Strelícia: Pestovanie, polievanie a starostlivosť

Moja prvá strelícia bola darček k narodeninám. Zahanbene musím dodať, že spoločnosť mi dlho nerobila. Urobila som totiž zásadnú chybu – nenaštudovala si základné informácie o starostlivosti o strelície.

Rastlinku som položila do kúta v spálni, každý deň ju poliala a tam všetka moja pozornosť končila. Veď ide predsa o nenáročnú rastlinu, tak čo viac môže chcieť. Ach tieto moje záhradkárske začiatky, keď som chcela pestovať všetko, všade a najlepšie s rovnakou základnou starostlivosťou – poliať a viac sa nestarať.

Strelícia postupne chradla až to so mnou zabalila úplne. Keďže išlo o darček od mojej mamy, vychýrenej záhradkárky, hanbila som priznať, ako moja pestrofarebná kráska dopadla.

Kúpila som novú strelíciu a rozhodla sa skúsiť pestovanie odznova. Samozrejme, už aj s naštudovaním potrebných informácií k starostlivosti. A vtedy som si uvedomila, že rastlinka je naozaj nenáročná a k záchrane mojej pôvodnej krásky mohlo možno stačiť málinko – preložiť ju zo severnej chladnej izby  na slnečné miesto.

Aké sú strelície

Exotické krásky strelície sú rastliny pochádzajúce zo subtropických a tropických oblastí južnej Afriky. Ide o blízkych príbuzných banánovníkov, ktorým sa podobajú vzhľadom svojich kožovitých listov. Kvitnú nádhernými, neobvykle tvarovanými kvetmi, ktoré môžu byť veľké až 15 centimetrov.

Domov strelície je exotická južná Afrika
Základná charakteristika rastliny
Botanický názovStrelitzia
Bežné názvyStrelícia
Druhkvitnúca rastlina vhodná na letnenie
Šírka 30 – 90 cm
Výška25 – 150 cm
Kvitnutieod jari do leta
Farba kvetovmodrá, oranžová
Vôňakvety nevoňajú
Odolnosťnie je odolná voči mrazom
Substrátrašelina

Druhy rastliny

Najznámejším u nás pestovaným druhom rastliny je Strelícia kráľovská. Ide o 1 až 2 metre vysokú rastlinu, ktorá kvitne skoro na jar a v lete veľkým oranžovomodrým kvetenstvom.

V posledných rokoch sa postupne rozširujú aj rôzne kultivary pôvodnej Strelície kráľovskej, ktoré dorastajú len do výšky 50 až 120 centimetrov. Známy je napríklad žltokvetý kultivar Mandela’s Gold, vyšľachtený v Juhoafrickej republike.

Druhým známym druhom je Strelícia nicolai, ktorú je v zatiaľ stále v našich končinách pomerne zložité zohnať. Táto rastlina palmového vzhľadu vo voľnej prírode dorastá až do výšky 12 metrov. V interiéri alebo v zimných záhradách dosahuje výšky 2 až 3 metre. Jej kvety predstavujú netradičnú kombináciu krémovej a modrej farby.

Vďaka rôznym kultivarom je možné kúpiť aj strelíciu dosahujúcu menších rozmerov

Starostlivosť a pestovanie strelície

Ideálne podmienky na pestovanie strelície predstavujú plné slnko, teplo, vyššia vlhkosť vzduchu, bohatá dobre priepustná zemina s pH približne 7 až 7,5.

Strelície milujú južné až juhozápadné stanovisko. Zvyčajne síce prežijú aj v izbe s oknami orientovanými na sever, ale sú bledé, minimálne rastú a nekvitnú. V lete sa im bude páčiť na chránenom mieste na balkóne, terase alebo aj na záhrade.

Silné, dužinaté, ale pritom krehké korene rastliny tvoria veľké baly, ktoré rastú viac do hĺbky, než je to u väčšiny iných izbových rastlín. Strelícia v črepníku preto potrebuje dostatok miesta na svoje korene. Na výsadbu sú vhodné väčšie a hlavne hlboké nádoby, aby sa korene rastliny nevytláčali nad povrch substrátu.

Vhodné podmienky na pestovanie
Náročnosť pestovanianie je náročná na starostlivosť
Svetloslnečné stanovisko alebo polotieň
Vodav lete výdatne, v zime na chladnejšom stanovisku menej
Teplotapočas leta teplo, v zime stačí 10 až 15 stupňov (neplatí pre zakrpatené kultivary)
Vlhkosťv horúcom lete rosíme listy
Presádzanielen na jar v prípade, ak je to nevyhnutné (cca každé 3 roky)
Rozmnožovaniedelením, semenami
Hnojeniev zime nehnojíme, zvyšok roka štandardné tekuté hnojivo

Problémy pri pestovaní

Maximálne opatrný treba byť pri presádzaní rastliny. Po presadení jej trvá minimálne dva roky, kým sa dobre zakorení a spamätá. Oddiaľuje sa tak jej kvitnutie a znižuje rast.

Pozor taktiež treba dávať aj pri presúvaní na nové stanovisko. Ak by ste tak urobili v čase, keď rastlina začína tvoriť kvety, znamenalo by to zastavenie rastu aj kvitnutia.

V miestnosti s príliš suchým vzduchom môžu rastline postupne začať zosychať okraje a konce listov. Ideálnym riešením tohto problému je pravidelné rosenie rastliny.

Rastlina má rada letnenie na chránenom stanovisku na balkóne, terase alebo záhrade

Pestovanie strelície je naozaj nenáročné. Stačí dodržať len zopár zásad a vybrať jej vhodné stanovisko a črepník. Po dodržaní základných odporúčaní mi je moja strelícia vernou spoločníčkou už niekoľko rokov a jej pestré, veselé kvety obdivuje každá návšteva.

Ak máte chuť viesť si do domásnosti trošku exotiky a máte radi výrazné farebné kvety, lepšiu voľbu nájdete len ťažko. Či už máte veľký priestranný dom alebo len malý byt, vybrať si vhodnú rastlinku vďaka rôznym kultivarom strelície nebude problém.

Zázvor: Pestovanie a starostlivosť

Zázvorový čaj v kombinácií s citrónom predstavuje môj obľúbený životabudič v boji s chrípkou. Zatiaľ ma nikdy nesklamal. Navyše, odkedy som minulý rok objavila jeho schopnosť tlmiť bolesť, nedám na neho dopustiť. Keďže pestovanie byliniek je moja vášeň, pridala som si do svojej zbierky najnovšie aj pestovanie zázvoru.

Hoci rastlina zázvoru neplní dekoračný účel, jeho pestovanie je čoraz obľúbenejšie aj u nás najmä vďaka jeho spomínaným liečivým účinkom. Pestovanie zázvoru v záhrade je u nás síce nemožné, avšak v skleníku alebo v interiéri sa mu bude dariť dobre.

Charakteristika rastliny

Zázvor, inak nazývaný aj ďumbier, je trvácna, teplomilná rastlina dorastajúca do výšky jedného metra. Typický je svojou dlhou stonkou, z ktorej vyrastajú úzke listy, podobné tráve. Púčiky, ktoré vyrastajú v skupinách, sú bielej alebo ružovej farby, kvety žltej. Dekoračný charakter však od nich nečakajte.

Dekoračný charakter rastlina zázvoru neponúkne

Krajina jeho pôvodu nie je presne známa, no predpokladá sa, že pochádza z Číny, odkiaľ sa postupne rozšíril do Indie, blízkeho východu a Stredomoria. Dnes sa zázvor pestuje vo väčšine subtropických regiónov. Za jeho najväčšieho producenta je považovaná India, ďalej nasledujú Čína, Nepál, Nigéria, Thajsko a Indonézia.

Rastlina patrí do rovnakej čeľade ako kurkuma, kardamón a galangal. Podobne ako spomínané koreniny aj zázvor sa pestuje kvôli svojej špecifickej chuti. Ostrú chuť zázvoru má na svedomí gingerov, ktorý svojím chemickým zložením pripomína kapsaicín, ktorý nájdeme v čili papričkách.

Základná charakteristika rastliny
Botanický názovZingiber officinale
Bežné názvyďumbier, zázvor
Výškaaž 1 meter
Farba kvetovružovobiela alebo žltá
Odolnosťcitlivá na chlad
Zeminaľahký substrát
Zázvor a kurkuma sú príbuzní

Zázvor pestovanie a starostlivosť

Sadenie zázvoru uskutočňujeme prostredníctvom odrezkov. Pestovať zázvor možno aj z odrezku zakúpeného v obchode, avšak pred jeho výsadbou je potrebné dať pozor, aby nebol vysušený.

Postup sadenia zázvoru je jednoduchý. Odrezok položíme na plocho do nádoby tak, aby očká smerovali hore a zasypeme zeminou. Nová rastlinka vyrastie o niekoľko týždňov. Rastlinu zalievajte každý deň, do misky odstátou vodou izbovej teploty. Zbierať úrodu (koreň) možno približne 10 mesiacov od výsadby.

Pestovanie zázvoru je možné aj z kupovaného obrezku
Zázvor pestovanie
Náročnosť pestovaniarastlina nie je náročná na starostlivosť
Svetlosvetlé miesto, no nie priame slnko
Vodavyžaduje pravidelné zalievanie, substrát nesmie vyschnúť
Teplotamá radšej teplejšie miesta, kde je teplota okolo 23 stupňov
Vlhkosť obľubuje rosenie
Rozmnožovanieodrezky z koreňa

Problémy pri pestovaní zázvoru

Zázvor je nenáročná rastlina a pri jeho pestovaní by ste nemali mať žiadny veľký problém.

Jediné, na čo je potrebné klásť dôraz je dostatočné teplo, pri pestovaní vonku pozor na nočné teploty pod 10 stupňov. Taktiež sa vyhnite priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by rastlinu spálilo.

Liečivé účinky zázvoru

Odborníci považujú zázvor za skutočný poklad, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Medzi jeho najznámejšie účinky patria:

 • posilnenie imunity,
 • zlepšenie prekrvenia periférnych častí tela,
 • podpora chuti do jedla, trávenia a tvorby slín,
 • zmiernenie svalovej horúčky,
 • tlmenie tehotenských nevoľností,
 • zmiernenie bolestí hlavy a závratov,
 • ochrana srdcovo-cievneho systému,
 • zníženie cholesterolu,
 • zlepšenie pamäti,
 • zmiernenie bolestivosti menštruácie,
 • protizápalové a analgetické účinky.
Zázvorový čaj obsahuje množstvo živín

Zázvor možno využiť čerstvý, sušený, varený ale i nakladaný. Každý z uvedených spôsobov spracovania pôsobí priaznivo na ľudský organizmus. Čerstvý ďumbier skladujete zabalený v chladničke, aby sa nevysušil a nestuhol. Takto vydrží aj niekoľko týždňov. Sušený ďumbier skladujete na suchom, tmavom a chladnom mieste.

Zázvor predstavuje zázračnú rastlinu, ktorá má schopnosť pomôcť zmierniť rôzne zdravotné problémy. Jeho konzumácia je však odporúčaná len v obmedzenom množstve, max 4 g denne, a nie dlhodobo. Vypestovať si tento poklad doma, a mať ho po ruke vždy, keď ho budete aktuálne potrebovať, je preto najlepší spôsob, aký môžete vymyslieť.