Revízne dvierka: Aké prinášajú výhody?

lucky boy studio / Shutterstock.com

Určite ste sa spýtali otázku, čo revízne dvierka vlastne sú. Ide o otvory, ktoré umožňujú prístup do miestnosti, kde sa nachádzajú rôzne potrubia alebo špecifické zariadenia. Revízne dvierka mali veľké využitie aj v minulosti. V súčasnosti ich je možné použiť najmä v domácnostiach.

Aké typy revíznych dvierok poznáme dnes?

Revízne dvierka do omietky

Snáď najpoužívanejším typom sú revízne dvierka do omietky, ktoré sa využívajú najmä na miestach, kde nie je stena pokrytá omietkou alebo keramickým obkladom. Tieto produkty sú pripevnené na stenu a skrývajú rôzne potrubia a zariadenia. Revízne dvierka do omietky majú množstvo benefitov, medzi ktoré patrí aj jednoduchá inštalácia. 

Vodeodolné revízne dvierka

Výhodou je, že v súčasnosti existujú vodeodolné revízne dvierka, ktoré nájdu uplatnenie najmä v kúpeľniach. Nachádzať sa môžu konkrétne v oblasti sprchového kútu alebo vane. V týchto priestoroch je revízne okienko mimoriadne dôležité. K elektrickým a hydraulickým zariadeniam by sa totiž voda rozhodne dostať nemala. 

Jednoduchá konštrukcia

Revízne dvierka pozostávajú z panelu menším rozmerov a rámu, pričom si tento produkt môžete doplniť o kľučku. Čo sa týka inštalácie dvierok tohto typu, môžete si zakúpiť vychytávky, ktoré sú vhodné pre murárov a stavbárov. Medzi tieto produkty patrí napríklad vyrovnávač obkladov, aplikačná pištoľ na penu či náhradné hadičky.

Čo sa týka rozmerov revíznych dvierok, na výber máte z niekoľkých možností. Zamerajte sa na plochu, ktorú chcete v miestnosti ukryť. Na základe toho je potrebné zakúpiť revízne dvierka, ktoré sa rozhodne oplatia. Revízne dvierka kúpite na e-shope Zavrz.cz. 

Aké výhody majú kontajnerové domy? Napríklad aj nižšiu cenu a moderný vzhľad

shutterstock

S pokrokom doby a neustálym rastom cien klasických nehnuteľností na trh bývania prichádzajú netradičné riešenia, ktoré prekvapia nielen nižšou cenou, nápadom, či materiálom, ale aj maximálne útulným interiérom. A jedným z nich sú kontajnerové domy.

shutterstock
Moderné prevedenie s terasou v strede

Síce pri počutí prívlastku kontajnerové nás často napadne dom vyrobený z prepravných lodných kontajnerov (aj také, a dokonca veľmi útulné už ľudia postavili), ide o domy,  ktoré s nimi majú spoločný názov a podobnosť v tvare.

Pre úplnosť.

Poznáme ich aj pod pojmom modulárne, modulové domy či prefabrikované domy.

Príbytok pozostáva zo samostatných kontajnerov, ktoré podľa projektu naukladajú k sebe či na seba a vytvoria tak moduly, ktoré sa spoja do finálneho výsledku – celistvého domu.

Jeho základ tvorí oceľový skelet – konštrukcia v tvare kocky alebo kvádra. Skelet vytvárajú oceľové profily, ktorých povrch pre zvýšenie trvácnosti výrobcovia nafarbia alebo pozinkujú.

shutterstock
Jednoduché prevedenie v bielej farbe

Tak ako u klasických stavieb, aj kontajnerové domy vznikajú na základe vašich požiadaviek na vysnívané a želané bývanie. Vypracovaný projekt predchádza výrobe skeletu a jednotlivým modulom a ich oplášteniu.

Moduly, ktoré sa vyrobia samostatne podľa dokumentácie návrhu domu, disponujú rozvodmi elektriny, plynu, či vody. Na vašom pozemku sa už len spoja do vytúženej podoby. Bez obáv, špeciálne úchyty zabezpečia stabilitu celej konštrukcie.

Aké výhody prinášajú kontajnerové domy?

Nesporným pozitívom, ktoré vo svete hrá v prospech modulárnych príbytkov sú financie. Atraktívnejšia cena za vytvorenie ich návrhu a samotná realizácia predstavuje veľké eso v rukáve pre dodávateľov kontajnerových riešení.

Modularita ich dispozície a veľkosti priestoru prináša množstvo alternatív, ktoré uspokoja aj pozemok menšej rozlohy.

shutterstock
Kontajnerový dom môže byť vyskladaný z rôznych tvarov

Realizácia domu prebieha omnoho rýchlejšie ako v prípade klasických stavieb murovaných domov a pri jej realizácii sa ani nenazdáte a váš dom vám bude stáť pred očami. Roky a mesiace nahradí niekoľko týždňov.

Namiesto pohľadu na rozbagrovaný, zablatený a nerovný pozemok, ktorého svedkami sa stávame na pomerné dlhé obdobie pri každej stavbe, spojenie modulov kontajnerového domu predstavuje naozaj príjemnú zmenu.

Moderný a funkčný dizajn splní do bodky vaše predstavy o útulnom domove nielen z vnútra ale aj z vonkajšej strany domu.

shutterstock

Majú vôbec nevýhody?

Každé bývanie, pre ktoré sa rozhodnete v zaslepení trendu so sebou prinesie viac nevýhod ako výhod. Tak ako na dom namiesto bytu, aj na kontajnerový dom namiesto murovaného bungalovu, musíte byť pripravený a presvedčený, že jeho riešenie vám bude vyhovovať.

Hoci aj na Slovensko prenikajú prvé záblesky alternatív, stále prevláda zaľúbenie do stavieb, na ktoré sme zvyknutí. Klasický bungalov, malý 2-poschodvý domček, či nadstavba rodičovského domu, ideálne v žltej alebo krémovej farbe sa považuje za must-have.

shutterstock
Kontajnerový dom s prístupnou strechou

Navyše, slovo kontajner, môže vzbudiť dojem malého smetiaka, ktorý len z počutia ťažko presvedči potenciálnych zákazníkov o svojich kvalitách.

Nakoľko dopyt po “iných” je malý, je malá i ponuka dodávateľov a teda aj cena za riešenie sa v našich podmienkach môže javiť ako dosť vysoká v porovnaní so štandardom, na ktorý sme zvyknutí.

Náklady zvyšujú aj technické požiadavky na komfortné bývanie spojené s kvalitnou izoláciou, vetraním a na Slovensku v neposlednom rade aj so získaním stavebného povolenia.

Kontajnerové domy prinášajú komfortný pohľad na bývanie, ktorý sa však stále nachádza mimo komfortnej zóny nielen mnohých Slovákov, ale i Európanov. Ich atraktivita, funkčnosť, dizajn, obnoviteľné zdroje a flexibilita riešenia smerom k požiadavkám na bývanie a rozlohe pozemku hrá však do karát budúcnosti.

shutterstock
Kontajnerový dom s drevenou fasádou

Cena kontajnerových domov

Je veľmi ťažké povedať presnú sumu za kontajnerový dom, spravidla sú ceny nižšie ako pri klasických murovaných. Cena začína približne od 30 000 EUR až po 80 000 EUR za holodom. Závisí hlavne od veľkosti a náročnosti dispozície.

Zhrnutie

Ak ste začali uvažovať o vlastnom bývaní v dome, nevylučujte ich. Naopak, vložte si ich myšlienku do hlavy a pracujte s ňou pri prieskume vašich možností. Je veľmi pravdepodobné, že o pár rokov sa kontajnerové domy udomácnia aj u nás.

Nebojte sa predbehnúť dobu. Zajtrajšok, ktorý patrí “patrí” kontajneru, môže prísť veľmi rýchlo.