Skrášlite si interiér vlastnými obrazmi. 5 tipov, ako začať s technikou maľovania podľa čísel.

yanishevska / Shutterstock.com

Smer maľovania

Pri maľovaní podľa čísel odporúčame postupovať z ľavého horného rohu smerom dole, za predpokladu, že ste pravák. Ak ste ľavák, začnite naopak z pravej strany obrazu. Vyhnete sa tak nechcenému rozmazaniu svojho diela. 

Poctivé čistenie štetcov

Čistenie štetcov nepodceňujte. Mnoho sád na maľovanie podľa čísel obsahuje akrylové farby, ktoré rýchlo schnú. Štetce je preto potrebné po použití okamžite umyť. Majte po ruke pohár s vodou a handričku (pozor, nepoužívajte papierové utierky, mohli by sa zachytiť do štetín). 

Poradie farieb

Začnite s maľovaním od najtmavších farieb k svetlým. Získate tak lepšiu a celistvejšiu predstavu o vašom obraze na stenu – motív vystúpi do popredia. 

Tip: Ak svetlou farbou prejdete za líniu tmavých políčok, nezúfajte. Tmavou farbou tento “nepodarok” zase jednoducho pretriete. 

Nepreceňujte svoje sily

Pamätajte, že maľovanie podľa čísel nie je jednorazová aktivita. Nepokúšajte sa celý obraz dokončiť okamžite, dajte tomu čas a užívajte si kreatívnu chvíľku. Venujte tejto činnosti cca 30 – 40 minút, počas ktorých sa maximálne uvoľníte a prídete na iné myšlienky. 

Kvalita súpravy na maľovanie podľa čísel

Obraz vytvorený pomocou kvalitnej súpravy na maľovanie podľa čísel sa vyrovná akémukoľvek hotovému umeleckému dielu z obchodu. Vaša snaha kúpiť si čo najlacnejší produkt sa vám môže vypomstiť napríklad v podobe nekvalitných farieb.  

Tip: Investujte do maľovania podľa čísel s vnútorným rámom, aby ste mohli neskôr umiestniť svoj obraz na stenu. 

5 užitočných tipov, ako pripraviť záhradu na zimu

Unsplash.com

1. Prevzdušnite pôdu

Pred samotným úkonom najprv zem poriadne vyčistite. Odstráňte z neho lístie, burinu a iný odpad. Následne pôdu môžete prevzdušniť. Urobiť tak môžete hrabaním, oraním alebo rýľovaním. Ak máte trávnik, najneskôr ho pokoste začiatkom novembra. Nechajte tiež trochu vyššiu trávu – aspoň 5 cm nad zemou.

2. Pripravte rastliny na zimu

Kvety, ktoré máte v črepníkoch, preneste dovnútra. Tie ostatné prikryte pri koreni vrstvou rašeliny. Nezabudnite ani na stromčeky. Jablone, hrušky či iné malvice môžete orezať už teraz. Myslite na to, že čím väčšia je úroda, tým menej vetiev treba odstrániť.

Orezávanie menších stromčekoch zvládnete s klasickými záhradnými nožnicami. Pre hrubšie vetvy je lepším riešením akumulátorová reťazová píla.Oplatí sa vybrať rovno takú, ktorá si poradí aj s pílením masívnejšieho dreva. Ak máte kozub či piecku, výkonnejšiu pílu môžete využiť napríklad pri pílení dreva, ktorým si budete kúriť v zime.

EGO POWER+

3. Sadiť môžete aj na jeseň

Ak na jeseň zasadíte cibuľu či cesnak, tešiť sa z nich môžete už na jar. Sadiť môžete tiež tulipány, narcisy, snežienky a krokusy. Tiež je vhodné zvážiť pôdopokryvné rastliny, ktoré možno poznáte skôr ako oziminy. Ďatelina či bôb dodá pôde dostatok živín a ochráni ju pred eróziou. Myslite na kompost. Do pôdy ho môžete zapracovať hrabľami, vďaka čomu bude pôda úrodnejšia.

4. Uzavrite všetky kohútiky

Dôkladne skontrolujte, či sú všetky kohútiky v záhrade uzavreté. V hadici by nemala zostať žiadna voda. Nechajte ju otvorenú, aby z nej vytiekla prebytočná voda. Ak môžete, presuňte ju do pivnice alebo na iné suché miesto. V opačnom prípade riskujete jej poškodenie, najmä počas väčších mrazov.

Unsplash.com

5. Presuňte nábytok do bezpečia

Všetky stoličky, stoly a iné doplnky dajte dovnútra. Ochránite ich tak pred chladom, dažďom a prípadným snehom. Ak nemáte voľné miesto, môžete ich prikryť plachtou alebo špeciálnym obalom. Nezabudnite tiež odstrániť odpad z odkvapu. Prezrite ho dôkladne a uistite sa, že všetky spoje sú v poriadku.