Trendy a obľúbené kúsky dizajnéra a 3D grafika Davida Šandrika

O DIZAJNÉROVI

David Šandrik je interiérový dizajnér a 3D grafik. Pochádza z Bratislavy, kde študoval na Fakulte Architektúry Technickej Univerzity. Architektúre ako takej sa však nikdy nevenoval.

“Už počas štúdia som inklinoval skôr ku grafickým prácam a 3D umeniu, a teda svoju cestu som našiel v architektonických vizualizáciách, ktoré občas dopĺňam aj o vlastné návrhy interiérov,” dopĺňa David.

Po štúdiu stážoval v 3D štúdiu v Brne a následne sa presunul do Viedne, kde sa naplno venoval práci v rámci už zabehnutého grafického štúdia a neskôr aj ako freelancer.

“S príchodom väčších projektov som založil firmu nesúcu názov willbe studio. Firma pôsobí niečo cez 5 rokov, našou víziou je poskytovať klientom top kvalitu, na ktorú sa môžu spoľahnúť, konkurencieschopnú nie len v rámci slovenského trhu, ale aj v zahraničí.”

Nás zaujímalo, čo z interiérového dizajnu sa Davidovi páči a ako vidí trendy v tejto oblasti. Poďme na to!

3 TRENDY

Priznané konštrukcie

V archtitektúre sa s nimi stretávame už nejaký čas. Otvorené, voľné, studené, industriálne priestory však stále nestrácajú na zaujímavosti.

Strohosť farieb, jemnosť odtieňov

Desaturované odtiene v interiéroch prinášajú farebnostnú vyrovnanosť, svetlo, vzdušnosť, priestor a harmóniu.

Poctivé materiály

Poctivé materiály ako keramika, kameň, drevo, sklo, ktoré rokmi nestrácajú svoje čaro. Kvalita a trvácnosť sú kľúčom k vyššiemu štandardu bývania.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

3 SRDCOVKY

Stolička značky Toogood

dizajn: Faye and Erica Toogood

produkt: ROLY-POLY CHAIR / ALUMINIUM

Hliníková stolička v tvare misky, postavená na štyroch robustných nohách. Tento produkt je vyrábaný ručne ako jeden kus a je dosť ťažké, ak nie nemožné, vyrobiť identickú stoličku. Akékoľvek prirodzené vady alebo nezrovnalosti v tomto prípade nemožno považovať za chyby. Práve naopak – je to to, čo robí každý ručne vyrobený kus jedinečný.

Svietidlá značky Flos

dizajn: Michael Anastassiades

produkt: Arrangements Round Large

Zavesené svietidlo s elegantným zakrivením, poskytujúce príjemné rozptýlené svetlo.

Stolička Pierre Jeanneret

dizajn: Pierre Jeanneret, Vetter und Mitarbeiter Le Corbusiers

produkt: “Office” chair, Chandigarh India 1955-1956

Nadčasové vzácne nízke kreslo z tíkového dreva a trstiny bolo navrhnuté pre slávne modernistické hlavné mesto Chandigarh. Objaviť ho možno v starožitnostiach.

Páči sa mi, keď veci majú svoje miesto a interiér pôsobí upratane

Beátka, kedy si si povedala “takto sa chcem živiť”?

Už na strednej škole som uvažovala na touto profesiou, hoci nebola v tej dobe veľmi rozšírená.

Čo ťa najviac ovplyvňuje v práci?

Pri navrhovaní je to určite klient. Jeho potreby, nastavenie a jeho preferencie. Všetky projekty prispôsobujem potrebám klienta, nakoľko on bude v tom priestore existovať.

No a potom sú to určite trendy, ale tie beriem vždy s rezervou, nakoľko sa rýchlo menia. Mojim cieľom sú skôr nadčasové interiéry a myslím si, že aj nastavenie nášho trhu je také. Určite nemeníme interiéry na komplet každých 5 rokov, ako napríklad v Nemecku.

Aká je prvá otázka, ktorú kladieš klientovi?

Aký má rozpočet!😊(smiech)

Bohužiaľ, rozpočet je kľúčová informácia pre mňa. Samozrejme vypočujem si klienta, s čím potrebuje pomôcť, pýtam sa na jeho predstavy a očakávania, ktoré má od svojho budúceho interiéru.

Minule som sedela na sedačke oproti oknu a bol západ slnka. Na oblohe vznikla krásna farebná kombinácia, ktorú som si hneď odfotila a použila pri navrhovaní. Príroda vie veľmi krásne inšpirovať, či už farebne alebo tvarovo.

Čo považuješ za najväčšiu výzvu pri navrhovaní interiéru?

Príliš malé interiéry, ako sú napríklad garsónky. Vtedy je potrebné všetky funkcie (jedenie, spanie, pozeranie TV, úložné priestory) vpratať do jednej miestnosti a ešte aj chceme, aby ten interiér pôsobil vzdušne. To je mnohokrát veľká výzva.

Preferuješ, keď je klient viac angažovaný, alebo skôr keď ti nechá voľnú ruku?

Ak máš na mysli to, že klienti si chcú sami vyberať nábytky a zariaďovacie predmety a odo mňa chcú aby som im následne pomohla tieto predmety nejako uložiť do ich interiéru, tak takejto spolupráci sa vyhýbam.

U klientov preferujem, ak majú aspoň ako-takú predstavu. Určite nie je žiadna výhra, ak mi klient povie „nechám to na vás“ a následne sa nevie rozhodnúť, či mu návrh vyhovuje, lebo sám nevie čo vlastne chce. Ale ak si mám vybrať, tak určite navrhovanie s “voľnou“ rukou je pre mňa ideálne.

Tak či onak, s klientom vedieme dlhé debaty o tom, čo potrebuje, čo má rád, ako žije, čo sa mu páči a naopak nepáči. Tých otázok je veľmi veľa a nakoniec výsledný interiér vždy spĺňa jeho predstavy a očakávania. Vtedy je spokojnosť na oboch stranách.

Kde nachádzaš inšpirácie?

Všade. Minule som sedela na sedačke oproti oknu a bol západ slnka. Na oblohe vznikla krásna farebná kombinácia, ktorú som si hneď odfotila a použila pri navrhovaní. Príroda vie veľmi krásne inšpirovať, či už farebne alebo tvarovo. A potom samozrejme využívam aj komerčné zdroje, ako sú weby, prípadne výstavy. Naposledy Miláno, tam je vždy veľmi veľa inšpirácie.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Ktorý svoj projekt považuješ za vydarený a si naň špeciálne pyšná?

Ten ešte len príde.😊(smiech)

Chystáme sa stavať dom a tam to bude len a len môj rukopis. Ale pyšná som vždy. Všetky moje projekty považujem za vydarené. Nie preto, lebo si to myslím ja, ale hlavne preto, lebo mám spokojných klientov, ktorí aj po dlhšom čase spomenú, ako sa im fantasticky býva.

Ako samú seba zlepšuješ a posúvaš ďalej?

Sebavzdelávaniu venujem veľmi veľa času. Každý deň. Buď čítam odborné časopisy alebo si pozriem nejaké online školenie. Je toho veľmi veľa. Či už zo sveta farieb, nových materiálov alebo technológií. Sledujem tiež práce svetových dizajnérov. A absolvujem veľa školení, či už o podlahách, stierkach, kovaniach a podobne.

Dizajnér musí mať obrovský prehľad. Nemusí ovládať konkrétne technológie alebo presné chemické zloženia materiálov, ale mal by minimálne vedieť, že takéto niečo na trhu existuje s danými vlastnosťami a detaily už nechá na odborníkov v konkrétnej oblasti (napríklad inteligencia v dome).

Ktorý dizajnér je pre teba inšpiráciou / vzorom?

Talianska dizajnérka Susanna Cots, pôsobiaca v Španielsku.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Susanna Cots • Interior Design (@susannacots) on

Aká je tvoja obľúbená forma prokrastinácie?

Och toto je citlivá téma!😊(smiech)

Ja som fanatik do svojej práce, takže trávila som veľa času na webe. Hľadaním informácií a študovaním v oblasti dizajnu. Moji časomárnici boli Facebook a Pinterest. A potom prišiel stres, lebo som nestíhala projekty a musela som robiť po nociach.

Teraz si pevne stanovujem priority a úlohy, ktoré musia byť na konci dňa splnené. Na nočné smeny som už stará. Takže je potrebné všetko perfektne stihnúť počas pracovného dňa.

Dizajnér musí mať obrovský prehľad. Nemusí ovládať konkrétne technológie alebo presné chemické zloženia materiálov, ale mal by minimálne vedieť, že takéto niečo na trhu existuje s danými vlastnosťami a detaily už nechá na odborníkov v konkrétnej oblasti.

Farba, materiál, vzor, štýl – aké sú tvoje najobľúbenejšie?

Ja používam 3 farby: bielu, čiernu a šedú. To sú dominantné farby v mojich návrhoch a ostatné farby používam len na doplnkoch, ktoré sa dajú ľahko zameniť. Farby sú únavné a majú veľký vplyv na naše emócie, takže pri ich výbere zohľadňujem jednak ich psychológiu a následne počúvam požiadavky klienta.

Čo sa vzorov týka tak sú to geometrické tvary. A štýl určite minimalistický. Ale nie až tak chorobne. Minimalizmus so sebou prináša hlavne funkciu. Ja používam aj doplnky, ktoré interiér zútulnia a skrášlia. Ale tvaroslovie nábytku je určite minimalistické.

Na čom práve teraz pracuješ?

Teraz som ukončila 2 menšie projekty a pripravujem sa na svoj veľký projekt pre najnáročnejšieho klienta a to pre seba.😊

Už chápem, aké to majú klienti zložité, keď sa musia rozhodnúť pre jeden stôl, stoličku alebo farebnosť. Na trhu je nespočetné množstvo krásnych vecí a rozhodovanie je preto veľmi náročné.

Držíme palce a želáme veľa spokojných klientov!

V ďalšom článku pre vás Beáta Kozáčková vyberie 4 svoje srdcovky a 4 súčasné trendy. Nenechajte si ich ujsť!