Nemecký ovčiak: Aké je to plemeno

Vďaka svojej učenlivej a radostnej povahe patrí Nemecký ovčiak medzi najrozšírenejšie psie plemená vo svete. Plemeno, ktoré bolo v minulosti chované ako pastiersky pes, sa dnes s obľubou využíva ako rodinný spoločník, ale taktiež aj pracovný pes. Stretávame sa s nim u policajtov, záchranárov, v armáde a taktiež v rôznych sanatóriách, kde je využívaný ako terapeutický pes.

Všestranné využitie, sila, pracovitosť a lojálnosť, ale predovšetkým inteligencia a spoľahlivosť, rýchlo spravili z Nemeckého ovčiaka nepísaného kráľa psích plemien. Napriek tomu, že toto plemeno disponuje množstvom predností, nie je to pes pre každého.

Toto energické plemeno bolo vyšľachtené na to, aby každý deň podávalo vysoký výkon, preto potrebuje každý deň dostatok pozornosti. Predtým, ako si zaobstaráte vlčiaka, ako sa Nemeckému ovčiaku ľudovo hovorí, preto dobre zvážte svoje schopnosti poskytnúť mu ideálny domov.

Nemecký ovčiak - základná charakteristika
Využitiepracovný a rodinný pes
Srsťkrátka aj dlhá
Farbačierna, čierna s pálením, červeno-čierna, sobolí, sivá, čierno-strieborná
Dĺžka života9 – 13 rokov
Výška v kohútiku55 – 65 cm
Hmotnosť v dospelosti22 – 40 kg
Nemecký ovčiak potrebuje unaviť každodennou aktivitou

Klasifikácia podľa FCI

Nemecký ovčiak - klasifikácia podľa FCI
Oficiálny názovDeutscher Schäferhund
Krajina pôvoduNemecko
Sekcia FCIovčiarske psy so skúškou
Kategória FCIovčiarske a pastierske psy
FCI kód1/1/166

Charakteristika a povaha Nemeckého ovčiaka

Každý ovčiak má v niečom špecifickú individuálnu povahu, no vo všeobecnosti možno povedať, že tieto psi sú vysoko inteligentné a učenlivé.

Okrem inteligencie Nemecký ovčiak oplýva aj veľkou dávkou lojality. K svojmu pánovi je priateľský a je mu verný. Dobre vychované psy tohto plemena majú aj priateľský vzťah k deťom. Deti však musia byť naučené tolerovať jeho potreby a nerušiť ho pri činnostiach ako je napríklad kŕmenie.

K cudzím ľuďom býva Nemecký ovčiak nedôverčivý a rýchlo sa u neho prejavia ochranárske sklony.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy5
vhodnosť do bytu3
schopnosť byť celý deň sám doma2
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov2
sklon priberať2
zdravie4
inteligencia5
vhodnosť k deťom5
tendencia kusať5
tendencia štekať4
tendencia utekať2
pĺznutie5
stráženie5
hravosť5
vzťah k mačkám4
energickosť5
Nemecký ovčiak oplýva dávkou temperamentu, inteligencie, odvahy a sily

Pre koho je Nemecký ovčiak vhodný

Nemecký ovčiak je aktívne plemeno, ktoré sa potrebuje neustále hrať a učiť. K svojej spokojnosti vyžaduje každodennú prácu a dostatok pozornosti. Vhodný je preto pre ľudí, ktorí sú pripravení sa mu každý deň venovať, pracovať na rozvoji jeho potenciálu a zapojiť ho do svojich každodenných aktivít.

Ovčiak bude najspokojnejší v rodinnom dome s dostatkom priestoru na výbeh. V byte si poradí len veľmi ťažko.

Typický vzhľad

Nemecký ovčiak predstavuje mohutné plemeno s atletickou stavbou tela a hustou srsťou. Srsť môže byť krátka, stredne dlhá aj dlhá, záleží od konkrétneho psa. Najrozšírenejšími sfarbeniami sú kombinácia červenohnedej, červenožltej a čiernej.

Postoj vlčiaka je pevný, čo zdôrazňuje jeho silu a obratnosť. Hlava je úzka, mierne predĺženého tvaru zakončená dlhou silnou papuľou.

Charakteristickými črtami každého ovčiaka sú vzpriamené uši, tmavé bystré oči a chlpatý nízko podsadený chvost.

pozitívanegatíva
ľahko vytrénovateľnýnemusí sa zniesť s inými domácimi miláčikmi
lojálnypri nesprávnom výcviku môže byť agresívny
strážny pespotrebuje dostatok priestoru na pohyb

Chovanie a starostlivosť o Nemeckého ovčiaka

Základ starostlivosti o Nemeckého ovčiaka predstavuje vytvorenie priestoru na každodennú aktivitu.

Dostatok pohybu, vrátane výcviku, prechádzok a hier, pozitívne vplývajú nielen na fyzickú, ale najmä psychickú pohodu vlčiaka. Pokiaľ toto plemeno nemá zabezpečený priestor pre dostatok aktivity, prejaví sa to jeho frustráciou. Tá vedie k nežiadúcemu správaniu ako je nervozita, agresivita, štekanie a zavíjanie.

Srsť Nemeckého ovčiaka dosť plzne, preto si váš maznáčik bude vyžadovať pravidelné česanie.

Najčastejšie zdravotné problémy

Vo všeobecnosti so Nemecké ovčiaky považované za zdravé psy. Stretnúť sa u nich môžete s nasledujúci zdravotnými problémami:

 • dysplázia bedrového kĺbu,
 • dysplázia lakťového kĺbu,
 • degeneratívna myelopatia,
 • torzia žalúdka,
 • exokrinná pankreatická insuficiencia, skrátene EPI,
 • hypotyreóza
 • alergie.
Nemecký ovčiak obľubuje hry - napríklad aport

Kŕmenie a strava

Nemecký ovčiak patrí medzi ideálne psie plemená na kŕmenie spôsobom BARF. Keďže tento spôsob kŕmenia je náročný a vyžaduje si dostatočné vedomosti a časový priestor, väčšina Nemeckých ovčiakov je dnes kŕmená granulami.

Dôležitý je v tomto prípade najmä výber kvalitného krmiva a dodržiavanie optimálnej dennej dávky.

História plemena

Nemecký ovčiak, ako ho poznáme dnes, bol prvý krát predstavený v Nemecku v roku 1899 kapitánom Maxom von Stephanitzom. Za jeho predkov sú považovaní starí pastierski a hospodárski psi, ktorých v Nemecku chovali už stovky rokov predtým.

V priebehu 20. storočia začal postupne narastať záujem o toto plemeno v celom svete, a tak bol v roku 1908 Nemecký ovčiak oficiálne uznaný.

Už v medzivojnovom období sa Nemecký ovčiak objavil aj na striebornom plátne a svoju obľúbenosť medzi psími plemenami si drží dodnes.

Inteligentný Nemecký ovčiak predstavuje ideálneho spoločníka pre aktívnych ľudí. Pokiaľ má zabezpečený dostatočný priestor na vybitie aktivity a dôkladný výcvik, stane sa z neho lojálny spoľahlivý spoločník, ktorý bude rád svojmu pánovi po boku v každej situácií.

Aké plemeno je francúzsky buldoček

Francúzskeho buldočka mnohí považujú za zmenšenú verziu Anglického buldoga. Hoci obe plemená majú nejaké spoločné vlastnosti, nájdeme medzi nimi viacero odlišností a dokonca nie je ani historicky dokázané, že by išlo o priamych príbuzných.

Láskavý Francúzsky buldoček miluje deti aj iné zvieratá, vďaka čomu sa rýchlo stane pevným členom rodiny. Svojou citlivou povahou, inteligenciou a zvláštnym zmyslom pre humor si hravo podmaní okolie a stane sa stredobodom pozornosti.

Svojho šarmu si je dobre vedomý a rád ho zneužíva. Vďaka starostlivej výchove sa však z neho rýchlo stane príjemný spoločník, ktorý rád prejaví svoju lásku deťom, ale aj starším alebo osamelým ľuďom.

Francúzsky buldoček - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťkrátkosrsté plemeno
Farbabiela, brindle, svetlohnedá, biela a žíhaná, žltohnedá
Dĺžka života10 – 13 rokov
Výška v kohútiku24 – 35 cm
Hmotnosť v dospelosti8 – 14 kg
Francúzsky buldoček má svoj špecifický šarm

Klasifikácia podľa FCI

Francúzsky buldoček - klaifikácia podľa FCI
Odborný názovCanis lupus familiaris
Krajina pôvoduFrancúzsko
Sekcia FCIMalé dogovité psy
Kategória FCISpoločenské plemená
FCI kód9/8/101

Charakteristika a povaha Francúzskeho buldočka

Vďaka veselej a láskavej povahe netreba Francúzskeho buldočka dlho prehovárať k hre. Hra a kontakt s ľuďmi patria k jeho najobľúbenejším činnostiam. Toto plemeno je výnimočne priateľské a rýchlo sa skamaráti takmer s každým, kto mu v živote príde do cesty, najmä, ak sa s ním zahrá alebo ho pohladká. Buldočky sú bystrí, čulí, zvedaví, ale zároveň nevtieraví.

Ich typickými vlastnosťami sú však panovačnosť a tvrdohlavosť, o ktorých vám rýchlo dajú vedieť v momente, keď sa im niečo nepáči. Práve tieto vlastnosti robia komplikácie aj pri výcviku. Keďže však ide o inteligentné a učenlivé plemeno, s trpezlivým prístupom, pozitívnym odmeňovaním a tréningom formou hry, ho vycvičíte rýchlo.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy4
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma2
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov4
sklon priberať5
zdravie2
inteligencia4
vhodnosť k deťom5
tendencia štekať1
pĺznutie2
stráženie3
hravosť5
vzťah k mačkám5
energickosť3

Pre koho je Francúzsky buldoček vhodný

Plemeno Francúzsky buldoček nie je vhodné na chovanie vonku, preto ide o psa pre ľudí, ktorí sa rozhodli chovať psa v byte alebo v interiéri domu.

K tomu, aby bol Francúzsky buldoček šťastný, nepotrebuje veľa pohybu. Rád sa hrá, ale rovnako rád aj leží na gauči. Postačia mu krátke prechádzky, ale nemá problém prispôsobiť sa svojmu majiteľovi a vyraziť s nim aj na dlhšiu nenáročnú túru.

Vďaka svojej pokojnej povahe ide o ideálneho spoločníka pre menej aktívnych ľudí. Základom je, aby bol vždy stredobodom ich pozornosti a mal dostatok priestoru na pravidelný kontakt so svojím pánom. Jeho milujúca povaha ho predurčuje na život spolu s deťmi, staršími alebo osamelými ľuďmi.

Francúzky buldoček si bývanie v byte vyslovene užíva

Typický vzhľad

Francúzsky buldoček je svalnatý pes malého vzrastu. Jeho hlava je silná, široká, kvadratická a jej koža vytvára bez nadbytku symetrické záhyby a vrásky. Uši sú veľké, vždy vzpriamené, ňufák vždy čierny a krátky, chvost od prírody zakrpatený. Krátka, lesklá srsť môže byť jednej farby alebo môže mať viacero škvŕn.

PozitívaNegatíva
pokojná, spoločenská povahatendencia priberať, zvýšená plynatosť
srsť nenáročná na starostlivosťslabý plavec
len zriedkakedy štekáľahko sa prehreje

Chovanie a starostlivosť o Francúzskeho buldočka

Buldočky patria medzi plemená nenáročné na starostlivosť. K životu nepotrebujú veľa pohybu, avšak ak sa chcete vyhnúť obezite, doprajte im každodennú prechádzku a hru. Počas akéhokoľvek pobytu vonku, ale kontrolujte ich telesnú teplotu, aby sa neprehriali alebo naopak neprechladili.

Ich krátka, hladká srsť nevyžaduje extra pozornosť. Stačí ju občas prečesať mäkkým hrebeňom a vykúpať podľa potreby. Špeciálnu pozornosť je potrebné venovať kožným záhybom na hlave a raz týždenne ich vyčistiť vlhkou utierkou.

Najčastejšie zdravotné problémy

Hlavným zdravotným problémom, s ktorým sa môžeme u buldočka stretnúť, je obezita. Veľký problém môže spôsobovať aj jeho neschopnosť poradiť si s vysokými, ale aj nízkymi teplotami. Pri venčení v lete a v zime treba byť preto maximálne obozretný. Z ďalších zdravotných problémov sa u Anglického buldočka najčastejšie stretávame s:

 • komplikovaný pôrod,
 • kožné ochorenia,
 • brachycefalický syndróm,
 • ochorenia chrbtice,
 • dysplázia bedrových kĺbov.
Hoci Francúzsky buldoček nepotrebuje k životu veľa pohybu, každodenná prechádzka mu prospeje

Kŕmenie a strava

Tendencia priberať je jedným zo základných problémov, s ktorými sa u buldočkov stretávame. Ich pahltnosť v kombinácií s nedostatkom pohybu sa veľmi rýchlo prejaví nadváhou. Množstvo jedla, ktoré pes potrebuje, závisí od jeho aktivity, veku, ale aj ďalších faktorov. Sledujte pozorne jeho hmotnosť a neprekračujte maximálnu dávku krmiva určenú výrobcom alebo veterinárom.

Optimálny spôsob kŕmenia pre Francúzskeho buldočka je v dvoch dávkach denne (ráno a večer). Nikdy mu nenechávajte krmivo nonstop nasypané v miske, ani ho nekŕmte mimo času kŕmenia.

História plemena

Hoci by sa podľa názvu mohlo zdať, že plemeno Francúzsky buldoček pochádza čisto z Francúzka, nie je tomu tak. Jeho korene siahajú až do Anglicka, odkiaľ sa jeho predchodcovia dostali počas priemyselnej revolúcie do Francúzska.

Na prelome 19. a 20. storočia sa buldočky vďaka svojej milej povahe tešili popularite medzi parížskou smotánkou, čo ich postupne preslávilo po celom svete. Prvé zápisy Francúzskeho buldočka do plemennej knihy pochádzajú z roku 1885. Ako plemeno bol Francúzsky buldoček oficiálne uznaný v roku 1898.

Francúzsky buldoček si vďaka rozkošnému vzhľadu a bystrej, priateľskej povahe hravo podmaní ľudí okolo seba. Pokiaľ uvažujete nad povahovo stabilným a ľahko vychovateľným, no zároveň spoločenským plemenom do bytu a ste ochotní akceptovať jeho malé nedokonalosti ako je zvýšená plynatosť či chrápanie, buldoček bude pre vás to pravé.