Uvažujete o infračervenom vykurovaní? Toto sú hlavné výhody

Heatdecor.sk

Prečo si vybrať práve vykurovanie infračerveným žiarením?

Aké sú výhody vykurovania infračerveným žiarením?

Infračervené žiarenie bolo vynájdené pred viac ako 200 rokmi, takže nejde o žiadnu novinku. Avšak vykurovanie infrapanelmi alebo podlahovými fóliami je stále považované za moderné a inovatívne riešenie. 

Na úvod treba povedať, že  moderné infračervené vykurovacie folie nezohrievajú vzduch ako napríklad klasické radiátory alebo tradičné podlahové vykurovanie. Zohrievajú okolité predmety, pevné aj kvapalné, ktoré následne sálajú teplo do okolia. Princíp vykurovania je teda iný ako pri teplovzdušnom vykurovaní. 

Toto sú hlavné výhody infračerveného žiarenia z pohľadu vykurovania:

  • Fólie aj panely šíria teplo rovnomerne 
  • Vhodné aj pre alergikov, pretože nevíri prach
  • Teplo akumulované v objektoch sála do priestoru aj po vypnutí kúrenia
  • Rýchle vyhriatie priestoru, zvyčajne do niekoľkých minút
  • Úsporný spôsob vykurovania, vhodný najmä pre nízkoenergetické stavby
  • Infražiarenie zohrieva predmety aj osoby
  • Infračervené žiarenie prospieva svalom a nervovej sústave
  • Nevysušuje vzduch, ktorý je príčinou dýchacích ťažkostí

Elektrické podlahové vykurovanie s fóliami

Elektrické podlahové kúrenie formou vykurovacích fólií je určené pre suché procesy, teda bez použitia stavebnej chémie. Pokladať sa preto môžu napríklad pod parkety, vinylovú podlahu alebo laminát. Séria HD-EPL je však určená aj na zaliatie do betónového alebo anhydritového poteru. Fólie Heat Decor využívajú vodivosť uhlíka, elektrický prúd prechádza z medených zberníc rovnomerne cez striebornú prechodovú spojku a uhlíkovú vrstvu.

Kvalitné materiály odolné voči vysokým teplotám zabezpečujú nielen bezproblémové vykurovanie, ale aj dlhú životnosť celého vykurovacieho systému. Vykurovacie fólie sú bezúdržbové s jednoduchou inštaláciou. Elektrické vykurovanie je dostupné aj priamo pod keramické či kamenné dlažby, v tomto prípade sa používajú elektrické rohože.

Infrapanely sú vhodné pre väčšinu domácností

Moderné infrapanely sú tenké a nenápadné, takže estetiku priestoru prakticky nenarúšajú. Miestnosť dokážu vykúriť rýchlo a efektívne, trápiť sa nebudete ani s ich inštaláciou. Panel iba zavesíte na stenu, zapojíte do zásuvky, nastavíte termostat a môžete začať s vykurovaním. Nie je potrebný žiadny zásah do elektroinštalácie. Infrapanely sú vhodné na vykurovanie väčšiny priestorov, limitujúce sú iba sklenené plochy. 

Nemali by sa umiestňovať oproti oknu ani v miestnostiach s veľkými presklenými plochami. Keďže infrapanely je možné umiestniť nielen na rovné steny ale aj na šikmé plochy, napríklad v podkroví, vo väčšine domácností sa pre ne nájde vhodné miesto. 

Výber infrapanelov aj elektrického podlahového vykurovania sa odporúča konzultovať so špecialistom, pretože potrebný výkon závisí od viacerých faktorov. Oslovte preto a týmto účelom Heatdecor.sk a vo výbere i využití správneho vykurovacieho riešenia budete mať istotu.

Revízne dvierka: Aké prinášajú výhody?

lucky boy studio / Shutterstock.com

Určite ste sa spýtali otázku, čo revízne dvierka vlastne sú. Ide o otvory, ktoré umožňujú prístup do miestnosti, kde sa nachádzajú rôzne potrubia alebo špecifické zariadenia. Revízne dvierka mali veľké využitie aj v minulosti. V súčasnosti ich je možné použiť najmä v domácnostiach.

Aké typy revíznych dvierok poznáme dnes?

Revízne dvierka do omietky

Snáď najpoužívanejším typom sú revízne dvierka do omietky, ktoré sa využívajú najmä na miestach, kde nie je stena pokrytá omietkou alebo keramickým obkladom. Tieto produkty sú pripevnené na stenu a skrývajú rôzne potrubia a zariadenia. Revízne dvierka do omietky majú množstvo benefitov, medzi ktoré patrí aj jednoduchá inštalácia. 

Vodeodolné revízne dvierka

Výhodou je, že v súčasnosti existujú vodeodolné revízne dvierka, ktoré nájdu uplatnenie najmä v kúpeľniach. Nachádzať sa môžu konkrétne v oblasti sprchového kútu alebo vane. V týchto priestoroch je revízne okienko mimoriadne dôležité. K elektrickým a hydraulickým zariadeniam by sa totiž voda rozhodne dostať nemala. 

Jednoduchá konštrukcia

Revízne dvierka pozostávajú z panelu menším rozmerov a rámu, pričom si tento produkt môžete doplniť o kľučku. Čo sa týka inštalácie dvierok tohto typu, môžete si zakúpiť vychytávky, ktoré sú vhodné pre murárov a stavbárov. Medzi tieto produkty patrí napríklad vyrovnávač obkladov, aplikačná pištoľ na penu či náhradné hadičky.

Čo sa týka rozmerov revíznych dvierok, na výber máte z niekoľkých možností. Zamerajte sa na plochu, ktorú chcete v miestnosti ukryť. Na základe toho je potrebné zakúpiť revízne dvierka, ktoré sa rozhodne oplatia. Revízne dvierka kúpite na e-shope Zavrz.cz.