Kvitnúce trvalky od jari do jesene: Vybrali sme týchto 6 kvetov

shutterstock

V dnešnom pracovnom zaťažení nemám veľa voľného času. Narábame s ním opatrne a dobre si premyslíme, kam ho investujeme. Len málo z nás má priestor vložiť čas, čo nám zostáva, do komplikovanej údržby okrasnej záhradky. Na druhú stranu, keď vidíme niekde krásne rozkvitnuté kvety a kríky, tak nám to vyčaruje úsmev na tvári a často nás to nabije pozitívnou energiou. Dá sa to skombinovať? Nie časovo náročná údržba a bohatý záhon plný farieb? Dá sa to. V nasledujúcich riadkoch vám ukážeme pár možností na trvalky kvitnúce od jari do jesene.

Skalnica strechová

Sukulent s veľmi zaujímavým, až hypnotickým tvarom kvetu. Je známa tým, že vydrží akékoľvek sucho a nevadí jej ani mráz. Hovorí sa jej tiež ľudovo “sklaná ruža” z jednoduchého dôvodu. Je využívaná v dekorácii skaliek, pretože si vystačí s minimum pôdy. Jednoduchý záver je, že ju nemusíte polievať, vystačí si s občasnými dažďovými prehánkami. Vysaďte ju na slnečné miesto.

pexels.com
Skalnica strechová

Petúnia záhradná

Petúnie sú kvety vhodné na vysadenie do kvetináčov. Najlepšie vyniknú v tých visiacich na terasách či balkónoch. Takže vôbec nemusíte mať políčko s domom. Stačí aj parapet okna v byte a môžete si v prenesenom význame slova vytvoriť farebné vodopády. V tomto prípade však potrebujete trocha času na pravidelné polievanie a následne sa môžete tešiť z bohatej nádielky farebných kvetov.

pexels.com
Petúnia záhradná

Kotúč prímorský

Suchomilná rastlina veľmi zaujímavého vzhľadu. Exotický nádych len srší z miesta, ktoré je mu vlastné, a to piesočnatá pobrežná duna. Rastlina sivozelenej farby s modrastým, až do fialova sfarbeným súkvetím, ktorého listy sú ostnatého tvaru. Je to trváca rastlina, ktorá nevyžaduje od vás nič, len sucho. Jediné čomu sa musíte vyvarovať je príliš vlhké prostredie, do ktorého by nemal byť zasadený. Kotúč prímorský je historicky známa rastlina prezývaná už alžbetínskymi námorníkmi – “Sea holly”. Aj táto rastlinka patrí medzi trvalky kvitnúce od jari do jesene.

pexels.com
Kotúč prímorský

Materina dúška

Je to trvalka, ktorej kvety vyrastajú na dlhých stonkách. Tie sú zasa súčasťou obyčajne už zdrevnatenej stonky, takže materinu dúšku možno považovať za nízky krík. Okrem toho, že má vysokú odolnosť voči počasiu, má silnú schopnosť rozmnožovať sa. Koberec fialových kvetov môže zaplaviť priestor, ktorý jej poskytnete. Okrem toho, že je vizuálne pôsobivá dopraje aj vášmu čuchu. Ako určite viete, je to silne aromatická bylina, ktorá sa využíva aj v ľudovom liečiteľstve.

pexels.com
Materina dúška

Pelargónia

Asi najčastejšie využívaná okrasná črepníková trvalka, ktorú ak nepoznáte pod názvom pelargónia, určite poznáte pod ľudovým názvom Muškát. Patrí tiež medzi trvalky kvitnúce od jari do jesene. V súčasnosti je vyšľachtených pár stoviek druhov rôznych farebných odtieňov. Množí sa jednoducho, pomocou odrezkov od augusta do októbra. Je to nenáročná rastlina, bohatá na kvet, ktorej stačí slnečné miesto v priestrannom črepníku s pravidelnou zálievkou. Ak vám neprekáža kúpiť hnojivo na pelargónie, ktoré môžete rozpustiť vo vode, budú sa na vás usmievať ešte bohatšie nádielky kvetov.

pexels.com
Pelargónia

Rebríček túžobníkový

Rebríček nie je len biela burina, rastúca jednoducho všade, na sídlisku, či na lúkach. Je to aj trvalka kvitnúca od jari do jesene. V súčasnosti má desiatky druhov, ktoré majú liečivý, no i okrasný charakter. Je to trváca a nenáročná rastlina, ktorá má rada veľa svetla a piesočnú, či hlinitú pôdu. Vďaka tomu, že je rebríček, ľudovo nazývaný aj Myší chvost bohatý na kvety, v ktorých sa nachádza veľa silice, je príjemne aromatickou bylinou. Je opradený množstvom mýtov a legiend. Rebríček obyčajný má veľmi pozitívne liečivé účinky. Do okrasnej záhrady určite odporúčame žltý rebríček túžobníkový.

pexels.com
Rebríček túžobníkový

Ako pestovať, starať sa a polievať chryzantému

shutterstock

Kedysi boli chryzantény symbolom cintorínov, dnes sú súčasťou záhradných skaliek aj balkónovej kvetinovej výzdoby. Chryzantémy môžete nájsť aj v gratulačných kyticiach, ktoré lákajú svojou farebnosťou a dlhou trvácnosťou. Rastlina je pôvodom z Číny a za svoju obľubu v pestovaní môže ďakovať najmä svojej nenáročnosti a schopnosti zvládať aj horšie podmienky.

Môžete si vybrať z viac ako sto druhov chryzantém, ktoré sa od seba odlišujú svojim tvarom, farbou, výškou, kvitnutím, hustotou kvetov a pod. Ich pestovanie zvládne aj úplný začiatočník, stačí sa riadiť týmito krokmi pre dobrú starostlivosť o chryzantémy a rastlinka vám bude robiť radosť.

Starostlivosť o chryzantémy v 5 krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Chryzantémy sa najčastejšie pestujú v záhradných záhonoch, zdobia záhradné skalky, no v posledných rokoch ich môžete pestovať aj na balkóne, či okenných parapetách. Chryzantémy sú nenáročné, čiže sa umiestnením až tak nemusíte trápiť. Pekne vám zakvitnú v tieni, aj na slnku. Pre optimálne pestovanie siahnite skôr po slnečnej strane. Chryzantémy je najlepšie kupovať aj vysádzať začiatkom júna. Podstatný je najmä výber samotného druhu chryzantémy. Ak žijete v chladnejšom prostredí, siahnite radšej po skoro kvitnúcich odrodách, pretože jesenné mrazy by mohli rastlinu zahubiť. Pri výbere sa neváhajte informovať, či si kupujete mrazuvzdorné chryzantémy.

chryzantémy
pexels.com

2. krok: zalievanie rastliny

Vodný manažment chryzantémy je oveľa dôležitejší ako samotné miesto vysadenia. Rastlina potrebuje dostatok závlahy. Je potrebné nájsť správnu mieru v dobrej zálievke. Zem nesmie byť suchá, no premáčanie by mohlo spôsobiť zhnitie koreňov. Cez letné obdobie potrebujú chryzantémy každodennú zálievku, tak, aby vydržali vysoké letné teploty.

chryzentémy
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Pri presádzaní stačí siahnuť po klasickom záhradnom alebo rašelinovom substráte. Všeobecne sa dá povedať, že rastlina potrebuje dobre priepustnú pôdu, ktorá je bohatá na živiny. Ak do pôdy, pri sadení, zamiešate časť piesku, bude to ideálne. Po troch až piatich rokoch je dobré zmeniť rastlinke miesto. Pri črepníkových chryzantémach je potrebné nahradiť pôvodný substrát novým, bohatým na živiny. V letných mesiacoch si chryzantéma žiada aj pravidelné hnojenie a to každých 14 dní. Takto vyživenej rastline sa bude výborne dariť. Na jeseň sa vám určite odvďačí nádherne rozkvitnutým záhonom.

chryzantémy
pexels.com

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

I keď je chryzantéma nenáročná rastlina, môže vás svojim vzhľadom upozorniť na rôzne choroby a prípadných škodcov. Medzi najčastejších škodcov patria vošky. Ak ich zbadáte na kvetoch a stonkách, je potrebné ihneď zasiahnuť chemicky. Ak sa na listoch objaví septóriová škvrnitosť listov, chryzantéme prekáža vlhké a tienisté prostredie. Doprajte jej viac slnka a zmiernite zálievku. Najnebezpečnejšou chorobou je biela hrdza. Akonáhle ju zahliadnete, je potrebné postihnuté sadenice vytrhať a ostatné rastliny chemicky ošetriť preparátmi, ktoré sú určené na prevenciu pred bielou hrdzou.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Chryzantémy si môžete aj jednoducho rozmnožiť. Stačí použiť vrcholové odrezky, ktoré majú minimálne tri zdravé listy. Odrezky zasadíte do črepníka naplneného kompostovou zeminou a za približne tri týždne sa vám rastlinka zakorení. Kompaktný tvar dosiahnete len zaštipovaním, ktoré je vhodné prvý krát urobiť koncom júna, keď má rastlina aspoň 15 cm. Zaštipovanie zopakujete koncom leta vo výške 30 cm. Takto dosiahnete želaný tvar a plnosť kvetov na každej stonke.