Japonské steny predstavujú jednoduché posuvné delenie interiéru

ikea

Japonské steny sú interiérové prvky, ktoré si treba predstaviť ako jemne štrukturované tienidlo. V súčasnom trende modernej domovej architektúry sa stretávame s veľkými presklenými budovami. Miestnosti sú presvetlené zo všetkých strán, čo prináša veľa svetla a často aj zaujímavý a neopakovateľný výhľad.

Všetko má však svoje pre a proti. Sklo namiesto steny má tiež aj svoje negatívne stránky ako napríklad celkom zdĺhavé umývanie a niekedy aj oslepujúca sila slnečného svitu. A v tomto momente je vhodné si uvedomiť, že japonské riešenia v podobe napríklad japonských žalúzií, výborne poslúžia ako tienidlo proti priamemu slnku. Záleží od vašej voľby, či chcete viac priepustnú a farebnú alebo viac tlmiacu a hustejšiu štruktúru. Na tienenie je ideálnym riešením typická roletová látka.

Japonské steny ozvláštnia váš interiér

Kam umiestniť japonskú stenu?

Japonskú stenu teda môžete rozložiť napríklad za francúzske okno alebo ju môžete použiť aj ako interiérovú predeľovaciu priečku. Predstavte si ju napríklad ako paraván, ktorý oddeľuje vašu skriňu od zbytku miestnosti a vytvára tak váš priestor na prezliekanie. Novinkou nie je ani využitie v kúpeľni ako zaujímavý a orientálne pôsobiaci prvok. Alebo aj ako optický predel v open office.

Závan exotiky je ľahko obmienateľný. Na šiestich metroch dĺžky steny, ktorú môžete prirodzene aj rozšíriť, je variabilita jednotlivých panelov prakticky neobmedzená. Panel japonskej steny má dve štandardné dĺžky: 60 a 120 cm. Do jednotlivých rámov viete vložiť rozličné typy látok a tichý kolieskový system posuvných profilov umožňuje možnosť vysunúť do popredia látku, ktorá sa vám momentálne páči.

Japonská stena má aj dekoračnú funkciu

Výhody a nevýhody japonských stien

Uchytenie samotných látok je riešené jednoduchým princípom “klipu” alebo suchého zipsu. Takže jednotlivých látok môžete mať v zálohe hneď niekoľko a v krátkej chvíli ich vymeniť. Nie je to ako s pracným maľovaním steny. Tá výhoda vám musí byť jasná hneď.

Ďalšou z výhod je nenáročná údržba japonskej steny. Keďže sa v princípe jedná o textíliu, stačí vám ju čas od času povysávať. Prípadne ich viete aj vyprať v rukách. Nežehlite ich, rovno ich, ešte vlhké napnite do konštrukcie steny a po uschnutí zostanú krásne rovné. Materiál látky môže byť však exotický ako napríklad ryžový papier, či bambusová tkanina, ktorá si vyžaduje svojský spôsob údržby, no krásna farebnosť a japonská štylizácia dávajú stene silný výraz luxusu.

Japonské steny sú nenáročné na údržbu

Japonská stena nie je náročná ani na ovádanie. Je to prakticky posuvný panel vložený do hliníkového profilu. Je možné zakúpiť profil s rôznym drážkovaním, od 2 až po 6 drážok. Do každej z nich vložíte panel, ktorým viete pohybovať obyčajným posuvom vodiacej tyčky alebo máte možnosť využiť šnúrku ako na žalúziách. Problém určite nie je pohodlné automatické posúvanie na vypínač pripevnený na stene alebo prenosným diaľkovým ovládaním. To, či budete posúvať jeden panel manuálne zľava-doprava alebo automaticky posunúť polovicu doľava a druhú polovicu doprava, je naozaj len na vás. Možnosti nastavení ovládania je neuveriteľne variabilná a záleží len od vašej miery kreativity ako to dokážete využiť.

Možnou nevýhodou je priestorová náročnosť. Musíte myslieť na skutočnosť, že najkrajšie sú maximálne roztvorené. Ak chcete mať zariadenie v japonskom štýle, zaujímavým doplnkom k vašej japonskej stene môžu byť japonské rolety alebo žalúzie. Útulnejším dojmom však budú pôsobiť japonské závesy.

Foto: Pinterest.com

Chcete mať machové steny u vás doma? (cena + starostlivosť)

Príroda na stenách v interiéri? Hoci na prvý pohľad to môže znieť nereálne, je to možné! Reč je o machových stenách, ktoré sú doslova pastvou pre oči, voňajú a čistia vzduch. Ak nemáte záhradu, ide o skvelú voľbu ako si prírodu priniesť domov!

Súčasná doba ide stále dopredu, mestá sú preplnené modernými budovami a zelene čoraz viac ubúda. Práve túžba udržať spojenie s prírodou sa stala inšpiráciou interiérového dizajnu k vzniku machových stien a obrazov.

Čo je to stabilizovaný mach?

Machové steny predstavujú súvislú plochu, veľký machový obraz, resp. „plátno“, ktorý zdobí tzv. stabilizovaný mach. Vlhkosť v machu je nahradená konzervačným prostriedkom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu.

Akonáhle mach absorbuje konzervačný prostriedok, zachová si svoj prirodzený vzhľad a farbu po dlhé roky. Keďže machové steny môžu pokryť niekoľko desiatok štvorcových metrov až celú stenu, nazývajú sa machové steny.

machove steny

Umiestnenie živej steny

Živá stena z machu sa hodí takmer kdekoľvek. Môže zaujímavým spôsobom oživiť obývačku, spálňu, ale aj detskú izbu – zakaždým dosiahnete jedinečný efekt a harmonické pocity spojenia s prírodou. Menšie machové obrazy môžu byť umiestnené aj do kúpeľne, no pozor na kontakt s vodou a príliš veľkú vlhkosť.

Výhody machu na stene

Podľa viacerých odborných štúdií, zeleň v interiéri prináša pocit šťastia, zdravia a celkovej pohody. Machove steny však majú omnoho viac výhod!

Výhody machových stien a obrazov:

  • Stály atraktívny vzhľad
  • Jednoduchá údržba
  • Nepotrebujú denné svetlo
  • Majú schopnosť pohlcovať hluk
  • Sú nehorľavé
  • Prírodný zvlhčovať vzduchu
  • Majú antistatické vlastnosti
  • Široký výber machu v rôznych materiáloch, tvaroch a farbách
  • Navodzujú duševnú pohodu
  • Vhodné aj pre alergikov

machove steny

Zásady starostlivosti o machové steny

Životnosť machových stien je približne 7-10 rokov. Záleží aj od toho, ako sa staráte o živú stenu. Hoci ide o interiérový doplnok, ktorý funguje bez údržby a zalievania, existujú hlavné zásady starostlivosti, vďaka ktorým si mach zachová svoju farbu a jedinečné vlastnosti.  

Ako sa starať o mach na stene:

  • Nevystavujte mach slnečnému žiareniu a v blízkosti zdrojov tepla.
  • Pozor na umiestnenie machovej steny do priestoru s príliš vysokou vlhkosťou (nad 80 %).
  • Neprospieva mu ani miestnosť, ktorá nie je vzdušná a zdržuje sa v nej suchý vzduch (vlhkosť pod 50 %).
  • Nepolievajte, ani nekropte stabilizovaný mach.

machove steny

Vlastná výroba machového obrazu

Machovú stenu si môžete vyrobiť aj sami! Treba však počítať so zložitejším procesom. Na výrobu obrazov potrebujete rám, pletivo, mach, zeminu, substrát a tiež náradie. Keďže nie sú vyrobené zo stabilizovaného povrchu, treba ich polievať.

Návod, ako vyrobiť machovú stenu alebo obraz z machu:

Vyberáme machové steny

Na výber máte niekoľko druhov machov, vrátane španielskeho, írskeho, islandského či švédskeho machu. Ide o kvalitný mach z európskych lesov. Môžete siahnuť po rôznych odtieňoch zelenej v plochom alebo vypuklom tvare. Jednotlivé druhy machu sa líšia farbou, môžu byť sivo-, žlto- či modro-zelené. Taktiež, niektoré z nich vytvárajú nízke a husté porasty, iné sú naopak redšie.

Je na vás, či dáte prednosť menším machovým obrazom alebo bude vašou voľbou celá machová stena. Na trhu sa nachádzajú predpripravené rozmery, no veľa dodávateľov ponúka aj výrobu obrazov na mieru.

Mnohí dodávatelia zaručujú pôvod a ekologickú úpravu machov, ktoré sú dovážané od pestovateľov. Vo svojej výrobni mach ručne spracovávajú do podoby panelov na pevnom alebo flexibilnom podklade. Vyrábajú rôzne obrazce, ale aj iné dekorácie či firemné logá.

Cena machových stien

Cena machových stien je rôzna, záleží od druhu machu, prevedenia a veľkosti. Napríklad machový obraz s dĺžkou 70 cm a výškou 100 cm sa pohybuje okolo 300 eur. Menšie veľkosti sa pohybujú okolo 100 eur.

Nezľaknite sa, ak po inštalácii stabilizovaného machu pocítite špecifický pach – ide o výsledok stabilizačného procesu. Je zdraviu prospešný a po približne 4 týždňoch vyprchá. Za kus prírody vo svojom domove, ktorý prinesie harmóniu, pokoj, šťastie a ešte k tomu dobre vyzerá, to predsa stojí, nie?

Obrázky: Pinterest