Ako na sadenie cesnaku na jeseň

Cesnak kuchynský patrí medzi jednu z najstarších úžitkových plodín pestovaných v našich záhradách. Kým starý Egypťania a Rimania s obľubou využívali toto prírodné antibiotikum ako liek, v našich končinách ho využívame prevažne ako korenie do šalátov, polievok, omáčok a na dochutenie mäsa a zeleniny.

Charakteristika cesnaku

Poznáme viacero odrôd cesnaku, pričom základný rozdiel medzi jednotlivými druhmi spočíva v období ich sadenia – na jar alebo na jeseň.

Paličiak

Táto odroda má cibuľu jemne fialovej farby. Sadí sa na jeseň. Druhy: dukát, ropal, jovan.

Nepaličiak širokolistý

Tvorí veľké cibuľky bielej farby, len výnimočne jemne do fialova. Na rozdiel od paličiaku rodí o niečo skôr a jeho plody pri správnom skladovaní vydržia dlhšie. Sadí sa na jeseň. Druhy: lukan, záhorský, mojmír.

Nepaličiak úzkolistý

Sadí sa na jar, má veľmi dobrú skladovateľnosť, avšak nižšiu úrodu.

Cesnak - základná charakteristika
Botanický názovAllium sativum
Bežné názvycesnak, paličiak, nepaličiak
Druhcibuľová zelenina
Farba kvetovbiela, ružová
Odolnosťodolný voči mrazu
Náročnosť pestovaniarastlina nie je náročná na starostlivosť
Svetloslnečné a teplé stanovisko
Vodanormálne nároky na vlhkosť, priamo po výsadbe potrebuje pravidelnú zálievku
Hnojeniepred výsadbou kompostom
Niektoré druhy cesnaku majú jemne nafialovelé plody

Starostlivosť a pestovanie cesnaku

Cesnak obľubuje slnko a ílovitú, jemne kyslú pôdu. Ide o pomerne odolnú rastlinu, ktorá si poradí aj s našimi zimami a nevyžaduje extra starostlivosť. Akurát si potrpí na živiny a nerád sa o ne delí. Burinu v jeho okolí je preto potrebné pravidelne vytrhávať. V čase, keď cesnak začína tvoriť plody sa poteší aj dodávke extra živín v podobe hnojiva.

Výsadba cesnaku

Jednotlivé odrody cesnaku majú, čo sa obdobia výsadby týka, svoje špecifiká. Kým niektoré sa sadia na jar, iné potrebujú k svojej spokojnosti vysadiť na jeseň. To, kedy je ideálny čas na výsadbu cesnaku, určite podľa druhu cesnaku, ktorý sa chystáte sadiť. Jarné odrody sa sadia na jar, hneď ako pominú posledné mrazy. Jesenné odrody je ideálny vysadiť v priebehu septembra až októbra.

Sadenie cesnaku nie je náročné. Či už budete vysádzať cesnak na jar alebo na jeseň, postup jeho výsadby bude rovnaký.

Pred výsadbou cesnaku obohaťte pôdu humusom. Pripravte si približne 1m dlhé riadky. Hlavičky cesnaku saďte približne 8 cm hlboko s dostatočným rozostupom medzi jednotlivými sadenicami – ideálne 10 cm.

Pozor, nevysádzajte cesnak z hlavičiek cesnaku, ktorý ste si kúpili v potravinách na konzumáciu. Pred výsadbou si zakúpte v záhradkárstve cesnak určený na výsadbu.

Zberanie, sušenie a skladovanie cesnaku

Termín zberu závisí od konkrétnej odrody cesnaku. Pri odrodách vysádzaných na jeseň je to niekedy v priebehu leta. To, že je cesnak už ideálny na zber poznáte podľa žltnutia jeho vrcholcov. Šupka hlavičky cesnaku by mala byť papierovo jemná a strúčiky pekne plné.

Najjednoduchší spôsob sušenia cesnaku je v celku spolu s vňaťou. Cesnak sušte v tieni, na dobre vetranom mieste. Miesto skladovania cesnaku by malo byť dostatočne vzdušné, dokonca ho poteší až prievan.

Na úrodu cesnaku sa môžete tešiť v priebehu leta

Problémy

Cesnak je prírodný odpudzovač škodcov a hravo si poradí s väčšinou bežných problémov a škodcov, s ktorými sa u rastlín stretávame. Potrápiť ho môžu nasledujúce problémy:

Škodcovia

Fúzavka cesnaková

Mucha, ktorá výzorom pripomína muchu mäsiarku, len je o niečo menšia, na jar nakladie svoje vajíčka na listy mladého cesnaku. Jej biele larvy, ktoré dosahujú veľkosť približne 1 cm si následne pochutnávajú na lahodných listoch cesnaku. Rastlina postupne prichádza o listy a stáva sa čoraz slabšou. Prevenciou proti fúzavke je aplikácia chemického postreku na jar, prípadne zakrytie mladého cesnaku pomocou sieťky tak, aby sa na ne mušky nedostali. Ochrana rastliny v čase, kedy už na nej objavíte larvy je nemožná, preto je potrebné myslieť na prevenciu v predstihu.

Háďatko zhubné

Má váš cesnak skrútené žlté listy? Sú jeho plody hnedastej farby a pôsobia ako zhnité? S najväčšou pravdepodobnosťou  ho navštívilo háďatko. Už malý počet háďatiek dokáže zničiť celú rastlinu cesnaku. Najlepšou prevenciou je kúpa kvalitných sadeníc. Ak sa u vás už háďatko objavilo, o rok nesaďte cesnak na to isté miesto, ale nasaďte ho inde. Na jeho pôvodné stanovisko vysaďte kukuricu.

Choroby

Sklerocilová hniloba

Tento druh hniloby sa na rastline cesnaku prejaví čiernymi hlavičkami, žltými lista a mäkkou stonkou. Ide o zákernú hnilobu, ktorej sa je zložité zbaviť aj do budúcnosti. V pôde môže prežiť až 10 rokov. Jediným riešením je vytrhanie všetkých rastlín (aj tých zdravých) ich zneškodnenie, najlepšie spálenie a úprava pôdy dusikatým vápnom. Aj napriek dôkladnej úprave pôdy nie je vhodné na nej najbližších niekoľko rokov vôbec pestovať cibuľovité rastliny.

Fuzáriová hniloba

Táto pleseň napáda korene cesnaku. Tie dostanú fialové sfarbenie a postupne odumierajú, čo sa prejaví scvrknutím rastliny. Živnou pôdou pre tento druh plesne sú teplé a vlhké roky. Najlepšou prevenciou je nákup kvalitných sadeníc a výsadba cesnaku až neskoro na jeseň.

Cesnak treba sušiť na dobre vzdušnom mieste

Odporúčania starých materí hovoria, že každý človek by mal za týždeň skonzumovať 2 strúčiky cesnaku, aby tak podporil svoje zdravie. O množstve vitamínov, ktoré táto rastlina obsahuje vedeli toho naši predkovia mnoho. Nie nadarmo bol cesnak hlavnou plodinou ich záhrad a cesnakové „chvostíky“ počas sušenia zaujímavou jesennou dekoráciou ich chalúpok.

24 tipov pre jesenné dekorácie: Pozrite si inšpirácie pre váš domov

pixabay

Ročné obdobie, ktoré v sebe skrýva zemité tóny, ale aj farby. Aj keď je podľa kalendára ďaleko, tieto tipy vám pomôžu preniesť sa do tohto obdobia a motivovať aj vás samých k tomu, aby ste na jeseň využili všetko, čo ponúka príroda.