Mačka v byte: Ako sa pripraviť na spoločné bývanie

pexels.com

Skôr ako sa rozhodnete bývať s mačkou

Ak nebývate “vo svojom” overte si, či majiteľ bytu súhlasí s vašim domácim miláčikom. Mačka v byte nemusí byť vždy vítaná. Čím viac zvierat máte v úmysle chovať, o to viac by vás mal zaujímať jeho postoj. Nemusí byť nadšený z prítomnosti mačacích chlpov a poškriabaného nábytku.

Je súčasťou vášho bytu aj balkón? Skontroluje, či mačka počas jeho návštevy je v bezpečí. Z otvorených lodžií a terás by mohla ľahko zoskočiť alebo spadnúť. V prízemných bytoch treba poistiť okná a v predzáhradkách tiež všetky únikové východy. Mačky sú veľmi vynaliezavé a máloktorá prekážka je pre ne neprekonateľná.

Perzká alebo siamska?

Šľachtením vznikol z mačiek domácich celý rad plemien. Aké si vybrať do bytu? Nerozhodujte sa len podľa fotografie, ale zvážte všetky aspekty chovu a charakteristiky. Ak napríklad bude mačka v byte tráviť veľa času, zvoľte radšej menšie a menej aktívnejšie mačky. Zvážte aj prijatie už dospelej, vybúrenej mačky, namiesto malého mačiatka.

Tip: Pozrite sa na byt okom mačky

Možno to vyznie smiešne, ale pre lepšie pochopenie mačacieho vnímania a potrieb, sa nachvíľku do nej prevtelte. Dajte sa “na štyri” a vnímajte usporiadanie bytu z pozície mačky. Aké miesto by ste si zvolili na spanie? Viete sa dostať aj na vysokú poličku? Máte v miestnosti hračky na hranie; priestor na jedenie či súkromie na toaletu?

Teplo a výhľad

Mačky milujú vychutnávať si okolitý svet. Vždy budú veľmi vďačné, ak im sprístupníte priestor na okne, alebo napríklad stôl v jeho bezprostrednej blízkosti. Na druhej strane majte vždy na mysli, že príliš rušné ulice by mohli na vášho miláčika pôsobiť stresujúco. Vhodné sú najmä výhľady do vnútroblokov a pokojnejších ulíc.

Navyše, mačky milujú slnečné miesta, kde môžu pokojne leňošiť a vyhrievať sa (obzvlášť v zime.) Ak máte veľmi slnečný byt, v lete zrejme budete musieť prísun slnečných lúčov obmedziť tak, aby sa miestnosť príliš neprehriala. Nezabudnite tiež na pravidelné vetranie. Okná do korán, však bez dostatočného zabezpečenia, nikdy neotvárajte!

Mačka v byte ocení, ak bude mocť pohodlne pozorovať aj dianie vo vnútri. Počítajte teda s policami, parapetmi, lavičkami a stolíkmi, ktoré jej umožnia výhľady z výšky.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Aj mačky majú svoje potreby

Medzi základné potreby, ktoré potrebuje každá mačka v byte, patrí toaleta. Môže ísť o podnos s podstielkou alebo špeciálnu toaletu, umiestenú na balkóne alebo v kúpeľni. Uistite sa, že vaša mačka je schopná dostať sa na toaletu v každom momente (aj v čase vašej neprítomnosti) a udržujete ju čo najčistejšiu.

Nezabúdajte tiež na hrací kútik. Mačky sa radi hrajú, obzvlášť, ak žijú len v interiéri. Snažte sa im zabezpečiť dostatok podnetov pre zábavu, pretože len tak dokážete zabrániť akémukoľvek deštruktívnemu správaniu.

Zrejme nechcete meniť pohovku či závesy každý mesiac. Radšej teda investujte do pútavých lapačov pozornosti, škrabadiel a veží. Eliminujete tak nielen škody, ale aj problémy s ich správaním, za ktorými stoja najmä nuda, úzkosť a hluk.

V bytovom dome nebývate sami

Mačka v byte môže ovplyvniť aj život vašich susedov, najmä ak je veľmi aktívna alebo hlučná. Ak prechádzate cez spoločné priestory vlastníkov bytov, alebo užívate takéto priestory aj so svojim chlpatým spoločníkom, dbajte na poriadok. Uistite sa, že ich neprekvapia páchnuce výkaly a neporiadok.

Chcete si vytvoriť (prípadne udržať) so susedmi priateľský vzťah? Ak sa rozhodnete bývať s mačkou, predstavte im ju. Domáci miláčikovia sú skvelou témou susedských rozhovorov. Navyše možno ocenia kontakt s domácim zvieraťom až na toľko, že vám ponúknu pomoc počas vašej dovolenky či pracovnej cesty. Budujte si vzťahy tak, aby ste sa vy, i váš štvornohý priateľ cítili v komunite dobre.

Výhody a nevýhody spolužitia s mačkou

Nevýhody

 • Chlpy – Mačky strácajú veľa chlpov, ktoré sa dostanú všade (na nábytok, koberec, oblečenie a hladké povrchy).
 • Výkaly – Vymieňali ste niekedy mačke toaletu? Budete potrebovať silný žalúdok (alebo štipec na nos).
 • Poškriabaný nábytok – Pripravte sa na to, že ani najlepšie opatrenia a metódy nezabránia niektorým škodám.
 • Alergie – Veľké množstvo ľudí má alergie na mačky a mačacie chlpy. Len dúfajte, že to nebude niekto z vašich blízkych.
 • Nerozkážete jej – Na rozdiel od psov, ktoré možno ľahko trénovať, mačky majú vlastnú vôľu a nepočúvajú rozkazy.
 • Zvracanie – Môže byť spôsobené niečím, čo zjedli alebo čistením srsti. Len zriedka to súvisí s akoukoľvek chorobou. Zvracanie je proste ich prirodzenou súčasťou.

Výhody

 • Sú samostatné jednotky – Mačka v byte potrebuje hlavne čistú toaletu, jedlo a vodu. Ak toto viete zabezpečiť, môžete mať nielen voľné večere, ale aj víkendy. Hygienu si robia samy.
 • Náklonnosť – Keď majú mačky náladu, sú veľmi milujúce a prítulné. Hladenie mačky má upokojujúci účinok a blahodárne lieči stres.
 • Sú zábavné – Je zábavné sledovať mačku, jej pohyby, divné pozície a bláznenie. Mačky sú veľmi hravé a zvedavé zvieratá.
 • Nepotrebujú veľa priestoru – Nemusíte nevyhnutne potrebovať veľa priestoru. Mnohé mačky sú šťastné, ak žijú aj v (relatívne) malom byte, kde je k dispozícii zdroj tepla a okno. Na rozdiel od psov ich nemusíte brať na pravidelné prechádzky.

Život na dedine: Bývanie na vidieku alebo v meste?

V tomto článku sa pozrieme na to, aké výhody i nevýhody má život na dedine či vidieku. Nemáme tým namysli rozvinuté obce v blízkosti väčších miest s kvalitnou občianskou vybavenosťou, ale skôr menej rozvinuté vidiecke oblasti.

Ako plynie život na dedine a čo tam ľudia robia?

Zväčša dedinčania alebo obyvatelia vidieka žijú veľmi jednoduchý život v súlade s prírodou a podľa toho sa venujú aj rôznym povolaniam, napríklad roľníctvu, remeselníctvu, poľnohospodárstvu, chovateľstvu atď. Najmä poľnohospodári sú hlboko spätí s dedičstvom, kultúrou a zvykmi na dedine, kedže tvrdo pracujú počas štyroch ročných období. Vedeli by ste si predstaviť zarábať si na živobytie takouto krásnou, ale i náročnou prácou?

Na druhej strane, ak sa pre život na dedine rozhodnete, získate pokoj, na míle vzdialený od šialeného ruchu mestského života. Každodenným naplnením sa v tomto prípade stane príroda, zeleň, farmárčenie, potok, čerstvý vzduch, vôňa lesa, domáce i hospodárske zvieratá.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Aké výhody prináša život na dedine?
 • Pokoj
 • Zdravý život
 • Nižšie náklady na život
 • Šťastie
 • Prírodu
 • Kvalitné suroviny

Pokoj

Dediny a vidiecke oblasti ponúkajú pokojné prostredie, vzdialené na míle od chaosu miest. Ľudia v nich vedú pokojný, relaxačný životný štýl (hoci ich práca je často fyzicky náročná), obklopení krásnymi scenériami a zeleňou. Zobúdzajú sa na spev vtákov, cvrlikanie svrčkov a sú doslova zžití s prostredím, ktoré ich obklopuje. Zvyčajne sa všetky tieto pozitíva odrážajú aj v ich konaní a životoch, pretože majú čisté srdcia, sú otvorenejší, milí a pohostinní. Ruku na srdce, koľko susedov v mestskom paneláku by ste požiadali o pomoc v prípade núdze, alebo si s nimi len tak posedeli na kávičke?

Zdravý život

Ľudia z dediny sú, vďaka spôsobu života, ktorý vedú, fyzicky zdatnejší a aktívnejší. Kým pre obyvateľov miest je dennou rutinou prevažne pobyt v klimatizovaných biznis centrách a presuny v MHD, dedinčania veľkú časť dňa trávia vonku. Podobne je to aj so stravou. Jabko či kaleráb si nemusia nekupovať ráno v supermarkete, ale jednoducho si ho odtrhnú na záhrade.

Životné náklady

Život na dedine je oveľa jednoduchší a teda aj životné náklady, odvíjajúce sa od životných potrieb ľudí sú na oveľa nižšej úrovni. Oblasti, vzdialené od väčších miest, ponúkajúcich hojnosť a luxus, si vystačia aj z mála. Ľudí potešia aj základné produkty, ktoré popri obyčajnom jedle potrebujú pre svoje prežitie.

Mnohí nepotrebujú ani internet, káblovku či iné technické výdobytky, ktoré sú v dnešnom svete úplne bežné. Ani veľa spoločenských aktivít v obciach nenájdete. Výsledkom tohto spôsobu života je ľahšia hlava, sústredené prežívanie prostého života a s tým automaticky späté aj nižšie náklady.

Šťastie

Šťastie je vzácna vec a je kľúčom k pozitivite. Je krásne a zvláštne zároveň, že ľudia žijúci na dedinách dokážu nájsť svoje šťastie aj v malých, často obyčajných veciach a maličkostiach. Na rozdiel od obyvateľov mesta sú spokojní aj so základnými potrebami žitia. Význam majú pre nich najmä dobré a zdravé vzťahy v rodine a komunite. ľudia sa starajú jeden o druhého, snažia sa aj z mála udržať všetkých svojich blízkych v zdraví, v šťastí a spokojnosti.

Príroda

Život na dedine prináša najmä krásne prostredie, plné zelene, čerstvého vzduchu, čistej pramenitej vody a domácich poctivých potravín. Toto všetko v meste budete hľadať len ťažko, alebo si jednoducho za to budete musieť priplatiť na špecializovaných trhoch.

Kvalitné suroviny

Na dedine si dopestujete, vybartrujete či zoženie čerstvé sezónne ovocie a zeleninu, mäso z malochovu či domáce vajíčka oveľa jednoduchšie a najmä lacnejšie, ako v meste.

Vidiecke oblasti i dediny sú zároveň súčasťou primárnych sektorov hospodárstva, odkiaľ začína celý cyklus. Naše výrobné odvetvia vo veľkej miere závisia od surovín, ktoré dostávame z poľnohospodárskej pôdy. Je však pravdou, že v súčasnosti sa na Slovensku zvýhodňujú menej náročné plodiny. Tie môžu pri lepších finančných podporách poľnohospodári uprednostniť pred pestovaním finančne náročnejšej zeleniny. Zelenina je pritom podľa poľnohospodárov tri až štyrikrát pracnejšia na finančné zdroje, ľudskú prácu, uskladnenie i odbytovanie, ako bežné strukoviny.

Aké nevýhody prináša život na dedine?
 • Všednosť a nuda
 • Málo príležitostí
 • Zlá infraštruktúra

Všednosť a nuda

Život je jedna jazda, neustále plynie, napreduje a nikdy to nebude inak. V dnešnej dobe sú ľudia v obrovskom zhone za zárobkom a blahobytom. Ľudia, žijúci na dedinách sa tomuto šialenému trendu len ťažko dokážu prispôsobiť a vyrovnať. Pre mnohých obyvateľov mesta je život na dedine skôr spiatočnícky, nudný alebo všedný v porovnaní s tým, čo všetko ponúka mesto.

Málo príležitostí

Život na dedine plynie svojim príjemným, pomalým tempom. Málokedy v ňom môžete očakávať bohaté kultúrne vyžitie, prekvapivé gastronomické zážitky a rôznorodé možnosti trávenia voľného času.

Navyše ak sa rozhodnete presťahovať, môže byť pre vás zložité nájsť zaujímavé pracovné miesto s dobrým finančným ohodnotením.

Aj kvalita vzdelávania, vybavenie škôl či ponuka mimoškolských výchovných zariadení v regióne vám nemusí vyhovovať. V prípade vyšších nárokov, budete musieť svoje ratolesti dopraviť do vzdielenejších väčších miest, čo určite ovplyvní rodinný rozpočet a najmä vašu dennú rutinu.

Nedostatok dobrej infraštruktúry

Rozvoj obcí významne ovplyvňuje úroveň infraštruktúry a tá v dedinách, v porovnaní s mestami nebýva vysoká. Rozbité cesty, nižšia dostupnosť hromadnej dopravy, či dokonca chýbajúce inžinierske siete nepridávajú žiadnej obci na príťažlivosti.

Čo si teda na záver vybrať?

Po poznaní všetkých faktov, môžeme zhrnúť, že život na dedine je aj napriek niektorým mínusom veľmi vyhľadávaný i prospešný. Ak niekto túži po zmene a chce stres veľkomesta vymeniť za uvoľnený život, je pre neho vidiek jasnou voľbou. Všetky nedostatky sa dajú preklenúť, ak si svoje priority usporiadate inak.

Nevýhody, ktoré sme spomenuli sa dajú znížiť aj väčšou podporou obcí, najmä rozvojom ich infraštruktúry, zvyšovaním dopravnej dostupnosti, ale i využívaním rôznych dotácií na rozvoj cestovného ruchu či ochranu ich kultúrneho dedičstva. S týmito opatreniami dediny určite dokážu prežiť a vyhnúť sa tak neželanému vyľudňovaniu.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on