David Šandrik: Rád pracujem na komplexných a zaujímavých projektoch

David, kedy si si povedal “takto sa chcem živiť”?

Už počas štúdia som si uvedomil, že by som rád pôsobil vo svete architektúry, nie však celkom ako architekt, ale skôr ako 3D grafik. Myšlienka prinášať víziu niečoho budúceho bola pre mňa zaujímavým umením a k tomu tvorba interiérového dizajnu ako bonus. V podstate som ani veľmi nezvažoval iné možnosti.

Čo ťa najviac ovplyvňuje v práci?

Povedal by som, že je to samotný typ projektu a čas. Rád pracujem na komplexných a zaujímavých projektoch, kedy máme s klientom spoločný zámer, a to kvalitný výstup. Kvalita si podľa mňa vyžaduje čas, sústredenosť a veľa dolaďovania. Čas je bohužiaľ limitovaný, mám síce veľa nápadov, ktoré by som rád implementoval, všetko sa však stihnúť nedá.

Aká je prvá otázka, ktorú kladieš klientovi?

Čo je cieľom projektu?

Samozrejme, klient by mal byť do istej miery zahrnutý v procese, výstup musí spĺňať jeho očakávania. Verím však, že ak sa komunikácia, očakávania a ciele správne nastavia už na začiatku, celkový proces sa tak zjednoduší.

Čo považuješ za najväčšiu výzvu pri navrhovaní interiéru?

Splniť očakávania klienta a zároveň si splniť aj svoje predstavy. V podstate dosiahnuť konsenzus a spokojnosť na oboch stranách.

Preferuješ, keď je klient viac angažovaný, alebo skôr keď ti nechá voľnú ruku?

Preferujem skôr voľnosť pri práci. Samozrejme, klient by mal byť do istej miery zahrnutý v procese, výstup musí spĺňať jeho očakávania. Verím však, že ak sa komunikácia, očakávania a ciele správne nastavia už na začiatku, celkový proces sa tak zjednoduší. Miera dôvery klienta v našu prácu je tiež veľmi dôležitá.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Kde nachádzaš inšpirácie?

Je to naozaj rôzne, mám rád dizajn, 3D umenie a intenzívne ho vyhľadávam. Do veľkej miery je súčasťou aj môjho voľného času. Inšpiráciu nachádzam najviac online, sociálne siete, pinterest, odborné diskusie, články, projekty na osobných blogoch a fórach. Rád však osobne navštevujem showroomy, výstavy, konferencie, napríklad Salone Del Mobile v Miláne , SOA Academy v Benátkach.

Mám rád minimalizmus, žiadne vyzdobené prvky, skôr tlmené farby a voľné priestory, jednoduchosť.

Ktorý svoj projekt považuješ za vydarený a si naň špeciálne pyšný?

Mojim obľúbeným je osobný projekt s názvom „Viničky“. Jedná sa o malý domček umiestnený vo viniciach v okolí Nitry, ktorý bol navrhnutý MAPA architektmi. Ja som dotvoril interiér. Na projekte som pracoval pomerne dlho, snažil som sa dosiahnuť čo možno najlepšie prevedenie nie len celkového konceptu, ale aj samotných detailov.

Ako sám seba zlepšuješ a posúvaš ďalej?

Neustále sa snažím vzdelávať. Myslím, že je to v dnešnej rýchlej dobe veľmi potrebné. Baví ma nachádzať nové techniky, vylepšenia, inovácie. Snažím sa byť aktívny v komunite, stretávať sa s ľuďmi z odvetvia a vnímať ich skúsenosti.

Ktorý dizajnér je pre teba inšpiráciou / vzorom?

TOOGOOD – pod značkou tvoria dve sestry pochádzajúce z Anglicka. Tvoria oblečenie, úžitkový dizajn, nábytok. Ich produkty nesú so sebou jednotný výraz s nezameniteľným podpisom značky. Odporúčam navštíviť ich showroom v Londýne a užiť si jedinečnú umeleckú atmosféru.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Toogood (@t_o_o_g_o_o_d) on

Aká je tvoja obľúbená forma prokrastinácie?

Občas sociálne siete, tie sa však snažím mať blokované, keď pracujem. Častejšie je to sledovanie tutoriálov, rozhovorov, diskusií, či už odborných alebo neodborných. Navštevujem rôzne fóra aktívne v 3D sfére.

Farba, materiál, vzor, štýl – aké sú tvoje najobľúbenejšie?

Mám rád minimalizmus, žiadne vyzdobené prvky, skôr tlmené farby a voľné priestory, jednoduchosť. Kvalitné prvky z kvalitných a nadčasových materiálov, ako kameň, drevo sa podľa mňa hodia v každej situácii. Mám tiež rád dizajnové kúsky, ktoré sú sofistikovane výrazné a ktoré jednoduchý interiér povýšia na jedinečný priestor.

Na čom práve teraz pracuješ?

Momentálne pracujem na zopár developerských projektoch, napríklad obytný komplex v Slovinsku a ďalšie v Bratislave, pre ktoré som v minulosti vizualizoval a navrhoval aj interiéry. Aktuálne pre tieto tvorím animáciu. Popri tom prebiehajú ďalšie interiérové projekty pre francúzskych a slovenských klientov.

Držíme palce !

V ďalšom článku pre vás David Šandrik z willbe studio vyberie 4 súčasné trendy a 4 obľúbené dizajnové kúsky. Tešíme sa!

Drevený nábytok ako dôležitý komponent zariadenia interiéru

Alena Ozerova / Shutterstock.com

Drevený nábytok spája účelnosť, skvelý vzhľad a funkčnosť

Drevo má dlhú históriu v stavebníctve – či už ako samotný materiál na stavbu, ale aj na výrobu nábytku, či zaujímavých kreatívnych doplnkov. Drevený nábytok je pritom nesmierne kvalitný, prináša nám skvelé vlastnosti na bežné použitie a dotvára príjemný domáci vzhľad. Kvalitné drevo má dlhotrvácne vlastnosti a poskytuje širokú variabilitu čo sa týka rôznych farieb či fraktúr.

Výroba dreveného nábytku si vyžaduje zručnosť a tiež estetické cítenie, aby výsledný produkt bol v súlade so zvyškom interiéru. Pri výrobe treba vedieť odhadnúť, ktoré drevo sa hodí na aký produkt, aby bol vo vysokej kvalite a aby každý prvok do seba dokonale zapadal. Takouto precíznou prácou vieme získať nadčasové a vysoko kvalitné kúsky nábytku z masívu, ktoré s nami prežijú celý život a budú pýchou nášho interiéru. 

Okrem samotného spracovania nábytku je veľmi dôležité aj náležité opracovanie dreva. Drevo ako prírodný materiál má sám o sebe skvelé vlastnosti, ktoré však správnym spracovaním vieme ešte omnoho viac podporiť. Dodanie kvalitnej farby, zviditeľnenie letokruhov a ochrana prostredníctvom farieb, lakov a prírodných olejov či voskov produktu zlepší estetické aj funkčné vlastnosti.

Výber nábytku z masívu

Výber kvalitného nábytku z masívneho dreva vám zaručí, že získate plnohodnotný kúsok do vášho interiéru. Keďže si kúpa takéhoto produktu vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu, je potrebné predovšetkým vybrať správnu veľkosť a model konkrétneho produktu. Následne je potrebné, aby ste si vybrali farbu dreva – najčastejšie podľa druhu dreva, pretože každé má svoje typické charakteristiky.

Masívny nábytok je odolný voči mechanickým poškodeniam a vyžaduje si minimálnu údržbu. Náročnejšie sa s ním manipuluje, pretože je ťažký a tak je vhodné voliť modely na mieru, ktoré budú presne zapadať do vášho interiéru. Aj tieto dôležité informácie je dobré vedieť vopred, aby ste vedeli, že kúpa masívneho nábytku je vlastne investícia do vysokokvalitného produktu, ktorý je pripravený vám slúžiť celý život.

Z estetickej stránky je najlepšie vyberať modely, ktoré sú nadčasové, pretože sa vám neokukajú a budú sa vám vždy hodiť ku zvyšku interiéru. Najlepšie je voliť prvky v neutrálnych farbách alebo konkrétne druhy dreva, ktoré môžete jednoducho dokombinovať jednoduchým zvyšným zariadením. 

Ako kombinovať drevený nábytok do interiéru?

Čo sa týka kombinovania masívneho nábytku do interiéru, dnes ide o veľmi moderný spôsob ako si zariadiť interiér. Masívny nábytok predstavuje skvelý doplnok moderného bývania. Môžete ho zvoliť do čisto minimalistického prostredia v neutrálnych farbách a čistých plochách. Hodí sa ale aj do iných štýlov, pričom je potrebné dbať na farbu dreva a prevedenie konkrétneho nábytku.

Masívne drevo môžete kombinovať so svetlými aj tmavými farbami a docieliť tak rôzne interiérové dizajny. Rovnako sa dá kombinovať s rôznymi ďalšími materiálmi, ako je napríklad sklo, či kov, na dosiahnutie zaujímavého moderného prevedenia.