Strelícia: Pestovanie, polievanie a starostlivosť

Moja prvá strelícia bola darček k narodeninám. Zahanbene musím dodať, že spoločnosť mi dlho nerobila. Urobila som totiž zásadnú chybu – nenaštudovala si základné informácie o starostlivosti o strelície.

Rastlinku som položila do kúta v spálni, každý deň ju poliala a tam všetka moja pozornosť končila. Veď ide predsa o nenáročnú rastlinu, tak čo viac môže chcieť. Ach tieto moje záhradkárske začiatky, keď som chcela pestovať všetko, všade a najlepšie s rovnakou základnou starostlivosťou – poliať a viac sa nestarať.

Strelícia postupne chradla až to so mnou zabalila úplne. Keďže išlo o darček od mojej mamy, vychýrenej záhradkárky, hanbila som priznať, ako moja pestrofarebná kráska dopadla.

Kúpila som novú strelíciu a rozhodla sa skúsiť pestovanie odznova. Samozrejme, už aj s naštudovaním potrebných informácií k starostlivosti. A vtedy som si uvedomila, že rastlinka je naozaj nenáročná a k záchrane mojej pôvodnej krásky mohlo možno stačiť málinko – preložiť ju zo severnej chladnej izby  na slnečné miesto.

Aké sú strelície

Exotické krásky strelície sú rastliny pochádzajúce zo subtropických a tropických oblastí južnej Afriky. Ide o blízkych príbuzných banánovníkov, ktorým sa podobajú vzhľadom svojich kožovitých listov. Kvitnú nádhernými, neobvykle tvarovanými kvetmi, ktoré môžu byť veľké až 15 centimetrov.

Domov strelície je exotická južná Afrika
Základná charakteristika rastliny
Botanický názovStrelitzia
Bežné názvyStrelícia
Druhkvitnúca rastlina vhodná na letnenie
Šírka 30 – 90 cm
Výška25 – 150 cm
Kvitnutieod jari do leta
Farba kvetovmodrá, oranžová
Vôňakvety nevoňajú
Odolnosťnie je odolná voči mrazom
Substrátrašelina

Druhy rastliny

Najznámejším u nás pestovaným druhom rastliny je Strelícia kráľovská. Ide o 1 až 2 metre vysokú rastlinu, ktorá kvitne skoro na jar a v lete veľkým oranžovomodrým kvetenstvom.

V posledných rokoch sa postupne rozširujú aj rôzne kultivary pôvodnej Strelície kráľovskej, ktoré dorastajú len do výšky 50 až 120 centimetrov. Známy je napríklad žltokvetý kultivar Mandela’s Gold, vyšľachtený v Juhoafrickej republike.

Druhým známym druhom je Strelícia nicolai, ktorú je v zatiaľ stále v našich končinách pomerne zložité zohnať. Táto rastlina palmového vzhľadu vo voľnej prírode dorastá až do výšky 12 metrov. V interiéri alebo v zimných záhradách dosahuje výšky 2 až 3 metre. Jej kvety predstavujú netradičnú kombináciu krémovej a modrej farby.

Vďaka rôznym kultivarom je možné kúpiť aj strelíciu dosahujúcu menších rozmerov

Starostlivosť a pestovanie strelície

Ideálne podmienky na pestovanie strelície predstavujú plné slnko, teplo, vyššia vlhkosť vzduchu, bohatá dobre priepustná zemina s pH približne 7 až 7,5.

Strelície milujú južné až juhozápadné stanovisko. Zvyčajne síce prežijú aj v izbe s oknami orientovanými na sever, ale sú bledé, minimálne rastú a nekvitnú. V lete sa im bude páčiť na chránenom mieste na balkóne, terase alebo aj na záhrade.

Silné, dužinaté, ale pritom krehké korene rastliny tvoria veľké baly, ktoré rastú viac do hĺbky, než je to u väčšiny iných izbových rastlín. Strelícia v črepníku preto potrebuje dostatok miesta na svoje korene. Na výsadbu sú vhodné väčšie a hlavne hlboké nádoby, aby sa korene rastliny nevytláčali nad povrch substrátu.

Vhodné podmienky na pestovanie
Náročnosť pestovanianie je náročná na starostlivosť
Svetloslnečné stanovisko alebo polotieň
Vodav lete výdatne, v zime na chladnejšom stanovisku menej
Teplotapočas leta teplo, v zime stačí 10 až 15 stupňov (neplatí pre zakrpatené kultivary)
Vlhkosťv horúcom lete rosíme listy
Presádzanielen na jar v prípade, ak je to nevyhnutné (cca každé 3 roky)
Rozmnožovaniedelením, semenami
Hnojeniev zime nehnojíme, zvyšok roka štandardné tekuté hnojivo

Problémy pri pestovaní

Maximálne opatrný treba byť pri presádzaní rastliny. Po presadení jej trvá minimálne dva roky, kým sa dobre zakorení a spamätá. Oddiaľuje sa tak jej kvitnutie a znižuje rast.

Pozor taktiež treba dávať aj pri presúvaní na nové stanovisko. Ak by ste tak urobili v čase, keď rastlina začína tvoriť kvety, znamenalo by to zastavenie rastu aj kvitnutia.

V miestnosti s príliš suchým vzduchom môžu rastline postupne začať zosychať okraje a konce listov. Ideálnym riešením tohto problému je pravidelné rosenie rastliny.

Rastlina má rada letnenie na chránenom stanovisku na balkóne, terase alebo záhrade

Pestovanie strelície je naozaj nenáročné. Stačí dodržať len zopár zásad a vybrať jej vhodné stanovisko a črepník. Po dodržaní základných odporúčaní mi je moja strelícia vernou spoločníčkou už niekoľko rokov a jej pestré, veselé kvety obdivuje každá návšteva.

Ak máte chuť viesť si do domásnosti trošku exotiky a máte radi výrazné farebné kvety, lepšiu voľbu nájdete len ťažko. Či už máte veľký priestranný dom alebo len malý byt, vybrať si vhodnú rastlinku vďaka rôznym kultivarom strelície nebude problém.

Ako pestovať, starať sa a polievať chryzantému

shutterstock

Kedysi boli chryzantény symbolom cintorínov, dnes sú súčasťou záhradných skaliek aj balkónovej kvetinovej výzdoby. Chryzantémy môžete nájsť aj v gratulačných kyticiach, ktoré lákajú svojou farebnosťou a dlhou trvácnosťou. Rastlina je pôvodom z Číny a za svoju obľubu v pestovaní môže ďakovať najmä svojej nenáročnosti a schopnosti zvládať aj horšie podmienky.

Môžete si vybrať z viac ako sto druhov chryzantém, ktoré sa od seba odlišujú svojim tvarom, farbou, výškou, kvitnutím, hustotou kvetov a pod. Ich pestovanie zvládne aj úplný začiatočník, stačí sa riadiť týmito krokmi pre dobrú starostlivosť o chryzantémy a rastlinka vám bude robiť radosť.

Starostlivosť o chryzantémy v 5 krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Chryzantémy sa najčastejšie pestujú v záhradných záhonoch, zdobia záhradné skalky, no v posledných rokoch ich môžete pestovať aj na balkóne, či okenných parapetách. Chryzantémy sú nenáročné, čiže sa umiestnením až tak nemusíte trápiť. Pekne vám zakvitnú v tieni, aj na slnku. Pre optimálne pestovanie siahnite skôr po slnečnej strane. Chryzantémy je najlepšie kupovať aj vysádzať začiatkom júna. Podstatný je najmä výber samotného druhu chryzantémy. Ak žijete v chladnejšom prostredí, siahnite radšej po skoro kvitnúcich odrodách, pretože jesenné mrazy by mohli rastlinu zahubiť. Pri výbere sa neváhajte informovať, či si kupujete mrazuvzdorné chryzantémy.

chryzantémy
pexels.com

2. krok: zalievanie rastliny

Vodný manažment chryzantémy je oveľa dôležitejší ako samotné miesto vysadenia. Rastlina potrebuje dostatok závlahy. Je potrebné nájsť správnu mieru v dobrej zálievke. Zem nesmie byť suchá, no premáčanie by mohlo spôsobiť zhnitie koreňov. Cez letné obdobie potrebujú chryzantémy každodennú zálievku, tak, aby vydržali vysoké letné teploty.

chryzentémy
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Pri presádzaní stačí siahnuť po klasickom záhradnom alebo rašelinovom substráte. Všeobecne sa dá povedať, že rastlina potrebuje dobre priepustnú pôdu, ktorá je bohatá na živiny. Ak do pôdy, pri sadení, zamiešate časť piesku, bude to ideálne. Po troch až piatich rokoch je dobré zmeniť rastlinke miesto. Pri črepníkových chryzantémach je potrebné nahradiť pôvodný substrát novým, bohatým na živiny. V letných mesiacoch si chryzantéma žiada aj pravidelné hnojenie a to každých 14 dní. Takto vyživenej rastline sa bude výborne dariť. Na jeseň sa vám určite odvďačí nádherne rozkvitnutým záhonom.

chryzantémy
pexels.com

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

I keď je chryzantéma nenáročná rastlina, môže vás svojim vzhľadom upozorniť na rôzne choroby a prípadných škodcov. Medzi najčastejších škodcov patria vošky. Ak ich zbadáte na kvetoch a stonkách, je potrebné ihneď zasiahnuť chemicky. Ak sa na listoch objaví septóriová škvrnitosť listov, chryzantéme prekáža vlhké a tienisté prostredie. Doprajte jej viac slnka a zmiernite zálievku. Najnebezpečnejšou chorobou je biela hrdza. Akonáhle ju zahliadnete, je potrebné postihnuté sadenice vytrhať a ostatné rastliny chemicky ošetriť preparátmi, ktoré sú určené na prevenciu pred bielou hrdzou.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Chryzantémy si môžete aj jednoducho rozmnožiť. Stačí použiť vrcholové odrezky, ktoré majú minimálne tri zdravé listy. Odrezky zasadíte do črepníka naplneného kompostovou zeminou a za približne tri týždne sa vám rastlinka zakorení. Kompaktný tvar dosiahnete len zaštipovaním, ktoré je vhodné prvý krát urobiť koncom júna, keď má rastlina aspoň 15 cm. Zaštipovanie zopakujete koncom leta vo výške 30 cm. Takto dosiahnete želaný tvar a plnosť kvetov na každej stonke.