Poslali ste vaše dieťa do prvej triedy? Je čas zmeniť interiér detskej izby

pexels.com

Psychológovia tvrdia, že prostredie rastúceho človeka, aby zodpovedalo jeho stavu mysle, sa musí meniť každých 3 až 5 rokov. Preto je pri navrhovaní detskej izby potrebné v prvom rade zohľadniť osobnosť dieťaťa, jeho vek, záujmy, temperament a sebaúctu. My sa vám s tým pokúsime trochu pomôcť.

Podporte ich kreativitu

Dnešná doba je jednoduchá v tom, že zariadenie interiéru zvládnete už po jednej návšteve ktoréhokoľvek obchodného domu. Pod jednou strechou vám tu ponúkajú naozaj všetko. A to aj kompletné zariadenie detskej izby. Veľmi veľa rodičov sa preto uchyľuje k najjednoduchším možnostiam a zariaďuje detské izby svojich potomkov po vzoroch, ktoré im diktuje trend.

Pre rozvoj detskej fantázie je však dobré, ak im vytvoríte priestor, v ktorom sa bude rozvíjať ich kreativita a nenájdu v ňom hneď odpovede na svoje otázky. Môžu to byť zaujímavé obrazy s rôznymi asociáciami alebo magnetická nástenka, na ktorej bude mať kreativita dieťaťa naozaj dostatočný priestor.

Zamerajte sa na pracovisko

Pretože dieťa je stále dieťa, ktoré má na mysli najmä hru. Spánkovú zónu, priestor na hru a šatník nechajte teraz bez zmeny a sústreďte sa viac menej iba na pracovisko. V ideálnom prípade vám pre rýchlu zmenu postačí kúpiť deťom krásne detské obliečky. Pozornosť však venujte najmä výberu nábytku, ktorý potrebujú deti na učenie.

Vytvorte im tie najlepšie podmienky na vzdelávanie

V dieťati musíte vypestovať dobré návyky, no ak nemajú na vykonávanie svojich potrieb vhodné podmienky, ich snaha a vaše očakávania budú márne. Mali by mať kvalitný a najlepšie špeciálny výškovo nastaviteľný stôl a pohodlné stoličky v blízkosti okna. Okrem dobrých podmienok to podporí aj ich energiu pri učení.

Ale pozor! Umiestnite stôl podľa toho, či píše vaše dieťa pravou alebo ľavou rukou. Tieň by nemal spadať do oblasti písania.

Zabezpečte dobré osvetlenie

Okrem hlavného zdroja svetla by mala byť deťom k dispozícii aj stolová lampa. Tvar a farba tienidla by mali byť také, aby pozornosť dieťaťa neodvádzali od učenia. Nežiaduce sú tiež odtiene červeného a oranžového spektra: tieto farby vzrušujú nervový systém a rušia pozornosť. Naopak , pre vizuálne vnímanie sa za najlepšiu farbu považuje zelená. Pomáha uvoľňovať ciliárny sval oka, čo pozitívne ovplyvňuje blaho dieťaťa.

Zjednodušte im organizáciu práce

Organizátor (inak nástenka) v pracovnej oblasti nie je nikdy zbytočná. Ak je drevená, je vhodné k nej pripevniť háčiky na ukladanie ľahkých vecí. Ak je to kov, môžete pridať kreatívne magnety a udržať rozvrh hodín, kresby, listy, poznámky a motivujúce obrázky na dôležitom mieste.

Farebnú schému takejto zóny si vyberte buď v neutrálnych odtieňoch, alebo zvoľte opäť zelenú, ktorá uvoľňuje. Naopak žltá stimuluje mozgovú činnosť a prispieva k rozvoju logického myslenia.

Zabezpečte dostatočný úložný priestor

Na ukladanie kníh a učebníc je dôležité deťom vytvoriť v blízkosti pracovnej plochy potrebné miesto. Umiestnite ho napravo alebo naľavo od stola. Dobré je, ak má kombinované otvorené aj uzavreté police. Takýto nábytok vyzerá elegantnejšie a je viac funkčný.

Nezabudnite ani na jeho zladenie s pracovným stolom a vhodné farebné kombinácie, aby pôsobil jednotne. Dolaďte to celé malými doplnkami, potrebným technickým vybavením a motivujúce prostredie pre vášho školáka je na svete.

Detské izby: 11 inšpirácií, ktoré budú vaše deti milovať

Pri zariaďovaní detskej izby máte najväčšie možnosti, ako sa doslova kreatívne vyhrať. Kde inde znamená menej je viac, pri detskej izbe to platí presne naopak.

Viac je viac a to doslova.

Detské izby by mali podporovať vnímanie detí a ich fantáziu. Zapojte preto množstvo farieb, použite nábytok a doplnky, ktoré môžu slúžiť ako hračky alebo môžu deti učiť nové veci.

Pozrite si tieto inšpirácie pre detské izby, ktoré vo vás prebudia časy, keď ste boli sami deťmi.

detske-izby-inspiracie-2

Ak chcete deti učiť poriadku a pravidlám, môžete to spraviť takýmto hravým spôsobom. Na každú zásuvku napíšte, čo kde kam patrí a najlepšie iným písmom.

detske-izby-inspiracie-3

Detské izby môžete skrášliť úplne jednoduchými doplnkami ako sú napr. tieto vlajky.

detske-izby-inspiracie-4

Deti milujú bunkre a rôzne skrýše, kde sa dospelí nikdy nedostanú. Vytvorte im vlastný priestor, kde môžu skrývať svoje vlastné poklady.

detske-izby-inspiracie-5

Kto ako malý nechcel záves okolo postele?

detske-izby-inspiracie-6

Poličky v detskej izbe nemusia byť vôbec nudné. Stačí im pridať strechu a hneď z nich máte veľký dom.

detske-izby-inspiracie-7

Detské izby by nemali byť nudné. Farbu im môžete pridať napr. takýmto štvorcovým kobercom.

detske-izby-inspiracie-8

Tabuľa na kreslenie rozvíja detskú fantáziu a nič vás nestojí.

detske-izby-inspiracie-9

Kto povedal, že steny musia byť len jednej farby? Nechajte ich vyniknúť peknou tapetou alebo zaujímavou kresbou.

detske-izby-inspiracie-10

detske-izby-inspiracie-11

Detské izby by nemali mať množstvo ostrých a výrazných farieb, ktoré pôsobia agresívne. Pastelové farby sú omnoho príjemnejšie.

detske-izby-inspiracie-12

Ak máte radi provensálsky štýl, môžete si v tomto štýle zariadiť v bielej farbe v kombinácii s prírodnými materiálmi.

Obrázky: Pinterest.com