Kvitnúce trvalky od jari do jesene

shutterstock
Kvitnúce trvalky od jari do jesene
5 6 hodnotení

V dnešnom pracovnom zaťažení nemám veľa voľného času. Narábame s ním opatrne a dobre si premyslíme, kam ho investujeme. Len málo z nás má priestor vložiť čas, čo nám zostáva, do komplikovanej údržby okrasnej záhradky. Na druhú stranu, keď vidíme niekde krásne rozkvitnuté kvety a kríky, tak nám to vyčaruje úsmev na tvári a často nás to nabije pozitívnou energiou. Dá sa to skombinovať? Nie časovo náročná údržba a bohatý záhon plný farieb? Dá sa to. V nasledujúcich riadkoch vám ukážeme pár možností na trvalky kvitnúce od jari do jesene.

Skalnica strechová

Sukulent s veľmi zaujímavým, až hypnotickým tvarom kvetu. Je známa tým, že vydrží akékoľvek sucho a nevadí jej ani mráz. Hovorí sa jej tiež ľudovo “sklaná ruža” z jednoduchého dôvodu. Je využívaná v dekorácii skaliek, pretože si vystačí s minimum pôdy. Jednoduchý záver je, že ju nemusíte polievať, vystačí si s občasnými dažďovými prehánkami. Vysaďte ju na slnečné miesto.

pexels.com
Skalnica strechová

Petúnia záhradná

Petúnie sú kvety vhodné na vysadenie do kvetináčov. Najlepšie vyniknú v tých visiacich na terasách či balkónoch. Takže vôbec nemusíte mať políčko s domom. Stačí aj parapet okna v byte a môžete si v prenesenom význame slova vytvoriť farebné vodopády. V tomto prípade však potrebujete trocha času na pravidelné polievanie a následne sa môžete tešiť z bohatej nádielky farebných kvetov.

pexels.com
Petúnia záhradná

Kotúč prímorský

Suchomilná rastlina veľmi zaujímavého vzhľadu. Exotický nádych len srší z miesta, ktoré je mu vlastné, a to piesočnatá pobrežná duna. Rastlina sivozelenej farby s modrastým, až do fialova sfarbeným súkvetím, ktorého listy sú ostnatého tvaru. Je to trváca rastlina, ktorá nevyžaduje od vás nič, len sucho. Jediné čomu sa musíte vyvarovať je príliš vlhké prostredie, do ktorého by nemal byť zasadený. Kotúč prímorský je historicky známa rastlina prezývaná už alžbetínskymi námorníkmi – “Sea holly”. Aj táto rastlinka patrí medzi trvalky kvitnúce od jari do jesene.

pexels.com
Kotúč prímorský

Materina dúška

Je to trvalka, ktorej kvety vyrastajú na dlhých stonkách. Tie sú zasa súčasťou obyčajne už zdrevnatenej stonky, takže materinu dúšku možno považovať za nízky krík. Okrem toho, že má vysokú odolnosť voči počasiu, má silnú schopnosť rozmnožovať sa. Koberec fialových kvetov môže zaplaviť priestor, ktorý jej poskytnete. Okrem toho, že je vizuálne pôsobivá dopraje aj vášmu čuchu. Ako určite viete, je to silne aromatická bylina, ktorá sa využíva aj v ľudovom liečiteľstve.

pexels.com
Materina dúška

Pelargónia

Asi najčastejšie využívaná okrasná črepníková trvalka, ktorú ak nepoznáte pod názvom pelargónia, určite poznáte pod ľudovým názvom Muškát. Patrí tiež medzi trvalky kvitnúce od jari do jesene. V súčasnosti je vyšľachtených pár stoviek druhov rôznych farebných odtieňov. Množí sa jednoducho, pomocou odrezkov od augusta do októbra. Je to nenáročná rastlina, bohatá na kvet, ktorej stačí slnečné miesto v priestrannom črepníku s pravidelnou zálievkou. Ak vám neprekáža kúpiť hnojivo na pelargónie, ktoré môžete rozpustiť vo vode, budú sa na vás usmievať ešte bohatšie nádielky kvetov.

pexels.com
Pelargónia

Rebríček túžobníkový

Rebríček nie je len biela burina, rastúca jednoducho všade, na sídlisku, či na lúkach. Je to aj trvalka kvitnúca od jari do jesene. V súčasnosti má desiatky druhov, ktoré majú liečivý, no i okrasný charakter. Je to trváca a nenáročná rastlina, ktorá má rada veľa svetla a piesočnú, či hlinitú pôdu. Vďaka tomu, že je rebríček, ľudovo nazývaný aj Myší chvost bohatý na kvety, v ktorých sa nachádza veľa silice, je príjemne aromatickou bylinou. Je opradený množstvom mýtov a legiend. Rebríček obyčajný má veľmi pozitívne liečivé účinky. Do okrasnej záhrady určite odporúčame žltý rebríček túžobníkový.

pexels.com
Rebríček túžobníkový

Veľkonočné kraslice: Moderné nápady na výzdobu veľkonočných vajíčok

veľkonočné kraslice
Veľkonočné kraslice: Moderné nápady na výzdobu veľkonočných vajíčok
5 4 hodnotení

K sviatkom Veľkej noci už tradične patria veľkonočné kraslice. Vajíčka symbolizujú príchod jari, plodnosť a zrod života. Sú nielen súčasťou sviatočných pokrmov, ale aj dekorácií. Pri výrobe kraslíc môžete použiť všetky dostupné druhy vajíčok. Klasické slepačie, ale aj malé prepeličie, husacie či dokonca pštrosie vajcia. A prečo ich vlastne zdobíme najrôznejšími technikami?

Naši predkovia s dekorovaním vajíčok začali v snahe posilniť ich magickú silu. Každý región Slovenska si vytvoril vlastné unikátne formy zdobenia a typické jedinečné vzory. Vznikla tak celá rada techník – od jednoduchého farbenia, cez voskovú kresbu, leptanie, gravírovanie, batikovanie alebo oblepovanie slamou.

Čo urobiť najskôr ?

Pred samotným zdobením treba vajíčko pripraviť. Kraslice sa vyrábajú z uvarených alebo z vyfúknutých vajec. Ak si zvolíte druhú možnosť, najskôr na oboch koncoch vajíčka vyvŕtajte dierky. Je to potrebné na vyfúknutie ich obsahu.

Vajíčko následne jemne umyte v teplej saponátovej vode, prepláchnite v čistej vode a dobre vysušte. Niektoré techniky (napríklad dierkované – madeirové vajíčka) vyžadujú aj odstránenie vnútornej blanky zo steny vajíčka, čo dosiahnete vložením navŕtaných a vyfúknutých vajíčok do Sava.

Veľkonočné kraslice na moderný spôsob

Techniky sa však stále zdokonaľujú a rozširujú. Dnes máme možnosť na stoloch vidieť úplne nezvyčajné veľkonočné kraslice. Najmä mladšie generácie si prispôsobili tradičný zvyk tak, aby sa dal zakomponovať aj do moderných interiérov. Fantázii sa medze nekladú. Veď presvedčte sa sami v nasledujúcich inšpiráciách.

Aj minimalisti si nájdu to svoje. Pre viac inšpirácií sleduj Instagram.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on