Ako vybrať sieťky na okno a zbaviť sa otravného hmyzu

Správnym výberom okenných sietí.

sieťka proti hmyzu

Beata Kalaiová

9. júla 2018

Kategórie
Ako dobre bývať

Ako vybrať sieťky na okno a zbaviť sa otravného hmyzu
5 4 hodnotení

Bzučanie, zaháňanie sa rukou okolo seba, plieskanie po rôznych častiach tela. Poznáte to?

Určite áno, otravný hmyz si “zasadol” už na viacerých z nás a nikdy to nebol príjemný zážitok.

Otravný hmyz vie nabúrať slnečné, letné dni, plné pohody a tak sme sa rozhodli nájsť efektívne riešenia, ktoré vám pomôžu pri boji s otravným hmyzom. A boli sme úspešní. Našli sme overené tipy a postupy, ktoré si v domácnosti zamilujete.

Sieťky do okien

Pre pokojné letné noci a dni, by ste mali zvážiť výber sieťok do okien. Pre finančnú aj časovú nenáročnosť sa stačí zamerať len na tie okná, ktoré často otvárate, ktorými najčastejšie vetráte. Keď ste si už stanovili počet sieťok do okien, je čas vybrať si správny a vhodný typ siete do vášho okna.

sieťky na okno


Výber je rozmanitý, stačí si vybrať práve podľa vašich osobných preferencií a potrieb.

Pevná sieť s lemom pre sezónnu pomoc

Táto sieť je ideálna pre majiteľov plastových okien, ako aj eurookien. Sieť sa jednoducho len vkladá do rámu okna, pričom je možné ju kedykoľvek vybrať a presunúť do iného okna alebo v zime zložiť. Sieť je nenápadná a dokonale splynie s rámom okna. Pred samotnou kúpou si nezabudnite na zmeranie obvodu ramu vašich okien.

Pevná sieť pre celoročný komfort

Pevná sieť sa montuje na vonkajšiu časť rámu okien, ktorá vám naprieč všetkým ročným obdobiam zabezpečí komfort a ochranu pred doterným hmyzom. Ak ste majiteľom netypických rozmerov okien, táto alternatíva je pre vás ideálna.

Balkónové a dverové siete zaistia veľkú plochu

Tento typ sietí využijete najmä pri balkónoch, či vstupných dverách na terasu. Montujú sa z vonkajšej strany dverí a otvárajú sa ako samostatné dvere. Preto bude vetranie, počas letných dní o niečo jednoduchšie.

Rolovacie siete proti otravnému hmyzu

Sieť si namontujete z vonkajšej strany okien a zrolujete si ju len vtedy, keď ju budete práve potrebovať. Je to veľmi jednoduché a univerzálne riešenie pre celoročné a dokonca aj sezónne využitie sietí. Toto riešenie je dostupné aj pre strešné okná a dokáže pokryť plochu do 3 m².


Zhrňovacie siete pre zaujímavý vzhľad

Tento druh siete je skvelým pomocníkom práve pre majiteľov francúzskych okien. Sú vyrábané z hliníkových profilov, ktoré po namontovaní do seba krásne zapadnú a vytvoria sieť s harmonikovým vzhľadom.

Predokenná roleta ako riešenie 2v1

Ak ste premýšlali nad roletami a sieťkou proti hmyzu, toto riešenie je pre vás ako stvorené. Predokenná roleta v sebe zahŕňa obe riešenia. Ochráni vás nielen proti hmyzu, no dokáže vás ochrániť aj pred poveternostnými podmienkami, či slnečným svitom.

Stačí si len vybrať sieť, ktorá bude sedieť práve vašim oknám a problém s otravným hmyzom ľahko vyriešite. Ak sa však aktuálne trápite s desiatkami pochodujúcich mravcov po vašej kuchyni, či poletujúcich moliach vo vašom šatníku, máme pre vás optimálne riešenia.

Prírodné vône, ktoré hmyzu “nevonia”

Na mravce sa stačí vyzbrojiť trpezlivosťou a účinnou zbraňou, ktorú nájdete priamo v kuchyni. Odsledujte si mravčie cestičky a nasypte na ne dávku mletej škorice a mletého klinčeku. Tieto aromatické látky mravce odlákajú a váš problém sa tým vyrieši. Jednoduché, že?

Na mole vo vašej skrini sa stačí vyzbrojiť levanduľou a vôňou z pomarančovej kôry. Táto kombinácia je pre mole neprijateľná. Túto metódu môžete používať aj ako prevenciu pred otravnými moľami.


Chráňte svoje telo

Hoci vás doma ochránia sieťky na oknách, ochranu pred otravným a bodavým hmyzom je potrebné zabezpečiť aj von. Použite účinné repelenty, náramky proti hmyzu a doprajte si aj viac vitamínu B12.

Zabíjanie užitočného hmyzu nie je riešením.

Hmyz je veľmi dôležitý pre celkový ekosystém našej planéty, preto by sme mali dbať na také riešenia, ktoré hmyz nezahubia, no odlákajú ho od vás na kilometre ďaleko. Užitočný hmyz sa predsa stará o opeľovanie, rozširovanie rastlín, reguláciu stavu škodcov, likvidáciu uhynutých organizmov, ovplyvňovanie kvality pôdy a pomáha aj pri bioindikácii znečistenia vôd. Hoci je pre nás hmyz poriadne otravný, poväčšine má v kolobehu života svoj význam.

Ako vybrať sieťky na okno a zbaviť sa otravného hmyzu
5 4 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Beata Kalaiová

Aktualizované
28. júna 2018

Ako vybrať klimatizáciu?
4.2 5 hodnotení

Letné mesiace sú za dverami a s nimi aj tropické teploty. Nie každý však toto obdobie víta s nadšením. Riešením je práve klimatizácia. Ak aj vám táto myšlienka prišla na um, určite ste sa zastavili pri otázke: „Ako vôbec klimatizáciu vybrať?“

Najprv sa musíte rozhodnúť, čo od klimatizácie vlastne potrebujete. V dnešnej dobe už klimatizácia, okrem chladenia, dokáže hriať, zvlhčovať alebo aj ionizovať vzduch. Úplnou novinkou je aj funkcia vetrania. Prémiové modely vám dokážu navyše pohltiť pachy alebo odstrániť alergény z ovzdušia.

Či už sa rozhodnete pre triedu vyššiu, alebo tú základnú, určite sa oplatí porovnávať hlučnosť vnútornej jednotky a energetickú triedu klimatizácie. Za kvalitné zariadenie síce zaplatíte o niečo viac, no následné prevádzkovanie už bude finančne výhodnejšie.

Rovnako netreba podceniť inštaláciu klimatizácie. Určite sa obráťte na kvalifikovanú realizačnú spoločnosť, ktorá sa montáži venuje dlhšie a má certifikovaných pracovníkov. Vďaka tomu budete mať istotu, že sa na nich môžete obrátiť v prípade, že sa na zariadení vyskytne nejaká chyba.

Aký výkon potrebujete?

Odpoveď na túto otázku môže byť zložitejšia, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Neexistuje univerzálna odpoveď. Pre najlepší výsledok je potrebné výkon vypočítať. Aj tu teda platí rada: Opýtajte sa odborníkov. Dôležitá nie je len veľkosť priestoru, ale aj iné parametre. Veľkosť presklených plôch a ich situovanie s ohľadom na svetové strany určite výkon klimatizácie ovplyvní.


Ak by sme predsa len chceli hádať, tak na bežnú obývačku (25 m2), by mala stačiť klimatizácia s výkonom 2,5 až 3,5 kW. Pri takomto riešení nič nepokazíte nástennou jednotkou, ktorá sa teší veľkej obľube, najmä pre jej cenu, ktorá sa pohybuje na úrovni 600 €. Ak však máte záujem o dizajnové riešenie, budete si ho musieť priplatiť.

Kam klimatizáciu umiestniť?

Pre vonkajšiu jednotku je potrebné vybrať priestor v exteriéri, kde bude mať dostatočný prísun vzduchu, ale zároveň nebude narúšať exteriér budovy. Nezabúdajte ju umiestniť tak, aby mal k nej technik bezproblémový prístup v prípade jej poruchy. Dôležité je však rešpektovať pokyny výrobcu, teda odporúčanú vzdialenosť od vnútornej jednotky.

Pamätajte na to, že ide o hlučnejšie zariadenie, teda jej umiestnenie vyberajte tak, aby vás jej hluk neobmedzoval pri vonkajších aktivitách. Nikoho by asi nebavilo počúvať hukot pri kúpaní sa v bazéne.

Vnútorná jednotka je o niečo tichšia. Interiér by mala skôr dopĺňať, než v ňom dominovať. Jej pozíciu zvoľte tak, aby vzduch z nej neprúdil priamo na ľudí v miestnosti. Prúdenie chladenia je samozrejme možné regulovať lamelami. Chladný vzduch je ťažší, preto po 2 metroch začína klesať k zemi. Nasmerovaním lamiel smerom nahor zabezpečíte distribúciu vzduchu čo najďalej do miestnosti.

Stavebným úpravám sa nevyhnete

Montáž klimatizácie sa nezaobíde bez miernych úprav pre prepojenie vonkajšej a vnútornej jednotky. O prepojenie sa postará izolované medené potrubie, ktoré bude distribuovať chladiacu zmes. Rozsah stavebných prác určite konzultujte s realizačnou spoločnosťou.


Pri ochladzovaní interiéru sa vytvorí kondenzovaná voda, ktorú je potrebné odvádzať. Preto je veľmi dôležité vybrať vhodné umiestnenie. Narušenie susedských vzťahov kvôli kvapkajúcej vode určite nikoho nepoteší.

Aká je správna teplota?

Horúčavy prinášajú pocit malátnosti a únavy. Bezhlavé znižovanie teploty v miestnosti nám síce prinesie chvíľkovú úľavu, no môže spôsobiť viac škody ako osohu. S ohľadom na zdravie by preto rozdiel vonkajšej a vnútornej teploty nemal presiahnuť 6°C.

Pri vonkajšej teplote 35°C síce vnútorná teplota 29°C neznie lákavo, no na pocitovú teplotu má vplyv viac faktorov ako len nastavenie termostatu. Kľúčová je vlhkosť vzduchu a jeho prúdenie. Pri prúdení vzduchu 0,1 m/s ľudské telo pociťuje ochladenie až o dva alebo tri stupne. S nastavením teploty preto opatrne.

Klimatizácia je vynikajúci výdobytok modernej technológie, ktorá prináša veľký komfort. Jej výber neradno podceniť. Určite sa preto pred samotnou realizáciou poraďte s odborníkmi.