Viete, ako správne čistiť sprchovú batériu?

Prevenciou proti vodnému kameňu

Jednou z najčastejších nepríjemností, ku ktorej u vodovodných batérií dochádza, je tvorba vodného kameňa. Kazí estetický dojem svojím nepekným vzhľadom a zároveň zapríčiňuje zlý chod páky. Navyše sa na ňom dobre uchytávajú baktérie, ktoré tu nachádzajú vhodné podmienky pre rozmnožovanie. Za všetko môžu určité zložky vody, ktoré vodný kameň spôsobujú. 

Snáď najúčinnejšou metódou proti jeho vzniku je pravidelné utieranie batérie do sucha ako po každom jej použití, tak aj po každom čistení. Ak sa vám nechce sprchovú batériu neustále sušiť, tak ju namažte parafínom, ktorý odpudzuje vodu. 

Čo robiť, keď už sa vodný kameň vytvoril?

Skúsiť môžete zmes z kyseliny citrónovej, ktorú zmiešate s vodou v pomere päťdesiat na päťdesiat. Vzniknutú tekutinu natrite na miesta, kde sa vodný kameň vyskytuje, po chvíli ju omyte horúcou vodou a nakoniec sprchovú batériu dôkladne osušíte handričkou do sucha. Aj klasický citrón urobí službu: rozkrojte ho a jednoducho s ním potrite povrch batérie. Následne ho nechajte pôsobiť cez noc a ráno opäť opláchnite vodou a usušte. 

Ak dávate prednosť chemickým prípravkom z obchodov, tak medzi zákazníkmi majú v boji proti vodnému kameňu najčastejšie skvelé hodnotenie značky Pulirapid a Fixinela. 

Babské rady nad zlato

Ak chcete navrátiť sprchovej batérii jej pôvodný lesk, potom vyskúšajte múku – nasypte ju na handričku a s tou batériu vyleštite. S odstránením usadenín si poradí aj ďalší pomocník, ktorého bežne nájdete doma – jedlá sóda. Tú naneste na zubnú kefku a vyčistite s ním miesta, kde sa usadeniny nachádzajú. Potom už nasleduje známy postup: sprchovú batériu je nutné opláchnuť horúcou vodou a usušiť do sucha. 

Ktoré čistiace prípravky majú u nás zelenú? A akým by ste sa naopak mali radšej vyhnúť? 

Vždy je potrebné dávať si pozor, aby údržba nenarobila viac škody než úžitku. Často sa odporúča klasická zubná pasta alebo ocot, ktorý funguje ako rozpúšťadlo. Avšak jedná sa o pomerne agresívne spôsoby čistenia, ktoré síce môžu pomôcť v boji proti nánosom, ale rovnako tak aj hrozí, že povrchu sprchovej batérie uškodia. Preto si ich použitie poriadne rozmyslite, zvlášť ak ste majiteľmi batérie s farebnou povrchovou úpravou (čierna, biela či iná farba) alebo ju zdobí mosadzný povrch. V tomto prípade by ste si všeobecne mali dávať pozor, čo na ňu v priebehu údržby nanášate. Na umývanie takých batérií je ideálne používať len mydlovú vodu a jemnú handričku. 

Ďalej sa medzi nevhodné prostriedky radia čistiace piesky či iné hygienické prípravky s obsahom brusív, ktoré by mohli na vašej sprchovej batérii ľahko spôsobiť nevzhľadné škrabance, či už majú akúkoľvek povrchovú úpravu. Rovnako tak nikdy k údržbe batérie nepoužívajte drôtenku. Úplne ideálne sú prípravky s tekutou konzistenciou. 

Pozor na malý prúd – aj ten môže značiť znečistenie 

V batériách bývajú umiestnené malé sitká, ktorých úlohou je zabrániť nečistotám, aby vstúpili dovnútra batérie. A práve tieto sitká môžu byť po čase preplnené nečistotami, čo spôsobí, že nepretečie väčšie množstvo vody, takže sa veľkosť prúdu postupne zmenšuje. Nezúfajte! Sitko si môžete vyčistiť doma sami: opäť si na pomoc vezmite kyselinu citrónovú, ktorej bude stačiť len lyžica na misku vody. Vybrané sitko z batérie ponorte do misky na 20 minút a potom mechanicky dočistite v ruke. Pomôcť si môžete starou kefkou na zuby. 

Ako správne čistiť kuchynské spotrebiče a zákutia?

Čistota je pol zdravia. Toto platí pre kuchyne a spotrebiče v nej dvojnásobne. V našich kuchyniach sa zabývalo veľké množstvo spotrebičov, bez ktorých si varenia už nedokážeme ani predstaviť. Viete ale, ako sa o vašich pomocníkov správne starať a ako kuchyňu ako takú udržiavať v tom najlepšom stave?

Zoznámte sa s niekoľkými tipy, ktoré vám pomôžu udržiavať spotrebiče stále čisté a v najlepšej kondícii a dozviete sa niekoľko tipov na upratovanie celej kuchyne.

Pripravte sa na upratovanie kuchyne!

Pred samotným upratovaním si nezabudnite pripraviť všetko, čo by ste mohli neskôr potrebovať. Nezabúdajte ani na ochranné pomôcky, vďaka ktorým si šetríte zdravie.

Čistiace prostriedky všeobecne: s chlórom (Savo), tekutý piesok, utierky z mikrovlákna, hubka, teplá voda, ochranné rukavice, metlička a lopatku

Ekologické čistiace prostriedky: ocot, citrón, sóda, kyselina citrónová

Upratovanie kuchyne od A po Z

Aby bola kuchyňa skutočne čistá, je rozhodujúca pravidelnosť upratovania. Staré nečistoty sa veľmi zle čistia a preto na pravidelné upratovanie rozhodne dbajte.

  • Obklady kuchynskej linky čistite utierkami z mikrovlákna, ostré predmety ich môžu poškodiť. Na zašednuté škáry medzi kachličkami použite prostriedky s chlórom, napríklad Savo, ktoré im vráti pôvodnú svetlosť.
  • Dvierka kuchynskej linky často pokrýva mastný filter, obzvlášť v okolí sporáka a digestora, tiež na ich čistenie použite utierky z mikrovlákna a predídete prípadným škrabancom. Vždy čistite celú plochu pravidelnými ťahmi tak, aby na povrchu nevznikali šmuhy.
  • Nezabúdajte na úchyty. Ide o jedno z najčastejšie používaných a teda ochytaných, špinavých miest. Pre úchytky skriniek určite použite prostriedky s chlórom, aby ste tak docielili čo najlepšiu hygienu.
  • Na batérie nikdy nepoužívajte prípravky s obsahom chlóru, ktoré povrch rozleptajú, v každej drogérii nájdete množstvo prípravkov, prípadne je možné použiť slabý octový roztok.

Sklokeramická doska

Hladký povrch dosky je možné jednoducho čistiť pomocou hubky namočenú vo vode, prípadne k zotretiu nečistôt použite vlhčený obrúsok. V prípade, že voda nestačí, možno použiť niektorú zo špeciálnych škrabiek na sklokeramické platne, ktorá hrubé nečistoty spoľahlivo odstráni. Pri čistení sa vyvarujte použitia ostrých predmetov, či drôtenky. Týmito nástrojmi sklokeramickú dosku poškriabete a aj v mikroskopických ryhách sa budú usadzovať všetky nečistoty.

Praktický tip: Ak nemáte tekutý piesok, použite na hrubé nečistoty jedlú sódu, jej účinky vás milo prekvapia.

Sporáky

Sporáky sú najčastejšie používanými spotrebičmi v kuchyni. Pripečená mastnota a zvyšky jedla na sporáku sú nešvárom, s ktorým sa v kuchyni stretávame denne. Ani pri sebeväčšej pozornosti sa nedá znečisteniu stopercentne vyvarovať. Predísť neskoršiemu komplikovanému čisteniu možno iba bezprostredným upratovaním sporáku po varení, kedy je možné nečistoty zotrieť vlhkou handričkou. V tomto prípade je však dôležité maximálne dbať na bezpečnosť.

mora-sporak

Nerezové povrchy čistite obozretne

Na inak veľmi lesklom povrchu je vidieť doslova každý odtlačok prsta. Nerez je tiež veľmi náchylný na poškriabanie, takže použitie hrubých hubiek a tekutých pieskov sa rozhodne neodporúča. Oveľa vhodnejšie sú jemné utierky z mikrovlákna, ktoré nezanechajú typické šmuhy, ani nepoškodia lesklý povrch.

Chladničky a mrazničky

Odborníci odporúčajú čistiť chladničku aspoň raz za mesiac a to aj v prípade samoodmrazujúcích modelov. Vlhkosť v chladničke je totiž ideálnym prostredím pre tvorbu plesní a baktérií. Aj preto je dobré v chladničke skladovať potraviny zabalené. Tiež nie je dobré skladovať niektoré potraviny pri sebe, napríklad oddelenie surových a varených potravín znižuje možné riziko kontaminácie. Na čistenie použite antibakteriálne prípravky (napríklad Savo), prípadne vytrite chladničku octom, ktorý perfektne pohltí všetky zápachy. Pokiaľ do chladničky umiestnite misku s rozsypanou jedlou sódou, predídete budúcim zápachom.

Tip: Ak vyberáte do vašej kuchyne chladničku, určite sa pozrite na článok: Ako vybrať chladničku

Umývačky riadu

Umývačka riadu je dnes už bežnou súčasťou výbavy väčšiny domácností. O umývačku riadu je však potrebné dôkladne starať a čistiť ju aspoň každý mesiac. Veľkú úlohu v tomto prípade hrá kvalita vody, tvrdá voda môže zanechávať na stenách umývačky tmavé povlaky a odporúča sa použiť zmäkčovač. Tiež je vhodné pravidelne čistiť filtre, ktoré zachytávajú väčšie kusy špiny a ich rozkladanie často spôsobuje zápach.

Praktický tip: Ocot čistí, dezinfikuje a bojuje s vodným kameňom. Nalejte malé množstvo do nádržky saponátu, zapnite umývačku na vysokú teplotu a budete prekvapení výsledkom.

Mikrovlnné rúry

Mikrovlnné rúry nie je potrebné čistiť tak často, ako rúry klasické. Vďaka charakter potravín, ktoré v nich pripravujeme a pri použití poklopu na samotný tanierik, môže byť čistenie mikrovlnnej rúry naozaj hračkou. Povrch jednoducho zotrite navlhčenou handričkou, prípadne použite vodu so saponátom, či niekoľkými kvapkami octu, ktorý pohltí prípadný zápach jedla.

Praktický tip: Pokiaľ dôjde k väčšiemu znečisteniu a zvyšky jedla zaschnú, do mikrovlnnej rúry na noc vložte misku s vodou a plátkami citróna. Zaschnuté nečistoty vďaka vlhkosti vody a kyslosti citróna pôjdu druhý deň lepšie vyčistiť.

Odsávače pár

Odsávače pár sú v kuchyniach miestom, na ktorom z pochopiteľných dôvodov lipne najviac mastnoty. Preto je potrebné digestor najprv dôkladne odmastiť kvalitným odmasťovačom a až potom vyčistiť samotné filtre.

digestor

Uhlíkový filter je vhodné čistiť aspoň každé dva mesiace, buď ručne v teplej vode, alebo v umývačke riadu. Teplota vody, pri ktorej je možné uhlíkový filter umývať, by nemala presiahnuť 65 ° C.

Tukový filter je potrebné umývať aspoň raz mesačne. Najlepšie ručne, s pomocou jemného umývacieho prostriedku, prípadne v umývačke na nižšiu teplotu. Všetky informácie o typoch a umiestnení filtrov vo vašej digestore nájdete v manuáli.

Užitočná rada: Vytvorte si ekologický domáci odmasťovač tak, že zmiešate dve lyžice octu a dve lyžice jedlej sódy. Na mastné miesta ho nanášajte jemnou navlhčenou handričkou.

Rýchlovarné kanvice

V prípade rýchlovarnej kanvice nemusíme zápasiť s čistením vonkajšieho povrchu, ktorý ide ľahko zotrieť, náš najväčší problém totiž bude inde. Vodný kameň je nepriateľom všetkých prístrojov ktoré pracujú s vodou a varná kanvica rozhodne nie je výnimkou. Na vzniknuté usadeniny je najlepším pomocníkom odvápňovač, ktorý je dostupný v každej drogérii. Jeho použitie je individuálne podľa typu a konkrétne informácie nájdete vždy na obale zakúpeného výrobku.

Praktický tip: Ak sa chcete zbaviť vodného kameňa, kúpte si kyselinu citrónovú a niekoľko lyžičiek nechajte spolu s vodou niekoľkokrát prejsť varom. Kanvicu potom dôkladne prepláchnite.

Predchádzajte špine

Základným predpokladom k neskoršiemu praktickému upratovaniu, je vhodný výber samotnej kuchyne. Predpokladom rýchleho upratovania sú jednoducho otierateľné plochy z nenasiakavých materiálov. Niektorým atraktívnym lesklým prvkom sa doporučujeme vyvarovať, pre ich zlú údržbu. Vysoko lesklý povrch je síce atraktívny, ale akékoľvek šmuhy, alebo odtlačky rúk, pokazia vzhľad celej vašej kuchyne.

Tiež povrch pracovnej dosky je veľmi dôležitý, ideálne sú akrylátové povrchy, ktoré sú odolné voči poškriabaniu a tiež ľahko umývateľné. Veľmi dôležité je mať dobre utesnený priestor medzi kuchynskou doskou a stenou. Zlé utesnenie, pod ktoré sa dostávajú tekutiny a zvyšky jedla, je najčastejším dôvodom plesní v kuchyni.

Myslite aj na prakticky riešené šuplíky, ktoré pri upratovaní ľahko vyberiete.