Veľkonočné kraslice: 16 moderných nápadov na výzdobu veľkonočných vajíčok

veľkonočné kraslice

K sviatkom Veľkej noci už tradične patria veľkonočné kraslice. Vajíčka symbolizujú príchod jari, plodnosť a zrod života. Sú nielen súčasťou sviatočných pokrmov, ale aj dekorácií. Pri výrobe kraslíc môžete použiť všetky dostupné druhy vajíčok. Klasické slepačie, ale aj malé prepeličie, husacie či dokonca pštrosie vajcia. A prečo ich vlastne zdobíme najrôznejšími technikami?

Naši predkovia s dekorovaním vajíčok začali v snahe posilniť ich magickú silu. Každý región Slovenska si vytvoril vlastné unikátne formy zdobenia a typické jedinečné vzory. Vznikla tak celá rada techník – od jednoduchého farbenia, cez voskovú kresbu, leptanie, gravírovanie, batikovanie alebo oblepovanie slamou.

Čo urobiť najskôr ?

Pred samotným zdobením treba vajíčko pripraviť. Kraslice sa vyrábajú z uvarených alebo z vyfúknutých vajec. Ak si zvolíte druhú možnosť, najskôr na oboch koncoch vajíčka vyvŕtajte dierky. Je to potrebné na vyfúknutie ich obsahu.

Vajíčko následne jemne umyte v teplej saponátovej vode, prepláchnite v čistej vode a dobre vysušte. Niektoré techniky (napríklad dierkované – madeirové vajíčka) vyžadujú aj odstránenie vnútornej blanky zo steny vajíčka, čo dosiahnete vložením navŕtaných a vyfúknutých vajíčok do Sava.

Veľkonočné kraslice na moderný spôsob

Techniky sa však stále zdokonaľujú a rozširujú. Dnes máme možnosť na stoloch vidieť úplne nezvyčajné veľkonočné kraslice. Najmä mladšie generácie si prispôsobili tradičný zvyk tak, aby sa dal zakomponovať aj do moderných interiérov. Fantázii sa medze nekladú. Veď presvedčte sa sami v nasledujúcich inšpiráciách.

Aj minimalisti si nájdu to svoje. Pre viac inšpirácií sleduj Instagram.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Veľkonočné dekorácie na stôl: Inšpirujte sa originálnymi nápadmi

veľkonočné dekorácie na stôl

Najkrajšia časť Veľkej noci sa odohráva pri stole, keď sa rodina a priatelia stretnú, aby sa podelili o skvelé jedlo a všetky tajomstvá tohto sviatočného obdobia. Ak ešte stále neviete ako ho prestrieť v tento výnimočný čas, nezúfajte. Pripravili sme pre vás veľkonočné dekorácie na stôl, ktoré sú neprehliadnuteľné. Pekná a veselá výzdoba je tradične tvorená kraslicami, čerstvými kvetmi, ale aj inými prvkami.

Niektoré inšpirácie sme pre vás priniesli aj na našom instagrame.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Kým v minulosti sme boli zvyknutí na čo najfarebnejšie prevedenie dekorácií, dnes sú veľmi trendy aj tlmené pastelové odtiene, palety farieb “tón v tóne” a monochromatizmus. Nech už preferujete čokoľvek, určite si vyberiete.

Prajeme krásne, požehnané chvíle strávené za spoločným stolom, nech sú pre vás tieto sviatky plné pohody a radosti zo vzájomnej prítomnosti!