David Šandrik: Rád pracujem na komplexných a zaujímavých projektoch

David, kedy si si povedal “takto sa chcem živiť”?

Už počas štúdia som si uvedomil, že by som rád pôsobil vo svete architektúry, nie však celkom ako architekt, ale skôr ako 3D grafik. Myšlienka prinášať víziu niečoho budúceho bola pre mňa zaujímavým umením a k tomu tvorba interiérového dizajnu ako bonus. V podstate som ani veľmi nezvažoval iné možnosti.

Čo ťa najviac ovplyvňuje v práci?

Povedal by som, že je to samotný typ projektu a čas. Rád pracujem na komplexných a zaujímavých projektoch, kedy máme s klientom spoločný zámer, a to kvalitný výstup. Kvalita si podľa mňa vyžaduje čas, sústredenosť a veľa dolaďovania. Čas je bohužiaľ limitovaný, mám síce veľa nápadov, ktoré by som rád implementoval, všetko sa však stihnúť nedá.

Aká je prvá otázka, ktorú kladieš klientovi?

Čo je cieľom projektu?

Samozrejme, klient by mal byť do istej miery zahrnutý v procese, výstup musí spĺňať jeho očakávania. Verím však, že ak sa komunikácia, očakávania a ciele správne nastavia už na začiatku, celkový proces sa tak zjednoduší.

Čo považuješ za najväčšiu výzvu pri navrhovaní interiéru?

Splniť očakávania klienta a zároveň si splniť aj svoje predstavy. V podstate dosiahnuť konsenzus a spokojnosť na oboch stranách.

Preferuješ, keď je klient viac angažovaný, alebo skôr keď ti nechá voľnú ruku?

Preferujem skôr voľnosť pri práci. Samozrejme, klient by mal byť do istej miery zahrnutý v procese, výstup musí spĺňať jeho očakávania. Verím však, že ak sa komunikácia, očakávania a ciele správne nastavia už na začiatku, celkový proces sa tak zjednoduší. Miera dôvery klienta v našu prácu je tiež veľmi dôležitá.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Kde nachádzaš inšpirácie?

Je to naozaj rôzne, mám rád dizajn, 3D umenie a intenzívne ho vyhľadávam. Do veľkej miery je súčasťou aj môjho voľného času. Inšpiráciu nachádzam najviac online, sociálne siete, pinterest, odborné diskusie, články, projekty na osobných blogoch a fórach. Rád však osobne navštevujem showroomy, výstavy, konferencie, napríklad Salone Del Mobile v Miláne , SOA Academy v Benátkach.

Mám rád minimalizmus, žiadne vyzdobené prvky, skôr tlmené farby a voľné priestory, jednoduchosť.

Ktorý svoj projekt považuješ za vydarený a si naň špeciálne pyšný?

Mojim obľúbeným je osobný projekt s názvom „Viničky“. Jedná sa o malý domček umiestnený vo viniciach v okolí Nitry, ktorý bol navrhnutý MAPA architektmi. Ja som dotvoril interiér. Na projekte som pracoval pomerne dlho, snažil som sa dosiahnuť čo možno najlepšie prevedenie nie len celkového konceptu, ale aj samotných detailov.

Ako sám seba zlepšuješ a posúvaš ďalej?

Neustále sa snažím vzdelávať. Myslím, že je to v dnešnej rýchlej dobe veľmi potrebné. Baví ma nachádzať nové techniky, vylepšenia, inovácie. Snažím sa byť aktívny v komunite, stretávať sa s ľuďmi z odvetvia a vnímať ich skúsenosti.

Ktorý dizajnér je pre teba inšpiráciou / vzorom?

TOOGOOD – pod značkou tvoria dve sestry pochádzajúce z Anglicka. Tvoria oblečenie, úžitkový dizajn, nábytok. Ich produkty nesú so sebou jednotný výraz s nezameniteľným podpisom značky. Odporúčam navštíviť ich showroom v Londýne a užiť si jedinečnú umeleckú atmosféru.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Toogood (@t_o_o_g_o_o_d) on

Aká je tvoja obľúbená forma prokrastinácie?

Občas sociálne siete, tie sa však snažím mať blokované, keď pracujem. Častejšie je to sledovanie tutoriálov, rozhovorov, diskusií, či už odborných alebo neodborných. Navštevujem rôzne fóra aktívne v 3D sfére.

Farba, materiál, vzor, štýl – aké sú tvoje najobľúbenejšie?

Mám rád minimalizmus, žiadne vyzdobené prvky, skôr tlmené farby a voľné priestory, jednoduchosť. Kvalitné prvky z kvalitných a nadčasových materiálov, ako kameň, drevo sa podľa mňa hodia v každej situácii. Mám tiež rád dizajnové kúsky, ktoré sú sofistikovane výrazné a ktoré jednoduchý interiér povýšia na jedinečný priestor.

Na čom práve teraz pracuješ?

Momentálne pracujem na zopár developerských projektoch, napríklad obytný komplex v Slovinsku a ďalšie v Bratislave, pre ktoré som v minulosti vizualizoval a navrhoval aj interiéry. Aktuálne pre tieto tvorím animáciu. Popri tom prebiehajú ďalšie interiérové projekty pre francúzskych a slovenských klientov.

Držíme palce !

V ďalšom článku pre vás David Šandrik z willbe studio vyberie 4 súčasné trendy a 4 obľúbené dizajnové kúsky. Tešíme sa!

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest