Viete, akú máte tvrdosť vody vo vašej domácnosti? Ukážeme vám, čo s tým robiť

Tvrdosť vody, ktorá nám doma tečie z kohútikov, určuje prítomnosť a súčet prvkov vápnika a horčíka. Podľa štatistík bolo dokázané, že v lokalitách s tvrdšou vodou sa objavilo menej kardiovaskulárnych ochorení.

Obe látky nemajú pre nás a naše zdravie negatívny účinok. Naopak. Napomáhajú zdravému rastu kostí a chránia ich pred odvápnením, pôsobia na zrážanie krvi a zmenšujú nervovo-svalovú dráždivosť.

Podľa Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 247/2017 Z. z. sa odporúčaná tvrdosť pitnej vody (obsah vápnika a horčíka) pohybuje medzi 1,1 až 5 mmol/l (t. j. tvrdosť vody 6,16 až 28 °dH). Hodnoty sa v jednotlivých mestách a regiónoch líšia a najlepšie ich zobrazuje mapa tvrdosti vody.

Na pravidelné pitie sa odporúča voda s obsahom vápnika väčším ako 30ml/l  a horčíka 10 – 30mg/l. Stupnica tvrdosti vody podľa UVZ SR pozostáva z tohto rozdelenia podľa tvrdosti vody:

 • veľmi mäkká: menej, ako 0,5 mmol/l,
 • mäkká voda: 0,7 – 1,25 mmol/l,
 • stredne tvrdá: 1,26 – 2,5 mmol/l,
 • veľmi (značne) tvrdá: viac, ako 3,76 mmol/l.

Tvrdosť vody a jej vplyv na domácnosť

Tvrdosť vody môže byť trvalá (spôsobujú ju najmä sírany) alebo prechodná (uhličitánová). Prechodná tvrdosť je príčinou tvorby vodného kameňa na povrchoch a v spotrebičoch, ktoré sa s ňou dostávajú do kontaktu. Tvrdá voda v domácnosti tak so sebou prináša i nevýhody.

Znižuje trvácnosť spotrebičov, zvyšuje nánosy vodného kameňa na vodnej armatúre, vo WC, v bojleroch, v sprchovacích kútoch, prispieva k poškodeniu vodných batérií, zvyšuje nároky na objem a kvalitu čistiacich prostriedkov, zanecháva nepríjemný povlak na riadoch, vysušuje pokožku a vlasy a taktiež zmenšuje účinnosť saponátov.

Ako zistiť tvrdosť vody

Hodnotu tvrdosti vo vašej domácnosti zmeriate prostredníctvom jednoduchých prúžkových testerov alebo cez chemické súpravy určené na testovanie vody. Ak nemáte ani jedno po ruke, môžete vyskúšať domáci test tvrdej vody.

 • Na jeho realizáciu budete potrebovať čistú PET fľašu, trochu čistého tekutého mydla na umývanie a chvíľu času.
 • Do tretiny fľaše nalejte vodu z vášho kohútika, pridajte pár kvapiek mydla, poriadne pretrepte a počkajte.
 • Ak voda ostane číra a nad je hladinou sa vytvorí mydlová pena až po hrdlo fľaše, vaša voda je mäkká. Naopak, ak bude voda kalná a na jej hladine bude len jemná mydlová pena po povrchu, voda je tvrdá. Tento domáci test je len informatívny. Ak chcete mať istotu a presné výsledky, siahnite po overenom riešení, ktoré nájdete v obchode alebo u profesionálov.

Ako zmäkčiť tvrdú vodu

Nežiaduce vlastnosti so sebou prinášajú otázku, či je možná úprava tvrdej vody a v akej miere. Odpoveď je jasná. Áno je.

Prevarenie vody

 • Jednoduchý domáci spôsob, ako zmäkčiť vodu a zbaviť sa tak povlaku, je prevarenie vody v hrnci (nie v rýchlovarnej kanvici). Vo vare ju treba nechať niekoľko minút. Po vychladnutí sa na dne hrnca usadí biely povlak z vápenca. Pre použitie treba vodu čerpať z hornej časti, ktorá neobsahuje usadeninu. Tento spôsob je síce účinný, ale pre dlhodobé používanie nie veľmi praktický na čas a najmä pre objem vašej dennej spotreby vody.

Zmäkčovač vody

 • Dobrou voľbou, ako upraviť domácu vodu je inštalácia zmäkčovača, ktorý funguje na báze výmeny iónov vápnika a nahradzuje ich iónmi sodíka. Prechodom cez špeciálnu vrstvu katexovej živice vo vnútri zariadenia sa tvrdá voda zmení na mäkkú bez toho, aby stratila na obsahu minerálov potrebných pre naše zdravie. Do zmäkčovača vody je po čase potrebné dosypať tabletkovú soľ. Zmäkčovače vody pracujú v reálnom čase a inštalujú sa na prípojku studenej vody.
 • Ponuka zmäkčovačov vody je široká. Vyberajte si podľa výsledkov merania tvrdosti vašej vody, veľkosti domácnosti, počtu jej členov a celkovej spotreby. Čím väčšia bude, tým vyššie by mali byť vaše nároky kvalitu zariadenia. Neváhajte osloviť aj profesionálov v oblasti úpravy vody s dopytom na nezáväznú cenovú ponuku pre vaše potreby.

Galvanická úprava vody

Základ úpravy tkvie v elektrochemickom princípe. Počas prietoku vody potrubím sa uvoľňujú mikroskopické časti zinku – ióny. Spoločne aniónmi na seba naviažu ďalšie katióny a tak vznikajú molekuly iónov guľovitého tvaru, ktoré pri vyplavení z potrubia pracujú ako brúsny papier na usadený vodný kameň.

Pomôže aj ocot

 • S následkami tvrdej vody v domácnosti vám môže pomôcť i destilovaný ocot. Pri použití ho najprv zriedite 1:1 s vodou, do zmesi namočte bavlnenú handričku a vyčistite zanesený povrch (odtok, armatúra, tkanina či riad). Pri aplikácii treba byť opatrný, nakoľko ocot môže niektoré tkaniny či povrchy aj vybieliť. Možno ste počuli, že niekto ho dával aj do práčky. Túto formu domácej pomoci neodporúčame, nakoľko ocot môže poškodiť súčiastky vašej práčky.

Zmäkčovač vody do práčky

Vodný kameň a minerálne látky nevplývajú len na práčku, ale i na prádlo, ktoré v nej perieme. Usádzajú sa v tkaninách a veľmi ľahko môžu zapríčiniť vyblednutie látky či namáhavejšie žehlenie. Aby ste dosiahli výborný výsledok z prania, môžete si vyberať z prípravkov na zmäkčenie vody v podobe tabliet, gélu či prášku.

Niekto v domácnosti používa aj klasickú sódu bikarbónu. Na jeden prací cyklus stačí nasypať do 80 g sódy ( maličké balenie kúpite v každom obchode). Takisto môžete použiť kryštalickú sódu z drogérie či tabletkovú regeneračnú soľ, ktorú ľahko kúpite cez internet. Aj za dobré peniaze.

shutterstock

Lustre do obývačky sú viac než len obyčajné osvetlenie.

Stávajú sa doplnkom mnohých miestností v domácnosti. No tým najvýnimočnejším miestom, kde môžu vyniknúť, ohromiť a zaujať, je práve obývačka. Môžu ju svojim výrazom celkom zmeniť, ale aj zmenšiť, zväčšiť, osvetliť.

Aj vy potrebujete návod na to, ako si vybrať ten správny luster do obývačky?

My vám ho radi ukážeme!

Lustre do obývačky vyberajte podľa viacerých kritérií

Ak kupujete luster do obývačky, mali by ste zvážiť viacero formálnych parametrov.

Veľkosť miestnosti, umiestnenie lustra, dĺžku medzi podlahou a stropom, a musíte posúdiť aj samotnú výšku svojich členov rodiny, prípadne samých seba.

luster z prírodyAj keď sú tieto na prvý pohľad formálne záležitosti otravou, môžu vám s nimi pomôcť rôzni bytoví dizajnéri, alebo poproste o pomoc svojich mužov. Práve oni sa rozumejú do techniky, a na vás môžu nechať ten zvyšok. Aby ste z obývačky vytvorili vďaka lustru nepriehľadnuteľný priestor.

Vyberte si štýl, ktorý zodpovedá „téme“ domu

Po technických parametroch prichádza na rad niečo príjemnejšie.

Výber lustra.

Ak viete, v akom štýle bývania sa ponesie celý váš dom alebo byt, túto hádanku budete mať raz dva vylúštenú. Chcete moderný, rustikálny, prírodný, vidiecky, provensálsky, orientálny či minimalistický dom?

Určite by vám nemalo byť jedno, ako bude vyzerať luster vo vašom obľúbenom štýle. Mal by ladiť s celkovou atmosférou obývačky, rozžiariť ju, a zároveň jej dodať nezabudnuteľný šmrnc.

Na aké lustre do obývačky sa v ktorom štýle zamerať, sa dozviete ďalej.

Hlavne moderne

Ak si túžite zariadiť dom v tomto duchu, potom by mal váš luster v obývačke vyzerať podobne.

Pre modernejší vzhľad a dizajn zvoľte niklové alebo pochromované povrchy. Sústreďte sa tu predovšetkým na čisté línie s minimálnym množstvom dekorácií.

luster v modernej obývačkeNezabudnite ladiť svoj luster aj s inými povrchmi a materiálmi, či nábytkom, ktoré už v obývačke máte. Ak ste skôr za prepojenie tradičného a súčasného štýlu, siahnite po lustroch v bronzovom odtieni, ktoré dodajú priestoru nádych minulosti.

V prírode

Pokiaľ sa v nej túžite ocitnúť práve vo vašej obývačke, potom sa môžete na svojom lustre pokojne vyblázniť. Dovolené sú prírodné tóny, drevo, vetvičky aj parohy.

Luster v prírodnom štýleAk je vaša obývačka ladená do jedného tónu, nehľadajte protichodný prvok práve v lustri. Pokojne môže mať vaša obývačka jednotný nádych, ktorým nikdy nič nepokazíte. Preto hovoríme, smelo do toho!

Rustikálne

Túžite po obývačke, ktorá vám rozpovie tisíc príbehov?

rustikálny lusterJeden z prvkov, ktorý ho môže dopĺňať je aj luster. Aj jeho príbeh môže vyzerať pokojne ako luster vašej babičky, či luster, ktorý ste videli na nejednom hrade či zámku. Podobať sa však môže aj na obyčajnú tácku, ktorá visí zo stropu, a na ktorú si poukladáte sviečky.

Romantické, však?

V shabby obývačke

To je akoby ste sa dotkli Francúzska alebo Provensálska.

Všetky ženské duše so srdcom Parížanky volia do obývačiek kryštálové lustre. Niekde sa to s nimi dokonca aj preháňa, a tých kryštálových lustrov je v obývačke hneď niekoľko.

shabby lusterV shabby chic obývačke môžete ku kryštálovému lustru zvoliť aj iné svietidlá, akými sú napríklad svietniky zavesené na stenách, alebo lampáše, ktoré môžu byť položené vedľa sedačky. A teraz si už len zatvorte oči a skúste si to všetko spolu predstaviť.

Minimalisticky

Ak sa chcete pozrieť na svoju obývačku minimalistickým okom, hoďte jedno aj na luster. Jeho typickými znakmi sú jednoduché kovové konštrukcie, originálne žiarovky, čierno-biele prevedenia, zaujímavé, neobyčajné aj jednoduché línie, ktoré nezaberú veľa miesta.

luster v minimalizme

Všetko to minimalistické je totiž naozaj obmedzené na to najdôležitejšie.

Trendy

Okrem štýlov sa môžete prispôsobiť aj aktuálnym trendom, no aj pri nich musíte brať do úvahy celkový vzhľad. Momentálne sú na výslní lustre do obývačky s rôznymi geometrickými tvarmi, ale aj industriálnymi prvkami, či rôzne retro svietidlá.

A čo vy, podľahnete trendom alebo sa prispôsobíte celkovému charakteru vášho domu?

Obrázky: pinterest.com