Úložného priestoru nie je nikdy dosť

{UfaBizPhoto} / Shutterstock.com

Ľudia sú materiálne bytosti. Nanešťastie, je to tak, že už od útleho detstva zbierame množstvo vecí a počas plynúcich rokov sa nám toto množstvo už len nabaľuje a nabaľuje. Problém však nastáva vtedy, keď zistíme, že všetky tieto veci si vyžadujú veľký priestor, ktorý nie v každej domácnosti musí zaručene byť.

So zbieraním a uchovávaním materiálnych vecí sa spája jeden zaujímavý fakt, ktorý každý človek pochopí, až keď sa do danej situácie dostane. Tento fakt nastáva pri sťahovaní z jednej domácnosti do druhej. Často až vtedy reálne zistíte, koľko vecí máte a koľko úložného priestoru si vyžadujú. S tým vám však vieme pomôcť. Priestor na odkladanie sa dá efektívne vyriešiť v rôzne veľkých interiéroch, len musíte vedieť, ako na to.

Do komody sa toho zmestí!

Ak máte vo svojom byte či dome problém nájsť dostatok úložného priestoru, pomôcť vám môžu zásuvkové komody, ktoré sú ideálne do každého interiéru. Vy si len musíte zvoliť takú, ktorá splní vaše praktické a estetické požiadavky. Našťastie, na trhu je ich v ponuke naozaj veľké množstvo a nájde sa tu model pre každého, aj toho najnáročnejšieho zákazníka. Ste fanúšikom minimalizmu, vintage alebo moderného štýlu? Medzi zásuvkovými komodami si nájdete favorita v každom prevedení.

Výhodou zásuvkových komôd je to, že sú pomerne dosť vysoké, čím vám nezaberajú príliš veľkú plochu na úkor odkladacieho miesta. Ďalším plusom tohto nábytku je to, že sa hodí do každej miestnosti, pričom stačí prispôsobiť len jej štýl. Nie je problém ju mať v obývačke, detskej izbe, chodbe, ale ani v kúpeľni či v záchode.

Zásuvkové komody vám ponúkajú zásuvky s úchytkami alebo s vrchným výrezom na otváranie bez úchytiek, pričom niektoré modely sú vybavené tichým chodom zatvárania, kedy sa pohyb zásuvky pred úplným zatvorením spomalí a nevydá zvuk pri kontakte s telom komody. Na vás je zvoliť si počet zásuviek a ich hĺbku, akú pri komode potrebujete. To, že úložného priestoru nie je nikdy dosť, sa pokúste vyvrátiť dostatočne veľkou komodou, kam uložíte množstvo svojich vecí. Komody sa líšia aj v tom, z akého materiálu sú vyrobené, aký majú vzor a či sú umiestnené na nožičkách, alebo je nábytok priamo na zemi. Ak si potrpíte na štýlový vzhľad, potom je možné zadovážiť si zásuvkovú komodu s LED podsvietením. Do detskej izby môžete zvoliť krásny kreslený rozprávkový motív na čele, nemusí ísť len o jednoliaty vzor komody.

{New Africa} / Shutterstock.com

Využite prázdne steny

Každý, kto bojuje s nedostatkom úložného priestoru v domácnosti, sa snaží využiť všetky možnosti, ako nejaké extra miesto získať. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že by ste mohli využiť prázdne steny a umiestniť na ne police, ktoré vám poskytnú miesto na ďalšie veci? Nástenné police sú ideálne v tom, že ich môžete umiestniť kdekoľvek v interiéri, stačí si len zvoliť vhodnú dĺžku. Nemusíte hneď siahať po dlhých policiach, niekde stačia kratšie a nakombinujete ich viacero.

Možno si poviete, že police sú všedné, no opak je pravdou! Nemusíte vyberať len bežné rovné modely z jedného kusu, skúste si zvoliť niečo nápadnejšie napríklad s okrajovými hranami, prípadne prepojenie viacerých políc alebo sady rôznych veľkostí umiestnených pod sebou. Vyberajte ale tak, aby vám tento kus nábytku poskytol čo možno najviac úložného priestoru a vy ste tak vyťažili z police maximum.

Ak sa trápite nad tým, že neviete, kde by ste mali spomínané kusy nábytku kupovať, aby ste mali záruku kvality, voľte overených predajcov s množstvom kladných recenzií a históriou na trhu. Keď budete mať vybraté, nájdite si online zľavové kupóny k danému predajcovi a využite lepšiu cenu. Pri nákupe nábytku sa každá zľava predsa oplatí, no nie?

Máte doma tínedžerku? Máme pre ňu 5 štýlových izieb

Zariaďovanie a dekorovanie osobného priestoru tínedžerky je v mnohom špecifické.

Predovšetkým ide o multifunkčný priestor. Bez preháňania možno povedať, že izba je pre dospievajúce dievča celým bytom. V jednom jedinom priestore je potrebné situovať spálňu, pracovňu, obývačku, šatník, oddychový i kozmetický kútik.

Ďalším nemenej náročným kritériom je naplnenie estetických predstáv majiteľky. Dievčenská izba sa v tomto ohľade od chlapčenskej diametrálne odlišuje. Tínedžerky majú poväčšine vyhranený vkus a silný zmysel pre detaily. Kritikou obyčajne nešetria.

Prvé a základné pravidlo preto znie: nikdy nezariaďujte izbu pre tínedžerku bez tínedžerky.

1. Nežné osvieženie

detska-izba-01Pre jemné a nežné mladé slečny je voľbou číslo jeden kombinácia pastelov. Horúcim trendom medzi farbami je aktuálne mentolová. Výborne sa kombinuje s pastelovo ružovou, bielou a sivou. Pristane jej hladký povrch, vzory aj kovové dekorácie.

Nežné tínedžerské izby si pýtajú minimalistický biely nábytok, prípadne dekor svetlého dreva. Nezabúdajte na mäkké doplnky. Ideálne sú vankúše, dečky, prestieradlá, rolety a ďalšie textílie, ktoré priestor opticky oteplia a zútulnia.

2. Romantická elegancia

detska-izba-02Dospievajúce slečny neraz odmietajú “detinskosť” jemných odtieňov a trvajú na ustálenejšom dizajne. Výbornou voľbou je v tomto prípade elegancia tmavých farieb. Perfektne pôsobí šedá, hnedá, odtiene béžovej, ale aj čierna. Priestor opticky zjemnia a oživia farebné doplnky v moderných odtieňoch.

Staviť môžete napríklad na staroružovú, horčicovú alebo tmavý smaragd. Nezabudnite na početné svietidlá a svietniky.

3. Minimalistická krása

detska-izba-03Populárny minimalizmus dobyl srdce nejednej tínedžerky. Absencia zbytočností, ornamentov, farebnosti a dôraz na funkčnosť si rozumie aj s moderným dizajnom.

Minimalistická tínedžerská izba sa nesie v základných farbách s uprednostňovaním bielej a čiernej, ctí jednoduché línie a otvorený priestor. Dizajn s heslom “menej je viac” si výborne rozumie najmä s obmedzenými metrami štvorcovými.

4. V námorníckom dizajne

detska-izba-04Námornícky štýl už nejakú tú sezónu nie je výsadou chlapcov. Usídlil sa v dámskych šatníkoch i v dievčensky aranžovanom interiéri. V priestore dominujú odtiene modrej a červenej, ktorá môže zachádzať až do ružovej. Samozrejmosťou je biela, prúžky, vzory a námornícke symoboly.

Výborne pôsobí kombinácia námorníckej modrej a nežných dievčenských odtieňov a potlačí. Skvelými doplnkami v súhlasom dizajne sú kovové svietniky, mušle, biele kamene a jemný piesok v sklenených nádobách. Námornícky štýl si rozumie s bielym dreveným obkladom stien a s prírodnými materiálmi ako je drevo či dizajnové prútie.

5. Škandinávska inšpirácia

detska-izba-05Obľúbený škandinávsky dizajn si v mnohom tyká s už spomínaným minimalizmom. Jeho charakteristikami je svetlo, vzdušnosť, jednoduchosť a prírodné materiály. Farbou farieb je biela, ktorá vyvoláva ilúziu čistoty a priestoru. Nábytok je v dekore prírodného dreva, prípadne sa drží v neutrálnych farbách.

Alfou a omegou škandinávskej dievčenskej izby je funkčnosť. Studený priestor zmäkčujú teplé textílie, najmä vlna a kožušina. Dekoračné detaily sú v prírodných farbách, v kontrastnej čiernej, sivej, ale na mieste je aj žltá či modrá.

Obrázky: Pinterest