Obývacia izba v škandinávskom štýle: Ako na ňu?

sedacky.com

Sedačka – kráľovná každej obývačky

Kráľovnou každej obývacej izby je sedacia súprava a nezíde na tom, či je ladený do škandinávskeho či iného štýlu. Avšak základom designu severanov je vzdušnosť a minimalizmus, a na to by ste pri výbere sedačky mali rozhodne myslieť.

Čo to pre vás znamená? Voľte skôr jednoduchší štýl, ktorý vám umožní jednoduché použitie ďalších doplnkov – najmä prehozov či vankúšov so vzorovanými poťahmi, ktoré sú pre škandinávsky štýl typické. Jasnou voľbou sú modely v odtieňoch šedej, ale nemusíte sa obávať ani variant v pestrejších farbách.

Škandinávci milujú prírodné materiály, takže nie sú tabu ani kožené sedačky. Len treba voliť modely, ktoré majú veľmi minimalistický dizajn. Typické bohato polstrované kožené súpravy by narušili čistý dojem miestnosti a obývacia izba by pôsobila až príliš zahltene.

sedacky.com

Vpustite do miestnosti svetlo

Čo dáva škandinávsky ladeným miestnostiam ich čistý dojem? Veľa svetla! Väčšina severanov musí čeliť veľmi krátkym dňom, a tak svoje domovy navrhujú takým spôsobom, aby si mohli svetlo užívať čo najviac.

Ako to docieliť vo vašej obývačke? Na začiatok steny vymaľujte bielou či svetlo béžovou farbou – miestnosť sa opticky zväčší a získate možnosť obmieňať nábytok a doplnky oveľa ľahšie. 

Vo svetlých farbách môžete voliť aj samotný nábytok ako skrinky, komody aj konferenčný stolík – pokiaľ sa bojíte, že miestnosť bude vyzerať studene, môžete sa držať teplejších tónov. A to isté platí aj pre doplnky a najmä textílie okolo okien. Tmavé závesy by vás o prirodzené svetlo okrádali, avšak jemné svetlé záclony ho naopak podporia a prepustia do miestnosti.

Dostatočnú pozornosť venujte aj výberu osvetlenia. Namiesto jedného stropného svietidla sa skúste pohrať s rôznymi zdrojmi svetla, ako sú stolné či stojace lampy. Keď k tomu pridáte vhodné žiarovky, miestnosť bude pôsobiť veľmi útulne.

S dekoráciami to nepreháňajte

Dekorácie sme tu zmienili už niekoľkokrát, to ale neznamená, že by ste to s nimi mali preháňať – pri škandinávskom štýle by to malo byť presne naopak. Hlavnú úlohu tu zohráva jednoduchosť a na to by ste pri výbere dekorácií mali určite myslieť.

Najlepšie urobíte, keď sa pri skrášľovaní miestnosti pokúsite zamerať na funkčnosť. Vyberajte iba také dekorácie, ktoré budú plniť nejaký praktický účel. Naopak dajte zbohom rôznym porcelánovým soškám a iným lapačom prachu. Miestnosť tak bude pôsobiť čisto, útulne a upratane.

Čomu sa naopak nemusíte vyhýbať sú izbové rastliny. Nielenže budú vaše domáce ovzdušie zásobovať kyslíkom, ale dodajú vašej obývačke ten pravý nádych domova. Pri nákupe kvetináčov však buďte striedmy a snažte sa držať jednotného štýlu – iste nechcete, aby vaša obývačka vyzerala prezdobene.

Nebojte sa kontrastov

Síce sme spomínali, že by škandinávskym interiérom mali dominovať svetlé tóny, nemusíte sa ich ale držať na sto percent. Severania sa naopak veľmi vyžívajú v kontrastoch, najmä bielej a čiernej alebo tmavo šedej. Dekorácie a doplnky v kontrastných farbách totiž oveľa viac vyniknú a priestor potom nebude pôsobiť prázdno.

Skôr než s farbami však severania experimentujú s materiálmi. Nemusíte sa teda báť kombinovať moderné kovové prvky s prírodným drevom alebo starožitnými kúskami. Opäť ale všetkého s mierou.

Hľadáte inšpiráciu na zariaďovanie dievčenskej izby? Pozrite sa na tieto kreatívne a zábavné nápady na kráľovstvá pre vaše princezné. Aby ste začali budovať priestor snov, naplníme všetky vaše vizuálne potreby k tomu, aby sa sen stal skutočnosťou.

aKeď nezostane nazvyš žiadna farba

Dúha sa v tejto detskej izbe dotýka všetkého od stien až po vankúše. Ak chcete niečo skutočne dievčenské, dúhová izba to splní. Samozrejme, aby nepôsobila príliš ostro, vyberte si tvar, ktorý sa bude opakovať, ako napríklad kruhy. Na zjemnenie použite bielu farbu.

bZábavne a funkčne

Pokiaľ chcete dievčatku vytvoriť pracovný, funkčný, no zároveň zábavný priestor, skúste to! Dôkazom, že sa to dá, je aj táto izba. Pracovnú zónu tvorí stolík so stoličkou. Zábavná zóna je doplnená hravými doplnkami ako stvorenými pre dievčenské chichotanie a zábavu.

cBez ružovej, prosím

Upustite od tradičnej dievčenskej ružovej farby a všetkých jej odtieňoch. Skúste to s oranžovou farbou a odtieňmi modrej. Pridajte kvetinky, a dievčenská izba bez ružovej bude dokonalá.

dSila v detailoch

Pri tvorbe dievčenského kráľovstva môžete využiť aj vlastnú kreativitu. Obdĺžniky, štvorce, nápisy. V kurze sú aj samolepky, fotografie a ďalšie detaily, ktoré robia izbu čarovnou.

eIzba, ktorá rastie

Ak túžite po izbe, ktorá bude rásť spolu s vekom vášho dievčatka, dôležitým prvkom je biela farba v podobe postele, skríň a iného nábytku. K bielej farbe si môže ona sama doladiť ten zvyšok presne podľa veku, v ktorom sa bude nachádzať.

fAko pre princeznú

Trošku dospeláckej a tradičnej sofistikovanosti do dievčenskej izby neuškodí. Kráľovské rámy postele, tradičná drevená posteľ, kozub, mäkká biela farba kombinovaná s kvetmi ruže. Elegantnosť a tradičnosť – to je niečo pre skutočné princezné.

Čo vy na to?

gStaré a nové

Zmiešajte staré prvky s novými a modernými kúskami. Vytvoríte tak jedinečný vzhľad, ktorý sa hodí do každej dievčenskej izby.

hVšade samé bodky

Rozhodnite sa pre konkrétnu tému, ktorou sa bude niesť izba vášho dievčatka. Jednou z nich môžu byť aj bodky. Veselosť a aktuálnosť týchto typov miestností budú milovať do svojej osemnástky.

iIzba v zónach

Z dievčenskej izby môžete spraviť miesto, kde má každý kút svoju zónu. Priestor pri okne bude slúžiť na čítanie. Poličky s hračkami na hranie. V strede izby vytvorte kútik pre umelecké činnosti či štúdium. Tieto zóny sa postarajú o funkčnú a rozprávkovú izbu.

jZábava pre všetkých

Máte dve dcéry, a keď sa pohádajú, tak je o zábavu postarané? Nemusíte sa báť! Aj v ich spoločnej izbe môžete vytvoriť priestor a zakomponovať prvky tak, aby mala každá z nich svoje malé kráľovstvo.

kRomantické závesy

Za skutočnou a lacnou inšpiráciou na dievčenskú izbu nemusíte chodiť ďaleko. Romantické kráľovstvo jej vyčaríte prostredníctvom závesov. To, či ich dáte okolo postele, okna, či nejakého kútika je na vás. Baldachýn má svoje čaro. A tak to aj u mňa vyhráva posteľ!

lJednoducho odvážne

Nebojte sa pre svoje dievčatko vytvoriť odvážnu izbu prostredníctvom kontrastných farieb. Podporíte v nej zvedavosť, fantáziu a nebojácnosť.

mV zajatí kvetín

Možno si aj vy myslíte, že kvety sú už v dievčenských izbách také obyčajné. Nuž, nie, nikdy v rámci interiérového dizajnu nevyjdú z módy. Ak chcete byť iní, hľadajte nevšedné kvety, ktoré umiestnite aj na rámy postele. Alebo si vyrobte vlastné.

nHlavne nevšedne

Keď túžite zanechať dojem, urobte dievčenskú izbu trochu inak. Spravte z postele centrum miestnosti, dajte ju k oknu, obklopte farebnými závesmi a nech je taká veľká ako vaša manželská.

oDievčenská izba a jej inšpirácie – to môžu byť všetky spomenuté rady, ale aj to, čo vaša malá princezná miluje. Spojte jej sny do reality a vytvorte izbu, ktorá bude jej malým kráľovstvom.

pObrázky: Pinterest.com