Viete, akú máte tvrdosť vody vo vašej domácnosti? Ukážeme vám, čo s tým robiť

Tvrdosť vody, ktorá nám doma tečie z kohútikov, určuje prítomnosť a súčet prvkov vápnika a horčíka. Podľa štatistík bolo dokázané, že v lokalitách s tvrdšou vodou sa objavilo menej kardiovaskulárnych ochorení.

Obe látky nemajú pre nás a naše zdravie negatívny účinok. Naopak. Napomáhajú zdravému rastu kostí a chránia ich pred odvápnením, pôsobia na zrážanie krvi a zmenšujú nervovo-svalovú dráždivosť.

Podľa Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 247/2017 Z. z. sa odporúčaná tvrdosť pitnej vody (obsah vápnika a horčíka) pohybuje medzi 1,1 až 5 mmol/l (t. j. tvrdosť vody 6,16 až 28 °dH). Hodnoty sa v jednotlivých mestách a regiónoch líšia a najlepšie ich zobrazuje mapa tvrdosti vody.

Na pravidelné pitie sa odporúča voda s obsahom vápnika väčším ako 30ml/l  a horčíka 10 – 30mg/l. Stupnica tvrdosti vody podľa UVZ SR pozostáva z tohto rozdelenia podľa tvrdosti vody:

 • veľmi mäkká: menej, ako 0,5 mmol/l,
 • mäkká voda: 0,7 – 1,25 mmol/l,
 • stredne tvrdá: 1,26 – 2,5 mmol/l,
 • veľmi (značne) tvrdá: viac, ako 3,76 mmol/l.

Tvrdosť vody a jej vplyv na domácnosť

Tvrdosť vody môže byť trvalá (spôsobujú ju najmä sírany) alebo prechodná (uhličitánová). Prechodná tvrdosť je príčinou tvorby vodného kameňa na povrchoch a v spotrebičoch, ktoré sa s ňou dostávajú do kontaktu. Tvrdá voda v domácnosti tak so sebou prináša i nevýhody.

Znižuje trvácnosť spotrebičov, zvyšuje nánosy vodného kameňa na vodnej armatúre, vo WC, v bojleroch, v sprchovacích kútoch, prispieva k poškodeniu vodných batérií, zvyšuje nároky na objem a kvalitu čistiacich prostriedkov, zanecháva nepríjemný povlak na riadoch, vysušuje pokožku a vlasy a taktiež zmenšuje účinnosť saponátov.

Ako zistiť tvrdosť vody

Hodnotu tvrdosti vo vašej domácnosti zmeriate prostredníctvom jednoduchých prúžkových testerov alebo cez chemické súpravy určené na testovanie vody. Ak nemáte ani jedno po ruke, môžete vyskúšať domáci test tvrdej vody.

 • Na jeho realizáciu budete potrebovať čistú PET fľašu, trochu čistého tekutého mydla na umývanie a chvíľu času.
 • Do tretiny fľaše nalejte vodu z vášho kohútika, pridajte pár kvapiek mydla, poriadne pretrepte a počkajte.
 • Ak voda ostane číra a nad je hladinou sa vytvorí mydlová pena až po hrdlo fľaše, vaša voda je mäkká. Naopak, ak bude voda kalná a na jej hladine bude len jemná mydlová pena po povrchu, voda je tvrdá. Tento domáci test je len informatívny. Ak chcete mať istotu a presné výsledky, siahnite po overenom riešení, ktoré nájdete v obchode alebo u profesionálov.

Ako zmäkčiť tvrdú vodu

Nežiaduce vlastnosti so sebou prinášajú otázku, či je možná úprava tvrdej vody a v akej miere. Odpoveď je jasná. Áno je.

Prevarenie vody

 • Jednoduchý domáci spôsob, ako zmäkčiť vodu a zbaviť sa tak povlaku, je prevarenie vody v hrnci (nie v rýchlovarnej kanvici). Vo vare ju treba nechať niekoľko minút. Po vychladnutí sa na dne hrnca usadí biely povlak z vápenca. Pre použitie treba vodu čerpať z hornej časti, ktorá neobsahuje usadeninu. Tento spôsob je síce účinný, ale pre dlhodobé používanie nie veľmi praktický na čas a najmä pre objem vašej dennej spotreby vody.

Zmäkčovač vody

 • Dobrou voľbou, ako upraviť domácu vodu je inštalácia zmäkčovača, ktorý funguje na báze výmeny iónov vápnika a nahradzuje ich iónmi sodíka. Prechodom cez špeciálnu vrstvu katexovej živice vo vnútri zariadenia sa tvrdá voda zmení na mäkkú bez toho, aby stratila na obsahu minerálov potrebných pre naše zdravie. Do zmäkčovača vody je po čase potrebné dosypať tabletkovú soľ. Zmäkčovače vody pracujú v reálnom čase a inštalujú sa na prípojku studenej vody.
 • Ponuka zmäkčovačov vody je široká. Vyberajte si podľa výsledkov merania tvrdosti vašej vody, veľkosti domácnosti, počtu jej členov a celkovej spotreby. Čím väčšia bude, tým vyššie by mali byť vaše nároky kvalitu zariadenia. Neváhajte osloviť aj profesionálov v oblasti úpravy vody s dopytom na nezáväznú cenovú ponuku pre vaše potreby.

Galvanická úprava vody

Základ úpravy tkvie v elektrochemickom princípe. Počas prietoku vody potrubím sa uvoľňujú mikroskopické časti zinku – ióny. Spoločne aniónmi na seba naviažu ďalšie katióny a tak vznikajú molekuly iónov guľovitého tvaru, ktoré pri vyplavení z potrubia pracujú ako brúsny papier na usadený vodný kameň.

Pomôže aj ocot

 • S následkami tvrdej vody v domácnosti vám môže pomôcť i destilovaný ocot. Pri použití ho najprv zriedite 1:1 s vodou, do zmesi namočte bavlnenú handričku a vyčistite zanesený povrch (odtok, armatúra, tkanina či riad). Pri aplikácii treba byť opatrný, nakoľko ocot môže niektoré tkaniny či povrchy aj vybieliť. Možno ste počuli, že niekto ho dával aj do práčky. Túto formu domácej pomoci neodporúčame, nakoľko ocot môže poškodiť súčiastky vašej práčky.

Zmäkčovač vody do práčky

Vodný kameň a minerálne látky nevplývajú len na práčku, ale i na prádlo, ktoré v nej perieme. Usádzajú sa v tkaninách a veľmi ľahko môžu zapríčiniť vyblednutie látky či namáhavejšie žehlenie. Aby ste dosiahli výborný výsledok z prania, môžete si vyberať z prípravkov na zmäkčenie vody v podobe tabliet, gélu či prášku.

Niekto v domácnosti používa aj klasickú sódu bikarbónu. Na jeden prací cyklus stačí nasypať do 80 g sódy ( maličké balenie kúpite v každom obchode). Takisto môžete použiť kryštalickú sódu z drogérie či tabletkovú regeneračnú soľ, ktorú ľahko kúpite cez internet. Aj za dobré peniaze.

7 tipov, ako jednoducho a rýchlo ušetriť energie vo vašej domácnosti

šetrenie energie
pexels.com

Nebude to málo. A to nehovorím o nedoplatkoch, ktoré vás väčšinou na konci roka nepríjemne prekvapia.

Preháňate to doma so spotrebou energií? Viete, ktoré spotrebiče sú napríklad najväčším žrútom elektriny? Zistiť to môžete hneď teraz, vďaka inteligentnej kalkulačke od innogy. Otestujte bezplatne svoju domácnosť a začnite efektívne šetriť.

V tomto článku vám tiež ukážem niekoľko praktických tipov, ktoré vám pomôžu znížiť vaše náklady na energie, ale bez straty pohodlia. 

Šetrenie elektriny

Najväčšou položkou spomedzi energií v domácnostiach je hlavne elektrina. Jej spotreba závisí od našich návykov ale aj konkrétneho vybavenia. 

Podľa štatistík najviac elektriny spotrebuje elektronika, a to najmä v domácnostiach, v ktorých je televízor či počítač zapnutý nonstop, ako kulisa pri iných činnostiach. 

Veľkým požieračom elektriny je tiež chladnička s mrazničkou a osvetlenie. 

Zaujíma vás, kde presne má rezervy vaša domácnosť? Spoľahlivo si to môžete overiť vďaka bezplatnej službe innogy a inteligentnej kalkulačke.

Už viac ako 60-tisíc domácností vďaka unikátnej bezplatnej službe dokázalo jednoducho optimalizovať spotrebu energií a odľahčiť tak domáci rozpočet od zbytočných výdavkov. Pridajte sa k nim a spravte si unikátny test teraz.

Stačí vyplniť niekoľko vstupných údajov viažucich sa k vašej domácnosti a po ich vyhodnotení obdržíte v nasledujúcom kroku email s na mieru vytvoreným Energetickým plánom domácnosti. Ten obsahuje, v prehľadnom spracovaní, konkrétne návrhy riešení, ako znížiť spotrebu vody, elektriny a plynu. Šetriť tak môžete ihneď.

Viete, koľko môžete ušetriť Vy? Vypočítajte si to jednoducho v tejto online kalkulačke.

Ak by ste napr. vymenili klasickú 100 W žiarovku za úspornú žiarivku, za rok by ste ušetrili zhruba 10 EUR len na jednej žiarovke.

Teraz si spočítajte, koľko žiaroviek v byte alebo dome máte. A koľko môžete spolu ušetriť.

1. LED osvetlenie vám ušetrí až 80 % elektriny oproti klasickým žiarovkám

Väčšina domácností stále používa klasické žiarovky alebo halogénové žiarovky, ktoré bežne nájdete v tzv. bodovkách.

led žiarovky

Možno máte doma úsporné žiarivky. Tie však trpia rôznymi neduhmi ako je nepríjemné blikanie, alebo dlhšia doba rozsvietenia. Tento typ žiaroviek je už prežitý.

TIP

Najlepším riešením v dnešnej dobe sú totiž LED žiarovky, ktoré dokážu ušetriť oproti klasickým a halogénovým žiarovkám až 75-80 % energie.

Dnes cena LED žiaroviek klesla až tak výrazne, že ich nájdete takmer všade, od pouličného osvetlenia až po denné svietenie v autách.

Rozdiel v životnosti oproti halogénovým žiarovkám je pritom až  10 000 hodín. Zatiaľ, čo životnosť LED žiaroviek je od 15 tisíc do 30 tisíc hodín, halogénové žiarovky Vám vydržia svietiť nanajvýš 10 000 hodín. 

LED Žiarovky nájdete v rôznych prevedeniach a vo všetkých objímkach. Taktiež máte k dispozícii rôzne teplotné zafarbenia od príjemnej teplej až po studenú bielu, ktorá sa hodí najmä ako pracovné osvetlenie.
Poďme si ukázať na príklade, koľko môžete s LED žiarovkami ročne ušetriť.

Klasická žiarovkaLED žiarovka
Príkon60 W8 W
Cena spotrebovanej elektriny 0,009 €/hod.0,00012 €/hod.
Cena elektriny za rok 16,44 EURlen 2,93 EUR

2. Automatické senzory zapnú svetlo vtedy keď ho potrebujete 

Určite si spomínate na mnoho situácií, kedy necháte zapnuté svetlo v chodbe. V takomto prípade pomáhajú automatické senzory, ktoré reagujú na pohyb. Hodia sa práve na priestory ako sú chodby alebo kúpeľne, ktoré ostanú osvetlené len vtedy, keď to potrebujete.

3. Ideálne osvetlenie v exteriéri využíva solárnu energiu

Pri osvetlení vašej záhrady, vstupu do domu alebo balkóna sú najlepším riešením solárne lampy so senzorom pohybu. Vďaka výkonnej batérii a nízkonapäťovým LED žiarovkám fungujú bez problémov aj počas zimných mesiacoch. Jednoduché a výhodné riešenie.

Šetrenie vody

Voda je po elektrine ďalšou energiou, kde viete veľmi ľahko ušetriť nejaké tie eurá.

Štvorčlenná rodina minie za rok zhruba 200 000 litrov vody. Viete si to predstaviť? 

Je to zhruba 5 veľkých bazénov. 

Ako jednoducho a rýchlo ušetriť? 

4. Energetický plán domácnosti od innogy vám ponúkne hneď niekoľko tipov na vylepšenie domácnosti, ktoré sa dajú zrealizovať okamžite.

Vyššiu spotrebu vody môžete napríklad znížiť používaním úspornejších technologických riešení. Ušetríte tak od 29 % až do 44 % pitnej vody, rovnako aj energiu použitú na ohrev vody.

5. Úsporné perlátory znížia množstvo vody, ale zachovajú komfort

Vypínať kohútik pri činnostiach, kedy vodu nepotrebujete – to je jedna z najbežnejších rád, s ktorými sa stretnete pri šetrení vody. Napríklad, keď sa v sprche mydlíte alebo si umývate zuby.

Kto to však v praxi skutočne robí?

Omnoho komfortnejšie je, keď vodu vypínať nemusíte, len ju trochu “priškrtíte”. Efektívny šetrič vody je úsporny perlátor, ktorý funguje na princípe obmedzenia prietoku vody a primiešania vzduchu do prúdu vody. Toto riešenie šetrí vodu bez straty komfortu pri umývaní.

perlátor

Bežne sa používajú jednoduché perlátory, ktoré však majú úsporu cca 40 %, no v ponuke sú perlátory s úsporou vody až 85 percent a s funkciami, ako je dotykové zapínanie, vypínanie a časovanie. 

Výhoda perlátorov je, že sú veľmi lacné, pasujú na každú umývadlovú batériu a ich návratnosť sa počíta v týždňoch. 

6. Pákové a termostatické batérie ušetria až 40 % vody

Ak máte klasické kohútikové batérie, vymeňte ich za moderné pákové. Ušetríte až 40 percent vody. Termostatické batérie regulujú presnú teplotu vody a dokážu ušetriť ďalšie litre. 

Bežná sprcha minie 20 l za minútu. Bez toho, aby ste pocítili znížený komfort však môžete ušetriť až ďalších 70 %. 

Nová úsporná sprchová hlavica totiž obsahuje zmiešavače vzduchu, ktoré vodu naperlia a vytvoria tzv. dažďový efekt. 

Ak chcete znížiť spotrebu vody, nemusíte meniť sprchovú hlavicu. Stačí k nej pridať regulátor – obmedzovač prietoku vody, ktorý ľahko nainštalujete a ihneď šetríte financie. 

7. Umývačka riadu spotrebuje o štvrtinu menej vody ako ručné umývanie

Umývačka riadu je už dnes štandardným spotrebičom v domácnosti. A zaslúžene. Pri bežnom ručnom umývaní spotrebujete bežne nad 40 litrov vody. Umývačka si vystačí približne len s 10 litrami vody.

umývačka riadu

Šetrenie tepla

Väčšina tepla v byte alebo v dome uniká najmä cez obvodové múry, okná a vonkajšie dvere alebo strechy. Energiu však môžete šetriť aj bez veľkých stavebných zásahov. Na trhu existuje niekoľko šikovných nástrojov na šetrenie tepla, ktoré vám s úsporou pomôžu.

Bonusový tip: Zvýšte výkon vašich radiátorov bez ich výmeny

Úniku tepla radiátora môžete zamedziť použitím jednoduchej fólie, ktorú umiestníte na stenu za radiátor. Fólia teplo od radiátora odráža späť a efektívne zabraňuje jeho stratám. Treba však dbať na to, akú fóliu použijete, nakoľko väčšina z nich po približne 6 mesiacoch vplyvom tepla stráca svoje pôvodné vlastnosti.

Reflexná fólia s vlastnosťami z leteckého priemyslu zachováva dlhodobo svoje schopnosti.

Zvýšenie účinnosti vykurovania môže tiež zabezpečiť ventilátor na radiátor. Teplo z radiátora sa rýchlejšie dostane do miestnosti a rýchlejšie ju vykúri, je možné znížiť teplotu vody vo vykurovacom okruhu. Podľa použitej technológie je možné skrátiť vykúrenie miestnosti až 5-násobne. Termostat tak radiátor skôr vypne a vy tak ušetríte ďalšie peniaze. 

Ako jednoducho šetriť:

 • vymeňte klasické žiarovky za LED osvetlenie 
 • nainštalujte automatické senzory zapínania osvetlenia 
 • namontujte si úsporné perlátory na šetrenie vody 
 • klasické batérie vymeňte za pákové 
 • riad umývajte v umývačke 
 • zvýšte výkon radiátora použitím jednoduchej fólie 

Záver 

Dnes máte na výber z množstva užitočných pomocníkov, ktorí šetria energie a vašu peňaženku. Prvým krokom k šetreniu je bezplatná samodiagnostika cez kalkulačku innogy. Získate tak na mieru šité návrhy riešení pre vašu domácnosť v prehľadnom spracovaní, rovnako v prípade záujmu aj možnosť konzultácie s profesionálom. Bezplatne si môžete prejsť dostupné možnosti vylepšenia vašej domácnosti, tak aby ste mohli začať šetriť s minimálnymi vstupnými nákladmi.