Ochrana pozemku pred zverou: ako na to?

Splnili ste si sen o bývaní v blízkosti lesa? Potom sa zrejme neviete nasýtiť nekonečne upokojujúcej zelene a zvukov hory. Milujete rána, keď otvoríte oblok a ovanie vás závan čerstvého vzduchu alebo beháte naboso po zarosenej tráve. Užívate si ticho, pokoj a nekonečné možnosti trávenia voľného času v zajatí prírody. 

Avšak bývanie blízko pri lese nie je len o romantike, ale prináša so sebou aj nástrahy, s ktorými sa treba popasovať lesná zver rozryje trávnik, poobhrýza ovocné stromčeky a pochutná si na plodinách zo záhrady. Tým pádom vyjde vaša snaha navnivoč. 

Kladiete si otázku, ako ochrániť pozemok pred zverou? Spoľahlivým riešením je kvalitné a pevné oplotenie pozemku. Ktoré tri kroky vedú k jeho realizácii? 

Plán

Skôr, ako sa pustíte do zhotovovania oplotenia pozemku, urobte si plán. Vezmite si papier, pero a všetko dôležité si spíšte do prehľadných bodov. 

Plán by mal v prvom rade zahŕňať zoznam materiálu, ktorý budete potrebovať. 

Zvážte aj dobu realizácie, pretože oplotenie je potrebné robiť s odstupom niekoľkých dní kvôli vytvrdnutiu betónu osadených stĺpikov. 

Porozmýšľajte nad tým, kto vám pomôže. Napríklad počas víkendu sú k dispozícii členovia rodiny alebo kamaráti a celý proces zvládnete rýchlejšie. 

Ak si netrúfate na zhotovenie oplotenia domu sami, zajednajte si skúseného majstra alebo firmu, ktorá sa tejto činnosti venuje. 

Vhodné je pozrieť si aj predpoveď počasia, pretože pracovať vonku počas daždivého dňa nie je príjemné. 

Nákup materiálu a príprava náradia

Najdôležitejšiu položku v nákupnom zozname predstavuje pletivo. Ak chcete, aby oplotenie pozemku spoľahlivo chránilo areál pred zverou, zvoľte zvárané pletivo. 

Zvárané pletivo patrí k najobľúbenejším typom oplotenia rodinných domov a záhrad. Má vysokokvalitnú povrchovú úpravu, na ktorú sa vzťahuje záruka 15 rokov. Dodáva sa v rôznych výškach od 60 do 200 cm, viacerých veľkostiach oka, hrúbkach drôtu, farbách a baleniach. 

Vaším cieľom je získať pevné oplotenie, preto myslite na dve dôležité pravidlá – čím hrubší drôt a menšie oko, tým pevnejšie oplotenie. 

Nepodceňujte ani výber stĺpikov. Ich dĺžka sa odvíja od výšky plotu. To znamená, že keď chcete mať oplotenie vo výške 2 metre, stĺpiky musia byť minimálne o 50 cm dlhšie. 

Čo sa týka pevnosti, tak stĺpiky s vystužovacím prelisom a montážnou lištou sú pevnejšie a odolnejšie ako bežné stĺpiky. 

Odporúčaná vzdialenosť medzi stĺpikmi je 2,5 metra. Aj tu platí, že väčší počet stĺpikov robí oplotenie stabilnejším a predlžuje jeho životnosť. 

Ak chcete mať na pletive tieniacu sieť, voľte vzdialenosť medzi stĺpikmi 2 metre a do nákupného zoznamu si pripíšte ďalšie dve položky, ktorými sú šponovací drôt a napináky. 

Okrem pletiva a stĺpikov budete ďalej potrebovať, napríklad spinky na upevnenie pletiva k stĺpikom či napínací hrebeň. Ďalšie príslušenstvo si ľahko vypočítate pomocou online plotovej kalkulačky. 

Na nákupnom zozname nesmú chýbať ani záhradné brány, hotová zmes jemného betónu a potrebné náradie, ako napríklad meracie pásmo, rýľ, lopata či vodováha. 

Realizácia oplotenia

Pri realizácii oplotenia, ktoré chráni pozemok pred zverou, je najlepšie postupovať podľa pokynov výrobcu zváraného pletiva. Návod na montáž je súčasťou každej dodávky pletiva. 

Najprv je potrebné určiť, kadiaľ oplotenie povedie, pričom je nevyhnutné dodržať zákony týkajúce sa stavby plotov. 

Následne označte miesta, na ktorých sa budú nachádzať stĺpiky a vzpery. Po vykopaní jám v rozmeroch 30 x 30 cm a hĺbkou 60 cm osaďte stĺpiky so vzperami a zalejte ich betónom. Po niekoľkodňovom vytvrdnutí betónu pokračujte v osadení pletiva podľa priloženého montážneho návodu. 

Kúpa stavebného pozemku: Tieto si veci pred jeho výberom vždy skontrolujte

shutterstock

Kto sa nepohybuje v oblasti predajov stavebných pozemkov, často ani nevie čo robiť a na čo všetko si dať pri kúpe pozor. V tomto článku vám detailne popíšeme postup, pri ktorom vám bude kúpa stavebného pozemku oveľa jasnejšia.

Predtým než si kúpite stavebný pozemok:

Zájdite si na stavebný úrad

Na miestnom stavebnom úrade zistíte, či nie je pozemok v ochrannom pásme a či je na ňom možné stavať. Na pozemkoch, ktoré sú v ochrannom pásme nie je možné stavať, a to bez výnimky.

Zistite si UPI (územno plánovacia informácia)

Územno plánovaciu informáciu by vám mal zdeliť samotný majiteľ pozemku. Ide o informáciu do akej výšky a šírky môžete na pozemku stavať. Vydávajú ju tiež mestá a obce na základe písomnej žiadosti.

Zistite, kde je infraštruktúra

Overte si, kde sa nachádza elektrický prívod, odpadové vody alebo kanalizácia, voda prípadne studňa. Všetky siete by sa mali ideálne nachádzať v blízkosti, na hranici s pozemkom. Ak tomu tak nie je, budete si musieť na vlastné náklady dotiahnuť chýbajúce siete. Väčšina novostavieb nahradzuje plyn elektrinou. Náklady na vykurovanie sú približne rovnaké pre plyn, aj pre elektrinu.

stavebný pozemok
shutterstock

Overte si, že k pozemku vedie príjazdová cesta

Na pozemok bez príjazdovej cesty nedostanete hypotéku v žiadnej banke. Neurobte preto základnú chybu a radšej si overte, či k pozemku vedie príjazdová cesta.

Myslite do budúcna

Ak máte deti, dobre si zistite vzdialenosť od škôlky, prípadne školy. Vzdialenosť a dostupnosť mestskej hromadnej dopravy od vášho pozemku môže byť rozhodujúcim kritériom.

Čo všetko určuje cenu stavebného pozemku?

  • Lokalita– v centre mesta a v atraktívnej lokalite budú ceny pozemkov vyššie.
  • Veľký záujem iných kupcov – pri veľkom záujme iných kupcov sa zvyšuje aj cena pozemkov.
  • Množstvo dostupných pozemkov – čím menej pozemkov je na predaj, tým vyššia cena pozemkov.
  • Dopravná dostupnosť – vyššie ceny pozemkov sú v lokalitách s dobrou dopravnou dostupnosťou, napojením na diaľnicu a pod.

Konkrétny postup pri kúpe stavebného pozemku prostredníctvom developera:

Nezáväzne si zarezervujte stavebný pozemok

Pri nezáväznej rezervácií máte spravidla niekoľko dní na to, aby ste sa šli na pozemok pozrieť, premyslieť a zvážiť kúpu.

Záväzne si rezervujte stavebný pozemok

Pozemok vám vyhovuje a vy si ho chcete záväzne rezervovať. Dohodnete si stretnutie s developerom a podpíšete zmluvu o rezervácii. V tejto fáze vás môže developer požiadať o zálohu na kúpu pozemku. Developer následne zaistí potrebné povolenia (územné rozhodnutie), zmluvy (podpísanie kúpnych zmlúv) a rokovania (so stavebným úradom, notárom, bankou, architektom a pod.).

Kúpite si stavebný pozemok

V tejto časti s developerom podpíšete kúpnu zmluvu. Dôkladne si ju preštudujte, prípadne ju prekonzultujte s vašim právnikom.

Vybudujte si prístupovú cestu a inžinierske siete

V cene za stavebný pozemok by mali byť zahrnuté aj náklady spojené s vybudovaním prístupovej cesty a inžinierskych sietí. Približne do roka od kúpy pozemku, by mal developer zabezpečiť vybudovanie prístupovej cesty aj siete.

Pri kúpe stavebného pozemku musíte dopredu zvážiť niekoľko faktorov. Dúfame, že sme vám týmto článkom pomohli a uľahčili vám prácu pri hľadaní informácií. Pokiaľ si chcete kúpiť pozemok a postaviť tam svoj vysnívaný rodinný dom, tak si to rozhodne zaslúži vašu plnú pozornosť.