Závan exotiky je ľahko obmienateľný. Na šiestich metroch dĺžky steny, ktorú môžete prirodzene aj rozšíriť, je variabilita jednotlivých panelov prakticky neobmedzená. Panel japonskej steny má dve štandardné dĺžky: 60 a 120 cm. Do jednotlivých rámov viete vložiť rozličné typy látok a tichý kolieskový system posuvných profilov umožňuje možnosť vysunúť do popredia látku, ktorá sa vám momentálne páči.

Japonská stena má aj dekoračnú funkciu

Výhody a nevýhody japonských stien

Uchytenie samotných látok je riešené jednoduchým princípom “klipu” alebo suchého zipsu. Takže jednotlivých látok môžete mať v zálohe hneď niekoľko a v krátkej chvíli ich vymeniť. Nie je to ako s pracným maľovaním steny. Tá výhoda vám musí byť jasná hneď.

Ďalšou z výhod je nenáročná údržba japonskej steny. Keďže sa v princípe jedná o textíliu, stačí vám ju čas od času povysávať. Prípadne ich viete aj vyprať v rukách. Nežehlite ich, rovno ich, ešte vlhké napnite do konštrukcie steny a po uschnutí zostanú krásne rovné. Materiál látky môže byť však exotický ako napríklad ryžový papier, či bambusová tkanina, ktorá si vyžaduje svojský spôsob údržby, no krásna farebnosť a japonská štylizácia dávajú stene silný výraz luxusu.

Japonské steny sú nenáročné na údržbu

Japonská stena nie je náročná ani na ovádanie. Je to prakticky posuvný panel vložený do hliníkového profilu. Je možné zakúpiť profil s rôznym drážkovaním, od 2 až po 6 drážok. Do každej z nich vložíte panel, ktorým viete pohybovať obyčajným posuvom vodiacej tyčky alebo máte možnosť využiť šnúrku ako na žalúziách. Problém určite nie je pohodlné automatické posúvanie na vypínač pripevnený na stene alebo prenosným diaľkovým ovládaním. To, či budete posúvať jeden panel manuálne zľava-doprava alebo automaticky posunúť polovicu doľava a druhú polovicu doprava, je naozaj len na vás. Možnosti nastavení ovládania je neuveriteľne variabilná a záleží len od vašej miery kreativity ako to dokážete využiť.

Možnou nevýhodou je priestorová náročnosť. Musíte myslieť na skutočnosť, že najkrajšie sú maximálne roztvorené. Ak chcete mať zariadenie v japonskom štýle, zaujímavým doplnkom k vašej japonskej stene môžu byť japonské rolety alebo žalúzie. Útulnejším dojmom však budú pôsobiť japonské závesy.

Foto: Pinterest.com

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest