Spánok a produktivita: spoznajte tajomstvo nových vesmírnych matracov

baranq / Shutterstock.com

V čom spočíva tajomstvo kvalitného spánku?

Najdôležitejšou vecou, ktorá má na váš spánok najväčší vplyv, je matrac, na ktorom spíte. Pokiaľ investujete do kvalitného matraca, zároveň tým investujete aj do svojho zdravia. Počas spánku sa vaše telo totiž regeneruje po celom dni, mozog triedi spomienky a zároveň zbierate energiu na ďalší deň. A práve to, aké vlastnosti váš matrac má, taký komfort vám poskytuje a z čoho je vyrobený, ovplyvňuje aj to, ako kvalitný a hlboký spánok máte.

Spite na vesmírnych matracoch

Vývoj matracov ide neustále vpred a najnovším typom zdravotných matracov, sú luxusné matrace CUREM. Ich názov vznikol skrátením anglických slov “cure” a “them”. V preklade ide teda o matrace, ktoré vás majú vyliečiť a dopriať vám zdravý a ničím nerušený spánok. Vznikli vďaka technológiám, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre lety do vesmíru. Dá sa teda povedať, že ide o vesmírne matrace, ktoré vám pri spánku navodia stav beztiaže.

  • Sú totiž vyrobené nástrekom pamäťovej peny, ktorá má vysokú objemovú hmotnosť.
  • Najlepšou vlastnosťou týchto matracov, ktoré prešli klinickým hodnotením a používajú sa nielen v domácnostiach, ale taktiež v nemocniciach, je to, že sú veľmi pohodlné a nikde vás netlačia.
  • Ani dlhodobý pobyt v nich nespôsobuje preležaniny, matrac na telo nijak netlačí a nespôsobuje obmedzenia cirkulácie krvi vo vašom tele.

Ako na zdravý spánok?

Investíciu do nového matraca, ktorý vám zaistí zdravý spánok, oceníte aj počas dňa. Kvalita a množstvo spánku má totiž priamy vplyv na vašu produktivitu. Rozhodne sa nedá porovnávať osemhodinový spánok na tvrdom matraci a nekvalitnom rošte, so spánkom na matraci, ktorý sa prispôsobí tvaru vášho tela a zaistí vám ničím nerušený nočný odpočinok. Spanie na nekvalitnom matraci vám prinesie akurát tak nočné mory, spanie na tom kvalitnom zase príjemné sny a stopercentný odpočinok a regeneráciu.

Zároveň je dôležité aj prostredie, v ktorom spíte. Vo vašej spálni by sa mala teplota pohybovať okolo 18 °C, malo by byť zatemnené a vedľa postele by sa nemali nachádzať žiadne elektronické zariadenia. Ich prítomnosť v spálni by vás totiž zvádzala k tomu, že pred spaním budete ešte vybavovať nevyhnutnú emailovú komunikáciu a zbytočne sa tak vystavíte umelému modrému svetlu z displeja, ktoré znižuje produkciu spánkového hormónu, nazývaného melatonín.

marvent / Shutterstock.com

Kreativita a lepšia pamäť

Okrem už zmieneného prepojenia kvalitného spánku a produktivity, ovplyvňuje spánok aj vašu kreativitu a pamäť. Určite ste zaznamenali, že pokiaľ sa vám v noci zle spalo, často ste sa prebúdzali, mali ste zlé sny a ráno ste sa zobudili dolámaní a unavení tak, že celý deň stál za nič. Áno, takýto veľký význam má totiž spánok na vaše každodenné fungovanie. Keď sa však zobudíte po noci strávenej na kvalitnom matraci, ste odpočinutí, plní energie, sršíte kreativitou a vaša pamäť je o poznanie na tom lepšie. Skrátka, mozog počas kvalitného spánku načerpá energiu a vy budete vďaka tomu ako znovuzrodení. A podľa štúdií vyšlo taktiež najavo, že ľudia, ktorí si doprajú zdravý a ničím nerušený spánok každú noc, sú menej náchylní k spôsobeniu nehôd z nepozornosti.

Než dnes večer zaľahnete do postele, zamyslite sa nad tým, ako dlho už máte váš matrac, akú vám poskytuje počas spánku oporu a či sa ráno prebúdzate vyspatí, alebo, naopak, celí dolámaní a podráždení. Možno totiž nastal čas na investíciu do nového kvalitného matraca.

Tajomstvo modernej spálne: Ako raz-dva-tri zaspať?

shutterstock

Trápia vás nekonečné bolesti hlavy, chrbtice a ste neustále unavení? V tom prípade môže byť na vine jedna z najčastejších príčin. Nedostatočný a nekvalitný spánok. Chce to zmenu. Krásna spálňa však nie je všetko. Tu by mala byť zmena razantnejšia a čo najmenej ovplyvňovaná výškou vášho rodinného rozpočtu. Ide predsa o vaše zdravie a pokojný život, ktorý sa každým jedným dňom kráti. Preto nečakajte a urobte niečo pre seba a svoje zdravie.

„O dvadsať rokov vás budú oveľa viac mrzieť veci, ktoré ste neurobili, než tie, ktoré ste urobili. Preto zdvihnite kotvu a vyplávajte z bezpečného prístavu. Chyťte priaznivý vietor do plachát. Skúmajte. Snívajte a objavujte.“ (Mark Twain)

Spálňa a posteľ musia mať svoje miesto

Ak máte príležitosť, umiestnite spálňu do najtichšej a najtemnejšej miestnosti, ďaleko od predných dverí, vstupu a kuchyne. Ak to nie je možné, stojí za to experimentovať s umiestnením kvalitnej postele a usporiadaním nábytku. A pokiaľ si myslíte, že to nie je dôležité, o opaku vás veľmi rýchlo presvedčia vaše bezsenné noci.

Nepodceňujte zvukovú izoláciu

Kvalitné matrace sú základ pokojného spánku, no hluk z ulice, susedných izieb alebo vedľajšieho bytu ho môže veľmi ľahko narušiť. O tomto probléme by ste však mali uvažovať ešte pred plánovanou opravou. Obrátiť sa na odborníkov, ktorí zmerajú hladinu hluku a kompetentne odhlučnia miestnosť.

Kvalitné okná s dvojitým zasklením a absencia medzier sa nepochybne musí stať dôležitou súčasťou tejto tichej izby. Usporiadanie nábytku môže pomôcť tiež, ak vám susedia rušia spánok, blízko tejto steny umiestnite skrinku naplnenú knihami alebo oblečením a posteľ dajte od tejto časti čo najďalej.

Spálňa musí slúžiť iba na spanie

„Spánok je prírodný balzam pre telo i pre dušu.“ (Johann Heinrich Pestalozzi)

A aby to tak aj fungovalo, telo musí mať naň ideálne podmienky. Mozog by si mal automaticky  spájať spálňu výlučne so spánkom a odpočinkom a nie s prácou. Preto môže mať umiestnenie pracovného stolu v rohu v spálni svoje následky.

Ak je však vaša spálňa jediným miestom, kde si môžete dovoliť umiestniť stôl, uistite sa aspoň, že nie je viditeľné z postele. Skryte ho do výklenku alebo skrine, prekryte závesmi alebo paravánom, prípadne použite priečky. Možností vizuálneho oddelenia kancelárie od miestnosti na spanie a odpočinok existuje veľa. To isté platí pre televíziu – v spálni je lepšie sa bez tohto doplnku zaobísť, aby ste sa vyhli pokušeniu stráviť celú noc sledovaním svojich obľúbených seriálov.

Dôležitý je poriadok

Samozrejme, ľahšie sa to hovorí, no ťažšie koná. Pár jednoduchých krokov však tento problém určite vyrieši. Najskôr sa zbavte nahromadeného oblečenia v rohu miestnosti. Podobne urobte aj s množstvom dekorácií, ktoré tu vôbec nepotrebujete. Pred zbytočnosťami naopak uprednostnite dobre navrhnuté lôžko, ktoré má kvalitné matrace.

Ku komfortu pri spaní vám postačia aj jednoduché stolíky s potrebným množstvom odkladacieho priestoru pri hlave.

Pozor na farby stien

Pri návrhu spálne je lepšie opustiť svetlé farby a kontrastné kombinácie, ktoré stimulujú nervový systém a tým narušujú spánok. Najlepším riešením pre tieto priestory sú pokojné odtiene. Sú to svetlé, pastelové, tlmené tóny. S tmavými farbami by sa malo zaobchádzať opatrne, pretože ich vplyv je veľmi individuálny.

Ak si však tmavé steny spájate s nocou a spánkom, potom je to skvelý spôsob, ako zmeniť spálňu na útulný priestor. V mnohých prípadoch ale dizajn tmavých farieb vytvára ťažký, depresívny pocit, ktorý spôsobuje nepokoj.

Pri výbere tapiet, záclon alebo kobercov mnohí uprednostňujú potlačené výrobky. V tomto prípade je potrebné venovať osobitnú pozornosť povahe samotnej potlače: geometrické vzory vlniace sa v očiach, príliš farebné a aktívne výtlačky pôsobia rovnako ako jasné akcenty.

Na vytvorenie pokojnej atmosféry v spálni je lepšie použiť nenápadný motív strednej alebo malej veľkosti, v nekontrastnej jemnej farebnej schéme. Skvelé sú rozmazané akvarely alebo imitácie prírodných textúr.

Zabezpečte si dobré osvetlenie

V spálni je veľmi dôležité nezabudnúť ani na fakt, že dôležitú úlohu pri vytváraní útulnej a pokojnej atmosféry tu zohráva správne osvetlenie. Svetlo ako celok by malo byť neagresívne, rozptýlené, tlmené a nevyhnutne teplé (studené svetlo stimuluje nervový systém a je vhodnejšie pre kancelárske miestnosti).

Myslite na to, aby ste tieto svetlá aj pohodlne ovládali (napríklad umiestnením spínačov do blízkosti postele alebo použitím lámp s diaľkovým ovládaním). Nočné osvetlenie vo forme závesných systémov, nástenných svietidiel alebo stolových lámp je nevyhnutné.

Použite žalúzie alebo závesy

Aj svetlo z ulice vie narobiť veľa neplechy. A nie vždy je príjemné aj prebúdzanie sa pri silných lúčoch slnka. Tvorbu melatonínu ovplyvňuje tma a úroveň svetla v priestore, ktoré môžete regulovať kvalitnými závesmi alebo žalúziami.

V súvislosti s kvalitným odpočinkom sa toho už povedalo naozaj veľa. Kvalitná posteľ a matrace sú oveľa dôležitejšie ako samotný dizajn. Dôležité je však aj pravidelné vetranie a čerstvý vzduch a možno na dotyk príjemná posteľná bielizeň. Tak si to všetko postupne alebo naraz zaobstarajte a určite sa vám bude spať oveľa lepšie.