Aj Gréta by Vás pochválila! Vaša celková osobná uhlíková stopa je menej ako 5 000 kilogramov CO₂ ročne.

To je takmer o 1 000 kg CO₂ menej ako priemerný Slovák a dokonca až o 3 600 kg CO₂ menej ako vyprodukuje priemerný Európan. 

Patríte medzi tých, ktorým skutočne záleží na budúcnosti našej planéty a k tomuto výsledku ste sa dopracovali vedomými zmenami svojho správania.

Vždy je priestor sa ďalej zlepšovať. Začať môžete aktivitami, ktoré najviac prispievajú k produkcii emisií. Napríklad:

Doprava

Jedno auto na Slovensku za rok vyprodukuje v priemere viac ako tonu emisií oxidu uhličitého. Každý rok kupujeme stále viac áut a jazdíme až tak veľa, že aj napriek stále ekologickejším motorom osobné autá na Slovensku vypustia až o milión ton emisií CO₂ ročne viac ako pred desiatimi rokmi.

Aj malými zmenami návykov môžete ovplyvniť tento negatívny dopad.

  • Ak je to možné, choďte pešo alebo využite hromadnú dopravu. Cestovanie MHD znamená v porovnaní s cestovaním autom až o 60 % menej emisií CO₂. Ak znížite počet jázd autom o cca 1 000 km ročne, znížime svoju uhlíkovú stopu o 100 kg CO₂.
  • Ak máte možnosť, skúste služby zdieľanej dopravy: kolobežky, elektrobežky, bicykle.
  • Ak vás zamestnanie núti cestovať na väčšie vzdialenosti, preskúmajte možnosť vlakového spojenia.
  • Ak často cestujete letecky, vyhýbajte sa nadväzným letom. Každý štart i pristátie znamenajú vyššiu spotrebu paliva a viac emisií v ovzduší. 
  • Používate výťahy? Aj tu môžete znížiť osobnú uhlíkovú stopu. Ak denne peši vyšliapete 4 poschodia, môžete ušetriť až 8000 kWh elektrickej energie a zmenšiť tak uhlíkovú stopu o 300 kg ročne.

Energie

K celkovej uhlíkovej stope jednotlivca prispieva aj spotrebe energií (teplo, elektrická energia), pričom ju ovplyvňuje aj podiel energetických zdrojov z ktorých boli energie vyrábané. 

Vedeli ste, že bežná slovenská domácnosť vyprodukuje takmer až 6 000 kg CO₂ ročne?

Pritom bežná energia, ktorú v domácnosti využívame, je iba zo 14,9 % vyrobená s využitím obnoviteľných zdrojov. 

Ako zaťažujete prírodu spotrebou bežnej elektriny?

Ak žijete v byte, vašu uhlíkovú stopu musí kompenzovať 20 stromov

  • Vaša priemerná ročná produkcia CO₂ je totiž až 200 kg. Na absorbovanie tohto množstva sú potrebné dve desiatky stromov.

Ak žijete v dome, vašu uhlíkovú stopu musí kompenzovať 47 stromov

  • Za rok svojou spotrebou bežnej energie vyprodukujete takmer 500 kg CO₂. Takmer päťdesiat stromov je potrebných na ich absorbovanie.
Čo je Zelená energia?

Zelená energia je oproti tomu vyrobená zo 100 % čistých zdrojov, vďaka čomu neprodukuje žiadne emisie. Vami spotrebovaná energia v domácnosti nebude mať žiadny uhlíkový dosah.

Ovplyvnite kvalitu života vašich detí a našej planéty investíciou do ich zdravia a prejdite na Zelenú energiu. Viac informácií o službe a jej benefitoch nájdete na webovej stránke www.zelenaenergia.sk.

Jedlo a varenie

Aj v stravovaní môže každý z nás drobnými krokmi nepriamo prispieť k úspore emisií.Výroba mäsa a mlieka sú zodpovedné za 14,5 % človekom spôsobených emisií oxidu uhličitého a skleníkových plynov. Ak by sme každý deň vynechali z jedálneho lístka mlieko a mäso, ročne dokáže každý z nás prispieť k úspore 1,5 tony emisií. 

  • Nemusíte sa stať ihneď vegánom, dôležité je prijať prvé kroky. Jedzte menej spracovaných potravín. Konzumáciou väčšieho množstva zeleniny, ovocia, orechov a strukovín dokážete vedome znížiť spotrebu mäsa.
  • Kvôli chovu dobytka sa menia lesy na pasienky, čo prispieva k nižšej schopnosti planéty spracovať CO₂ a produkovať kyslík. Výroba jediného kilogramu hovädziny či jahňaciny zanechá uhlíkovú stopu v rozmedzí od 20 do 60 kg emisií CO₂. 
  • Nakupujte lokálne a sezónne potraviny. Preprava potravín z kontinentu na kontinent si vyžaduje energiu pre chladiace zariadenia, pohonné hmoty pre lode, kamióny i lietadlá. 
  • Noste si potraviny vo vlastných nákupných taškách a podľa možnosti nakupujte menej, aby ste jedlo nemuseli vydazovať. 
  • Vyskúšajte kompostovanie. Každý zvyšok z jedla nemusí ísť ihneď do odpadu. 

Recyklácia

Separovanie viacerých zložiek odpadu a postupný prechod k tzv. zero waste životnému štýlu je dobrým začiatkom pre znižovanie vašej osobnej uhlíkovej stopy. Ak sa separovaniu odpadu venujete len príležitostne, tu je niekoľko dôvodov, prečo to robiť inak, zodpovedne.

Zmenou svojho prístupu môžete redukovať vznik odpadov, a tým ich dopadov na uhlíkovú stopu, klímu a životné prostredie. 

Pri každej činnosti, ktorú robíte v práci aj v súkromí si spomeňme si na jednoduché pravidlo 5R: Refuse (Odmietnite), Reduse (Zredukujte), Reuse (Znovu použite), Recycle (Recyklujte), Rot (Kompostujte) 

Už recyklácia jednej hliníkovej plechovky ušetrí množstvo elektrickej energie, ktorá vystačí na 3-hodinovú prevádzku počítača alebo televízora.

Výroba 1 tony recyklovaného papiera ušetrí približne 17 stromov, 32 000 litrov vody, 4 200 kWh elektrickej energie a 27 kg CO₂ v ovzduší.

Prihláste sa do newsletteru Zelenej energie
a zistite, ako ešte viac znížiť vašu uhlíkovú stopu.

[mc4wp_form id=”26416″]

6 zelených projektov, ktoré pomáhajú prírode na východe Slovenska

OZ Príbeh včely

Záleží aj vám na budúcnosti ďalších generácií? Získajte dobrý pocit z pomoci prírode a pridajte sa! Stačí prejsť na Zelenú energiu, vybrať si výšku mesačného príspevku a podporiť tak jeden zo šiestich projektov, ktoré zlepšia životné prostredie nášho regiónu. Poďme si ich predstaviť:

1. Levanduľový háj v Rudníku

V extraviláne obce Rudník vyrástol aj vďaka zákazníkom Zelenej energie levanduľový háj. Voňavá výsadba liečivej rastliny skrášlila obľúbené výletné miesto, ale najmä má obrovský význam. Neďaleko hája sa totiž nachádza včelnica s množstvom úľov a so zázemím, ktoré vytvárajú dobrovoľníci z OZ Príbeh včely.

OZ Príbeh včely
Levanduľový háj
OZ Príbeh včely
Výsadba levanduľového háju

Výsadba 400 medonosných rastlín vo voľnej prírode je veľkým prínosom pre samotné včelstvo a výrazne zlepší podmienky pre blízke okolie včelárov i ostatného užitočného hmyzu a vtáctva.

OZ Príbeh včely
Medonosná trvalka má všestranné využitie
OZ Príbeh včely
Príprava na sušenie levandule

Projekt má navyše dlhodobú udržateľnosť, pretože levanduľa je všestranná liečivá rastlina. Tvorcovia projektu tak už teraz premýšľajú nad jej ďalším spracovaním a využitím, či už v domácej lekárničke, v kuchyni alebo v podobe dekorácií pre radosť. 

Čo je Zelená energia?

Naše správanie a spotreba energií sa priamoúmerne prejavujú na kvalite ovzdušia, pôdy či vody. Bežná energia, ktorú v domácnosti využívame, je iba zo 14,9 % vyrobená s využitím obnoviteľných zdrojov.

Zelená energia od VSE je oproti tomu vyrobená zo 100 % čistých zdrojov, vďaka čomu neprodukuje žiadne emisie.

2. Dubová alej v Novom Ruskove

Nad obcou Nový Ruskov sa ešte začiatkom 20. storočia vynímal rozľahlý dubový les. Dnes by ste ho tam hľadali márne, avšak s podporou dobrovoľníkov sa v lokalite podarilo opätovne zapustiť korene listnatých stromov. Cestu nad Novým Ruskovom, využívanú turistami, cyklistami a poľnohospodármi lemuje nová Dubová alej.

Pred 100 rokmi sa tu rozprestieral 120 hektárový dubový les

Projekt sa podarilo zrealizovať vďaka programu Sadíme budúcnosť, ktorý organizuje Nadácia Ekopolis s finančnou podporou spoločnosti Východoslovenská energetika a.s.. 

Výsadba Dubovej aleje 25.9.2021

3. Komunitná záhrada v Ťahanovciach

Ťahanovská záhrada vytvára zázemie a podmienky pre voľnočasové aktivity ľudí z okolia. Ide o skvelé miesto pre stretávanie sa, sebarealizáciu všetkých generácií, rodinné udalosti, voľnú hru a neformálne vzdelávanie detí, ktoré po nás prevezmú štafetu v starostlivosti o životné prostredie a planétu.

Tvorivá práca s drevom a náradím

Revitalizácia komunitnej záhrady v blízkosti Košíc je tak viac ako zeleným projektom. VSE podporila rozvoj tohto priestoru pre ľudí i pre ochranu vzácneho ekosystému v blízkosti mesta.

Spoznávanie vlastností ohňa

Záhrada rastie každý rok. Vďaka Zelenej energii napríklad túto jar vysadili v záhradke zeleninu, bylinky, jedlé kríky i kvety. Doplniť sa chystajú aj rôzne druhy krovín a drevín. Jedinečný priestor je skvelým príkladom toho, ako i malé zmeny dokážu prispieť k zelenému a tvorivému prostrediu. 

Záhradka
Zber úrody

4. Mestský park v Čiernej nad Tisou

Ďalším z úspešných projektov, realizovaných v regióne východného Slovenska je aj zveľadenie a rozšírenie počtu stromov v mestskom parku v Čiernej nad Tisou.

Mestský park je dôležitým environmentálnym centrom celého mesta, kde sa stretávajú všetky generácie. Občianske združenie Nádej pre ČnT využilo finančnú podporu zo služby Zelená energia od VSE na výsadbu nových drevín a propagáciu. Pribudnúť má tiež agátový háj a oddychová zóna s novými lavičkami, čím sa ešte viac zvýši biodiverzita, efektívnosť i estetickosť celého parku.

5. Náučný chodník pri školskej včelnici v Spišskej Novej Vsi

Extreriéri v areáli škôl ponúkajú skvelé možnosti pre rozvoj študentov v oblasti ochrany životného prostredia. Jednou z prvých, ktorá využila tento potenciál je Stredná odborná škola ekonomická v Spišskej Novej Vsi, ktorá buduje popri školskej včelnici náučný chodník.Ten doplní potrebné informácie o dôležitosti včiel pre študentov a verejnosť.

Cieľom projektu je zveľadiť okolie už existujúcej školskej včelnice. Doposiaľ sa podarilo vysadiť viac ako stovky rastlín rôznych veľkostí a druhov, ktoré budú významným zdrojom potravy pre chov včiel. Náučný chodník tiež doplnia štyri informačné tabule plné zaujímavých faktov. 

6. Nové záhrady v školských areáloch na Východe

Aj školské záhrady sa vďaka podpore Zelenej energie výraznejšie zazelenajú. V máji tohto roku sa zrealizovali školenia s pedagógmi prvých desiatich škôl na východnom Slovensku, v ktorých areáloch majú vzniknúť nové klimatické záhrady.

Projekt a realizáciu bude mať pod palcom občianske združenie SOSNA, ktoré si kladie za cieľ vytvoriť priestor pre vyučovanie či záujmové aktivity zamerané na osvetu v rámci ochrany životného prostredia. Nimi vytvorené zelené plochy nielen minimalizujú emisie skleníkových plynov ale aj podporujú pohlcovanie skleníkových plynov. Sú to teda záhrady, ktoré výraznejšie zmenšujú našu uhlíkovú stopu a pomáhajú zadržiavať vodu v krajine.

AKO MÔŽETE PODPORIŤ ZELENÉ PROJEKTY

Prechodom na Zelenú energiu od VSE znížite uhlíkovú stopu vašej domácnosti.

Je len na vás, pre aký mesačný príspevok sa rozhodnete, časť peňazí poputuje na podporu zelených projektov. Za každé vaše jedno euro, VSE priloží ďalšie.

Tento rok tak dostalo podporu prvých šesť projektov a čoskoro pribudnú nové.

Viac informácií o službe Zelená energia a jej benefitoch nájdete na webovej stránke www.zelenaenergia.sk.

Prihláste sa do newsletteru Zelenej energie
a zistite viac o ďalších zelených projektoch.

[mc4wp_form id=”26416″]