Ľahšie a rýchlejšie
Ako sme už naznačili v úvode, kľúčom je samotná oceľ. Súčasné oceľové konštrukcie sú ľahké a pevné zároveň, aj preto sú natoľko populárne. Ak hľadáte najvýraznejší rozdiel medzi klasickými halami a tými modernými oceľovými, tak stačí jediné slovíčko – čas. Kým v minulosti trvala výstavba dlhšie, pri oceľových halách je oveľa rýchlejšia, keďže ide o pomyselnú skladačku, ktorú stačí zmontovať. Celý proces je teda aj technologicky jednoduchší, a teda lacnejší.
Nielen na výrobu
V oceľovej hale ste už možno niekedy aj spali! Znie to prekvapivo, no naozaj, takýto typ konštrukcie môžu využiť aj ubytovacie zariadenia. Rovnako môžu oceľové haly slúžiť ako športoviská, ďalej na skladovanie zásob či tovaru, prípadne na poľnohospodárske sklady, prípadne ako priestory na rôzne veľtrhy a podujatia. Aj toto je jedna z výhod ocele – flexibilita a univerzálnosť. Ak podnikáte a chcete zväčšiť svoje výrobné priestory, tak sa to dá pri oceľových konštrukciách docieliť pomerne rýchlo a bez extrémnych dodatočných nákladov.
Znížte svoje náklady
Ak žijete v rodinnom dome a máte veľkú záhradu, prípadne hospodárstvo, môže byť malá montovaná hala ideálnym riešením na tzv. skleník alebo uskladnenie všetkých potrebných strojov a náradia. Rovnako je to atraktívna príležitosť pre podnikateľov. Rozhodnutie pre oceľovú halu je ideálnym spôsobom, ako znížiť náklady pri stavbe haly, a zároveň teda aj zvýšiť svoje šance na neskorší podnikateľský úspech na trhu.
Vytopil som susedov. Ako postupovať?

Niektoré životné situácie nepatria zrovna k tým príjemným a vytopený byt je určite jednou z nich. Prasknuté vodovodné potrubie vytopilo nielen váš byt, ale aj suseda a ten si teraz nárokuje náhradu škody. Ako postupovať v takejto situácií si povieme v tomto článku.
Byť poistený sa oplatí. Ale správne!
Poistenie domu alebo bytu chráni váš majetok a kryje škody spôsobené vlastníctvom a užívaním nehnuteľnosti na majetku inej osoby. To znamená, ak si vytopíte byt, bude vám poisťovňou nahradená škoda. Ak zároveň vytopíte aj susedov, škodu na ich majetku uhradí vaša poisťovňa aj im.
Toto poistné plnenie bude vyplatené na základe poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú užívaním nehnuteľnosti a domácnosti. Tu si už len treba dať pozor na to, čo kryje poistenie nehnuteľnosti a čo poistenie domácnosti.
Na čo myslieť pri uzatváraní poistenia nehnuteľnosti a domácnosti:
- Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti sú dva rôzne pojmy a každé z poistení kryje iný druh majetku. Kým pod poistenie nehnuteľnosti spadá stavba ako taká so všetkým, čo k nej pevne prislúcha, poistenie domácnosti zahŕňa všetky hnuteľné veci, ktoré sú súčasťou vybavenia domácnosti – spotrebiče, nábytok, dekorácie a ďalšie.
- Najlepší spôsob ochrany majetku je poistenie nehnuteľnosti a domácnosti súčasne, najlepšie na jednej zmluve a u jednej poisťovne.
- Súčasťou poistenia by malo byť aj poistenie zodpovednosti.
- Na poistení zodpovednosti sa neoplatí šetriť, ak nechcete časť vzniknutej škody doplácať susedovi z vlastného vrecka.
Predstavte si situáciu:
Prasknutá rúrka na práčke vytopila váš byt a zároveň aj suseda. Náhradu škody na susedovom majetku si budete nárokovať z poistenia zodpovednosti za používanie nehnuteľnosti. Poisťovňa vám škodu odmietne preplatiť. Prečo? Práčka ako samostatne stojace zariadenie totiž spadá pod poistenie domácnosti. Poisťovňa vám možno uzná len poškodenú podlahu alebo navlhnuté steny. Ale kto zaplatí zvyšok? Zrejme vy z vlastných zdrojov.
Iná situácia by mohla nastať v prípade zabudovaného spotrebiča v kuchynskej linke. Ak by suseda vytopila prasknutá rúrka na zabudovanej umývačke riadu, škoda by bola uhradená z poistenia nehnuteľnosti.
Aký z toho môžeme spraviť záver? Ak si poisťujete nehnuteľnosť, poistite si súčasne aj domácnosť a pri oboch poisteniach nezabudnite na poistenie zodpovednosti.
Ako postupovať pri vytopenom byte:
- V prvom rade sa snažte eliminovať škody, ak je to možné. Uzatvorte hlavný uzáver vody alebo len postavte vedro pod vytekajúcu trubku.
- Dôkladne zdokumentujte škody spôsobené vo vašom aj susedovom byte. Odfoťte všetky poškodené časti bytu, nábytok, spotrebiče a vôbec všetko čo bolo vodou poškodené. Je lepšie mať viac fotiek, z ktorých môžete vyberať, akoby vám malo niečo chýbať.
- Bezodkladne nahláste škodu poisťovni. V niektorých poisťovniach môžete škodu nahlásiť jednoducho online. Ak si nie ste istý ako je to vo vašej poisťovni, kontaktujte najbližšiu pobočku telefonicky.
Po nahlásení škody k vám poisťovňa pošle zamestnanca, ktorý vykoná obhliadku priestoru a zhodnotí rozsah škôd.
Na presné stanovenie rozsahu škôd budete potrebovať doklady o vlastníctve nehnuteľnosti, doklady o kúpe zariadenia, vašu fotografickú alebo video dokumentáciu škôd. Neskôr si nezabudnite odložiť všetky doklady o oprave zničeného majetku a zariadenia (pokladničné bločky, faktúry). Rovnaké doklady bude poisťovňa potrebovať aj od vašich susedov.
Po doručení všetkých dokladov vám poisťovňa vyplatí poistné krytie.
Veríme, že vás podobné situácie budú zďaleka obchádzať, no aby ste sa mohli domov vracať pokojne a bez obáv z katastrofy, nezabudnite si uzatvoriť výhodné poistenie nehnuteľnosti a domácnosti.
Nemusíte kvôli tomu opustiť pohodlie domova. Poistenie bytu alebo domu si teraz môžete uzavrieť jednoducho online.