Strelícia: Pestovanie, polievanie a starostlivosť

Strelícia: Pestovanie, polievanie a starostlivosť
5 5 hodnotení

Moja prvá strelícia bola darček k narodeninám. Zahanbene musím dodať, že spoločnosť mi dlho nerobila. Urobila som totiž zásadnú chybu – nenaštudovala si základné informácie o starostlivosti o strelície.

Rastlinku som položila do kúta v spálni, každý deň ju poliala a tam všetka moja pozornosť končila. Veď ide predsa o nenáročnú rastlinu, tak čo viac môže chcieť. Ach tieto moje záhradkárske začiatky, keď som chcela pestovať všetko, všade a najlepšie s rovnakou základnou starostlivosťou – poliať a viac sa nestarať.

Strelícia postupne chradla až to so mnou zabalila úplne. Keďže išlo o darček od mojej mamy, vychýrenej záhradkárky, hanbila som priznať, ako moja pestrofarebná kráska dopadla.

Kúpila som novú strelíciu a rozhodla sa skúsiť pestovanie odznova. Samozrejme, už aj s naštudovaním potrebných informácií k starostlivosti. A vtedy som si uvedomila, že rastlinka je naozaj nenáročná a k záchrane mojej pôvodnej krásky mohlo možno stačiť málinko – preložiť ju zo severnej chladnej izby  na slnečné miesto.

Aké sú strelície

Exotické krásky strelície sú rastliny pochádzajúce zo subtropických a tropických oblastí južnej Afriky. Ide o blízkych príbuzných banánovníkov, ktorým sa podobajú vzhľadom svojich kožovitých listov. Kvitnú nádhernými, neobvykle tvarovanými kvetmi, ktoré môžu byť veľké až 15 centimetrov.

Domov strelície je exotická južná Afrika
Základná charakteristika rastliny
Botanický názovStrelitzia
Bežné názvyStrelícia
Druhkvitnúca rastlina vhodná na letnenie
Šírka 30 – 90 cm
Výška25 – 150 cm
Kvitnutieod jari do leta
Farba kvetovmodrá, oranžová
Vôňakvety nevoňajú
Odolnosťnie je odolná voči mrazom
Substrátrašelina

Druhy rastliny

Najznámejším u nás pestovaným druhom rastliny je Strelícia kráľovská. Ide o 1 až 2 metre vysokú rastlinu, ktorá kvitne skoro na jar a v lete veľkým oranžovomodrým kvetenstvom.

V posledných rokoch sa postupne rozširujú aj rôzne kultivary pôvodnej Strelície kráľovskej, ktoré dorastajú len do výšky 50 až 120 centimetrov. Známy je napríklad žltokvetý kultivar Mandela’s Gold, vyšľachtený v Juhoafrickej republike.

Druhým známym druhom je Strelícia nicolai, ktorú je v zatiaľ stále v našich končinách pomerne zložité zohnať. Táto rastlina palmového vzhľadu vo voľnej prírode dorastá až do výšky 12 metrov. V interiéri alebo v zimných záhradách dosahuje výšky 2 až 3 metre. Jej kvety predstavujú netradičnú kombináciu krémovej a modrej farby.

Vďaka rôznym kultivarom je možné kúpiť aj strelíciu dosahujúcu menších rozmerov

Starostlivosť a pestovanie strelície

Ideálne podmienky na pestovanie strelície predstavujú plné slnko, teplo, vyššia vlhkosť vzduchu, bohatá dobre priepustná zemina s pH približne 7 až 7,5.

Strelície milujú južné až juhozápadné stanovisko. Zvyčajne síce prežijú aj v izbe s oknami orientovanými na sever, ale sú bledé, minimálne rastú a nekvitnú. V lete sa im bude páčiť na chránenom mieste na balkóne, terase alebo aj na záhrade.

Silné, dužinaté, ale pritom krehké korene rastliny tvoria veľké baly, ktoré rastú viac do hĺbky, než je to u väčšiny iných izbových rastlín. Strelícia v črepníku preto potrebuje dostatok miesta na svoje korene. Na výsadbu sú vhodné väčšie a hlavne hlboké nádoby, aby sa korene rastliny nevytláčali nad povrch substrátu.

Vhodné podmienky na pestovanie
Náročnosť pestovanianie je náročná na starostlivosť
Svetloslnečné stanovisko alebo polotieň
Vodav lete výdatne, v zime na chladnejšom stanovisku menej
Teplotapočas leta teplo, v zime stačí 10 až 15 stupňov (neplatí pre zakrpatené kultivary)
Vlhkosťv horúcom lete rosíme listy
Presádzanielen na jar v prípade, ak je to nevyhnutné (cca každé 3 roky)
Rozmnožovaniedelením, semenami
Hnojeniev zime nehnojíme, zvyšok roka štandardné tekuté hnojivo

Problémy pri pestovaní

Maximálne opatrný treba byť pri presádzaní rastliny. Po presadení jej trvá minimálne dva roky, kým sa dobre zakorení a spamätá. Oddiaľuje sa tak jej kvitnutie a znižuje rast.

Pozor taktiež treba dávať aj pri presúvaní na nové stanovisko. Ak by ste tak urobili v čase, keď rastlina začína tvoriť kvety, znamenalo by to zastavenie rastu aj kvitnutia.

V miestnosti s príliš suchým vzduchom môžu rastline postupne začať zosychať okraje a konce listov. Ideálnym riešením tohto problému je pravidelné rosenie rastliny.

Rastlina má rada letnenie na chránenom stanovisku na balkóne, terase alebo záhrade

Pestovanie strelície je naozaj nenáročné. Stačí dodržať len zopár zásad a vybrať jej vhodné stanovisko a črepník. Po dodržaní základných odporúčaní mi je moja strelícia vernou spoločníčkou už niekoľko rokov a jej pestré, veselé kvety obdivuje každá návšteva.

Ak máte chuť viesť si do domásnosti trošku exotiky a máte radi výrazné farebné kvety, lepšiu voľbu nájdete len ťažko. Či už máte veľký priestranný dom alebo len malý byt, vybrať si vhodnú rastlinku vďaka rôznym kultivarom strelície nebude problém.

Oleander: Pestovanie a starostlivosť

Oleander: Pestovanie a starostlivosť
5 4 hodnotení

Bohato kvitnúce oleandre som dlhé roky obdivovala počas letnej dovolenky pri mori. Keď pred nedávnom prišiel známy s tým, že oleander úspešne pestuje vo svojej záhrade, neváhala som a vyžobronila som si od neho odrezok a zopár tipov k pestovaniu. Dnes je z neho krásny, bohato kvitnúci ker a ja s radosťou konštatujem, že pri doprianí oleandru pár základných podmienok, možno túto krásu pestovať aj u nás.

Charakteristika rastliny

Oleander obyčajný je vždyzelený vzpriamený ker, ktorý k nám pricestoval zo Stredomoria. Vo svojej domovine rastie v okolí potokov a dorastá až do výšky 2 metrov. Rastlina má na drevnatých stonkách úzke, kožovité sýtozelené listy s veľkosťou 10-15 cm a šírkou približne 2,5 cm. Na konci stoniek sa nachádzajú farebné bohaté súkvetia, ktoré sú jedovaté.

Domovom oleandra sú sutropické oblasti

Druhy rastliny

Oleander zaraďujeme do čeľade zimozeleňovité. Do rodu Nerium patria 3 druhy:

  • Nerium oleander – najznámejší, ružové alebo biele kvety,
  • Nerium odorum – silno aromatické červené kvety,
  • Nerium indicum – žlté alebo oranžové kvety.

Z uvedených druhov poznáme veľké množstvo hybridov, ktoré sa líšia rôznym charakterom kvetov. Kvety oleandra môžu byť jednoduché, polokveté aj plnokveté, s vôňou alebo bez vône a taktiež rôznej farby (ružové, biele, žlté, červené, oranžové, ružové, purpurové). Okrem kvetov sa jednotlivé variety líšia aj farbou listou, ktoré môže byť tmavozelená, žltozelená alebo svetlozelená.

Poznáme viacero farieb kvetov oleandra, napríklad aj oleander biely

Ďalšími často pestovanými odrodami sú:

  • Sister Agnes a Mont Blanc – biele kvety,
  • Lutescens a Isle of Capris – žlté kvety,
  • Rosa Bartolini – jednoduché ružové kvety,
  • Pink Beauty a Mrs. Roeding – plné ružovými kvety.

Pomerne novými sú odrody:

Petite Salmon-New a Petite Pink, ktoré majú zakrpatený tvar a dorastajú len do výšky 1,2 m.

Menej známym druhom je tzv. „žltý oleander“ (Thevetia peruviana). Ide o nádherný ker s výškou do 3 m, ktorý má veľké množstvo tmavozelených lesklých listov. Počas kvitnutia tento ker poteší až 7 cm dlhými, zvončekom podobnými, voňavými, žltými kvety. Ozdobné, 3 cm dlhé čierne plody, ktoré sa po odkvitnutí vytvoria z kvetov, vyzerajú síce lákavo, no sú taktiež jedovaté, ako celá rastlina.

Charakteristika rastliny
Botanický názovNerium oleander
Bežné názvyoleander
Druhrastlina vhodná na pestovanie v kvetináči
Výška100 – 255 cm
Kvitnutieleto
Farba kvetovbiele, krémové, oranžové, ružové, červené
Odolnosťnie je odolná voči mrazom
Substrát pôda bohatá na humus

Starostlivosť o oleander a pestovanie

Pestovanie oleandra nevyžaduje extra záhradkárske schopnosti a tak vďaka troške starostlivosti môže byť táto jedovatá kráska pýchou každej záhrady. Základom je nájsť pre rastlinu slnečné stanovisko, na ktorom bude dostatočne chránená proti prievanu a pravidelne jej dopriať dostatočnú zálievku.

Nakoľko oleander nie je mrazuvzdorný, ideálne je pestovať oleander v kvetináči, aby ho bolo možné na zimu jednoducho presťahovať na prezimovanie.

Oleander pestovanie
Náročnosť pestovaniarastlina nie je náročná na starostlivosť
Svetloslnečné stanovisko
Vodav lete by miska mala byť vždy plná vody, v zime zalievame len tak, aby nevyschla
Teplotapočas leta teplo, v zime prezimovať na chránenom svetlom mieste pri teplote 5 až 10 stupňov
Vlhkosť vysoké nároky na vodu, v horúcom lete rosíme listy, počas zimovania polievame len raz za 10 dní
Presádzaniemladé rastliny každoročne, staršie každé 2 až 3 roky
Rozmnožovaniestonkovými odrezkami
Hnojeniepočas jari a leta každých 14 dní tekutým hnojivom
Substrát kombinácia rašeliny, humusu a mačinovky v rovnakom pomere

Ako strihať oleander

Strihanie oleandra patrí k jeho základnej starostlivosti, no zároveň predstavuje jednu z jej najzložitejších častí. Ako a najmä kedy strihať oleander, sú otázky, ktoré zamestnávajú nejedného pestovateľa oleandrov.

To že oleander potrebuje rez spoznáte podľa toho, že rastlina tvorí menšie množstvo kvetov a jej nové výhonky namiesto smerom von rastú dovnútra koruny.

Rozlišujeme 3 druhy rezov oleandra a to podľa aktuálnej sezóny:

  1. Rez pred prezimovaním – robí sa pred presunom rastliny na zimovanie, neodstraňujú sa všetky výhonky, ale len najviac jedna tretina výhonkov. Výhonky, ktoré majú kvetné púčiky možno skrátiť len po úroveň prvých pukov.
  2. Radikálny spätný rez v neskorej zime – vykonáva sa ak je oleander veľkých neforemných rozmerov alebo napadnutý škodcami. Ideálnym obdobím pre tento rez je marec. Všetky výhonky sa skracujú na dĺžku 10 až 30 cm. Po tomto reze sa oleander krásne zregeneruje, avšak kvitnúť bude až nasledujúcu sezónu.
  3. Pravidelný rez – mierne korekčné rezy počas celého vegetačného obdobia, odstraňujú sa križujúce sa konáre či výhonky nízko nad úrovňou.

Pred rezom oleandra si nezabudnite nasadiť rukavice, nakoľko je jedovatý.

V domovskej krajine oleander rastie pri potokoch, preto vyžaduje dostatok vody

Problémy pri pestovaní oleandra

Príliš častá zálievka počas zimovania môže viesť k zahnívaniu koreňov, preto v tomto období polievame len raz za 10 dní. Taktiež sa je potrebné vyhnúť zimovaniu v spoločnosti ústredného kúrenia.

Staršie rastliny je potrebné presádzať aspoň raz za 3 roky, nakoľko pokiaľ má rastlina príliš vysoké ťažisko nevytvára nové prírastky a jej korene prerastajú cez spod črepníka.

Medzi časté parazity, ktoré môžu oleander napadnúť patria: puklice, štítničky a červce. Ich prítomnosť spôsobuje zmenu sfarbenia listov (najčastejšie žltnutie listov), zastavenie rastu až postupné opadávanie listov. K ich odstráneniu postačuje umyť listy denaturovaným liehom alebo slaným mydlovým roztokom.

Známymi chorobami, ktoré vedia oleander potrápiť sú plieseň sivá, ascochyta a rakovina. Pri všetkých zvyčajne pomôže odstránenie napadnutých častí.

Oleandre predstavujú pýchu záhrady pochádzajúcu zo subtropických krajín, ktorú pri správnej starostlivosti – výber vhodného stanoviska, dostatok vlahy, pravidelný rez a prezimovanie možno hravo pestovať aj v našich podmienkach.