Kvety do skalky: Toto je 7 najkrajších kvetov

pexels.com

Skalky sú, vďaka svojmu pomeru náročnosti a estetickosti, obľúbenou súčasťou mnohých okrasných záhrad. Hravo oživia kúty, kde by iné rastliny mali minimálnu šancu na prežitie. Zakladajú sa najmä na slnečných miestach s chudobnou pôdou. Ako samotný názov prezrádza, základom každej skalky je dostatok kameňov, kombinovaný so správnymi rastlinkami.

Pestovanie skalničiek

Kvety do skalky možno vysádzať v ktoromkoľvek ročnom období, no najrýchlejšie sa príjmu na jar alebo na jeseň. Pri výsadbe je dobré skalničkám narušiť koreňový bal, aby korene nerástli do kruhu.

Jednotlivé skalničky rozmiestňujte podľa času kvitnutia tak, aby skalka postupne kvitla počas celého roka. Po vysadení skalničiek môžete prázdne miesta vyplniť štrkom, drobnými kamienkami, prípadne mulčovacou kôrou.

Následná starostlivosť o skalku pozostáva už len zo skracovania skalničiek, čo podporuje ich rozrastanie a kvitnutie.

pexels.com
Skalničky vytvárajú farebné koberce

Ako vybrať kvety do skalky

Kvety, ktoré sa pestujú v skalkách, musia zniesť celodenné slnko, málo vody a plytkú neúrodnú a kamenistú pôdu. Spravidla ide o maximálne odolné trvalky, ktoré znesú plné slnko, suchú, neúrodnú pôdu a rýchlo sa rozrastajú.

Vhodné sú také druhy, ktoré dosahujú výšku maximálne 30 cm. Využiť možno trvalky, cibuľoviny, okrasné trávy, bylinky či menšie kry.

Najkrajšie druhy skalničiek

Skalnica Sempervivum

Skalnica, inak nazývaná skalná ruža, patrí medzi najvhodnejšie kvety do skalky. Tento rod zahŕňa 40 druhov trvaliek, ktoré vydržia extrémne suchá i mráz a nepotrebujú takmer žiadnu pôdu. Rastlina je typická svojimi listami v tvare roziet. Do skalky sú vhodné najmä nižšie druhy tejto trvalky.

pexels.com
Skalná ruža nepotrebuje takmer žiadnu pôdu

Materina dúška

Materina dúška je nezničiteľná skalnička, odolná voči mrazom aj horúčavám, plnému slnku ako aj drsnému zaobchádzaniu. Rýchlo zaplní všetky voľné miesta v skalke a ozdobí záhradu. Navyše ju možno využívať aj ako liečivú bylinku.

Klinček Dianthus

Rod zahŕňa vyše 300 druhov. Ide o stálozelené trvalky s krásnymi, voňavými kvetmi v odtieňoch ružovej, bielej a fialovej farby. Kvitnú koncom jari a počas leta.

pexels.com
Klinček kvitne v odtieňoch bielej, ružovej a fialovej

Anacyclus depressus

Táto rastlina pripomínajúca svojimi kvetmi sedmikrásku, je vďaka svojej odolnosti ideálnym kvetom na skalku. Kvitne na jar, malými, jemnými kvetmi, ktoré sa však hravo stanú dominantou skalky.

Poniklec obyčajný

Poniklec nie je v našich končinách typickou súčasťou záhrad, a preto jeho umiestnenie na skalku, ju dokonale odlíši a vytvorí z nej netradičnú dominantu. Rastlina kvitne skoro na jar fialovými kvetmi, po odkvitnutí ktorých ostávajú na stonkách výrazné hlavičky zo semenami.

pexels.com
Poniklec vytvorí netradičnú dominantu

Lomikameň Saxifraga

Rod Lomikameň zahŕňa rastliny, ktoré sa bežne vyskytujú v artických alebo horských ekosystémoch. Patrí sem 400 druhov rastlín, ktoré kvitnú počas leta v bielej, ružovej, červenej, žltej či fialovej farbe.

Zvonček Campanula

Tento rod ukrýva druhy rôznych pestrých farieb. Niektoré druhy zvončekov sú vhodné do klasických záhonov, no nájdeme tu aj druhy vhodné na skalku, ktoré vytvárajú nádherné vankúšiky z kvietkov v tvare zvončeka.

pexels.com
Jemné kvietky v tvare zvončekov vytvárajú farebné koberčeky

Ďalšími zaujímavými kvetmi do skalky sú: flox, plesnivec, nezábudka, kostrava, bradník, levanduľa či ker borievky. Fantázií sa medze nekladú. Základom je, si pred výsadbou dobre naplánovať rozmiestnenie stanovíšť jednotlivých rastlín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on