Viete, ako správne čistiť sprchovú batériu?

Prevenciou proti vodnému kameňu

Jednou z najčastejších nepríjemností, ku ktorej u vodovodných batérií dochádza, je tvorba vodného kameňa. Kazí estetický dojem svojím nepekným vzhľadom a zároveň zapríčiňuje zlý chod páky. Navyše sa na ňom dobre uchytávajú baktérie, ktoré tu nachádzajú vhodné podmienky pre rozmnožovanie. Za všetko môžu určité zložky vody, ktoré vodný kameň spôsobujú. 

Snáď najúčinnejšou metódou proti jeho vzniku je pravidelné utieranie batérie do sucha ako po každom jej použití, tak aj po každom čistení. Ak sa vám nechce sprchovú batériu neustále sušiť, tak ju namažte parafínom, ktorý odpudzuje vodu. 

Čo robiť, keď už sa vodný kameň vytvoril?

Skúsiť môžete zmes z kyseliny citrónovej, ktorú zmiešate s vodou v pomere päťdesiat na päťdesiat. Vzniknutú tekutinu natrite na miesta, kde sa vodný kameň vyskytuje, po chvíli ju omyte horúcou vodou a nakoniec sprchovú batériu dôkladne osušíte handričkou do sucha. Aj klasický citrón urobí službu: rozkrojte ho a jednoducho s ním potrite povrch batérie. Následne ho nechajte pôsobiť cez noc a ráno opäť opláchnite vodou a usušte. 

Ak dávate prednosť chemickým prípravkom z obchodov, tak medzi zákazníkmi majú v boji proti vodnému kameňu najčastejšie skvelé hodnotenie značky Pulirapid a Fixinela. 

Babské rady nad zlato

Ak chcete navrátiť sprchovej batérii jej pôvodný lesk, potom vyskúšajte múku – nasypte ju na handričku a s tou batériu vyleštite. S odstránením usadenín si poradí aj ďalší pomocník, ktorého bežne nájdete doma – jedlá sóda. Tú naneste na zubnú kefku a vyčistite s ním miesta, kde sa usadeniny nachádzajú. Potom už nasleduje známy postup: sprchovú batériu je nutné opláchnuť horúcou vodou a usušiť do sucha. 

Ktoré čistiace prípravky majú u nás zelenú? A akým by ste sa naopak mali radšej vyhnúť? 

Vždy je potrebné dávať si pozor, aby údržba nenarobila viac škody než úžitku. Často sa odporúča klasická zubná pasta alebo ocot, ktorý funguje ako rozpúšťadlo. Avšak jedná sa o pomerne agresívne spôsoby čistenia, ktoré síce môžu pomôcť v boji proti nánosom, ale rovnako tak aj hrozí, že povrchu sprchovej batérie uškodia. Preto si ich použitie poriadne rozmyslite, zvlášť ak ste majiteľmi batérie s farebnou povrchovou úpravou (čierna, biela či iná farba) alebo ju zdobí mosadzný povrch. V tomto prípade by ste si všeobecne mali dávať pozor, čo na ňu v priebehu údržby nanášate. Na umývanie takých batérií je ideálne používať len mydlovú vodu a jemnú handričku. 

Ďalej sa medzi nevhodné prostriedky radia čistiace piesky či iné hygienické prípravky s obsahom brusív, ktoré by mohli na vašej sprchovej batérii ľahko spôsobiť nevzhľadné škrabance, či už majú akúkoľvek povrchovú úpravu. Rovnako tak nikdy k údržbe batérie nepoužívajte drôtenku. Úplne ideálne sú prípravky s tekutou konzistenciou. 

Pozor na malý prúd – aj ten môže značiť znečistenie 

V batériách bývajú umiestnené malé sitká, ktorých úlohou je zabrániť nečistotám, aby vstúpili dovnútra batérie. A práve tieto sitká môžu byť po čase preplnené nečistotami, čo spôsobí, že nepretečie väčšie množstvo vody, takže sa veľkosť prúdu postupne zmenšuje. Nezúfajte! Sitko si môžete vyčistiť doma sami: opäť si na pomoc vezmite kyselinu citrónovú, ktorej bude stačiť len lyžica na misku vody. Vybrané sitko z batérie ponorte do misky na 20 minút a potom mechanicky dočistite v ruke. Pomôcť si môžete starou kefkou na zuby. 

Ako sa správne starať o záhradné stavby

shutterstock

Ak máte záhradu, určite viete, že je skvelým miestom nielen na pestovanie obľúbených plodín, ale taktiež aj na skvelý oddych, pobyt na čerstvom vzduchu a rekreáciu. Záhrada ako taká môže slúžiť na mnoho účelov naraz, čo je jej veľkou výhodou.  Nezáležiac na veľkosti, záhrada je skvelým miestom pre obľúbencov záhradkárčenia a pestovania, milovníkov pasívneho ale aj aktívneho oddychu, pre rodiny s deťmi či skupiny priateľov. Dá sa využiť takmer na čokoľvek – či už sú to záhradné posedenia, oslavy, športovanie, pestovanie či mnohé ďalšie iné voľnočasové aktivity. 

Tip: Kupujete záhradu, prípadne premeriavate pozemok? V niektorých prípadoch sa môže stať, že meranie odhalí nezrovnalosti v hraniciach pozemkov. Často sa príde na to, že záhrada suseda zasahuje do vášho pozemku. Prečítajte si, čo robiť, ak susedova záhrada presahuje na váš pozemok.  

Skvelým a v poslednej dobe čoraz viac obľúbeným doplnkom do záhrady sú aj záhradné stavby. Sú už takmer neoddeliteľnou súčasťou záhrad. Dôvodom sú benefity, ktoré záhradné stavby do záhrady vnášajú. Napríklad taký záhradný domček s terasou je skvelým miestom na pomoc pri záhradkárčení ale aj na spoločné záhradné posedenia. Domček na náradie je zas šikovným a praktickým pomocníkom pre všetkých záhradných kutilov. A záhradná chatka je zas ideálnym miestom na oddych a rekreáciu pre všetky vekové skupiny. 

Správna starostlivosť je kľúčová

Aby však záhradné stavby slúžili spoľahlivo a najmä dlhodobo, vyžadujú si patričnú starostlivosť. Prevažná väčšina záhradných stavieb, či už je to záhradný domček s terasou, altánok, chatka alebo domček na náradie, sú vyrobené práve z dreva. Drevo je prírodný materiál s mnohými pozitívnymi vlastnosťami, ako napríklad prirodzená termoregulácia, príjemná vôňa, navodenie spojenia s prírodou a podobne. Avšak je prirodzené, že viac podlieha vplyvom okolia a poveternostným podmienkam. Jedným z najväčších „nepriateľov“ dreva je vlhkosť. Tá spôsobuje nepríjemnosti, akou je napríklad napučanie dreva a jeho následné praskanie, hnilobu či zmenu tvaru. Vplyvom vlhkosti sa drevo tiež stáva náchylnejšie na napadnutie drevokaznými škodcami, ako sú huby, plesne či drevokazný hmyz. Na drevo taktiež vplýva aj slnečné žiarenie, mráz ale aj mechanické používanie. Aby sa drevo pred týmito vplyvmi ochránilo a zvýšila sa tak odolnosť a trvácnosť záhradnej stavby, je potrebná správna starostlivosť. Ako teda na to?

Impregnácia a povrchové nátery

Ak kupujete nový záhradný domček s terasou, domček na náradie, altánok či záhradnú chatku, pravdepodobne k vám domov dorazia v surovom stave. Surový stav znamená, že na drevo neboli aplikované žiadne povrchové nátery. Pri surovom dreve je veľmi podstatné nezanedbať prvý krok, a tým je impregnácia dreva. Impregnačný náter sa nanáša na surovú stavbu iba raz pri prvom ošetrení, úplne na začiatku. Jeho úlohou je chrániť drevo pred škodcami. Existuje niekoľko druhov impregnačných náterov a ich kombinácií, ako napríklad fungicídy na ochranu pred hubami, plesňami či inými mikroorganizmami či insekticídy na ochranu pred drevokazným hmyzom. Pri výbere impregnačného náteru si nechajte poradiť od predajcov v špecializovaných predajniach, tak budete mať istotu, že si pre svoj záhradný domček s terasou či domček na náradie alebo altánok vyberiete vhodný náter. Impregnačný náter má zväčša menšiu hustotu než povrchové nátery, pretože je potrebné, aby prenikol do dreva čo najhlbšie, aby bolo drevo chránené. Aby sa zvýšila účinnosť ochrany dreva, môže sa impregnačný náter naniesť aj v dvoch vrstvách.

Po impregnácii nasleduje povrchový náter dreva. Ten môže byť realizovaný lazúrou alebo krycou farbou. Lazúra je zväčša priesvitný náter, ktorý zabezpečuje to, že povrch dreva vytvrdne, čím sa zvyšuje odolnosť dreva voči zašpineniu. Tým, že je lazúra priesvitná, zvýrazňuje tiež kresbu dreva. Zvyčajne sa nanáša v dvoch alebo troch vrstvách. Krycie farby na rozdiel od lazúr drevo úplne prekryjú. Krycie farby si môžete zvoliť vtedy, ak chcete pozmeniť farebný odtieň vašej záhradnej stavby. Nanášajú sa zvyčajne v jednej až dvoch vrstvách, pričom je potrebné dodržať časový odstup od jednotlivých náterov aspoň 24 hodín pri syntetických farbách a 6 hodín pri farbách riediteľných vodou. Krycie farebné nátery sa môžu nanášať štetcom, valčekom alebo striekaním. 

Pri ošetrení dreva môžete zvoliť aj olejovanie a voskovanie. Ide o definitívne úpravy povrchu dreva, a teda neumožňujú ďalšie prípadne lazúrovanie či nanášanie krycích farieb. 

Pravidelná starostlivosť ako prevencia

Ak už doma svoju záhradnú stavbu máte, určite by ste nemali zanedbávať jej pravidelnú starostlivosť. Pravidelne kontrolujte, či je drevo v poriadku. Ak natrafíte na poškodenia, mali by ste sa ihneď pustiť do ich opravy, aby ste zamedzili ich šíreniu. Drevenej záhradnej stavbe by ste tiež mali pravidelne dopriať renováciu. V oboch prípadoch je najprv potrebné odstrániť všetky staré vrstvy náterov zbrúsením. Napadnuté drevo škodcami či spráchnivené alebo hnilé drevo je treba vyrezať s rezervou 5 mm. Následne chýbajúcu časť dreva vyplňte tmelom alebo nahraďte vlepením kúsku dreva. Na záver by sa zbrúsené drevo a doplnené časti mali nanovo ošetriť povrchovým náterom, aby sa zabezpečilo nielen zjednotenie povrchu ale aj ochrana a odolnosť dreva záhradnej stavby.

Záhradné stavby sú skvelým miestom na posedenia, relax a rekreáciu. Avšak aby ste si ich benefity užívali čo najdlhšie, mali by ste im venovať dostatočnú a najmä pravidelnú starostlivosť. Impregnácia a pravidelné ošetrenie a renovácia dreva vám zabezpečia dlhú životnosť záhradnej stavby a zníženie nákladov na ich opravu či výmenu, keď už je neskoro.