Máte mravce v byte. Ako sa ich zbaviť?

mravce v byte
Máte mravce v byte. Ako sa ich zbaviť?
4.8 9 hodnotení

Stačí pár hodín nepozorného vetrania, pootvorené dvere a onedlho môžete čeliť armáde malých, no usilovných bojovníkov – mravcov, ktorí hľadajú potravu práve vo vašej domácnosti. A tu sa začína skutočný boj.

Tieto maličké stvorenia sa vám onedlho dostanú úplne všade. Ako prvú obsadia vašu kuchyňu. Je predsa zdrojom potravín a najlepším miestom na vytvorenie si hniezda pre svoju kráľovnú. Mravce sa veľmi rýchlo rozmnožujú a preto si vytvárajú ďalšie a ďalšie hniezda, ktoré môžete nachádzať skutočne kdekoľvek. V chlebníku, v múke, v starých časopisoch a najviac im chutia sladkosti. Preto je nesmierne dôležite zahájiť boj ešte na začiatku.

Mravce v dome? Čo to znamená?

Možno sa pýtate, či ste mohli zabrániť neželaným nájomníkom okupovať váš byt. Z časti áno, mohli. Jednoduchým riešením, ako do buducnosti zamedziť podobným neželaným návštevám je zabezpečenie bytu, či domu tak, aby mravce nemali jednoduchý prístup dnu. Najčastejším miestom vstupu mravcov do vašej domácnosti sú okná, preto stačí nainštalovať sieťky na okná, zatmeliť pukliny v stenách okolo okien a riziko útoku mravcov sa zníži na minimum.

Akým druhom mravcov čelíte?

Ešte pred samotným bojom s mravcami v byte je potrebné poznať protivníka, voči ktorému stojíte. Dostupné prostriedky na odstránenie a vyhubenie mravcov vo vašom byte sa líšia, podľa toho, aký druh mravcov je aktuálne vo vašej kuchyni.

Keď už budete mať jasnú predstavu s kým máte v boji tú česť, môžete sa poobzerať po najúčinnejších prostriedkoch, ktoré vás mravcov raz a navždy zbavia.

Vo všeobecnosti platí pár jednoduchých zásad:

Zabezpečte si okná a balkónové dvere tak, aby sa už žiadny mravec nemohol dostať dnu. Vynikajúce sú práve okenné, ochranné sieťky.
Všetky potraviny si uložte na bezpečné miesto, ktoré bude pevne uzavreté, prípadne ho môžete skladovať v chladničke. Nezabudnite aj na suché potraviny, ako je múka, cukor, strúhanka a koreniny.

Pravidelne po sebe umývajte riad a kuchynskú linku a podlahu, aby ste náhodou mravcom nenechávali potravu v podobe omrviniek, či kvapiek chutnej omáčky.

Pre lepšie rozpoznanie vám prinášame základný prehľad najčastejších druhov mravcov v byte a spôsob ako proti nim bojovať.

mravce

Malé červené mravce v byte

Ak si vo vašom byte vykračujú malé červené mravce, máte čo dočinenia s Mravcom faraónskym. Tieto malé tvory vedia veľmi rýchlo vytvoriť superkolónie, čím zamoria aj celé sídlisko. Pri boji s nimi je potrebné zaktivizovať celé napadnuté okolie.

Účinné rady ako bojovať s faraónmi

Na červené mravce je potrebný silný insekticídny postrek. Jeho aplikácia je trochu náročnejšia, pretože nezahŕňa len váš byt. Pre úspešnosť boja proti mravcom oslovte aj susedné byty. Mravce sú veľmi inteligentné, vzájomne komunikujú napríklad aj o hrozbe v podobe jedu a čakajú na vyprchanie škodlivej látky. Preto je možné, že si aplikáciu insekticídu opätovne zopakujete.

Okrídlené mravce v dome

Okrídlené mravce spoznáte do pár sekúnd. Majú výrazné členité telo, ktoré je rozdelené na tri časti a v strede im vyrastajú krídla. Radi sa zahniezďujú vo veľkých kolóniách napríklad v strúhanke, či v odpadkovom koši.

Účinné rady ako bojovať s okrídlenými mravcami

Ak nájdete hniezdo jednoducho vezmite do rúk vysávač a hniezdo zlikvidujete behom pár sekúnd. Ak ste hniezdo nenašli, účinné sú aj doma vyrobené postreky. Mravce nemajú radi mydlovú vodu. Dajte ju do rozprašovača a kolóniu ostriekajte. Rovnako môžete postupovať i s octovou vodou v pomere 1:1. Vynikajúci je tiež prášok z kurkumy, ale aj jedlá sóda, ktorú sú pre mravce jedom. Preto ich nasypte do oblasti, kde sa zdržiavajú. Chémiu používajte až v prípade, že sa do domu vrátia opakovane.

Malé čierne mravce v byte

Ak vám pochodujú po byte malé čierne mravce, môže ísť o Mravca mačinového. Hoci je to nepríjemný a otravný spoločník, je oveľa menej nebezpečný, ako červené faraónske mravce. Tvorí kolóniu len s jednou kráľovnou a do hniezda si nesie akúkoľvek potravu, ktorú dokáže uniesť.

Účinné rady ako sa zbaviť čiernych mravcov

Čierne mravce vyhubíte pomerne rýchlo, stačí si zaobstarať mravčí domček s jedom a čoskoro máte po probléme. Najideálnejšie je, ak túto procedúru vykonáte ihneď, pretože mravce veľmi rýchlo pochopia, že ide o nebezpečnú látku a vyhnú sa jej. Stačí len vystihnúť ten správny moment.

Zdieľajte tento článok

Tieto inšpirácie do bytu budete milovať

inšpirácie do bytu
Tieto inšpirácie do bytu budete milovať
4.7 9 hodnotení

Ak práve rekonštruujete alebo zariaďujete byt, tento článok sa vám bude hodiť. Vybrala som pre vás inšpirácie do bytu, ktoré vás môžu navigovať k štýlu, ktorý budete na svojom byte milovať.

Inšpirácie do obývačky

obyvacky-inspiracie-do-bytu-7

Záclony sa môžu zdať ako lapač prachu a prežitok z minulosti, ale v kombinácii so závesmi dodajú obývačke charakter. A taktiež vás ochránia pred zvedavými pohľadmi z ulice.

obyvacky-inspiracie-do-bytu-6

Ak patríte medzi ľudí, ktorí milujú knihy, potrebujete poriadnu knižnicu. Veľmi šikovným riešením sú knižnice na mieru, ktoré vyplnia priestor okolo dverí. Nielenže to vyzerá skvele, ale hlavne ušetríte vždy potrebné miesto.

obyvacky-inspiracie-do-bytu-5

Tak nenávidené tapety sú späť. Dnes máte na výber z množstva krásnych vzorov a farieb. Nemusíte si vytapetovať celý byt, niekedy úplne postačí len jedna stena.

obyvacky-inspiracie-do-bytu-4

Najmä pri rekonštrukcii bytov sa stretnete s pôvodnými a veľmi kvalitnými liatinovými radiátormi. Vyhadzovať by ich bola škoda. Nielenže sú takmer nesmrteľné, ale aj výkonné. Ak máte takýto radiátor, urobte z neho kus nábytku. Môžete ho priznať a namaľovať ho napr. žiarivou žltou.

obyvacky-inspiracie-do-bytu-3

Ak máte radi farby, môžete skúsiť kombinovať rôzne kusy nábytku. V tomto prípade knižnica s dvojicou stoličiek.

obyvacky-inspiracie-do-bytu-2

Nie je pravda, že svetlá obývačka musí byť nudná. Namiesto farieb sa majiteľ pohral s doplnkami. Kombinuje tu rôzne materiály a textúry napr. kože, drevené palety alebo výrazný ozdobný luster s kryštálom.

obyvacky-inspiracie-do-bytu

Ak šetríte miestom a nechcete miestnosť zbytočne rozdeľovať, použite napr. takúto vzdušnú poličku na knihy.
obyvacky-inspiracie-do-bytu-8

Každý priestor, izba, ktorý zariaďujete by mal mať jeden centrálny bod, najkrajší, ideálne symetrický bod z celej miestnosti. V dome to býva krb, v bytoch to môže veľký televízor alebo výhľad z okna. Všimnite si, ako krásne je a symetricky je táto izba zariaďená. Pri prvom pohľade do izby vidíte sofu s dvomi kreslami po stranách. Výrazný žltý obraz na stene vám vždy zlepší náladu.

Inšpirácie do kúpeľne

Pozrite si niekoľko inšpirácií do kúpeľne, ktoré môžete využiť pri rekonštrukcii alebo zariaďovaní vašej novej kúpeľne.

kupelna-inspiracie-do-bytu-4

Dlažby už nemusia byť len s kamennou textúrou. Dnes máte na výber množstvo imitácií dreva, ktoré vyzerajú ako skutočne.

kupelna-inspiracie-do-bytu-5

Provensálsky dojem z kúpeľne môže vyčarovať napr. podobný obklad ako v tejto kúpeľni.

kupelna-inspiracie-do-bytu-6

Umývadlová visiaca skrinka je v kúpeľniach veľmi populárna. Je nielen praktická, ale aj dobre vyzerá.

kupelna-inspiracie-do-bytu-7

Umývadlová skrinka na mieru má niekoľko pozitív. Môžete do nej napr. schovať práčku.

kupelna-inspiracie-do-bytu-8

Výrazný obklad v kombinácii s neutrálnou podlahou dokáže skvele oživiť celý priestor. Pamätajte si, že ostatné farby by mali byť neutrálne.

kupelna-inspiracie-do-bytu-9

Obklad tiež nemusí mať klasické rozmery. Aj biely hexagónový obklad oživí priestor.

Inšpirácie do chodby

chodba-inspiracie

Úzka chodba môže slúžiť aj ako priestor na rodinné fotografie.

chodba-inspiracie-2

Takmer neexistujúcu chodbu oddeľte minimálne pultom, ktorý vytvorí aké také súkromie.

chodba-inspiracie-3

Úzke chodby môžete zvýrazniť napr. výraznou a jasnou farbou vchodových dverí.

chodba-inspiracie-4

Niekedy môže stena v chodbe poslúťiť ako priestor pre vašu knižnicu.

chodba-inspiracie-5

Niekto uprednostňuje minimalistické a jednoduché chodby s jednym vešiakom a odkladacím priestorom na topánky.

chodba-inspiracie-6

Ak máte malú chodbu, môžete ju oddeliť podlahou. V tomto prípade odolná dlažba v chodbe spĺňa účel.

Inšpirácia do detskej izby

detska-izba-inspiracie

detska-izba-inspiracie-1

detska-izba-inspiracie-3

detska-izba-inspiracie-4

Nebojte sa používať kombinácie farieb.detska-izba-inspiracie-5

Minimalistická detská izba v jednom odtieni nemusí vyzerať nudne.

detska-izba-inspiracie-6

Deti majú radi rôzne vychytávky. V tomto prípade rebrík v tvare kmeňa stromu. detska-izba-inspiracie-7Obrázky: Pinterest.com

Zdieľajte tento článok