Revízne dvierka: Aké prinášajú výhody?

lucky boy studio / Shutterstock.com

Určite ste sa spýtali otázku, čo revízne dvierka vlastne sú. Ide o otvory, ktoré umožňujú prístup do miestnosti, kde sa nachádzajú rôzne potrubia alebo špecifické zariadenia. Revízne dvierka mali veľké využitie aj v minulosti. V súčasnosti ich je možné použiť najmä v domácnostiach.

Aké typy revíznych dvierok poznáme dnes?

Revízne dvierka do omietky

Snáď najpoužívanejším typom sú revízne dvierka do omietky, ktoré sa využívajú najmä na miestach, kde nie je stena pokrytá omietkou alebo keramickým obkladom. Tieto produkty sú pripevnené na stenu a skrývajú rôzne potrubia a zariadenia. Revízne dvierka do omietky majú množstvo benefitov, medzi ktoré patrí aj jednoduchá inštalácia. 

Vodeodolné revízne dvierka

Výhodou je, že v súčasnosti existujú vodeodolné revízne dvierka, ktoré nájdu uplatnenie najmä v kúpeľniach. Nachádzať sa môžu konkrétne v oblasti sprchového kútu alebo vane. V týchto priestoroch je revízne okienko mimoriadne dôležité. K elektrickým a hydraulickým zariadeniam by sa totiž voda rozhodne dostať nemala. 

Jednoduchá konštrukcia

Revízne dvierka pozostávajú z panelu menším rozmerov a rámu, pričom si tento produkt môžete doplniť o kľučku. Čo sa týka inštalácie dvierok tohto typu, môžete si zakúpiť vychytávky, ktoré sú vhodné pre murárov a stavbárov. Medzi tieto produkty patrí napríklad vyrovnávač obkladov, aplikačná pištoľ na penu či náhradné hadičky.

Čo sa týka rozmerov revíznych dvierok, na výber máte z niekoľkých možností. Zamerajte sa na plochu, ktorú chcete v miestnosti ukryť. Na základe toho je potrebné zakúpiť revízne dvierka, ktoré sa rozhodne oplatia. Revízne dvierka kúpite na e-shope Zavrz.cz. 

Aké výhody a nevýhody má podkrovný byt?

shutterstock

Prv než sa rozhodnete pre celoživotnú investíciu v podobe kúpy podkrovného bytu a jeho prerábky, alebo hupnete do dlhodobého podnájmu v takomto type bývania, mali by ste nepochybne poznať jeho výhody, ale i nevýhody.

V tomto článku vám predstavíme tie najvýraznejšie z nich.

Šikmá vs. rovná strecha

Aj napriek tomu, že podkrovný byt, označovaný i pojmom loft, mnohých láka netradičnými šikminami, skúsenosti poukazujú na to, že lepšou voľbou sú priestory s rovnou strechou, teda bez šikmín. Bez ohľadu na to, ako dobre šikminy vyzerajú, mnohokrát však iba zbytočne oberajú o dôležitý životný priestor, čomu následne musíte prispôsobovať napríklad aj nábytok.

Pri šikmej streche je potrebné rátať i s vyššími nákladmi pri plánovaní zateplenia, keďže nutnosťou je použitie hrubších izolačných materiálov. V prípade kvalitného zateplenia však vďaka šikmým stenám a teda aj menšiemu vykurovaciemu priestoru môžete v porovnaní s klasickým bytom pri vykurovaní dokonca i ušetriť. A to rozhodne nie je na škodu.

Podkrovné bývanie = Málo svetla?

Aj keď si mnohí myslia, že v podkroví je nedostatok svetla, opak je pravdou. Práve do podkrovia totiž môžete dostať viac prirodzeného svetla ako kdekoľvek inde. Spôsobov ako na to, je hneď niekoľko – svetlovody, strešné okná či vikiere.

Vo všeobecnosti platí, že okná v šikmej rovine ponúkajú lepšie presvetlenie ako zvislé okná. Dopad slnečných lúčov môže byť určite i príjemný, ale netreba zabúdať ani na prehrievanie, a to najmä počas horúcich letných dní. Riešením však môžu byť rôzne tienidlá, ako rolety či žalúzie.

unsplash.com

V zime zima, v lete horúco?

Pokiaľ sa rozhodnete pre podkrovný byt, náklady na vykurovanie nemusia byť veľké. Je totiž všeobecne známe, že teplo stúpa hore. V podkrovnom byte sa tak zhromažďuje i teplo z bytov nachádzajúcich sa na nižšom podlaží. Počítať však zrejme budete musieť s tepelnými stratami strešným plášťom, ktoré bývajú výraznejšie ako straty obvodom stien.

Skutočný problém však môže nastať v letných mesiacoch, kedy v byte môžete mať viac tepla, ako by mohlo byť príjemné. Okrem už spomínaných tienidiel by ste mali určite investovať aj do dobrej klimatizácie.

Vzhľadom na to, že v podkrovnom byte sa bez ohľadu na ročné obdobie teplo vždy sústreďuje v najvyššej časti strechy, nemala by vám chýbať ani ventilácia. Tá sa postará o vyrovnanú teplotu a pohyb vzduchu.

Komplikácia zvaná strecha

Pri streche ešte chvíľu zostaneme. Či už budete v podkrovnom byte v podnájme alebo si takýto byt kupujete a teda budete ho mať vo svojom vlastníctve, je dôležité uvedomiť si, že nie ste i vlastníkom strechy.

Pokiaľ vám teda bude do bytu napríklad zatekať, správca vám hneď nemusí odklepnúť rekonštrukciu strechy či jej výmenu.

unsplash.com

Variabilita

Nespornou výhodou a zároveň v istých smeroch aj nevýhodou podkrovného bytu, je jeho veľká variabilita.

Podkrovný byt je skvelou príležitosťou na prejavenie kreativity. Môžete si ho dotvoriť podľa vašich želaní, hrať sa s farbami, tieňmi, ale napríklad i rozložením zariadenia. Ak sa počas bývania v takomto byte zmenia požiadavky členov rodiny, môžete jednoducho zmeniť i spôsob jeho využitia.

Originálne priestory si neraz vyžadujú aj originálny nábytok, vyrobený presne na mieru. Aj keď pre vás môže byť negatívom jeho vyššia obstarávacia cena, na druhej strane však môže takýto nábytok plne zodpovedať vašim predstavám.

Plusom je aj možnosť využívať všetok priestor úplne nerozdelený alebo teda čiastočne, a splniť si tak sen o priestrannom bývaní. Ten však môže ľahko pominúť spolu s príchodom detí a ich túžbou po súkromí.

Podkrovný byt má neodškriepiteľné čaro, ktoré tkvie v originalite, atraktívnych priestoroch či nádherných výhľadoch na okolie. Zabudnúť však nemožno ani na úskalia, ktorými oplýva. Aby vás vaše nadšenie neopustilo skôr, ako sa zabývate, rozhodne ich neprehliadnite.