8 inšpirácií pre okrasné záhrady, ktoré môžete skopírovať u vás na záhrade

Je veľa možností ako premeniť svoje okolie na útulné miesto plné zelene a rozkvetu. Nezáleží na tom či je váš príbitok v paneláku alebo v rodinnom dome. Malú oázu pokoja si môžete zariadiť na všetky spôsoby. Lacno, jednoducho, luxusne, či priam rozprávkovo. V nasledujúcom článku vám ponúkneme pár inšpirácií pre okrasné záhrady.

Okrasná záhrada je pojem, ktorý si v dnešnej dobe vieme predstaviť všelijako. Je to pre každého individuálna záležitosť. Okrasná záhrada na balkóne, okrasná záhrada pred domom, okrasná záhrada za domom, či netradičná okrasná záhrada.

Okrasná záhrada je pojem, ktorý si v dnešnej dobe vieme predstaviť všelijako

Balkón, ktorý kvitne

Pár vhodne zvolených kvetináčov na malom priestore ako je mestský balkón, dokáže svojim bohatým obsahom vyčarovať úsmev na tvári. Na obrázku je bielo-fialová farebná kombinácia vhodne spojená so smaragdovou zeleňou. Nepotrebujete byť ani milionár a ani kúzelník, aby ste vytvorili niečo podobné.

Idylka na balkóne

Farebné zábradlie balkóna

Na obrázku je päť jednoduchých farebných kvetináčov, ktoré visia zaháknuté o zábradlie. Aj vaše zábradlie môže byť v plnom slova zmysle okrasnou záhradou. Počet kvetináčov, ich farba, tvar, či obsah je výlučne na vás. Nemôžete nič pokaziť ak zapojíte v správnej miere vašu fantáziu a do všedného mesta prinesiete trocha dúhy.

Okrasné záhrady môžete vytvoriť aj v duchu absolútneho minimalizmu

Stojan plný kvetináčov

Na trhu nie je problém zohnať niečo podobné ako vidíte na obrázku. Alebo si taký stojan zhotovte sami. Zaberá naozaj málo plošnej plochy a zakrýva jednotvárnu a nudnú stenu fasády domu. Môžete využiť rôzne veľkosti a tvary kvetináčov. Ak sa budete o zasadené kvety, či bylinky starať vaša stena dostane doslova život a vy si vytvoríte okrasnú záhradu na malom priestore.

Pri okrasnej záhrade vás priestor nemusí limitovať

Balkónová džungľa

Možno ste si pri predchádzajúcich typoch povedali, že “Ja by som ta toho dala viac!” alebo “Málo zelene, málo kvetov, málo…” V tejto ukážke vidíte, že aj s minimálneho priestoru viete vybudovať bujnú flóru. Treba však podotknúť, že takto využitý priestor stráca na praktickosti. Ak však trváte na tom, že záhrada musí byť bohatá, nech sa páči, vaša možnosť prichádza.

Okrasné záhrady môžu mať aj takúto podobu

Bicykel ako kvetináč

V našej exkurzii po ukážkach možností okrasných záhrad sa presunieme z mestského balkóna či terasy k niečomu netradičnejšiemu. Pod slovným spojením “okrasná záhrada” si nemusíme predstaviť len kvety a kvetináče. Súčasťou záhrady je aj nábytok, rôzne predmety a kulisy, ktoré dotvárajú prostredie. Dokonca aj výstrelky a predmety, ktoré by ste v záhradke nikdy nečakali sa môžu stať jej súčasťou. Všimnite si bicykel na obrázku.

Súčasťou vašej okrasnej záhrady môžu byť aj nezvyčajné a originálne predmety

Fauna ako súčasť okrasnej záhrady

Tu je ďalší typ na netradičnejší spôsob prevedenia záhradky. Ak si uvedomíte, že súčasne s vašou záhradou budujete kus prírody, pozriete sa na váš projekt so širšej perspektívy. S vôňou kvetov privediete do vášho okolia život. Bzučanie opeľujúceho hmyzu môže tiež doplniť štebotanie vtákov. Tie nájdu svoje hniezdo práve vo vami zhotovenom domčeku.

Domčekom pre vtáčiky nemáte čo pokaziť

Záhrada rodinného domu na spôsob parku

Teraz trocha načrieme do niečoho serióznejšieho. Ak máte nejaký kúsok zeme, kde si chcete oddýchnuť v príjemnom prostredí a ešte k tomu sa nebojíte investície do okrasnej záhrady, zamyslite sa nad týmto typom. Súčasťou záhradnej architektúry sú nie len nábytok, ale aj kamene a štrk. Záhrada, na ktorú sa pozeráte je rozdelená obrubníkom na dve časti. Prvou je zelený trávnik, ucelený priestor, ktorý raz za čas prebehnete kosačkou. Druhou je štrk pod lavičkami, okolo kvetináčov a kríkov.

Z vašej záhrady môžete vyčarovať aj takýto parčík

Okrasné záhrady bez zelene

Máme pre vás ešte jeden typ. Kameň je neoddeliteľnou súčasťou záhrady. Avšak dokáže byť jeho dominantou, či samotným základom pre jej vznik. Na uvedenom obrázku vidíte, aké fascinujúce je vytvoriť záhradu iba z kameňa. Rôzne veľkosti a tvary vo svojej logickej náväznosti vyvolávajú príjemný a estetický zážitok. Len si predstavte, že vo vašej záhrade žblnká potôčik a kvitnú lekná a pritom je všetko z kameňa.

Okrasné záhrady môžu byť postavené aj na dominancii kameňa

Hnojenie záhrady na jeseň

Flickr

Hnojenie záhrady na jeseň dodáva vyčerpanej pôde živiny a zvyšuje jej obranyschopnosť voči vyčíňaniu zimného počasia. Hoci sa môže zdať, že hnojenie nie je žiadna veda – stačí predsa len vysypať na pôdu obsah obalu s nápisom hnojivo, nie je tomu úplne tak. Predtým, ako sa pustíte do hnojenia, je potrebné pôdu na tento proces pripraviť a taktiež vybrať správne hnojivo.

Ako pripraviť pôdu na hnojenie?

Príprava pôdy pred hnojením zahŕňa 2 náročné, no o to dôležitejšie činnosti: rýľovanie a rigolovanie.

Rýľovanie

Kým na jar sa snažíme mať pôdu čo najsypšiu (rozbíjame ju napríklad hrabľami) na jeseň stačí, aby pôda ostala v hrubej brázde. Mráz následne jednotlivé hrudy pôdy postupne roztrhá, vďaka čomu prenikne do pôdy dostatok vlhkosti, čo podporí prevetranie pôdy. Jesenné rýľovanie by malo byť preto súčasťou starostlivosti o každú záhradu, pričom pri záhradách s ťažkou pôdou sa dokonca stáva nevyhnutnosťou.

Pôdu rýľom obraciame do hĺbky približne 20 cm. Čím menší kus ornice je odkrajovaný, tým možno rýľovanie považovať za kvalitnejšie. Počas rýľovania pozbierajte všetky korienky rastlín, kamienky a rôzny ďalší nežiadúci „odpad“, ktorý v pôde nájdete.

Dôkladné rýľovanie pred jesenným hnojením pôdy je veľmi dôležité

Rigolovanie

Rigolovanie predstavuje spôsob kyprenia pôdy, ktorý sa používa pri veľmi ťažkých pôdach. Ide v podstate o obdobu rýľovania, pri ktorej je pôda kyprená na hĺbku 2 rýľov.

Proces rigolovania je o niečo náročnejší ako je tomu pri klasickou rýľovaní. Obrábanú pôdu je najskôr potrebné rozdeliť na 2 polovice. Následne sa na jednom konci záhona vyrýľuje približne 50 cm široká priekopa a všetka získaná pôda sa odhodí na bok. Vzniknutá priehlbina sa prevzdušní rýľovacími vidlami do maximálnej hĺbky, ako dosiahnu. Na takto upravenú pôdu sa následne premiestni zemina z ďalšieho pása.

Vylepšenie kvality pôdy

Na hnojenie záhrady na jeseň, alebo teda vylepšenie kvality pôdy, sa najčastejšie používajú organické hnojivá, ale zapracovať do pôdy v tomto období možno aj niektoré druhy priemyselných minerálnych hnojív. Všetky hnojivá zapracovávame do najvrchnejšej vrstvy ornice.

Minerálne hnojivá

Minerálne hnojivá sú priemyselne vyrábané z dusikatých hnojív. Vysoké dávky priemyselných hnojív často môžu byť nebezpečnejšie, ako nedostatočná výživa pôdy, preto je vždy potrebné vypočítať presnú dávku hnojiva. Túto dávku je potrebné prispôsobiť nielen nárokom pestovaných rastlín, ale aj zásobám živín v pôde.

Poznáme viacero druhov minerálnych hnojív. Pri jesennom obrábaní ťažkej ílovitej pôdy je najlepšie doplniť jej mechanické opracovanie nasledujúcimi typmi minerálnych hnojív:

Karbónový štrk

Tento štrk s rozmermi 0,5 až 1 cm, používame na doplnenie vápnika do kyslej ílovitej pôdy. Štrk primiešame do vrchnej vrstvy pôdy v pomere 10 kg na 1 m2. Prevápnenia pôdy sa báť nemusíte. Karbónový štrk sa v pôde rozkladá pomaly počas 5 až 8 rokov.

Drevný popol

Prachové častice dreveného popola obsahujú vápnik, fosfor a draslík, ktoré rýchlo a razantne odbúrajú kyslosť pôdy.

Penoplasty

Najznámejším penoplastom je penový polysterén, ktorý sa z obľubou využíva ako drenáž v črepníkoch. Okrem toho je však vhodný aj na prekyslenie ílovej pôdy pri vysádzaní stromov a krov.

Základným problémom pri piesočných pôdach je ich nízka vododržnosť. Zvýšiť ju možno s pomocou slieňa, benzitu, zeolitu alebo rybničného bahna. Tieto látky výrazne znížia kyslosť pôdy a zlepšujú jej štruktúru. S ich aplikáciou však teba zaobchádzať opatrne. Zvýšené dávky môžu viesť k chloróze listov rastlín.

Organické hnojivá

S jesenným rýľovaním sa  z organických hnojív najčastejšie spájajú

Maštaľný hnoj

Maštaľný hnoj môže pochádzať z kravského hnoja, alebo častejšie využívaného konského hnoja. Kým kravský hnoj je ťažký a dlho sa rozkladá, ten konský je záhrevnejší, vďaka čomu sa viac hodí aj do ťažších druhov pôd. Prirodzené dodanie živín prostredníctvom mašťalného hnoja patrí medzi najobľúbenejšie spôsoby jesenného hnojenia pôdy.

Maštaľný hnoj patrí medzi najobľúbenejšie organické hnojivá

Vyhnúť by ste sa mali využitiu tohto druha hnojiva na záhonoch, na ktorých plánujete pestovať koreňovú zeleninu. Počítať taktiež treba s jemným diskomfortom pri hnojení, nakoľko maštaľné hnojivo má svoju špecifickú arómu.

Kompost

Toto univerzálne organominerálne hnojivo dodá pôde živiny a organickú hmotu zaisťujúcu dodržanie optimálneho pomeru humusu v pôde. Počas jesenného hnojenia hnojíme kompostom najme hriadky určené na pestovanie jednoročných druhov zeleniny.

Hnojenie trávnika na zimu

Na jeseň trávnik hnojíme draselným hnojivom, vďaka čomu posilníme jeho korene a trávnik bude odolnejší voči mrazom, ale aj hubovým ochoreniam. Jesenné prihnojenie trávnika sa prejaví aj na jar, nakoľko vďaka správnej starostlivosti sa trávnik omnoho rýchlejšie dostane do fázy rastu.

Jesenné hnojenie ovocných stromov

Aj ovocné stromy si po úrode zaslúžia doplnenie živín, aby nabrali dostatok sily na ďalšiu sezónu. Každý druh stromov hnojíme hnojivom určeným pre daný druh stromov. V jesennom období využívame na hnojenie ovocných stromov pomaly pôsobiace hnojivá, ako sú superfosfát, draselná soľ a mletý vápenec.

Správna jesenná starostlivosť a hnojenie zabezpečí unavenej pôde kvalitný zimný spánok

Úprava pôdy určenej na pestovanie úžitkových plodín a jesenné hnojenie záhrady, ale aj hnojenie ovocných stromov, trávnika a ďalších súčastí záhrady patrí k základnej starostlivosti o záhradu na jeseň. Dodanie dostatku živín vyčerpanej záhrade pred jej uložením na zimný spánok je pomôže bezpečne prečkať vyčíňanie zimného počasia a zároveň nabrať dostatok síl na nasledujúci rok.