Ako na sadenie cesnaku na jeseň

Cesnak kuchynský patrí medzi jednu z najstarších úžitkových plodín pestovaných v našich záhradách. Kým starý Egypťania a Rimania s obľubou využívali toto prírodné antibiotikum ako liek, v našich končinách ho využívame prevažne ako korenie do šalátov, polievok, omáčok a na dochutenie mäsa a zeleniny.

Charakteristika cesnaku

Poznáme viacero odrôd cesnaku, pričom základný rozdiel medzi jednotlivými druhmi spočíva v období ich sadenia – na jar alebo na jeseň.

Paličiak

Táto odroda má cibuľu jemne fialovej farby. Sadí sa na jeseň. Druhy: dukát, ropal, jovan.

Nepaličiak širokolistý

Tvorí veľké cibuľky bielej farby, len výnimočne jemne do fialova. Na rozdiel od paličiaku rodí o niečo skôr a jeho plody pri správnom skladovaní vydržia dlhšie. Sadí sa na jeseň. Druhy: lukan, záhorský, mojmír.

Nepaličiak úzkolistý

Sadí sa na jar, má veľmi dobrú skladovateľnosť, avšak nižšiu úrodu.

Cesnak - základná charakteristika
Botanický názovAllium sativum
Bežné názvycesnak, paličiak, nepaličiak
Druhcibuľová zelenina
Farba kvetovbiela, ružová
Odolnosťodolný voči mrazu
Náročnosť pestovaniarastlina nie je náročná na starostlivosť
Svetloslnečné a teplé stanovisko
Vodanormálne nároky na vlhkosť, priamo po výsadbe potrebuje pravidelnú zálievku
Hnojeniepred výsadbou kompostom
Niektoré druhy cesnaku majú jemne nafialovelé plody

Starostlivosť a pestovanie cesnaku

Cesnak obľubuje slnko a ílovitú, jemne kyslú pôdu. Ide o pomerne odolnú rastlinu, ktorá si poradí aj s našimi zimami a nevyžaduje extra starostlivosť. Akurát si potrpí na živiny a nerád sa o ne delí. Burinu v jeho okolí je preto potrebné pravidelne vytrhávať. V čase, keď cesnak začína tvoriť plody sa poteší aj dodávke extra živín v podobe hnojiva.

Výsadba cesnaku

Jednotlivé odrody cesnaku majú, čo sa obdobia výsadby týka, svoje špecifiká. Kým niektoré sa sadia na jar, iné potrebujú k svojej spokojnosti vysadiť na jeseň. To, kedy je ideálny čas na výsadbu cesnaku, určite podľa druhu cesnaku, ktorý sa chystáte sadiť. Jarné odrody sa sadia na jar, hneď ako pominú posledné mrazy. Jesenné odrody je ideálny vysadiť v priebehu septembra až októbra.

Sadenie cesnaku nie je náročné. Či už budete vysádzať cesnak na jar alebo na jeseň, postup jeho výsadby bude rovnaký.

Pred výsadbou cesnaku obohaťte pôdu humusom. Pripravte si približne 1m dlhé riadky. Hlavičky cesnaku saďte približne 8 cm hlboko s dostatočným rozostupom medzi jednotlivými sadenicami – ideálne 10 cm.

Pozor, nevysádzajte cesnak z hlavičiek cesnaku, ktorý ste si kúpili v potravinách na konzumáciu. Pred výsadbou si zakúpte v záhradkárstve cesnak určený na výsadbu.

Zberanie, sušenie a skladovanie cesnaku

Termín zberu závisí od konkrétnej odrody cesnaku. Pri odrodách vysádzaných na jeseň je to niekedy v priebehu leta. To, že je cesnak už ideálny na zber poznáte podľa žltnutia jeho vrcholcov. Šupka hlavičky cesnaku by mala byť papierovo jemná a strúčiky pekne plné.

Najjednoduchší spôsob sušenia cesnaku je v celku spolu s vňaťou. Cesnak sušte v tieni, na dobre vetranom mieste. Miesto skladovania cesnaku by malo byť dostatočne vzdušné, dokonca ho poteší až prievan.

Na úrodu cesnaku sa môžete tešiť v priebehu leta

Problémy

Cesnak je prírodný odpudzovač škodcov a hravo si poradí s väčšinou bežných problémov a škodcov, s ktorými sa u rastlín stretávame. Potrápiť ho môžu nasledujúce problémy:

Škodcovia

Fúzavka cesnaková

Mucha, ktorá výzorom pripomína muchu mäsiarku, len je o niečo menšia, na jar nakladie svoje vajíčka na listy mladého cesnaku. Jej biele larvy, ktoré dosahujú veľkosť približne 1 cm si následne pochutnávajú na lahodných listoch cesnaku. Rastlina postupne prichádza o listy a stáva sa čoraz slabšou. Prevenciou proti fúzavke je aplikácia chemického postreku na jar, prípadne zakrytie mladého cesnaku pomocou sieťky tak, aby sa na ne mušky nedostali. Ochrana rastliny v čase, kedy už na nej objavíte larvy je nemožná, preto je potrebné myslieť na prevenciu v predstihu.

Háďatko zhubné

Má váš cesnak skrútené žlté listy? Sú jeho plody hnedastej farby a pôsobia ako zhnité? S najväčšou pravdepodobnosťou  ho navštívilo háďatko. Už malý počet háďatiek dokáže zničiť celú rastlinu cesnaku. Najlepšou prevenciou je kúpa kvalitných sadeníc. Ak sa u vás už háďatko objavilo, o rok nesaďte cesnak na to isté miesto, ale nasaďte ho inde. Na jeho pôvodné stanovisko vysaďte kukuricu.

Choroby

Sklerocilová hniloba

Tento druh hniloby sa na rastline cesnaku prejaví čiernymi hlavičkami, žltými lista a mäkkou stonkou. Ide o zákernú hnilobu, ktorej sa je zložité zbaviť aj do budúcnosti. V pôde môže prežiť až 10 rokov. Jediným riešením je vytrhanie všetkých rastlín (aj tých zdravých) ich zneškodnenie, najlepšie spálenie a úprava pôdy dusikatým vápnom. Aj napriek dôkladnej úprave pôdy nie je vhodné na nej najbližších niekoľko rokov vôbec pestovať cibuľovité rastliny.

Fuzáriová hniloba

Táto pleseň napáda korene cesnaku. Tie dostanú fialové sfarbenie a postupne odumierajú, čo sa prejaví scvrknutím rastliny. Živnou pôdou pre tento druh plesne sú teplé a vlhké roky. Najlepšou prevenciou je nákup kvalitných sadeníc a výsadba cesnaku až neskoro na jeseň.

Cesnak treba sušiť na dobre vzdušnom mieste

Odporúčania starých materí hovoria, že každý človek by mal za týždeň skonzumovať 2 strúčiky cesnaku, aby tak podporil svoje zdravie. O množstve vitamínov, ktoré táto rastlina obsahuje vedeli toho naši predkovia mnoho. Nie nadarmo bol cesnak hlavnou plodinou ich záhrad a cesnakové „chvostíky“ počas sušenia zaujímavou jesennou dekoráciou ich chalúpok.

Ako sa pripraviť na jeseň v záhrade

Zber ovocia a zeleniny

K najkrajším povinnostiam počas jesene v záhrade rozhodne patrí zber darov, ktoré nám naša záhrada urodila. Začiatkom jesene vrcholí zber zeleniny na zimné uskladnenie – zemiaky, cibuľu, mrkvu, petržlen a ďalšiu nechajte pred skladovaním dobre vysušiť na slniečku. Z koreňovej zeleniny si môžete pripraviť aj praktické polievkové balíčky do mrazničky.

Obraté jabĺčka do prepravky úhľadne po jednom poukladajte a uložte do chladu. Odkladajte len zdravé plody. Mäkšie plody spracujte iným spôsobom. Môžete ich zavariť, pripraviť z nich džem, usušiť alebo aj spracovať na sladučký mušt.

Postupne spracujte všetko ovocie a zeleninu, ktoré ste v záhrade mali. V záhrade nenechávajte ani poškodené plody. Pozbierajte ich a vyhoďte.

Zber úrody patrí k najkrajším záhradným povinnostiam, ktoré so sebou jeseň prináša

Starostlivosť o ovocné stromy a kry na jeseň

Po spracovaní plodov je potrebné dopriať stromčekom a krom dobrú starostlivosť. K základu jesennej starostlivosti patrí jesenné strihanie a hnojenie stromov.

Rez jabloní na jeseň

Zimný rez sa praktizuje vo vegetačnom období – od októbra do jesene, pričom kôstkoviny sa najčastejšie režú na jeseň a jadroviny až v predjarí. Poznáme viacero spôsobov rezu rastlín: plytký a dlhý rez, krátky a hlboký rez, rez na konárový kríčok, rez nad púčikom.

Každý záhradkár má svoje obľúbené tvarovanie stromčekov a podľa toho volí aj strih.

Strih stromov je dôležitý pre zabezpečenie ich ďalšej úrody

Hnojenie stromov na jeseň

Koniec jesene je ideálne obdobie na skyprenie pôdy v okolí stromov a krov. Pôdu okolo stromov rýľujeme plytšie, len tak, aby sme nepoškodili ich korene. Spolu s kyprením pôdy prevedieme aj jesenné hnojenie stromov. Ovocné stromy hnojíme fosforečnými a draselnými hnojivami. Každé tri alebo štyri roky prihnojujeme stromčeky aj maštaľným hnojom alebo kompostom.

Bylinky a trvalky – čo s nimi na jeseň?

September, to je ideálny mesiac na sušenie byliniek ako sú tymián, medovka, mäta a petržlen. Bylinky ostrihajte a dajte usušiť. Vyhnite sa však sušeniu na priamom slnku. Pripravili by ste ich tak o vôňu.

Po spracovaní úrody byliniek prichádza čas na ich zazimovanie. Odolnejšie druhy byliniek (mäta, medovka, levanduľa oregáno, tymián, šalvia, rozmarín) prezimujú aj vonku, ostatné druhy byliniek je potrebné premiestniť do interiéru. Koncom septembra záhon s bylinkami nasteľte lístím alebo slamou, aby boli korene rastlín chránené.

Podobné zazimovanie vyžadujú aj kvitnúce trvalky. Z rastlín odstráňte odkvitnuté časti a ich korene dostatočne prihrňte zeminou. Citlivejšie rastliny môžete taktiež prikryť lístím, slamou prípadne čečinou.

Výsadba drevín a kvetín

Okrem rastlín, ktoré potrebujú na zimu dostatočne pripraviť, poznáme aj rastliny, pre ktoré jeseň predstavuje ideálne obdobie výsadby.

Sadenie tulipánov na jeseň

Sadiť cibuľky tulipánov možno aj neskoro na jeseň, ale len v období, pokiaľ sa ešte neobjavili prvé mrazy. Cibuľky potrebujú do vypuknutia mrazov dostatočný čas, aby sa zakorenili. Pri sadení sa možno riadiť všeobecným pravidlom – cibuľky sadíme do dobre prekyprenej pôdy do hĺbky 3 krát väčšej než je ich veľkosť (5 cm cibuľku umiestnime 15 cm hlboko a pod.).

Výsadba ovocných stromov na jeseň

Na jesennú výsadbu sa hodia stromy jabloní, hrušiek, sliviek, višní, čerešní a kry drobného ovocia, akým sú ríbezle a egreše. Najvhodnejšími mesiacmi na výsadbu ovocných drevín sú október, prípadne začiatok novembra. Stromčeky sadíme do vykopanej jamy, ktoré sme z polovice naplnili zeminou zmiešanou s kompostom.

Za občasného zatrasenia stromčekom následne aj zvyšok jamy zaplníme zeminou. Dôležité je, aby bol priestor medzi koreňmi dobra vyplnený – nebojte sa zeminu okolo stromčeka udupať a dôkladne ju tak pritlačiť. Vysadený stromček podoprite a nezabudnite mu dopriať pravidelnú zálievku.

Výsadba novej zeleniny

Na jeseň možno zeleninu zo záhrady nielen zbierať, ale taktiež možno aj vysadiť nové rastliny niektorých druhov zeleniny. Na jesennú výsadbu sú vhodné: špenát, listový petržlen, kaleráb, reďkovka, kôpor, petržlen, mrkva a cesnak.

Zoznam jesenných povinností je poriadne dlhý

Ako správne zazimovať trávnik

Pri jesenných záhradných prácach by ste nemali zabudnúť venovať pozornosť aj trávniku. Pokosený trávnik, vyhrabte od lístia, prevzdušnite ho ošetríte špeciálnym jesenných hnojivom, ktoré ho pripraví na nadchádzajúce chladné počasie.

Ak sa chystáte zakladať nový trávnik, nenechávajte si túto povinnosť na jar, ale pustite sa do zakladania trávnika ešte na jeseň. Možno by ste to nečakali, ale jeseň je na túto povinnosť ideálnejším obdobím ako jar. Počas tohto obdobia má trávnik väčší prísun vlhkosti ako na jar, a tak ho nebude potrebné toľko polievať. Navyše, počas jesene a zimy sa v záhrade zdržiavame menej, a preto ho nebudeme toľko vystavovať náročnému zošľapaniu.

Ďalšie jesenné práce v záhrade

Na zoznam jesenných povinností, by ste si mali pripísať aj pohrabanie lístia. Kopa jesenného lístia a ďalšieho záhradného odpadu predstavuje aj ideálnu príležitosť na založenie kompostu, ak ním ešte v záhrade nedisponujete. Do kompostu môžete vyhadzovať všetok prírodný odpad, dokonca aj ten z kuchyne, a zabezpečiť si tak postupne vlastný výživný kompost pre svoje rastliny.

Jesenný odpad – ideálny základ pre kompost

Potom, ako ste ukončili všetky záhradné práce a zabezpečili záhrade dostatok závlahy, nezabudnite odstaviť prívod vody. Prvým mrazom by sa rozhodne nepotešil a mohlo by dôjsť k jeho poškodeniu. Podobne vypustite aj vodu zo všetkých zberných nádob, ktoré v záhrade používate.

Zoznam povinností, ktoré so sebou prináša jeseň v záhrade je dlhý. Zber úrody, rez stromčekov, zazimovanie rastlín či výsadba nových, hnojenie rastlín, zberanie lístia, zazimovanie trávnika, to všetko sú povinností, ktoré zaberú viacero jesenných dní. Vďaka našej starostlivosti si však záhrada odpočinie sladkým zimným spánkom a na nasledujúci rok sa nám za našu pozornosť rada odmení.