Ochrana pozemku pred zverou: ako na to?

Splnili ste si sen o bývaní v blízkosti lesa? Potom sa zrejme neviete nasýtiť nekonečne upokojujúcej zelene a zvukov hory. Milujete rána, keď otvoríte oblok a ovanie vás závan čerstvého vzduchu alebo beháte naboso po zarosenej tráve. Užívate si ticho, pokoj a nekonečné možnosti trávenia voľného času v zajatí prírody. 

Avšak bývanie blízko pri lese nie je len o romantike, ale prináša so sebou aj nástrahy, s ktorými sa treba popasovať lesná zver rozryje trávnik, poobhrýza ovocné stromčeky a pochutná si na plodinách zo záhrady. Tým pádom vyjde vaša snaha navnivoč. 

Kladiete si otázku, ako ochrániť pozemok pred zverou? Spoľahlivým riešením je kvalitné a pevné oplotenie pozemku. Ktoré tri kroky vedú k jeho realizácii? 

Plán

Skôr, ako sa pustíte do zhotovovania oplotenia pozemku, urobte si plán. Vezmite si papier, pero a všetko dôležité si spíšte do prehľadných bodov. 

Plán by mal v prvom rade zahŕňať zoznam materiálu, ktorý budete potrebovať. 

Zvážte aj dobu realizácie, pretože oplotenie je potrebné robiť s odstupom niekoľkých dní kvôli vytvrdnutiu betónu osadených stĺpikov. 

Porozmýšľajte nad tým, kto vám pomôže. Napríklad počas víkendu sú k dispozícii členovia rodiny alebo kamaráti a celý proces zvládnete rýchlejšie. 

Ak si netrúfate na zhotovenie oplotenia domu sami, zajednajte si skúseného majstra alebo firmu, ktorá sa tejto činnosti venuje. 

Vhodné je pozrieť si aj predpoveď počasia, pretože pracovať vonku počas daždivého dňa nie je príjemné. 

Nákup materiálu a príprava náradia

Najdôležitejšiu položku v nákupnom zozname predstavuje pletivo. Ak chcete, aby oplotenie pozemku spoľahlivo chránilo areál pred zverou, zvoľte zvárané pletivo. 

Zvárané pletivo patrí k najobľúbenejším typom oplotenia rodinných domov a záhrad. Má vysokokvalitnú povrchovú úpravu, na ktorú sa vzťahuje záruka 15 rokov. Dodáva sa v rôznych výškach od 60 do 200 cm, viacerých veľkostiach oka, hrúbkach drôtu, farbách a baleniach. 

Vaším cieľom je získať pevné oplotenie, preto myslite na dve dôležité pravidlá – čím hrubší drôt a menšie oko, tým pevnejšie oplotenie. 

Nepodceňujte ani výber stĺpikov. Ich dĺžka sa odvíja od výšky plotu. To znamená, že keď chcete mať oplotenie vo výške 2 metre, stĺpiky musia byť minimálne o 50 cm dlhšie. 

Čo sa týka pevnosti, tak stĺpiky s vystužovacím prelisom a montážnou lištou sú pevnejšie a odolnejšie ako bežné stĺpiky. 

Odporúčaná vzdialenosť medzi stĺpikmi je 2,5 metra. Aj tu platí, že väčší počet stĺpikov robí oplotenie stabilnejším a predlžuje jeho životnosť. 

Ak chcete mať na pletive tieniacu sieť, voľte vzdialenosť medzi stĺpikmi 2 metre a do nákupného zoznamu si pripíšte ďalšie dve položky, ktorými sú šponovací drôt a napináky. 

Okrem pletiva a stĺpikov budete ďalej potrebovať, napríklad spinky na upevnenie pletiva k stĺpikom či napínací hrebeň. Ďalšie príslušenstvo si ľahko vypočítate pomocou online plotovej kalkulačky. 

Na nákupnom zozname nesmú chýbať ani záhradné brány, hotová zmes jemného betónu a potrebné náradie, ako napríklad meracie pásmo, rýľ, lopata či vodováha. 

Realizácia oplotenia

Pri realizácii oplotenia, ktoré chráni pozemok pred zverou, je najlepšie postupovať podľa pokynov výrobcu zváraného pletiva. Návod na montáž je súčasťou každej dodávky pletiva. 

Najprv je potrebné určiť, kadiaľ oplotenie povedie, pričom je nevyhnutné dodržať zákony týkajúce sa stavby plotov. 

Následne označte miesta, na ktorých sa budú nachádzať stĺpiky a vzpery. Po vykopaní jám v rozmeroch 30 x 30 cm a hĺbkou 60 cm osaďte stĺpiky so vzperami a zalejte ich betónom. Po niekoľkodňovom vytvrdnutí betónu pokračujte v osadení pletiva podľa priloženého montážneho návodu. 

Ochráňte svoju záhradu pred škodcami – ako na to?

Zdroj foto: VH-studio / Shutterstock.com

Ak hľadáte kvalitné insekticídy a prípravky na hubenie škodcov, ste na správnom mieste. Na trhu nájdete široký sortiment vysokokvalitných chemických prípravkov, ktoré sú určené na boj proti rôznym druhom hmyzu, škodcom a chorobám, no musíte si medzi nimi zvoliť ten správny produkt. Kvalitné insekticídy a prípravky na hubenie škodcov sú vyrobené z bezpečných, účinných a ekologicky šetrných zložiek, takže si môžete byť istí, že škodcovia budú zničení bezpečne a pritom efektívne. 

Čítajte etikety

Všetky insekticídy a prípravky proti škodcom sú navrhnuté tak, aby poskytli čo najlepšie výsledky, mali by sa ľahko používať a zároveň pôsobiť rýchlo a účinne. Skúmajte aj podrobné pokyny na príbalových letákoch, ako dané výrobky aplikovať, aby ste z nich vyťažili čo najviac. Tým sa zabezpečí, že sa výrobky budú používať správne a zníži sa riziko poškodenia životného prostredia. 

Insekticídy pomáhajú chrániť nielen záhradu, ale aj váš domov pred širokou škálou škodcov, od pavúkov, cez mravce, až po termity. Kvalitné prípravky proti škodcom vám okrem iného zabezpečia pokojnú myseľ, keď viete, že váš domov a záhrada sú v bezpečí.

Cenovo dostupné a spoľahlivé prípravk

Efektívne produkty proti škodcom sú tiež cenovo dostupné, takže môžete ušetriť peniaze a zároveň získať najlepšie výsledky. Vaša záhrada vám bude vďačná. Niekedy sa vám môže hodiť aj využitie služieb odborného poradenstva a podpory, aby vám predajca pomohol urobiť najlepšie rozhodnutia pre vaše potreby v oblasti ochrany plodín a rastlín proti škodcom.

Význam insekticídov a iných prípravkov na ochranu proti škodcom nemožno preceňovať. Možno ich použiť na kontrolu širokého spektra škodcov, vrátane mravcov, švábov, bĺch, kliešťov a iného hmyzu. Tieto prípravky sú účinné aj pri regulácii burín a iných nežiaducich rastlín.

ADragan / Shutterstock.com

Kvalitné insekticídy sú bezpečné na použitie a poskytujú účinnú a dlhotrvajúcu kontrolu škodcov. Takisto sa ľahko používajú a ich aplikácia si vyžaduje minimálne úsilie. Ak vás však trápia „len“ vošky, poľahky si s nimi poradíte napríklad aj vodným obstrekom, prípadne manuálnym odstránením. Nezabudnite, že ak sú niektoré časti rastlín napadnuté príliš, je dobré sa ich zbaviť úplne.