Toto je optimálna teplota vo vašej chladničke a mrazničke

Pre uchovanie potravín a surovín, nesmie byť teplota v chladničke ani príliš vysoká ani príliš nízka. Optimálna teplota v chladničke by sa mala pohybovať okolo 4 °C a nemala by presiahnuť 8 °C.

Avšak nie na každej poličke v chladničke je teplota rovnaká a zároveň jednotlivé potraviny potrebujú rozdielnu hodnotu teploty. Mali by ste ich preto správne rozmiestniť, aby ideálna teplota v chladničke pracovala pre vaše peňaženky aj zdravie.

Aká je ideálna teplota v chladničke?

Nové a moderné chladničky majú možnosť regulácie teploty v podobe otočného kolieska alebo digitálneho displeja.

  • Na vrchnej poličke býva teplota najvyššia – môžete ju použiť na potraviny, ktoré treba rýchlo spotrebovať, napríklad uvarené jedlo. Do strednej poličky môžete vkladať jogurty či mlieko. Do spodných poličiek ukladajte ovocie a zeleninu alebo mäso. V tejto časti je teplota najnižšia, a práve preto vhodná pre potraviny, ktoré sa rady rýchlo kazia.
  • Do dvierok ukladajte nápoje, kečup, maslo či omáčky. Vajíčka môžete ukladať do dvierok, ale ich výdrž posilníte umiestnením do strednej poličky v obale. Moderné chladničky majú v svojom popise určené jednotlivé zóny potravín.
  • Teplomer v chladničke umiestnite do jej stredu. Dobrý scenár nastáva vtedy, ak sa tu teplota pohybuje 5°C. Nemať vstavaný teplomer nie je nič nezvyčajné. Kúpite ho ako teplomer do chladničky. Mal by bez problémov zvládnuť aj meranie v mrazničke.
  • Pri staršej chladničke je potrebné venovať pozornosť aj stavu tesnenia v chladničke.
  • Vplyv na to či je teplota v chladničke správna, má aj dĺžka a frekvencia otvárania jej dvierok. Napríklad, nákup vykladajte vždy naraz.
  • Do chladničky nevkladajte teplé jedlá, ale počkajte kým nevychladnú, aby ste zbytočne neplytvali energiou a nezachladili potraviny.
  • Dbajte na to, aby ste medzi potravinami nechávali medzery a chladný vzduch sa mohol dostať všade.

Okrem toho, koľko stupňov má byť v chladničke, myslite aj na to, aká by mala byť optimálna teplota v mrazničke. Mali by ste dodržiavať maximálny teplotný limit pre mrazenie, pod ktorý by teplota nemala klesať: – 18 °C.

Varte a stravujte sa tak, aby ste spotrebovali jedlo z chladničky plynulo. Zbytočne vám bude v nej zostávať a kaziť sa. Teplota v chladničke môže byť aj najoptimálnejšia na svete, ale ak v nej budú potraviny príliš dlho, nalepené na seba a poukladané bez rozmyslu, budete plytvať jej účelom a aj vašimi peniazmi.

Ideálna teplota v byte: Takto teplo má byť v jednotlivých izbách

ideálna teplota v byte

Aká je ideálna teplota v byte?

Niektorí ľudia radi vykurujú svoje domovy na saharské teploty, zatiaľ čo iní sú naopak fanúšikmi arktickej sviežosti. Väčšina však volí stred, pričom sa riadi skrátka pocitovo. Je to chyba?

Všetky témy, ktoré zovšeobecňujú to “ako by niečo doma malo byť” sú tak trochu spornou otázkou, lebo každý preferuje a potrebuje niečo iné, v závislosti od mnohých faktorov. V tomto článku však zhrnieme niekoľko kľúčových bodov a pokúsime sa vám dať lepšiu predstavu o tom, aká teplota je pre váš domov správna, s prihliadnutím na každú z miestností.

Programová regulácia teploty

Najjednoduchšia regulácia kúrenia je pomocou programovateľného termostatu, ktorý sa umiestňuje v referenčnej miestnosti. Hoci je tento spôsob pomerne lacný a jednoduchý, nie je z hľadiska efektivity regulácie najvýhodnejší.

Ovládanie vykurovania je naozaj dôležité. Ak ho máte, použite ho. Ak ho nemáte, investujte do neho. Prečo? Je výhodné ak sa pre každú miestnosť dajú naprogramovať iné časové programy. Budúcnosť šetrenia energie je v inteligentnom ovládaní vykurovacej sústavy, vďaka ktorému je možné riadiť teplotu v jednotlivých miestnostiach programovo. Efektivita programovej regulácie teploty v miestnostiach sa môže odraziť v úsporách až do výšky 30 %.

[poll id=”4″]

Obývačka

Najviac času zvyčajne trávime v tejto spoločenskej miestnosti, či už v teplákoch, alebo vo večerných hodinách v pyžame. “Čím teplejšie, tým lepšie!”, niektorí sa riadia týmto heslom. Väčšina ľudí má však teplotu v obývacej izbe nastavenú medzi 19 a 22 stupňami. Výhodné je však miestnosť neprehrievať. Ideálne je, ak teplota nie je vyššia ako 20 alebo 21 stupňov.

Ak uvažujete o vykurovaní v obývačke, prihliadnite aj na jej štýl zariadenia. V súčasnosti je na trhu množstvo dizajnových radiátorov, ktoré sú nielen výkonné a efektívne, ale aj esteticky pomáhajú  interiéru.

Kúpeľňa

Chladná kúpeľňa je najhoršou nočnou morou. Ideálna teplota pri jej používaní je približne 23 stupňov, čo najlepšie dosiahnete pri kombinácii podlahového vykurovania a rebríkového radiátora.

Spálňa

Neexistuje nič blahodárnejšie, ako prejsť z najteplejšej miestnosti do spálne. V tejto miestnosti môže byť trochu chladnejšie. Najlepší nočný odpočinok dosiahnete, ak teplota nebude vyššia ako 20 stupňov. Teplotu pokojne naprogramujte na 18 alebo 19 stupňov a uvidíte, že neoľutujete.

Nedávna štúdia zistila, že niektorí ľudia počas zimy nastavujú teplotu až na 30 °C. V zle izolovanom byte alebo dome však takéto masívne kúrenie nemusí mať efekt, pretože teplota sa reálne v priestore tak vysoko nevyšplhá. Ak šortky vymeníte za hrubšie zimné oblečenie, ušetríte ročne stovky eur.

Zónová regulácia teploty

Až 74 % energie spotrebovanej v domácnostiach využívame na kúrenie. Najjednoduchšia regulácia kúrenia je pomocou programovateľného termostatu, ktorý sa umiestňuje v referenčnej miestnosti. Hoci je tento spôsob pomerne lacný a jednoduchý, nie je z hľadiska efektivity regulácie výhodný.

Oveľa efektívnejšia a aj úspornejšia je zónová regulácia teploty, vďaka ktorej si pre každú miestnosť môžete naprogramovať iné časové programy. Zabudli ste cestou na chatu stlmiť kúrenie? Alebo sa naopak vonku ochladilo a vy by ste si chceli dopriať návrat do vyhriateho domova? So zónou reguláciou vykurovania to už nebude problém! 

Jednoducho rozdelíte svoj domov na zóny napríklad: obývačka, spálňa, kuchyňa, kúpeľňa a vytvoríte si časový harmonogram podľa svojho životného rytmu. V každej miestnosti si v danom čase nastavíte teplotu vykurovania podľa svojich individuálnych potrieb. 

Vďaka mobilnej aplikácii môžete ovládať každý radiátor alebo podlahové vykurovanie aj prostredníctvom mobilu. Pohybom prsta na mobile si jednoducho vytvoríte časový program, ktorý sa prispôsobí vášmu životnému rytmu a presne sleduje vaše zvyky. Prehľad o stave vykurovania máte navyše vždy poruke.

Odborníci z innogy TermoTeamu vám ochotne poradia ako si zjednodušiť život a zároveň ušetriť. A to bez počiatočnej investície a stavebného zásahu do domácnosti. Efektivita zónovej regulácie vykurovania v miestnostiach sa môže odraziť v úsporách až do výšky 30 %.

Ideálna teplota v byte ak nie ste doma

Všetko závisí od toho, ako dlho budete mimo domu. Počas dňa, keď ste napríklad v práci a deti sú v škole, by kúrenie malo spočívať tak, aby teplota neklesla o viac ako pár stupňov.

Chystáte sa odísť z domu na niekoľko týždňov? Zrejme uvažujete, že úplne vypnete kúrenie. Je však potrebné myslieť na to, že teplota klesne drasticky a to môže viesť k problémom s vlhkosťou.

Počas vašej neprítomnosti je lepšie nastaviť termostat na miernu teplotu, napríklad 14 stupňov.  Počas dovolenky ho nastavte na určitú minimálnu teplotu a deň pred vašim návratom, môžete pomocou digitálneho termostatu postupne zvyšovať teplotu v miestnosti.

Počas vašej neprítomnosti môžete využiť zónovú reguláciu vykurovania s časovým programom  a termostat nastaviť na miernu teplotu, napríklad 14 stupňov. Rovnako počas dovolenky môžete teplotu znížiť na minimum a deň pred vašim návratom, ju môžete opätovne postupne zvyšovať. Termostatom môžete takto ovládať až 12 rozličných zón a cieľovú teplotu tak dokážete udržiavať po nastavenú dobu i trvalo, podľa vašich individuálnych potrieb.