Knižnica v obývačke pridá do vášho bývania kus vašej osobnosti

unsplash.com

Knihy sú aj napriek modernej a rýchlej dobe stále súčasťou života mnohých z nás. Nanešťastie sa stáva, že sú poukladané či porozhadzované po celom byte. Knihy o nás veľa vypovedajú, často nám pomáhajú oddýchnuť si a “vypnúť” a preto si zaslúžia vlastný priestor. Kde však tento priestor v byte nájsť a hlavne ako by mal vyzerať? Odpoveďou je knižnica v obývačke.

Prečo knižnica v obývačke?

Čo si všimnete prvé, keď vstúpite do nejakej miestnosti? Farba stien je dôležitá, zanechá vo vás dojem. Ale dojem zanechá aj to, či sú steny prázdne alebo na nich niečo je. V reštauráciách sa na steny dávajú obrazy, aby sa priestor tzv. zabýval. V obývačke to skúste spraviť s knihami. Nielenže krásne vyplníte prázdne plochy stien, ale tým získate aj lepšiu akustiku. Knižnica v obývačke je dostupná pre všetkých členov rodiny. Vaša knižnica bude lákadlom aj pre návštevy, ktorým ukáže, aký máte knižný vkus alebo hobby.

Knižnica v obývačke krásne vyplní priestor

Akú knižnicu si vybrať?

Tu sú dve kritériá. Záleží od toho, koľko máte v obývačke miesta a tiež od počtu kníh v domácnosti. Podľa toho už viete, či vám budú stačiť na knihy klasické police, ktoré len esteticky rozmiestnite na prázdne steny alebo kúpite veľkú skrinku či dokonca niekoľko skriniek na knihy.

Potom už môžete rozmýšľať, či knižnica bude solitér vašej obývačky, či ju nenápadne zakomponujete do obývacej steny alebo jej veľkoryso venujete jednu celú stenu v obývačke. Knižnica by mala korešpondovať s ostatným vybavením bytu, obývačky. Alebo potom siahnite po úplne odlišnom, kontrastnom kuse nábytku.

Knižnica do obývačky na mieru

Knižnica na mieru je veľmi elegantným riešením, avšak aj drahším a aj časovo náročnejším. Okrem toho je tu riziko, že vám časom nebude stačiť na vašu zbierku kníh. Výhodami je, že knižnicu si viete navrhnúť podľa seba, viete zohľadniť všetky špecifiká obývačky a stopercentne využiť voľný priestor.

Knižnica z masívu

Masív je veľmi moderným materiálom. Ideálnym je smrek, borovica, dub alebo buk. Drevo je samé o sebe pekné, miestnosť zútulní. Masívne drevené knižnice sú nadčasové, majú dlhú životnosť a sú dobrou investíciou na dlhý čas.

Laminátové knižnice

Laminátové knižnice sú odolné, sú moderné a máte na výber rôzne dekory. Dôležitým kritériom je aj cena a práve laminátové knižnice nezruinujú váš rozpočet.

Knižnica z dyhy

Tento druh knižníc naberá na popularite v posledných rokoch. Na trhu sa objavujú väčšinou dyhy z rustikálneho dubu. Tieto knižnice pôsobia elegantne, luxusne, ale sú aj drahšie.

Knižnica môže byť solitér alebo ju môžete do obývačky nenápadne zakomponovať

Tipy na záver

Pri prezeraní ponuky v obchodoch či diskusiách so stolárom by ste ale mali myslieť na niekoľko vecí:

  • police by mali byť aspoň 1,8 cm hrubé, aby uniesli váhu kníh (ak je dĺžka police viac ako 80 cm, hrúbka by mala byť nad 2,3 cm)
  • hĺbka by mala byť aspoň 30 cm, aby sa tam knihy vošli
  • výškový rozostup medzi policami by mal mať aspoň v niektorých častiach 50 centimetrov (vyššie knihy sú ojedinelé)
  • je praktické a zároveň aj elegantné ak má knižnica zhora zabudované osvetlenie
  • odporúča sa myslieť na to, že vaša súčasná knižnica môže svoj obsah až zdvojnásobiť, preto si nechajte aj dosť voľných políc do budúcnosti
  • ak chcete mať knižnicu od zeme po strop, poobzerajte sa aj po malých elegantných schodíkoch
  • zasklené dvierka na knižnici pôsobia nielen luxusne, ale sú aj praktické, keďže nebudete musieť na policiach tak často utierať prach

Tvoja knižnica je tvojím rajom. (Erasmus Rotterdamský)

shutterstock

Lustre do obývačky sú viac než len obyčajné osvetlenie.

Stávajú sa doplnkom mnohých miestností v domácnosti. No tým najvýnimočnejším miestom, kde môžu vyniknúť, ohromiť a zaujať, je práve obývačka. Môžu ju svojim výrazom celkom zmeniť, ale aj zmenšiť, zväčšiť, osvetliť.

Aj vy potrebujete návod na to, ako si vybrať ten správny luster do obývačky?

My vám ho radi ukážeme!

Lustre do obývačky vyberajte podľa viacerých kritérií

Ak kupujete luster do obývačky, mali by ste zvážiť viacero formálnych parametrov.

Veľkosť miestnosti, umiestnenie lustra, dĺžku medzi podlahou a stropom, a musíte posúdiť aj samotnú výšku svojich členov rodiny, prípadne samých seba.

luster z prírodyAj keď sú tieto na prvý pohľad formálne záležitosti otravou, môžu vám s nimi pomôcť rôzni bytoví dizajnéri, alebo poproste o pomoc svojich mužov. Práve oni sa rozumejú do techniky, a na vás môžu nechať ten zvyšok. Aby ste z obývačky vytvorili vďaka lustru nepriehľadnuteľný priestor.

Vyberte si štýl, ktorý zodpovedá „téme“ domu

Po technických parametroch prichádza na rad niečo príjemnejšie.

Výber lustra.

Ak viete, v akom štýle bývania sa ponesie celý váš dom alebo byt, túto hádanku budete mať raz dva vylúštenú. Chcete moderný, rustikálny, prírodný, vidiecky, provensálsky, orientálny či minimalistický dom?

Určite by vám nemalo byť jedno, ako bude vyzerať luster vo vašom obľúbenom štýle. Mal by ladiť s celkovou atmosférou obývačky, rozžiariť ju, a zároveň jej dodať nezabudnuteľný šmrnc.

Na aké lustre do obývačky sa v ktorom štýle zamerať, sa dozviete ďalej.

Hlavne moderne

Ak si túžite zariadiť dom v tomto duchu, potom by mal váš luster v obývačke vyzerať podobne.

Pre modernejší vzhľad a dizajn zvoľte niklové alebo pochromované povrchy. Sústreďte sa tu predovšetkým na čisté línie s minimálnym množstvom dekorácií.

luster v modernej obývačkeNezabudnite ladiť svoj luster aj s inými povrchmi a materiálmi, či nábytkom, ktoré už v obývačke máte. Ak ste skôr za prepojenie tradičného a súčasného štýlu, siahnite po lustroch v bronzovom odtieni, ktoré dodajú priestoru nádych minulosti.

V prírode

Pokiaľ sa v nej túžite ocitnúť práve vo vašej obývačke, potom sa môžete na svojom lustre pokojne vyblázniť. Dovolené sú prírodné tóny, drevo, vetvičky aj parohy.

Luster v prírodnom štýleAk je vaša obývačka ladená do jedného tónu, nehľadajte protichodný prvok práve v lustri. Pokojne môže mať vaša obývačka jednotný nádych, ktorým nikdy nič nepokazíte. Preto hovoríme, smelo do toho!

Rustikálne

Túžite po obývačke, ktorá vám rozpovie tisíc príbehov?

rustikálny lusterJeden z prvkov, ktorý ho môže dopĺňať je aj luster. Aj jeho príbeh môže vyzerať pokojne ako luster vašej babičky, či luster, ktorý ste videli na nejednom hrade či zámku. Podobať sa však môže aj na obyčajnú tácku, ktorá visí zo stropu, a na ktorú si poukladáte sviečky.

Romantické, však?

V shabby obývačke

To je akoby ste sa dotkli Francúzska alebo Provensálska.

Všetky ženské duše so srdcom Parížanky volia do obývačiek kryštálové lustre. Niekde sa to s nimi dokonca aj preháňa, a tých kryštálových lustrov je v obývačke hneď niekoľko.

shabby lusterV shabby chic obývačke môžete ku kryštálovému lustru zvoliť aj iné svietidlá, akými sú napríklad svietniky zavesené na stenách, alebo lampáše, ktoré môžu byť položené vedľa sedačky. A teraz si už len zatvorte oči a skúste si to všetko spolu predstaviť.

Minimalisticky

Ak sa chcete pozrieť na svoju obývačku minimalistickým okom, hoďte jedno aj na luster. Jeho typickými znakmi sú jednoduché kovové konštrukcie, originálne žiarovky, čierno-biele prevedenia, zaujímavé, neobyčajné aj jednoduché línie, ktoré nezaberú veľa miesta.

luster v minimalizme

Všetko to minimalistické je totiž naozaj obmedzené na to najdôležitejšie.

Trendy

Okrem štýlov sa môžete prispôsobiť aj aktuálnym trendom, no aj pri nich musíte brať do úvahy celkový vzhľad. Momentálne sú na výslní lustre do obývačky s rôznymi geometrickými tvarmi, ale aj industriálnymi prvkami, či rôzne retro svietidlá.

A čo vy, podľahnete trendom alebo sa prispôsobíte celkovému charakteru vášho domu?

Obrázky: pinterest.com