Sprievodca výberom zariadení na renováciu domu

udra11/Shutterstock.com

Poradíme vám, aké veci by vám nemali pri renovácii a viac či menej náročných prácach v domácnosti chýbať. 

Začnite pracovným oblečením

Profesionálne oblečenie možno nie je celkom obvyklá výbava na svojpomocnú renováciu domu, no prinesie vám oveľa vyšší komfort a bezpečnosť než obyčajné oblečenie na každý deň. Ako dôležité je kvalitné pracovné oblečenie? 

Asi rovnako, ako športové oblečenie, ktoré neodmysliteľne patrí nielen k rekreačným športovým aktivitám. Pri pohybe sa vďaka špeciálnemu odevu cítite pohodlnejšie a bezpečnejšie a užívate si cvičenie a zdravý životný štýl bez výrazných obmedzení. A veľmi podobne to funguje aj pri oblečení na prácu.

Pracovné oblečenie Engelbert Strauss vyniká kvalitou, ale aj moderným štýlom. Samozrejme ale ide v prvom rade o vašu bezpečnosť pri práci a na tú sa v prípade tejto značky môžete spoľahnúť.  Skôr ako sa pustíte do rekonštrukcie si teda objednajte profesionálne pracovné odevy od spoločnosti Engelbert Strauss. Okrem pracovných odevov vám ponúka Engelbert Strauss aj tie moderné funkčné na šport a voľný čas.

photoschmidt/Shutterstock.com

Oceníte ho nielen pri renovácií podlahy

Aby priestor vyzeral krásne, začať treba pekne od podlahy. Renovácia podlahy je však pomerne rozsiahly zásah. Oživenie drevenej podlahy si samozrejme vyžaduje v prvom rade brúsky. Prvý nastroj, ktorý použijete je teda valcová alebo pásová brúska, ktorá má väčšie rozmery, a tak je ideálna na zbrúsenie veľkých plôch. 

Rohy, okraje či menšie plochy prebrúsite okrajovou brúskou, a záverečné preleštenie podlahy zvládne tanierová brúska. Dôležitá je samozrejme aj zrnitosť brusiva a na finálnu úpravu potrebný lak alebo olej. Netreba podceniť ani ochranné pomôcky a profesionálne pracovné odevy od spoločnosti Engelbert Strauss, ktoré vás ochránia pred poranením a znečistením bežného odevu nielen počas brúsenia podlahy. 

Pracovné a pritom štýlové oblečenie od Engelbert Strauss vám zaistí dôkladnú ochranu pri každej pracovnej činnosti nielen v dome, ale aj na terase či záhrade. 

Pomôže vám s vylepšením okien

Aby vynikla krása podlahy, potrebujete k nej pevné drevené okná, cez ktoré prúdi do interiéru zdravé prirodzené denné svetlo. Drevené okná majú množstvo výhod a preto sa používajú aj v novostavbách. Jednou z výhod je ich dlhá životnosť, ktorá je však podmienená pravidelnou starostlivosťou. Staré drevené okná si ale môžu vyžadovať viac ako iba bežnú údržbu. Dôkladná renovácia bytu alebo domu je preto zvyčajne spojená aj s renováciou okien, prípadne ich výmenou. 

Najľahšou formou renovácie okien je oprava starého náteru. Pôvodný náter sa dá zbrúsiť brúsnym papierom, prípadne brúskou, detaily ale zrejme bude nutné očistiť ručne. Dobrý pomocník je aj odstraňovač náterov. Ďalší nástroj, ktorý vám pomôže zbaviť sa poškodeného náteru je teplovzdušná pištoľ. Náter potom jednoduchšie odstránite špachtľou, ale rámy okien bude stále potrebné jemne prebrúsiť, aby boli hladké. Po dôkladnom odstránení starého náteru môžete začať s nanášaním nového. 

Pokiaľ na rámoch objavíte hnilobu alebo väčšie poškodenia, zvážte či sa vám oplatí ich opravovať, alebo či nebude vhodnejšia výmena okien. Najmä vonkajšie strany rámu sú vystavované vplyvom počasia, čo môže byť pri starých oknách s poškodeným náterom problém.

Stock-Aso/Shutterstock.com

Pracovný odev sa postará sa o vašu bezpečnosť a spokojnosť

Ani pri takejto viac či menej náročnej renovácii okien by vám nemali chýbať profesionálne pracovné odevy od spoločnosti Engelbert Strauss a predovšetkým ich ochranné pomôcky. Ochrana pri práci by mala byť pre vás vždy prioritou!

Ako si ale starostlivo vybrať pracovné oblečenie? Zamerajte sa na kvalitu a vyberajte si oblečenie podľa toho, na aké práce ho využijete. Napríklad zvážte, či vám stačia klasické montérky, alebo budú lepšie nohavice odolné voči prerezaniu?

Čím lepšie si všetko premyslíte a s pomocou kvalitnej ochrany zrealizujete, tým menej hrozieb a viac komfortu vám vaše bývanie prinesie. Dobre zvolené profesionálne pracovné oblečenie sa postará o vašu bezpečnosť pri práci a spokojnosť. 

Dotácie na obnovu domu: Takto získate tisíce na modernizáciu svojho bývania

pixabay.com

Podmienky získania dotácie 

O dotáciu sa bude môcť uchádzať každý majiteľ rodinného domu, ktorý bol skolaudovaný pred 01.01. 2013, a spĺňa nasledujúce kritéria: 

 • nehnuteľnosť musí byť vedená ako rodinný dom,
 • dom musí byť používaný prevažne na bývanie; na podnikateľské účely sa nemôže využívať viac ako 10 % podlahovej plochy, na hospodárske účely nie viac ako 20 % jeho kapacity.

Žiadateľ musí byť vlastníkom, respektíve spoluvlastníkom nehnuteľnosti až do vyplatenia dotácie. 

Celú rekonštrukciu nehnuteľnosti musíte stihnúť zrealizovať do 1 mesiacov od podania žiadosti v prípade rekonštrukcie na základe stavebného povolenia, alebo do 8 mesiacov, ak ide o drobnú rekonštrukciu na základe ohlášky. 

O dotáciu bude možné požiadať aj spätne, a to v prípade, ak váš dom prešiel rekonštrukciou pred 1. februárom 2020. Dôležitý je dátum na objednávke, respektíve faktúre. 

Kedy bude spustená výzva o dotácie a ako ju získať

Prvé výzvy by mali byť spustené už na jeseň tohto roku. Systém prideľovania bude fungovať ako aj pri iných dotáciách – rýchlejší vyhráva. Všetky aktuálne dostupné informácie k spusteniu výzvy a podmienky poskytnutia prostriedkov nájdete v nasledujúcom dokumente. 

Do konca tohto roku plánuje rezort uzatvoriť zmluvy na obnovu prvých 400 domov. 

Maximálna výška dotácie

V rámci dotácie vám bude uhradených maximálne 60 % nákladov spojených s rekonštrukciu bez DPH. Zvyšných 40 % musíte uhradiť z vlastných úspor, prípadne z úveru. 

Bežne budú dostupné nasledujúce výšky dotácie: 

 • 14 000 € na obnovu domu, ktorý dosiahne úsporu primárnej energie na úrovni 30 až 60 % oproti stavu pred obnovou,
 • 19 000 € pre obnovu domu, ktorý dosiahne úsporu primárnej energie viac ako 60 % oproti stavu pred obnovou.

Ak patríte medzi nasledujúce vybrané skupiny obyvateľov, môžete žiadať až o 95 % oprávnených nákladov do výšky 15 000 € + DPH:

 • máte v osobnej starostlivosti dieťa do 18 rokov s ťažkým zdravotným postihnutím,
 • ste osobou s ťažkým zdravotným postihnutím,
 • žijete v spoločnej domácnosti s osobou s ťažkým zdravotným postihnutím,
 • ste osamelým rodičom, ktorý má v osobnej starostlivosti dieťa,
 • žijete v spoločnej domácnosti s viacdetnou rodinou, resp. v spoločnej domácnosti tvorenej viacdetnou rodinou s viac ako 4 deťmi.

Je možné použiť dotáciu na akúkoľvek rekonštrukciu domu? 

Tu vás trochu sklameme. Samozrejme, dotácia na rekonštrukciu má svoje presné pravidlá a nie je možné ju využiť na akúkoľvek rekonštrukciu domu. Čerpať financie určené na obnovu domu je možné v prípade, ak vďaka rekonštrukcii dôjde k primárnej úspore energií v nehnuteľnosti o minimálne 30 % a zároveň na nehnuteľnosti vykonáte niektoré z nasledujúcich stavebných prác: 

 • zateplenie obvodového plášťa,
 • zateplenie strešného plášťa,
 • výmena otvorových konštrukcií,
 • zateplenie podlahy nevykurovaného podkrovia (resp. akéhokoľvek nevykurovaného priestoru v RD, pod ktorým je vykurovaný priestor),
 • zateplenie stropu nevykurovaného suterénu (resp. akéhokoľvek nevykurovaného priestoru v RD, nad ktorým je vykurovaný priestor),
 • zateplenie podlahy na teréne (vykurovanej miestnosti v RD, pod ktorou nie je iná miestnosť). 

Využiť môžete aj dotácie na tepelné čerpadlá, či ďalšie úpravy v rámci vykurovania. Plánovaná je aj podpora zelených striech, slnečných kolektorov, fotovoltiky, rekuperácií či plynových kondenzačných kotlov. 

Financie z dotácie môžete využiť aj na náklady spojené s vypracovaním projektovej dokumentácie a energetického certifikátu. Práve energetické zhodnotenie budovy je dôležité k posúdeniu energetickej úspory zrekonštruovanej nehnuteľnosti. 

Dotácie na obnovu domu sú výbornou príležitosťou ako znížiť energetickú náročnosť domu. A to sa v čase zvyšujúcich nákladov nielen na bývanie naozaj oplatí. Ak je teda vykurovanie domu u vás už zastarené či dochádza k únikom tepla napríklad cez nezateplenú strechu, neváhajte, a využite príležitosť na zníženie prevádzkových nákladov. Aj napriek tomu, že do rekonštrukcie je potrebné investovať aj vlastné finančné prostriedky, táto investícia sa vám rýchlo vráti.