Hľadáte najlepší vysávač na koberce a všetky povrchy? Pripravili sme pre vás recenzie vysávačov, z ktorých si ľahko vyberiete favorita pre vašu domácnosť.
Víriaci sa prach a smeti nepatria do spokojnej domácnosti. Domáci pomocník, ktorý vám s nimi pomôže je vysávač. Opýtali sme sa na názory domácich gazdiniek a pozreli sme si užívateľské skúsenosti online, vďaka ktorým sme pre vás pripravili praktické odporúčania.
Pozrite si náš test vysávačov, v ktorom pre vás porovnáme výhody a nevýhody atraktívnych modelov v aktuálnej ponuke.
Najlepší vysávač – naša TOP 5-ka
Kärcher WD 3
Multifunkčný vysávač Kärcher WD 3 zastupuje výbornú voľbu pre dokonalého pomocníka do domu či bytu. Vďaka patrónovému filtru s ním môžete vysávať suchú aj mokrú špinu bez potreby výmeny filtra. Keďže rúčku vysávača odnímete bez problémov, na saciu hadicu môžete umiestniť príslušenstvo, s ktorým docielite ešte vyšší efekt čistoty.
Vysávač ponúka atraktívne vlastnosti ako funkciu ofukovania, uzáver Pull and Push, ergonomická tvarovaná rúčka a maximálne praktický držiak kábla. Vzorná plastová vysávača nádrž disponuje slušným objemom 17 l.
Plusy:
- Výborný sací výkon
- Na suché aj mokré vysávanie
- Malá spotreba
- Rozumná cena
Mínusy:
- Pre väčšie plochy kratší kábel
- Nedisponuje reguláciou výkonu
- Drahšie originálne príslušenstvo
Hoover TE 75011
Vysávanie s týmto modelom oceníte v byte (aj s tenkými stenami). Vysávač Hoover TE 75011 vydáva zvuk o maximálnej hlučnosti 66 dB a narába s vysokým výkonom v triede 4A. Vysávač v sebe snúbi technológiu, vďaka ktorej dokáže ponúknuť vysoký výkon pri nízkej spotrebe energie. Je vybaveným praktickým príslušenstvom v podobe prachovej kefy, hubice na nábytok alebo štrbinovej trubice.
Ak hľadáte spratný vysávač, s ktorým sa budete jednoducho pohybovať, kompaktné rozmery vysávača Hoover TE 75011 vám to umožnia. Navyše, pri vysávaní netvorí spätné prachové emisie a prispeje tak k zachovaniu zdravého ovzdušia v domácnosti.
Plusy:
- Nevytvára spätné prachové emisie
- Dobrý sací výkon
- Tichý chod
Mínusy:
- Vyššia cena
Rowenta X-trem Power Cyclonic Home & Car RO6963EA
Robustný vysávač Rowenta X-trem Power Cyclonic Home & Car RO6963EA disponuje vynikájúcimi filtračnými schopnosťami a silným sacím výkonom. Vďaka XL objemu (2,5l) ) nádoby na nečistoty a prach jeho nádobku nebudete musieť často vysypávať. Vďaka systému Clean Express nádobu na prach vyčistíte na pár ťahov.
Do výbavy mu nadelili hubice na tvrdé podlahy, turbokefu či kefu na čalúnenie. V kombinácii s výkonom sa tak stáva praktickým pomocníkom na každodenné vysávanie podláh i interiéru vášho automobilu.
Plusy:
- Silná sacia schopnosť
- Príslušenstvo
- Veľká nádoba na prach
Mínusy:
- Vyššia cena
- Hlučnosť (75 dB)
- Trubice sú ťažšie, turbohadica by mohla byť dlhšiaa
Sencor SVC 45
Vreckový vysávač Sencor SVC 45 EUE3 sa perfektne svojou šikovnou veľkosťou či veľkosťou objemu vrecka hodí do malých a nenáročných priestorov. Za výbornú cenu (menej ako 50€) ponúka plne dostačujúcim výkonom, ktorý si poradí so zaprášenými podlahami. V jeho výbave nájdete podlahovú teleskopickú hubicu s výsuvnou kefou i indikátor naplnenia vrecka.
Vysávač má v sebe 5-stupňový systém filtrácie a zabudovaný termostat, ktorý sa stará o bezpečnosť pri vysávaní – zabráni prípadnému prehriatiu spotrebiča. Vďaka nižšej veľkosti je navyše ľahko prenosný.
Plusy:
- Nízka cena
- Dobrý výkon v danej cene
- Kompaktná veľkosť
Mínusy:
- Menšia výbava príslušenstva
- Pre väčšie domácnosti, kde sa často upratuje, môže byť výkon nedostačujúci
Electrolux ECS52B
Vreckový vysávač Electrolux ECS52B s umývateľným filtrom H12 a nízkou spotrebou (energetická trieda A) je profesionálom, u ktorého oceníte možnosť regulácie sacieho výkonu a veľký 3,5l objem nádobky na smeti.
Vyznačuje sa aj ľahkou obsluhou a manipuláciou. Vysávanie vám uľahčí nastaviteľné držadlo, mäkké kolieska (nepoškriabu ani podlahu), dlhá šnúra či ergonomická teleskopická rúra, ktorej (aj vyšší) dosah si môžete jednoducho nastaviť podľa potreby.
Plusy:
- Tichý chod: 61 – 19 dB
- Jednoduchá manipulácia
- Pomerne silný sací výkon
- Dlhý prívodný kábel
Mínusy:
- Absencia indikátora zanesenia filtra
- Vyššia cenová hladina
Aké druhy vysávačov poznáme
Neexistuje jeden najlepší vysávač. Sú len požiadavky a očakávania, ktoré pri splnení z konkrétneho výrobku robia pre vás ten najlepší. Vysávače môžeme rozdeliť podľa obsluhy, typu filtrácie, veľkosti či spôsobu napájania na viaceré druhy.
Klasické vysávače
Klasický vysávač je určený na vysávanie podláh a kobercov v domácnosti. Prídavné príslušenstvo mu pomáha vymetať kúty či smietky zo sedačiek, alebo z vnútra áut. Kvôli hmotnosti, ktorá sa štandardne pohybuje okolo 5 –7 kg (do 10 kg) a napojeniu na kábel, ktorý určuje dosah vysávania, môže byť jeho prenášanie otravné.
Preto je dôležité pozerať sa na váhu spotrebiča, dĺžku kábla či vybavenie mäkkými kolieskami, ktoré budú jednoducho kĺzať po podlahe aj koberci. Smeti a prach sa buď zbierajú do vreciek (vreckové vysávače) alebo do zbernej nádoby (bezvreckové vysávače).
Multifunkčné – priemyselné vysávače
Ak ste náročný na poriadok, môžete siahnuť aj po tejto variante, ktorá je štandardným vybavením profesionálnych upratovacích služieb. Multifunkčné priemyselné vysávače rozširujú svoj sací účinok o čistenie kobercov či čalúnenia. Vďaka možnosti mokrého vysávania ich môžete použiť napríklad aj na tepovanie sedačky. Bývajú však cenovo náročnejšie a kvôli vyššej hmotnosti sa ťažšie prenášajú.
Ručné vysávače
Sú menšie, chytíte ich ľahko do jednej ruky a nabíjate ich ako telefón cez zásuvku. Ľahko sa prenášajú a veľmi dobre poslúžia v domácnosti s malými deťmi, ktoré zvyknú veci rozsypávať alebo aj do auta. Ich výkon je slabší a vydržia vám tak dlho, ako baterka dovolí. Pri výbere preto pozerajte na výkon a výdrž batérie, rovnako ako na hmotnosť, aby ste si pri vysávaní nepreťažili ruky. Tento typ je najlepší vysávač pre príležitostné a rýchle čistenie.
Tyčové vysávače
Tyčový vysávač je praktickým pomocníkom do malého bytu alebo kancelárie. Dobre si poradí s prachom na podlahe, no nečakajte, že špinu vytiahne aj z husto tkaných kobercov. V ponuke nájdete typy, ktoré majú v sebe zabudovaný akumulátor alebo sú napájané na kábel. Takisto ako klasické ich možno rozdeliť na vreckové alebo bezvreckové. Ich veľkou výhodou je, že sa ľahšie prenášajú a nemusíte sa pri vysávaní veľmi skláňať. Naopak, výkon v pomere ceny, za ktorý ho obstarávate by mohol byť lepší.
Tyčový a ručný 2v1
Ide o kombináciu dvoch typov, vďaka ktorej môžete využívať výhody oboch. Ich výkon je v priemere v porovnaní so samostatným tyčovým výkonom menší a cenovo tak menej výhodný. Samozrejme, je to individuálne a môžete nájsť model, pri ktorom to neplatí.
Robotický vysávač
Je ideálnou voľbou do domácnosti s rovnými a hladkými podlahami, nakoľko koberec s vysokým vlasom alebo iné prekážky buď obíde, alebo sa na nich môže zaseknúť. Jeho nespornou a veľkou výhodou je, že sám za vás dokáže urobiť gro práce a vy si len spokojne užívate poriadok. Pri výbere dbajte na jeho výkon a možnosti. Nenechajte sa zlákať modelmi v nižších cenových hladinách, ktoré prácu síce spravia, ale vy ju budete musieť aj tak zopakovať alebo dokončiť.
Centrálne vysávanie
Pri centrálnou vysávaní sa vysávač zapája do v stene zabudovanej hadice, cez ktorú sa prach a nečistoty zbierajú do systému trubiek a putujú do miestnosti, s ktorej sa potom vynášajú. Ide o moderný systém, ktorý je vhodný pre viacposchodové budovy s väčšími plochami na údržbu.
Vrecko vs. nádoba
Vreckové vysávače
Vysávače, ktoré plnia prach a nečistoty do vreciek sú dostupných a hygienickým riešením. vrecká predstavujú prvú úroveň filtrácie. Môžu byť jednorázové, ktorých otvor výberom zaklapnete a vymeníte za nové alebo aj na viac použití. Pri nich je však kontakt s prachom viac možný. A to nielen s vašimi rukami, ale aj motorom vysávača. V kombinácii s HEPA filtrom je tento typ dobrou voľbou pre domácnosti s alergikmi.
Bezvreckové vysávače
Smeti sa zbierajú do nádoby zabudovanej do vysávača. Býva väčšinou viditeľná – v niektorých prípadoch aj jej obsah a jednoducho ju len vysypete a vložíte naspäť. Pri tomto úkone však môžete prísť do styku s prachom. Pre väčšiu domácnosť je vhodná nádoba s vyšším objemom. Využijete tak dlhšie autonómne vysávanie na plný výkon, ktorý plná nádoba často znižuje.
Odporúčanie pre objem vysávača
Do 50 m2 | 2 - 2,5 l |
50 – 150 m2 | 3 – 4 l |
nad 150 m2 | 4 a viac l |
Príkon vs. výkon
Príkon vysávača nájdete v označení produktu v jednotkách Watt (W). Čím je menší, tým lepšie, nakoľko je smerodatnou hodnotou pre výšku spotreby el. energie. Vďaka dobrej filtrácii, kvalitnému tesneniu a vyspelej technológii aj vysávače s nižším príkonom ponúkajú výborný výkon (sací výkon predstavuje cca. 20 – 35 % príkonu).
Filtre
Vrecko
Jedno alebo viacvrstvové papierové či textilné vrecká predstavujú prvú úroveň filtrácie. V obchodoch kúpite aj vrecká, ktoré svojimi vlastnosťami konkurujú kvalite HEPA filtrov a majú označenie HEPA. Pri výbere sa radšej pozerajte po vysávačoch, ktoré kombinujú vrecká s HEPA filtrom a neuvádzajú filtráciu len pomocou vreciek.
Vstupný filter
Ide o filter, ktorý chráni motor pred prachom a nečistotami z vrecka. Býva umiestnený na jeho zadnej strane a mal by sa po minutí balenia vreciek meniť.
Výstupný filter
Jeho úlohou je zabrániť spätnému uvoľneniu prachu a nečistôt po vysávaní. Najlepšími typmi výstupných filtrov sú HEPA filtre. Ich účinnosť býva označená číslom Čím väčšie, tým lepšie. Nové rozdelenie podľa medzinárodnej klasifikácie vzduchových filtrov diferencovala HEPA filtre podľa účinnosti filtrácie. Aktuálne sa tak môžeme okrem HEPA (high efficiency particulate arrestance) stretnúť aj so skratkami EPA, UELPA (Ultra-low particulate air).
EPA
Označenie zastupuje triedy filtrácie E 10, E 11 a E 12 (účinnosť filtrácie 99,5 %).
HEPA
Označenie sa pri tejto skratke viaže na H 13 (účinnosť filtrácie 99,95 %) a H14 ( účinnosť filtrácie 99,995 %).
ULPA
U 15 ( min. 99, 9995 % účinnosť) – U 17 (min. 99,999995 %).
Aj keď je rozdelenie komplexné, vysávače na trhu dostane maximálne s filtrom HEPA 13, nakoľko vyššie kategórie filtrov zmenšujú sací výkon.
Ergonómia a hmotnosť
Pri vysávaní oceníte, ak sa môžete pohybovať s vysávačom jednoducho a rýchlo. Zároveň pri tom nemusíte neustále meniť zásuvky, lebo vám už kábel nedotiahne a flexibilne si môžete vymeniť nadstavec, ktorý potrebujete.
Pri výbere preto dbajte na hmotnosť spotrebiča, nakoľko ho budete musieť prenášať a zároveň aj na dĺžku kábla, vďaka ktorej vysávač nebudete musieť prenášať. Rovnako dôležitý je aj dizajn a dĺžka hubíc či ich výmena. Čím jednoduchšie, tým lepšie. Ak vysávanie nemáte v láske, všetky úkony navyše vás budú postupom času len viac otravovať.
Vybavenie
Vysávače majú vždy klasickú hubicu na vysávanie, ktorá môže byť pevná, ale aj teleskopická (výsuvná) na podlahu. Túto možnosť ocení domácnosť s členmi rôznej výšky, ktorí sa pri vysávaní striedajú. Potrebnú dĺžku si nastavia podľa seba. Rovnako poteší aj štrbinová hubica na rohy a škáry, kefa na nábytok, univerzálna kefy, hubica na matrace alebo menšia prídavná hubica. Oceníte ich pri čistení atypických priestorov či vášho automobilu.
Vysávače sú takisto vybavené automatickým navíjaním káblu. Takisto môžete u niektorých modelov nájsť aj indikátor naplnenia nádoby.