8 inšpirácií pre okrasné záhrady, ktoré môžete skopírovať u vás na záhrade

Je veľa možností ako premeniť svoje okolie na útulné miesto plné zelene a rozkvetu. Nezáleží na tom či je váš príbitok v paneláku alebo v rodinnom dome. Malú oázu pokoja si môžete zariadiť na všetky spôsoby. Lacno, jednoducho, luxusne, či priam rozprávkovo. V nasledujúcom článku vám ponúkneme pár inšpirácií pre okrasné záhrady.

Okrasná záhrada je pojem, ktorý si v dnešnej dobe vieme predstaviť všelijako. Je to pre každého individuálna záležitosť. Okrasná záhrada na balkóne, okrasná záhrada pred domom, okrasná záhrada za domom, či netradičná okrasná záhrada.

Okrasná záhrada je pojem, ktorý si v dnešnej dobe vieme predstaviť všelijako

Balkón, ktorý kvitne

Pár vhodne zvolených kvetináčov na malom priestore ako je mestský balkón, dokáže svojim bohatým obsahom vyčarovať úsmev na tvári. Na obrázku je bielo-fialová farebná kombinácia vhodne spojená so smaragdovou zeleňou. Nepotrebujete byť ani milionár a ani kúzelník, aby ste vytvorili niečo podobné.

Idylka na balkóne

Farebné zábradlie balkóna

Na obrázku je päť jednoduchých farebných kvetináčov, ktoré visia zaháknuté o zábradlie. Aj vaše zábradlie môže byť v plnom slova zmysle okrasnou záhradou. Počet kvetináčov, ich farba, tvar, či obsah je výlučne na vás. Nemôžete nič pokaziť ak zapojíte v správnej miere vašu fantáziu a do všedného mesta prinesiete trocha dúhy.

Okrasné záhrady môžete vytvoriť aj v duchu absolútneho minimalizmu

Stojan plný kvetináčov

Na trhu nie je problém zohnať niečo podobné ako vidíte na obrázku. Alebo si taký stojan zhotovte sami. Zaberá naozaj málo plošnej plochy a zakrýva jednotvárnu a nudnú stenu fasády domu. Môžete využiť rôzne veľkosti a tvary kvetináčov. Ak sa budete o zasadené kvety, či bylinky starať vaša stena dostane doslova život a vy si vytvoríte okrasnú záhradu na malom priestore.

Pri okrasnej záhrade vás priestor nemusí limitovať

Balkónová džungľa

Možno ste si pri predchádzajúcich typoch povedali, že “Ja by som ta toho dala viac!” alebo “Málo zelene, málo kvetov, málo…” V tejto ukážke vidíte, že aj s minimálneho priestoru viete vybudovať bujnú flóru. Treba však podotknúť, že takto využitý priestor stráca na praktickosti. Ak však trváte na tom, že záhrada musí byť bohatá, nech sa páči, vaša možnosť prichádza.

Okrasné záhrady môžu mať aj takúto podobu

Bicykel ako kvetináč

V našej exkurzii po ukážkach možností okrasných záhrad sa presunieme z mestského balkóna či terasy k niečomu netradičnejšiemu. Pod slovným spojením “okrasná záhrada” si nemusíme predstaviť len kvety a kvetináče. Súčasťou záhrady je aj nábytok, rôzne predmety a kulisy, ktoré dotvárajú prostredie. Dokonca aj výstrelky a predmety, ktoré by ste v záhradke nikdy nečakali sa môžu stať jej súčasťou. Všimnite si bicykel na obrázku.

Súčasťou vašej okrasnej záhrady môžu byť aj nezvyčajné a originálne predmety

Fauna ako súčasť okrasnej záhrady

Tu je ďalší typ na netradičnejší spôsob prevedenia záhradky. Ak si uvedomíte, že súčasne s vašou záhradou budujete kus prírody, pozriete sa na váš projekt so širšej perspektívy. S vôňou kvetov privediete do vášho okolia život. Bzučanie opeľujúceho hmyzu môže tiež doplniť štebotanie vtákov. Tie nájdu svoje hniezdo práve vo vami zhotovenom domčeku.

Domčekom pre vtáčiky nemáte čo pokaziť

Záhrada rodinného domu na spôsob parku

Teraz trocha načrieme do niečoho serióznejšieho. Ak máte nejaký kúsok zeme, kde si chcete oddýchnuť v príjemnom prostredí a ešte k tomu sa nebojíte investície do okrasnej záhrady, zamyslite sa nad týmto typom. Súčasťou záhradnej architektúry sú nie len nábytok, ale aj kamene a štrk. Záhrada, na ktorú sa pozeráte je rozdelená obrubníkom na dve časti. Prvou je zelený trávnik, ucelený priestor, ktorý raz za čas prebehnete kosačkou. Druhou je štrk pod lavičkami, okolo kvetináčov a kríkov.

Z vašej záhrady môžete vyčarovať aj takýto parčík

Okrasné záhrady bez zelene

Máme pre vás ešte jeden typ. Kameň je neoddeliteľnou súčasťou záhrady. Avšak dokáže byť jeho dominantou, či samotným základom pre jej vznik. Na uvedenom obrázku vidíte, aké fascinujúce je vytvoriť záhradu iba z kameňa. Rôzne veľkosti a tvary vo svojej logickej náväznosti vyvolávajú príjemný a estetický zážitok. Len si predstavte, že vo vašej záhrade žblnká potôčik a kvitnú lekná a pritom je všetko z kameňa.

Okrasné záhrady môžu byť postavené aj na dominancii kameňa

Návod: Ako pestovať a starať sa o pivonky?

shutterstock

Pivonky mali v starodávnych dobách veľkú hodnotu. Podľa náboženských tradícií patrila medzi cennú rastlinu, ktorá mala hodnotu manželského vena. Prvé zmienky o pivonke sú z oblasti Číny, neskôr sa rastlina pestovala v Japonsku a v Európe je známa len posledných 200 rokov.

Pivonka vašu záhradu nielen okrášli, no dodá jej navyše nádhernú vôňu. Môžete si vybrať bylinnú alebo drevnatú odrodu, ktoré sa mierne odlišujú spôsobom pestovania. Pivonka si nevyžaduje zložitú starostlivosť, čo praje aj pestovateľom – začiatočníkom.

Táto odolná trvalka vám bude zdobiť záhradu desať rokov, počas ktorých bude krásna nielen na pohľad, no jej vôňa vám spríjemní každý deň. Stačí sa riadiť, podľa týchto pár krokov starostlivosti a krásne rozkvitnutá záhrada bude vašou odmenou.

pivonka
pexels.com

Starostlivosť o pivonky v 5 krokoch

1. Krok: Výber vhodného miesta

Pivonky milujú slnko, preto ich umiestnite na slnečné stanovište alebo do polotieňa. Zo sadením je vhodné začať hneď na jar a vybrať si sadenice, ktoré sú dobre zakorenené. Miesto, kam pivonky zasadíte je potrebné porýľovať do hĺbky 50-60 cm, aby mala rastlina možnosť poriadne zakoreniť.

Pivonkám vyhovuje priepustná zásaditá pôda a spodnou drenážou im zabezpečíte zdravé prospievanie. Nemusíte ich však sadiť veľmi hlboko, pretože by mohli stratiť kvety. Najideálnejšie je sadiť výhonky šikmo, čím získajú väčší objem a vy sa tak budete tešiť z nádherne rozkvitnutého kríku.

pivonka
pexels.com

2. Krok: Zalievanie rastliny

Rastlina si nepotrpí na časté zalievanie. Postačí im stredne časté zalievanie, ktoré sa odvíja od toho, koľko slnečného žiarenia sa pivonkám dostáva. Ak je pôda veľmi suchá, polejte ju. Nikdy však rastlinu nepremáčajte. Častým polievaním by vám mohli odhniť korene a vtedy už rastlinu nie je možné zachrániť. Doprajte preto pivonkám dostatok vlahy, ktoré je priamo úmerné slnečnému žiareniu.

3. Krok: Starostlivosť o výživu rastliny

Pivonka nie je náročná, a preto si výživu vie vytiahnuť priamo z pôdy, v ktorej ju pestujete. Prvé tri roky rastlina nepotrebuje dodatočné hnojivo, čo vám veľmi zjednoduší jej pestovanie. Po tomto období siahnite po minerálnom hnojive najlepšie hneď na jar a na jeseň môžete plytko do pôdy zapracovať aj kompost. Takto vyživenej rastline sa bude dariť výborne.

pivonka
pexels.com

4. Krok: Rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Pivonky sú veľmi odolné rastlinky, ktoré vám budú robiť radosť po celý rok. Niekedy sa aj napriek dobrej starostlivosti chorobám a škodcom nevyhnete. Najčastejšie sa môžete stretnúť s pivonkovou plesňou, ktorá sa šíri od stonky až ku kvetu. Spozorovať tento nepriaznivý stav môžete, ak vám púčiky začnú rýchlo vysychať a stonka bude veľmi slabá, čo zapríčiní je lámanie. V tejto fáze, môžete pivonke dopriať fungicíd a podporiť ju tyčou, vďaka ktorej sa slabá stonka nezlomí.

5. Krok: Vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Pivonky si môžete namnožiť len so starších mohutných rastlín, ktoré majú minimálne 10 púčikov. Najideálnejší mesiac na rozmnožovanie je september. Rastlinu vykopeme a delíme ju priamo od koreňov. Vezmite si na to ostrý nôž, ktorým oddelíte jednotlivé časti rastlinky, ktoré majú minimálne tri púčiky. Ak by ste si rastlinu oddelili s menším počtom púčikov, nedarilo by sa jej veľmi dobre a na kvitnutie by ste mohli čakať aj tri roky. S tromi púčikmi vám trvalka vydrží ďalších desať rokov v plnej kondícii.