Vonkajšie rolety podporia zabezpečenie vašej domácnosti

Kto by to bol povedal, že aj vonkajšie tienenie môže pomôcť ochrániť okná pred nepozvanými hosťami? A je to tak. Aj keď sa rolety oficiálne neradia medzi bezpečnostné prvky, vytvárajú pomerne odolnú bariéru medzi oknami a exteriérom. A v kombinácii s inteligentnou domácnosťou sa môžu stať neprekonateľným pomocníkom.

Kvalita vonkajších roliet

Jedným z plusov vonkajších roliet je ich využitie ako podpora bezpečnostných prvkov v ochrane domácnosti proti zlodejom. Gro je voľba kvalitných materiálov pri výrobe. Napríklad vonkajšie rolety Minirol vyrába spoločnosť BUILDING Shutter Systems z hliníka a sú vyplnené PUR penou. Vďaka tomu sú jednotlivé lamely veľmi ľahké, zároveň však dostatočne pevné a odolné voči poškodeniu.  

Vytiahnuť a zatiahnuť kedykoľvek potrebujete

Vonkajšie rolety sa dajú okrem manuálneho spôsobu ovládať aj elektronicky. A ak ich napojíte na svoje inteligentné hodinky, smartfón, tablet či počítač, môžete s nimi pohybovať na diaľku kedykoľvek budete chcieť. A odkiaľkoľvek! Odchádzate na pracovný víkend? Chystáte sa na dovolenku? Načasujte si zatiahnutie roliet na konkrétny čas a ani vaši susedia, tobôž prípadní zlodeji, nebudú tušiť, že práve nie ste doma. 

Chránia aj pred počasím

Súčasťou inteligentného tienenia sú aj zabudované veterné snímače. Tie zaisťujú, aby sa rolety pri nepriazni počasia automaticky zatiahli a uzamkli do seba. Okrem nepozvaných hostí tak chránia okná aj pred krúpami, víchrom či silným dažďom.

Vonkajšie rolety majú mnoho výhod – skvele tienia, šetria energiu, ochladzujú miestnosti, odhlučňujú a tiež, ako sme si dnes povedali, sú skvelým doplnkom k bezpečnostným prvkom vášho domu. Nemožno sa preto čudovať, že ich do svojich domov a bytov inštaluje čoraz viac ľudí. Presvedčili sme aj vás?

Látkové alebo vonkajšie rolety — ktoré riešenie si vybrať?

Dariusz Jarzabek/Shutterstock.com

A možno vás nakoniec oslovia natoľko, že si vyberiete oboje. 

Moderné látkové rolety — ozdoba každého interiéru

Látkové rolety sa vyrábajú z kvalitných látok, ktoré sú prísľubom ich funkčnosti a jednoduchej údržby. Tých, ktorým záleží na vzhľade každej miestnosti, poteší tiež bohatá paleta farieb a vzorov a farebná stálosť. Jednotlivé odtiene nemenia svoj vzhľad ani pri intenzívnom vystavení slnečnému žiareniu. Vybrať si tak môžete farebné prevedenie s ohľadom na zariadenie interiéru. Štýlové látkové rolety vám pomôžu dotvoriť jeho celkový dizajn a môžu sa stať výrazným dekoračným prvkom. 

Dôležitá je tiež ich dokonalá tieniaca schopnosť. 

Látkové rolety z nepriehľadných textílií sa postarajú o dokonalé súkromie aj ochranu pred slnečnými lúčmi. Na výber máte pritom z niekoľkých spôsobov ovládania — samoaretačnou pružinou a šnúrkou, pomocou retiazky alebo motorizovaný elektrický pohon. Nevýhodou je menšia možnosť regulácie svetla v porovnaní napríklad so žalúziami. Látkové rolety tiež nedokážu zabrániť prehrievaniu skla okien v letnom období. 

A čo vonkajšie rolety? 

Vonkajšie rolety sú tvorené pevnými lamelami, ktoré sú umiestnené vo vodiacich lištách a po zatiahnutí sa zrolujú do boxu. Umožňujú celkom zatieniť miestnosť aj počas dňa. V lete okrem príjemného tieňa oceníte ochranu okien pred prehrievaním a zníženie nákladov na klimatizáciu. 

Správne vybrané odolné vonkajšie rolety pomáhajú šetriť energiami aj v zime. Medzi oknom a roletami vzniká priestor, ktorý je vyplnený vzduchom. Pomáhajú tým brániť prenikaniu chladu z okolia, zároveň sú účinnou bariérou proti úniku tepla z interiéru domu. A nielen to. Prispievajú tiež k ochrane samotných okien pred vplyvom poveternostných podmienok.

Nevýhodou oproti vonkajším žalúziám, je menšia schopnosť regulovať svetelné podmienky v miestnosti. O ich montáži je tiež najvhodnejšie uvažovať už pri tvorení projektu domu. I keď sa dajú vonkajšie rolety namontovať aj na hotovú stavbu, čiastočne potom znižujú svetlú výšku okna. Samozrejme všetko závisí od konkrétneho modelu a situácie.