Viete, akú máte tvrdosť vody vo vašej domácnosti? Ukážeme vám, čo s tým robiť

Tvrdosť vody, ktorá nám doma tečie z kohútikov, určuje prítomnosť a súčet prvkov vápnika a horčíka. Podľa štatistík bolo dokázané, že v lokalitách s tvrdšou vodou sa objavilo menej kardiovaskulárnych ochorení.

Obe látky nemajú pre nás a naše zdravie negatívny účinok. Naopak. Napomáhajú zdravému rastu kostí a chránia ich pred odvápnením, pôsobia na zrážanie krvi a zmenšujú nervovo-svalovú dráždivosť.

Podľa Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 247/2017 Z. z. sa odporúčaná tvrdosť pitnej vody (obsah vápnika a horčíka) pohybuje medzi 1,1 až 5 mmol/l (t. j. tvrdosť vody 6,16 až 28 °dH). Hodnoty sa v jednotlivých mestách a regiónoch líšia a najlepšie ich zobrazuje mapa tvrdosti vody.

Na pravidelné pitie sa odporúča voda s obsahom vápnika väčším ako 30ml/l  a horčíka 10 – 30mg/l. Stupnica tvrdosti vody podľa UVZ SR pozostáva z tohto rozdelenia podľa tvrdosti vody:

 • veľmi mäkká: menej, ako 0,5 mmol/l,
 • mäkká voda: 0,7 – 1,25 mmol/l,
 • stredne tvrdá: 1,26 – 2,5 mmol/l,
 • veľmi (značne) tvrdá: viac, ako 3,76 mmol/l.

Tvrdosť vody a jej vplyv na domácnosť

Tvrdosť vody môže byť trvalá (spôsobujú ju najmä sírany) alebo prechodná (uhličitánová). Prechodná tvrdosť je príčinou tvorby vodného kameňa na povrchoch a v spotrebičoch, ktoré sa s ňou dostávajú do kontaktu. Tvrdá voda v domácnosti tak so sebou prináša i nevýhody.

Znižuje trvácnosť spotrebičov, zvyšuje nánosy vodného kameňa na vodnej armatúre, vo WC, v bojleroch, v sprchovacích kútoch, prispieva k poškodeniu vodných batérií, zvyšuje nároky na objem a kvalitu čistiacich prostriedkov, zanecháva nepríjemný povlak na riadoch, vysušuje pokožku a vlasy a taktiež zmenšuje účinnosť saponátov.

Ako zistiť tvrdosť vody

Hodnotu tvrdosti vo vašej domácnosti zmeriate prostredníctvom jednoduchých prúžkových testerov alebo cez chemické súpravy určené na testovanie vody. Ak nemáte ani jedno po ruke, môžete vyskúšať domáci test tvrdej vody.

 • Na jeho realizáciu budete potrebovať čistú PET fľašu, trochu čistého tekutého mydla na umývanie a chvíľu času.
 • Do tretiny fľaše nalejte vodu z vášho kohútika, pridajte pár kvapiek mydla, poriadne pretrepte a počkajte.
 • Ak voda ostane číra a nad je hladinou sa vytvorí mydlová pena až po hrdlo fľaše, vaša voda je mäkká. Naopak, ak bude voda kalná a na jej hladine bude len jemná mydlová pena po povrchu, voda je tvrdá. Tento domáci test je len informatívny. Ak chcete mať istotu a presné výsledky, siahnite po overenom riešení, ktoré nájdete v obchode alebo u profesionálov.

Ako zmäkčiť tvrdú vodu

Nežiaduce vlastnosti so sebou prinášajú otázku, či je možná úprava tvrdej vody a v akej miere. Odpoveď je jasná. Áno je.

Prevarenie vody

 • Jednoduchý domáci spôsob, ako zmäkčiť vodu a zbaviť sa tak povlaku, je prevarenie vody v hrnci (nie v rýchlovarnej kanvici). Vo vare ju treba nechať niekoľko minút. Po vychladnutí sa na dne hrnca usadí biely povlak z vápenca. Pre použitie treba vodu čerpať z hornej časti, ktorá neobsahuje usadeninu. Tento spôsob je síce účinný, ale pre dlhodobé používanie nie veľmi praktický na čas a najmä pre objem vašej dennej spotreby vody.

Zmäkčovač vody

 • Dobrou voľbou, ako upraviť domácu vodu je inštalácia zmäkčovača, ktorý funguje na báze výmeny iónov vápnika a nahradzuje ich iónmi sodíka. Prechodom cez špeciálnu vrstvu katexovej živice vo vnútri zariadenia sa tvrdá voda zmení na mäkkú bez toho, aby stratila na obsahu minerálov potrebných pre naše zdravie. Do zmäkčovača vody je po čase potrebné dosypať tabletkovú soľ. Zmäkčovače vody pracujú v reálnom čase a inštalujú sa na prípojku studenej vody.
 • Ponuka zmäkčovačov vody je široká. Vyberajte si podľa výsledkov merania tvrdosti vašej vody, veľkosti domácnosti, počtu jej členov a celkovej spotreby. Čím väčšia bude, tým vyššie by mali byť vaše nároky kvalitu zariadenia. Neváhajte osloviť aj profesionálov v oblasti úpravy vody s dopytom na nezáväznú cenovú ponuku pre vaše potreby.

Galvanická úprava vody

Základ úpravy tkvie v elektrochemickom princípe. Počas prietoku vody potrubím sa uvoľňujú mikroskopické časti zinku – ióny. Spoločne aniónmi na seba naviažu ďalšie katióny a tak vznikajú molekuly iónov guľovitého tvaru, ktoré pri vyplavení z potrubia pracujú ako brúsny papier na usadený vodný kameň.

Pomôže aj ocot

 • S následkami tvrdej vody v domácnosti vám môže pomôcť i destilovaný ocot. Pri použití ho najprv zriedite 1:1 s vodou, do zmesi namočte bavlnenú handričku a vyčistite zanesený povrch (odtok, armatúra, tkanina či riad). Pri aplikácii treba byť opatrný, nakoľko ocot môže niektoré tkaniny či povrchy aj vybieliť. Možno ste počuli, že niekto ho dával aj do práčky. Túto formu domácej pomoci neodporúčame, nakoľko ocot môže poškodiť súčiastky vašej práčky.

Zmäkčovač vody do práčky

Vodný kameň a minerálne látky nevplývajú len na práčku, ale i na prádlo, ktoré v nej perieme. Usádzajú sa v tkaninách a veľmi ľahko môžu zapríčiniť vyblednutie látky či namáhavejšie žehlenie. Aby ste dosiahli výborný výsledok z prania, môžete si vyberať z prípravkov na zmäkčenie vody v podobe tabliet, gélu či prášku.

Niekto v domácnosti používa aj klasickú sódu bikarbónu. Na jeden prací cyklus stačí nasypať do 80 g sódy ( maličké balenie kúpite v každom obchode). Takisto môžete použiť kryštalickú sódu z drogérie či tabletkovú regeneračnú soľ, ktorú ľahko kúpite cez internet. Aj za dobré peniaze.

Ako si vybrať práčku? Poradíme vám z vlastnej skúsenosti

Uvažujete o výmene alebo kúpe novej?

Poradíme vám, ako si vybrať práčku, ktorá sa postará o sviežosť a čistotu vášho domova.

Pestrosť ponuky práčok vás možno prekvapí. V súčasnosti sa ku klasickým výrobcom pridali aj veľké značky, ktoré práčku prijali do portfólia ponuky domácich spotrebičov. Bez obáv, v kvalitnom vyhotovení. Hoci, pri jej výbere sa ako inak bez navigácie a znalosti základných parametrov môžete zapotiť.

Ako vybrať práčku?

Predtým, než začnete chodiť po obchodoch alebo aktívne pozerať ponuku online, zamyslite sa nad odpoveďami na zopár základných otázok.

 • Koľko máte v kúpeľni priestoru na práčku a manipuláciu s jej časťami pri praní?
 • Akým spôsobom budete práčku pripájať na prívod vody?
 • Ako často a čo vo vašej domácnosti periete?
 • Bude sa frekvencia prania v budúcnosti meniť?
 • Pre koľkých členov domácnosti budete prať?
 • Chcete len práčku alebo sa pohrávate aj na myšlienku kombinácie so sušičkou?
 • Aký maximálny rozpočet chcete do kúpy práčky investovať?

Veľmi dôležitú úlohu v procese ako vybrať práčku zohráva jej veľkosť a hmotnosť. Ak budete práčku vynášať po schodoch v paneláku určite oceníte menšiu. S veľkosťou práčky sa spája aj veľkosť jej bubna, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 3,5 do 12 kilogramov.

Väčšiu kapacitu ocenia väčšie rodiny s dostatkom priestoru na sušenie. Výhodou väčších práčok je aj schopnosť oprať veľké kusy bielizne, deky, vankúše či paplóny.

Plnenie práčky vyberte ako prvé

Na úvod si vyberte typ práčky z pohľadu jej plnenia. Existujú dva druhy. Práčka, ktorú plníte z jej prednej strany cez kruhové dvierka priamo do jej pracieho bubna alebo práčka, ktorú plníte cez otvorenie horných dvierok práčky a následne dvierok pracieho bubna.

Práčka s horným plnením predstavuje praktické riešenie v malej kúpeľni. Výborne sa hodí tam, kde by manipulácia s otváraním predných dvierok a plnením spôsobovala zbytočné starosti. Pri práci s práčkou sa nemusíte krčiť, čo ocenia najmä staršie ročníky. Trh ponúka o niečo menej možností ako v prípade práčok s predným plnením, ale napriek tomu si môžete vybrať kvalitný model za priaznivú cenu.

Ak si nepotrpíte na technologické chuťovky, tento typ práčky vám umožní jednoduchú obsluhu s možnosťou voľby automatického pracieho programu podľa potreby či zmeny teploty. Pre jednoduchý prehľad o stave jej činnosti disponujú aj podsvietenými informačnými displejmi.

Práčky s predným plnením si na trhu môžete vyberať v štedrej ponuke. V rôznych cenových hladinách, v rôznej veľkosti, dizajne ovládania či kvalite a od hĺbky bubna 33 centimetrov s kapacitou 5kg až po práčky s dvojnásobnou veľkosťou, ktoré dokážu oprať viac ako neuveriteľných 10kg bielizne.

Ich výhodu nájdete v jednoduchom plnení aj vyberaní bielizne, v dobrej stabilite či veľkej kapacite pracieho bubna. Keďže ich ponuka je široká, pri výbere sa stretnete s bohatou škálou funkcionalít ako napr. možnosť odloženia štartu, vlastný generátor pary, schopnosť automatického dávkovania pracieho prostriedku či graficky farebným displejom.

Taktiež si môžete vybrať podstavný model alebo model, ktorý zabudujete do kuchynskej linky či nábytkovej zostavy v kúpeľni.

Spotreba vám môže ušetriť

Čím viac ušetríte energie, ušetríte aj peniaze. Škála energetických tried sa označuje písmenami od G po A, pričom A je najúspornejšia a rozlíšenie jej úspornosti môžeme nájsť pod označením +, ++ alebo +++.

Počet otáčok odstreďovania

Počet otáčok pri praní zabezpečí kvalitné vyžmýkanie bielizne, ktoré napomôže jej rýchlejšiemu sušeniu. Čím väčší počet otáčok práčka dokáže spraviť, tým skôr vaša bielizeň uschne na vešiaku. Hoci, bielizeň môže byť viac dokrčená a po vyschnutí ju budete musieť ožehliť. Ide o kompromis, ktorý volíte v pracom programe.

Ideálom je ak vám práčka dokáže poskytnúť dostatok možností, ktoré budú vyhovovať vášmu praciemu režimu. Počet otáčok v práčke sa pohybuje v rozmedzí 600 až 2000 za minútu.

Účinnosť odstredenia práčky sa označuje písmenami od A po D, pričom trieda sa práčke udeľuje na základe percentuálneho zvyšku vody v bielizni. Pre ilustráciu, práčka s účinnosťou A zanechá v bielizni menej ako 45% vody a práčka triedy C okolo 54-63 % vody.

Pokiaľ nebývate v dome, ale v byte, parameter bude pre vás dôležitý. Bielizeň vo vnútri, ak nemáte alebo máte malý balkón, uschne rýchlejšie.

Ako funguje poistka proti úniku vody?

Ak by sa vám práčka pokazila, je dobré mať poistku. Poistku proti úniku vody, ktorá sa postará o suchú podlahu a bezpečnosť vašej kúpeľne. Všetko sa deje vďaka systémom, ktoré sú umiestnené v zbernej nádobe pod práčkou, a ktoré snímajú hladinu v zbernej nádobe pod práčkou. Do nádoby steká voda v prípade akéhokoľvek úniku z práčky.

Existuje práčka, ktorá perie potichu?

S hlukom práčky sa musíte zmieriť, ale to neznamená, že úplne. Pri vysokých otáčkach sa mu nevyhnete, ale vďaka rôznosti pracím programom môže byť minimálnym. Určite nie ako v minulosti, keď pranie pripomínalo pristávanie lietadla priamo vo vašej kúpeľni. Pre eliminovanie hlučnosti je dôležitá aj stabilita a objem práčky, ktorý ju udrží v pokoji aj pri vysokých otáčkach.

Funkcie, ktoré vám pomôžu

Parný generátor

Rozšírenie štandardných programov ponúkajú rôzne špeciálne funkcionality práčky, vďaka ktorým je pranie aj jeho výsledok pohodlnejší. Jednou z nich je parný generátor, ktorý tvorí súčasť programu alebo funguje samostatne. Dokáže likvidovať baktérie a alergény. Taktiež odstraňuje pachy.

Aquastop

Dômyselný systém vás zachráni v prípade, keď zlyhá tesnenie plášťa prívodnej hadice. Dokáže okamžite uzavrieť prívod vody a zastaviť hroziace nebezpečenstvo neželanej poistnej udalosti.

Detská poistka

Predstava, že práčku dieťa, alebo sa bude hrať s bubnom je strašiakom mnohých rodičov. Detskému “ovládaniu” sa tak vyvarujete vďaka detskej poistke.

Podpora Wi-fi

Wi-fi môžete využiť pri vzdialenom monitoringu práčky. Taktiež môžete diagnostikovať stav práčky a prípadnú potrebu jej servisu. Pomocou NFC môžete stiahnuť nové programy, ktoré spustíte jednoduchým priložením smartfónu k práčke.

Sušička

Za práčku so sušičkou si priplatíte. Pre malé bytové priestory a domácnosti s častým praním, napríklad rodiny s malým dieťaťom, sa však pomer cena a pohodlné fungovanie v domácnosti vyplatia.

Ovládanie by ste mali zvládnuť

Pri rozmýšľaní ako vybrať práčku je dôležitou motiváciou pre konkrétny model aj jeho ovládanie. Otočný prepínač pracích programov je už klasikou, na ktorú si zvykneme ľahko. Sprevádzajú ho základné tlačidlá. Cenovo aj kvalitou vyššie modely môžete ovládať prostredníctvom dotykového displeja, do ktorého na začiatok možno budete potrebovať pomoc z manuálu. Zrátajte si, ktorá možnosť je pre vás. Najlepšie poznáte vašu schopnos´t prispôsobiť sa technike.

Odporúčania ako vybrať práčku do domácnosti nájdete na internete, u personálu na predajni alebo u vašich známych a rodiny. Urobte si prieskum a pred samotným výberom zúžte okruh, z ktorého budete vyberať vo finále. Samozrejme, nezabudnite zvážiť parametre, ktoré sme pre vás vypichli.