Nemecký ovčiak: Aké je to plemeno

Vďaka svojej učenlivej a radostnej povahe patrí Nemecký ovčiak medzi najrozšírenejšie psie plemená vo svete. Plemeno, ktoré bolo v minulosti chované ako pastiersky pes, sa dnes s obľubou využíva ako rodinný spoločník, ale taktiež aj pracovný pes. Stretávame sa s nim u policajtov, záchranárov, v armáde a taktiež v rôznych sanatóriách, kde je využívaný ako terapeutický pes.

Všestranné využitie, sila, pracovitosť a lojálnosť, ale predovšetkým inteligencia a spoľahlivosť, rýchlo spravili z Nemeckého ovčiaka nepísaného kráľa psích plemien. Napriek tomu, že toto plemeno disponuje množstvom predností, nie je to pes pre každého.

Toto energické plemeno bolo vyšľachtené na to, aby každý deň podávalo vysoký výkon, preto potrebuje každý deň dostatok pozornosti. Predtým, ako si zaobstaráte vlčiaka, ako sa Nemeckému ovčiaku ľudovo hovorí, preto dobre zvážte svoje schopnosti poskytnúť mu ideálny domov.

Nemecký ovčiak - základná charakteristika
Využitiepracovný a rodinný pes
Srsťkrátka aj dlhá
Farbačierna, čierna s pálením, červeno-čierna, sobolí, sivá, čierno-strieborná
Dĺžka života9 – 13 rokov
Výška v kohútiku55 – 65 cm
Hmotnosť v dospelosti22 – 40 kg
Nemecký ovčiak potrebuje unaviť každodennou aktivitou

Klasifikácia podľa FCI

Nemecký ovčiak - klasifikácia podľa FCI
Oficiálny názovDeutscher Schäferhund
Krajina pôvoduNemecko
Sekcia FCIovčiarske psy so skúškou
Kategória FCIovčiarske a pastierske psy
FCI kód1/1/166

Charakteristika a povaha Nemeckého ovčiaka

Každý ovčiak má v niečom špecifickú individuálnu povahu, no vo všeobecnosti možno povedať, že tieto psi sú vysoko inteligentné a učenlivé.

Okrem inteligencie Nemecký ovčiak oplýva aj veľkou dávkou lojality. K svojmu pánovi je priateľský a je mu verný. Dobre vychované psy tohto plemena majú aj priateľský vzťah k deťom. Deti však musia byť naučené tolerovať jeho potreby a nerušiť ho pri činnostiach ako je napríklad kŕmenie.

K cudzím ľuďom býva Nemecký ovčiak nedôverčivý a rýchlo sa u neho prejavia ochranárske sklony.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy5
vhodnosť do bytu3
schopnosť byť celý deň sám doma2
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov2
sklon priberať2
zdravie4
inteligencia5
vhodnosť k deťom5
tendencia kusať5
tendencia štekať4
tendencia utekať2
pĺznutie5
stráženie5
hravosť5
vzťah k mačkám4
energickosť5
Nemecký ovčiak oplýva dávkou temperamentu, inteligencie, odvahy a sily

Pre koho je Nemecký ovčiak vhodný

Nemecký ovčiak je aktívne plemeno, ktoré sa potrebuje neustále hrať a učiť. K svojej spokojnosti vyžaduje každodennú prácu a dostatok pozornosti. Vhodný je preto pre ľudí, ktorí sú pripravení sa mu každý deň venovať, pracovať na rozvoji jeho potenciálu a zapojiť ho do svojich každodenných aktivít.

Ovčiak bude najspokojnejší v rodinnom dome s dostatkom priestoru na výbeh. V byte si poradí len veľmi ťažko.

Typický vzhľad

Nemecký ovčiak predstavuje mohutné plemeno s atletickou stavbou tela a hustou srsťou. Srsť môže byť krátka, stredne dlhá aj dlhá, záleží od konkrétneho psa. Najrozšírenejšími sfarbeniami sú kombinácia červenohnedej, červenožltej a čiernej.

Postoj vlčiaka je pevný, čo zdôrazňuje jeho silu a obratnosť. Hlava je úzka, mierne predĺženého tvaru zakončená dlhou silnou papuľou.

Charakteristickými črtami každého ovčiaka sú vzpriamené uši, tmavé bystré oči a chlpatý nízko podsadený chvost.

pozitívanegatíva
ľahko vytrénovateľnýnemusí sa zniesť s inými domácimi miláčikmi
lojálnypri nesprávnom výcviku môže byť agresívny
strážny pespotrebuje dostatok priestoru na pohyb

Chovanie a starostlivosť o Nemeckého ovčiaka

Základ starostlivosti o Nemeckého ovčiaka predstavuje vytvorenie priestoru na každodennú aktivitu.

Dostatok pohybu, vrátane výcviku, prechádzok a hier, pozitívne vplývajú nielen na fyzickú, ale najmä psychickú pohodu vlčiaka. Pokiaľ toto plemeno nemá zabezpečený priestor pre dostatok aktivity, prejaví sa to jeho frustráciou. Tá vedie k nežiadúcemu správaniu ako je nervozita, agresivita, štekanie a zavíjanie.

Srsť Nemeckého ovčiaka dosť plzne, preto si váš maznáčik bude vyžadovať pravidelné česanie.

Najčastejšie zdravotné problémy

Vo všeobecnosti so Nemecké ovčiaky považované za zdravé psy. Stretnúť sa u nich môžete s nasledujúci zdravotnými problémami:

  • dysplázia bedrového kĺbu,
  • dysplázia lakťového kĺbu,
  • degeneratívna myelopatia,
  • torzia žalúdka,
  • exokrinná pankreatická insuficiencia, skrátene EPI,
  • hypotyreóza
  • alergie.
Nemecký ovčiak obľubuje hry - napríklad aport

Kŕmenie a strava

Nemecký ovčiak patrí medzi ideálne psie plemená na kŕmenie spôsobom BARF. Keďže tento spôsob kŕmenia je náročný a vyžaduje si dostatočné vedomosti a časový priestor, väčšina Nemeckých ovčiakov je dnes kŕmená granulami.

Dôležitý je v tomto prípade najmä výber kvalitného krmiva a dodržiavanie optimálnej dennej dávky.

História plemena

Nemecký ovčiak, ako ho poznáme dnes, bol prvý krát predstavený v Nemecku v roku 1899 kapitánom Maxom von Stephanitzom. Za jeho predkov sú považovaní starí pastierski a hospodárski psi, ktorých v Nemecku chovali už stovky rokov predtým.

V priebehu 20. storočia začal postupne narastať záujem o toto plemeno v celom svete, a tak bol v roku 1908 Nemecký ovčiak oficiálne uznaný.

Už v medzivojnovom období sa Nemecký ovčiak objavil aj na striebornom plátne a svoju obľúbenosť medzi psími plemenami si drží dodnes.

Inteligentný Nemecký ovčiak predstavuje ideálneho spoločníka pre aktívnych ľudí. Pokiaľ má zabezpečený dostatočný priestor na vybitie aktivity a dôkladný výcvik, stane sa z neho lojálny spoľahlivý spoločník, ktorý bude rád svojmu pánovi po boku v každej situácií.

Čivava: Aké je to psie plemeno

Najmenšie psie plemeno na svete sa teší obrovskej popularite aj medzi známymi osobnosťami. Čivavu vo svojej kabelke nosili osobnosti ako Paris Hilton či Madona. Podmanil si tento luxusný psí spoločník aj vás? Nie je sa čomu diviť.

Napriek svojej malej veľkosti má temperamentná Čivava obrovské ego a ľahko si tak zvládne podmaniť množstvo ľudí. V prípade potreby navyše nemá problém vydobyť si pozornosť hlasným štekaním alebo dokonca predstieraným zranením.

Vyžaduje množstvo pozornosti a poteší sa rozmaznávaniu a aj noseniu v kabelke, no rozhodne nejde len o luxusnú psiu spoločníčku.  Tieto inteligentné stvorenia sú plnohodnotné psy so všetkými vlastnosťami, ktoré k tomu patria – vyniknú aj ako strážne, terapeutické a športovo nadané psi.

Rozlišujeme 2 druhy Čivavy – krátkosrstá a dlhosrstá. Tieto 2 druhy sa zásadne medzi sebou nekrížia.

Čivava krátkosrstá

Krátkosrstá Čivava je charakteristická hladkou, hebkou a tesne priliehajúcou srsťou.

Čivava dlhosrstá

Tento druh má dlhú, rovnú, zľahka zvlnenú srsť a stredne dlhý chvost.

Čivava - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťkrátka aj dlhá
Farbarôzne farebné varianty
Dĺžka života12 – 14 rokov
Výška v kohútiku15 – 23 cm
Hmotnosť v dospelosti1,5 – 3 kg
Čivava rozhodne nie je len gaučový psík

Klasifikácia podľa FCI

Čivava - FCI klasifikácia
Originálny názovChihuahua
Krajina pôvoduMexiko
Sekcia FCIspoločenské a sprievodné psy
Kategória FCIčivavy
FCI kód9/6/218

Charakteristika a povaha Čivavy

Čivava je známa svojím temperamentom, sebavedomím a odvahou. Napriek svojmu malému vzrastu sa nenechá len tak zastrašiť. Svojich majiteľov upozorní intenzívnym štekotom aj na ten najmenší podnet, vďaka čomu je považovaná za výborného strážcu.

Toto plemeno má veľké sklony k dominancii, a preto v domácnosti, kde je rozmaznávaná, sa z nej rýchlo stane pes, ktorý svojimi potrebami doslova tyranizuje svoje okolie.

Napriek malému vzrastu oplýva až prekvapivou inteligenciou, vďaka čomu je pri troške trpezlivosti dobre vycvičiteľná. S ľuďmi  aj inými psami sa znáša dobre, no netreba zabúdať, že rada si všetku pozornosť ukrojí pre seba. V domácnosti, kde sa nachádzajú malé deti alebo psy, bude žiarliť.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy4
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma1
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov4
sklon priberať3
zdravie3
inteligencia4
vhodnosť k deťom2
tendencia štekať4
tendencia kusať3
tendencia utekať2
pĺznutie2
stráženie2
hravosť4
vzťah k mačkám2
energickosť3

Pre koho je Čivava vhodná

Vďaka kompaktnej veľkosti sa Čivava hodí aj do tej najmenšej garzónky. S rovnakou oddanosťou bude strážiť malý byt aj priestrannú vilu.

Všetko, čo potrebuje k životu, je najmä úzky kontakt s majiteľom. V jeho spoločnosti by najradšej strávila celý deň, a preto mu bude rada robiť spoločnosť v taške na nákupoch, túre aj pri bežných denných povinnostiach.

Ide teda o ideálneho psíka pre osamelých ľudí, ktorí nemajú problém urobiť z nej rovnocenného parťáka na svojej životnej púti. Zároveň však je potrebné, aby jej majiteľ zvládal držať nad ňou pevnú ruku. Pri zanedbanej výchove svojmu majiteľovi rýchlo prerastie cez hlavu a pripraví si pre neho krušné chvíle.

Čivava sa zvládne naučiť chodiť aj na mačací záchod

Typický vzhľad

Malý psík s výraznými netopierími ušami a tmavými guľatými očami. Podľa štandardu môže mať jej srsť rôznu farbu. Poznáme krátkosrstý aj dlhosrstý variant, ktoré sa jemne líšia svojimi črtami.

PozitívaNegatíva
hravá povahamalá tolerancia nízkych teplôt
inteligenciapotreba pravidelného fyzického cvičenia
špecifická osobnosťproblém tolerovať malé deti

Chovanie a starostlivosť o Čivavu

Základom starostlivosti o Čivavu je jej dôsledný výcvik a dostatok pozornosti. Keďže ide o malé plemeno, nevyžaduje veľa pohybu a prechádzok. V byte ju možno naučiť chodiť aj na mačaciu toaletu.

Krátkosrstý variant nevyžaduje extra starostlivosť o srsť. Pri tom dlhosrstom je starostlivosť o niečo náročnejšia – zahŕňa pravidelné kúpanie, česanie a strihanie.

Najčastejšie zdravotné problémy

Čivava je všeobecne považovaná za plemeno s dobrým zdravím a schopnosťou dožiť sa vysokého veku. Zo zdravotných problémov sa u nej najčastejšie stretávame s :

  • nízka hladina cukru v krvi,
  • predkus, podkus,
  • predčasná strata zubov,
  • epilepsia,
  • srdcová nedostatočnosť,
  • hydrocefália,
  • problémy s priedušnicou,
  • dislokujúca kolenná kosť.
Čivavy sú hravé a oplývajú množstvom energie

Kŕmenie a strava

Pri výbere krmiva pre Čivavu by ste mali zohľadniť jej vek, aktivitu aj zdravotný stav. Toto plemeno možno kŕmiť suchou aj mokrou stravou. Pri podávaní suchého krmiva netreba zabúdať na zabezpečenie dostatočného prísunu vody.

História plemena

Presný pôvod plemena nie je dodnes známy a odborníci o ňom vedú rôzne diskusie. Krátkosrsté psy, podobné Čivave, poznali už Inkovia a Aztékovia, bývajúci na území dnešného Mexika. Preto práve Mexiko je považované za pravdepodobný pôvodný domov tohto plemena.

Istá história Čivavy je približne od 19. storočia, kedy poľnohospodári v Mexiku začali predávať malých psov návštevníkom zo Spojených štátov. Malé psy s veľkými ušami sa odtiaľ postupne rozšírili po celej Amerike a neskôr aj na územie Európy.

Prvá Čivava sa do zápisov Amerického kynologického klubu dostala v roku 1904.

Malý temperamentný psík – Čivava, rád oživí život osamelým ľuďom, ale aj rodinám. Pri správnej výchove a dostatku pozornosti sa stane inteligentným a hrdým členom rodiny, ktorú rád upozorní na každé nebezpečenstvo.