Yorkšírsky teriér: Veľký pes uväznený v malom tele

Yorkšírske teriéry dodnes patria k jedným z najrozšírenejších bytových plemien psov. Hoci vyzerajú ako plyšový maznáčikovia, netreba zabúdať, že ich predkami sú teriéry. Práve tento rodokmeň dodáva Jorkšírom, ako sa zvykne Yorkšírsky teriér hovorovo nazývať, ich špecifické vlastnosti.

Tento psík malý a hravo ho schováte do kabelky, no on si svoju veľkosť neuvedomuje. A rád to dá pocítiť nielen vám, ale aj iným psom, pokojne aj takým, ktoré by ho mali ako olovrant pod jeden zub.

Aj napriek svojej veľkosti, robí genetická výbava z Yorkšíra dobrého strážneho psa, čo podporuje jeho tendenciu hlasno a často štekať. Pri dobrej výchove ho však možno naučiť tento neduh zvládať a bude z neho lojálny rodinný spoločník.

Yorkšírsky teriér - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťdlhosrsté plemeno
Farbabicolor
Dĺžka života12 – 15 rokov
Výška v kohútiku20 – 24 cm
Hmotnosť v dospelosti3,5 kg
Milý, šibal Yorkšírsky teriér je vždy rád tam, kde sa niečo deje

Klasifikácia podľa FCI

Yorkšírsky teriér - FCI klasifikácia
Oficiálny názovYorkshire Terrier
Krajina pôvoduVeľká Británia
Sekcia FCIToy teriéry
Kategória FCITeriéry
FCI kód3/4/86

Charakteristika a povaha Yorkšírskeho teriéra

Za milou tváričkou Yorkšírskeho teriéra sa skrýva statočné srdce bojovníka. Tento psík je inteligentný, sebavenomý, hravý a bystrý. No zároveň má v sebe veľký kus rošťáka a temperamentu, preto rád svojho majiteľa občas prekvapí nejakou šarapatou.

No napriek svojmu sebavedomiu je prispôsobivý a učenlivý. Vďaka hravému výcviku, ktorý považuje za zábavu, sa rýchlo prispôsobí každodennému fungovaniu domácnosti a bude jej hrdou súčasťou.

Pokiaľ sa naučíte rešpektovať Yorkšírskeho teriéra a nebrať ho len ako malého uštekaného psíka, odvďačí sa vám obrovskou lojalitou a rád sa k vám príde pravidelne pritúliť a tráviť čas po vašom boku.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy3
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma2
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov4
sklon priberať2
zdravie3
inteligencia4
vhodnosť k deťom3
tendencia kusať3
tendencia štekať4
tendencia utekať4
pĺznutie2
stráženie4
hravosť5
vzťah k mačkám2
energickosť5

Pre koho je Yorkšírsky teriér vhodný

Keďže v minulosti patril Yorkšírsky teriér medzi lovecké psy (lovec myší) vyžaduje dostatok pohybu a aktivity. Ide o ideálneho psa do bytu, no poteší sa životu v rodine, ktorá žije aktívnym spôsobom života a často ho zoberie na prechádzku a dopraje mu dostatok priestoru na hru.

Jeho výchova je vďaka jeho temperamentu a bojovnosti pomerne náročná a začínajúci chovatelia by s ňou mohli mať problém. Zanedbaná výchova robí z Jorkšíra bojovnú kôpku chlpov, preto sa tento pes hodí skôr pre ľudí, ktorí už majú s výchovou psov skúsenosti.

Yorkšírsky teriér rozhodne nie je len kabelkový maznáčik

Typický vzhľad

Svojím malým vzrastnom sa Yorkšírsky teriér zaraďuje medzi najmenšie plemená psov. Jeho drobné telo pokrýva dlhá srsť, ktorá mu dodáva výzor elegána. Farba srsti môže byť gaštanová v kombinácií s pálenou hnedou alebo modro šedá. Chvost je obvykle skrátený na polovicu dĺžky a pokrytý bohatou srsťou, ktorá je tmavšej farby ako inde na tele.

PozítivaNegatíva
dobrý strážny pestemperamentný
milujúci a lojálnyrád uteká
energický a zábavnýuštekaný

Chovanie a starostlivosť o Yorkšírskeho teriéra

Keďže ide o dlhosrsté plemeno, základom starostlivosti o Yorkšírskeho teriéra je pravidelná starostlivosť o jeho srsť. Nutnosťou je pravidelné kúpanie a česanie. Ak chováte psa na výstavné účely, srsť musí ostať dlhá. Rodinného maznáčika môžete dať aj ostrihať a uľahčiť si vďaka tomu starostlivosť. Pravidelnú starostlivosť by ste nemali zabudnúť doplniť o strihanie pazúrikov a čistenie zubov.

Vďaka nižšej tolerancii vysokých aj nízkych teplôt sa ideálne bude cítiť v interiéri. V byte alebo dome by ste mu mali vytvoriť vlastný životný priestor, kde bude vedieť, že je doma.

V ostatných smeroch Yorkšír, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť líšiacu sa od bežnej starostlivosti o iné plemená psov.

 

Najčastejšie zdravotné problémy

Čistokrvný Yorkšírsky teriér patrí medzi relatívne zdravé plemená a nie je náchylný na vznik chorôb. Najčastejšie sa u neho môžeme stretnúť so vznikom zubného kameňa alebo zápalom ďasien, čomu možno predchádzať pravidelnou zubnou hygienou.

Ďalšie zdravotné problémy:

  • očné choroby,
  • poruchy štítnej žľazy,
  • patelárna luxácia,
  • problémy s medzistavcovými platničkami,
  • problémy s priedušnicou.

Kŕmenie a strava

Najvhodnejšie na kŕmenie je pre Yorkšírskych teriérov suché krmivo, ktoré je rozdelené do dvoch denných dávok. Výber krmiva a jeho dávkovanie by malo byť prispôsobené zdravotnému stavu a fyzickej aktivite psíka. V žiadnom prípade mu nenechávajte krmivo nasypané v miske počas celého dňa.

Yorkšír potrebuje dôslednú výchovu formou hry

História plemena

Plemeno Yorkšírsky teriér bolo vyšľachtené koncom 19. storočia v Anglicku. Jeho pôvodným poslaním bolo chytať potkany a myši v príbytkoch chudobných robotníkov. Medzi predkov Yorkšírskeho teriéra zaraďujeme Sky teriéra, Maltézskeho psíka a Dandie dimmont teriéra.

Od 70. rokov 20. storočia, kedy sa Yorkšírsky teriér dostal do Spojených štátov sa rýchlo stal jedným z najobľúbenejších psích plemien na svete.

Šibalský Yorkšírsky teriér sa rád postará o to, aby ste sa doma nenudili. V domácnosti, kde žije Jorkšír, sa totiž vždy niečo deje. Tento inteligentný, energický psík, vás prekvapí svojím sebavedomím, zvedavosťou a odvahou. Za dobrú výchovu sa vám poďakuje lojalitou. Ak však s výchovou psov nemáte skúsenosti, uprednostnite radšej pokojnejšie bytové plemeno.

Veľký sprievodca: návod ako zariadiť byt, na ktorý budete hrdý

ako zariadiť byt
shutterstock

Máte svoj prvý vlastný byt. Po prvotnej eufórii z kúpenej novostavby alebo práve dokončenej rekonštrukcie príde krutá realita.

Ako zariadiť byt.

Pri množstve nábytku a doplnkov sa môže táto úloha javiť náročná. Najmä ak ste ako väčšina z nás, limitovaná rozpočtom.

Našťastie práve čítate tento článok, v ktorom vám prezradím ako si najlepšie zariadiť vlastný byt bez stresov a za dobrú cenu.

Výber vášho štýlu?

Ešte predtým, ako začnete prehľadávať internetové obchody s nábytkom by ste si malu ujasniť aký štýl hľadáte, resp. aký štýl vám je najbližší.

Vyhnete sa tak zbytočným impulzívnym nákupom kúskov, ktoré na konci dňa nebudú spolu ladiť a pokazia celkový dojem z krásneho bytu.

Váš byt by mal byť zariadený v určitom koncepte. Výber nábytku, doplnkov, ale i obkladov, dlažby a materiálov. To všetko ovplyvňuje výsledný charakter bytu.

Zariadenie bytu naraz alebo postupne?

Ak máte peniaze na kompletné zariadenie bytu, neváhajte a zariaďte ho celý a naraz. Málokto chce totiž bývať v byte, ktorý stále vyzerá ako tesne pred dokončením.

Ak vás netlačí čas, nasporte si radšej celkovú sumu na nábytok a zariaďte byt kompletne a naraz.

Realita však nie je ideálna. Niekedy jednoducho na zariadenie po náročnej rekonštrukcii nezvýšia peniaze a preto prichádza na rad toto riešenie.

Zariaďujte byt postupne na fázy, teda izbu po izbe. Na miesto toho, aby ste nakupovali rôzne a náhodné kúsky, zariaďte najskôr jednotlivé izby. Teda spálňu, kuchyňu, obývačku až postupne zariadíte celý byt.

Koľko vás bude stať zariadenie bytu?

V istom momente zariaďovania bytu vás neminie otázka.

Ako zariadiť byt a koľko ma to celé bude stáť?

Namiesto hádania rozpočtu si povedzte, koľko peňazí máte na zariadenie.

Prvý krok je urobiť si zoznam izieb, ktoré chcete zariaďovať a zoznam vecí, ktoré do každej izby budete potrebovať.

Následne si urobte prieskum, koľko zhruba stoja jednotlivé veci. Cenové rozdiely môžu byť na prvý pohľad obrovské, ale minimálne zistíte kde je zdravý cenový stred za dobrú kvalitu a pekný dizajn.

Kde ušetriť a kde naopak investovať?

Kým pri niektorých veciach môžete peniaze ušetriť, niekde by ste naopak mali radšej peniaze investovať. Jednou z oblastí, kde netreba šetriť je sedenie.

Kúpa kvalitnej pohovky je vyššia investícia, ale vydrží vám desiatky rokov. Ďalšia vec, do ktorej by ste mali investovať je kvalitný matrac.  

kožená pohovka

Šetriť sa tiež neoplatí na veciach, ktoré nemeníte každý rok. A to sú kvalitné plastové okna, ale tiež kvalitná podlaha. Tá ovplyvní nielen celkový vzhľad bytu, ale tiež hodnotu bytu pri jeho prípadnom predaji.

A najdôležitejšie je najmä nešetriť na ľudskej práci, teda firme alebo na majstroch, ktorí vám budú byt rekonštruovať a prípadne zariaďovať.

Ako zariadiť byt a ušetriť?

Je viacero vecí, kde viete pri zariaďovaní ušetriť. Sú to napr. koberce, bytové osvetlenie alebo doplnky do bytu, ktoré sa dajú nájsť za veľmi dobré ceny.

Dnes viete nájsť nábytok, ktorý nemusí stáť veľa, ale ponúka dobrý pomer ceny a kvality.

Kde v byte nešetriť?

Do ktorých miestností investovať viac? Najmä do miestností, kde budete vy alebo spolu s vašou rodinou tráviť najviac času, tzn. obývačka alebo kuchyňa.

Ak si byt prenajímate, neinvestujte príliš veľa do nábytku alebo doplnkov, ktoré si nebudete môcť zobrať so sebou, napr. kuchyne a skrine na mieru alebo tapety a koberce.

V akej farbe si zariadiť byt?

V istom momente zariaďovania bytu by ste si mali zvoliť farby, v ktorých bude váš byt zariadený.

Prezrite si fotografie a inšpirácie bytov, ktoré sa vám páčia. Možno v nich nájdete rovnaký vzorec farieb, ktoré si podvedome vždy vyberáte.

svetlý byt

Obrázok: idesignarch.com

Farbu by ste si mali zvoliť aj na základe toto, akú svetlosť preferujete. Ak máte radi jasné a presvetlené priestory, zvoľte si svetlejšie farby. Ak naopak preferujete tmavšie prostredie, kľudne si zvoľte ťažšie farby.

Mnoho ľudí si volí farbu podľa svetlosti bytu. Ak máte tmavší byt, svetlejšie farby vám pomôžu byt presvetliť.

tmavý byt

Obrázok: home-designing.com

Pri tmavších bytoch sa vyhýbajte krikľavým a výrazným farbám. Takéto farby pôsobia v tmavom pristredí veľmi ťažko.

V akom štýle zariadiť byt?

Existuje jednoduché pravidlo.

Ak vás to ťahá k vidieckemu romantizmu, bude pre vás minimalistický štýl v jednej farbe príliš studený a nebudete sa v ňom cítiť dobre.

A naopak. Ak máte radi jednoduché veci, bude pre vás provensálsky štýl príliš “prečačkaný”.

Nehovorím, že každá izba musí byť v tom istom štýle, ale nemali by sa výrazne a extrémne odlišovať.

Pri výbere štýlu je tiež dôležité, aby sa hodil k priestoru, ktorý plánujete zariadiť. A tiež či sa spolu s partnerom zhodnete na výbere štýlu :)

Odporúčam svoju polovičku do zariaďovania bytu zahrnúť už od začiatku. Koniec koncov je to váš spoločný byt a preto by ste sa v ňom mali cítiť obaja rovnako dobre.

Ak sa váš partner odmietne zúčastniť výberu nábytku a zariaďovaniu, prinúťte ho. V istom momente sa v každom z nás prebudí názor a vkus a to už býva zbytočne neskoro.

Aké štýly interiérov existujú?

Ak si nie ste istý, aký štýl sa vám páči, začnite hľadať na internete fotografie už zariadených interiérov. Uložte si fotografie izieb, ktoré sa vám páčia. Sami tak rýchlo zístíte, ku ktorému štýlu viac inklinujete.

Zbierajte fotografie minimálne niekoľko týždňov. Je lepšie ked tento proces neurýchlite a budete si skutočne istý, ktorý štýl je pre vás najbližší.
Existuje niekoľko základných štýlov, ktoré sa od seba na prvý pohľad vzájomne odlišujú.

Ako zariadiť byt podľa štýlov?

Vidiecky alebo provensálsky štýl

Je jeden z najobľúbenejších štýlov vôbec. Do vášho bytu prináša príjemnú atmosféru vidieka, príjemné farby a materiály. Tento štýl sa nehrá na dokonalosť, ale na prirodzenosť.

Mnohým ľuďom evokuje ich mladosť a letá strávené u babky na dedine. Kúsok týchto spomienok si preto chcú preniesť aj do svojho vlastného bývania.

Provensálsky štýl má korene vo Francúzsku, v juhovýchodnej oblasti Provensálska, ktorá sa vyznačuje levanduľou, ľahkosťou a vzdušnosťou. Asi si všetci vieme predstaviť príjemné strávený víkend na vidieku. A práve tento štýl vám to umožní.

Typická je biela alebo smotanová farba nábytku v kombinácii podláh z tvrdého dreva alebo terakotových dlaždíc.

provensálsky štýl

Obrázok: bestdesignideas.com

Moderný štýl

Opakom vidieckého štýlu je tzv. moderný štýl alebo tiež súčasný. Vyznačuje sa trendami, ktoré aktuálne prevládajú v interiérovom dizajne. Určite si pamätáte na interiéri z 90. rokov, ktoré sa vám dnes už zdajú trochu staromódne.

Dnešný moderný štýl sa však vyznačuje relatívne nadčasovými prvkami. Jednoduché materiály v kombinácii s výraznými farbami tak ľahko z módy nevyjdú.

moderný štýl

Obrázok: epichomeideas.com

Minimalistický štýl

Alebo tiež známy ako škandinávsky a severský štýl sa vyznačuje bielou farbou v kombinácii s drevom. Využíva hru s tieňmi, rôzne detaily a celkový interiér slúži ako plátno, ktoré majiteľ takéhoto bytu zaplní výraznými, farebnými doplnkami.

Práve doplnky dodávajú tomuto, na prvý pohľad chladnému štýlu to kúzlo domácej a príjemnej atmosféry.

minimalistický štýl

Obrázok: creativeresidence.com

Vintage alebo retro štýl

Vlna retra je momentálne populárnejšia ako nikdy predtým. Takýto štýl využíva prvky, ktoré sú relatívne staré, ale stále to nie sú starožitnosti. Využívajú sa tak kvalitné dizajnové kúsky zo 60, 70. a 80. rokov, ktoré nestarnú ani v dnešnej dobe.

Rôzne zaujímavé stoličky, skrinky a najmä množstvo doplnkov sú základom vintage štýlu. Staré kreslo stačí len prečaluniť a stále máte nadčasový prvok v interiéri.

retro štýl

Obrázok: decoist.com

Rustikálny štýl

Je tzv. historický štýl, ktorý vo svojej podobe využíva pôvodné starožitné kúsky a iné starožitnosti. Takýto interiér doslova dýcha históriou. Mnoho ľudí si však zariaďuje byt aj napodobneninami, ktoré su samozrejme lacnejšie ako pôvodny starý nábytok.

Zladiť takéto historické doplnky a nábytok je ťažšie ako pri ostatných štýloch, preto pri tomto štýle odporúčam využiť služby interiérového architekta.

rustikálny štýl

Obrázok: decoist.com

Industriálny štýl

Je čoraz viac obľúbeným aj v našich končinách. Pôvodne vznikol z rôznych starých hál prerobených na luxusné loftové bývanie.

Vyznačuje sa priznanými technickými objektami, ako je surový pohľadový betón, alebo priznané tehlové murivo. Využívajú sa tiež priznané káble elektroinštalácie alebo rôzne priemyselné svietidlá.

Ako podlahy sa využíva PVC a tiež rôzne liate podlahy známe z priemyselných hál.

industriálny štýl

Obrázok: decoist.com

Prírodný štýl

Žijeme v dobe plnej chémie a umelých látok. Preto nikoho neprekvapí, že popularitu získava práve prírodný štýl. Prevládajú tu prírodné materiály, najmä drevo, hlina, ľan a prírodné textílie.

Farebnosť diktujú zemité farby ako hnedá, okrová a zelená.

prírodný štýl

Obrázok: houseandgarden.co.uk

Ako zariadiť byt krok za krokom?

  • Prvý krok: Výber postele

Ak by ste si mali vybrať, resp. mali by ste peniaze len jeden kus nábytku, mala by to byť posteľ. A pravdepodobne ani nie posteľ ako kvalitný matrac v plnej veľkosti pre dvoch, tzv. king size.

  • Druhý krok: Kúpa obliečok

Do postele potrebujete posteľnú súpravu, perinu, vankúš a obliečky. V dnešnej dobe je lepšie kúpiť antialergické obliečky. Určite si pamätáte na obrovské duchny plnené perím. V dnešnej dobe dobrých izolácií a zateplených domov ich nebudete potrebovať.

Ako zariadiť byt nábytkom?

Ak máte už nejaký nábytok a vyzerá lacno, zbavte sa ho. Ak vyzerá, že už niečo prežil, zbavte sa ho.

Nábytok by ste mali kupovať vtedy, ak máte presnú predstavu čo všetko budete mať v izbe. Iba tak sa vyhnete chybám, že kúpite časť nábytku, ktorá nebude nakoniec s ničím ladiť.

Nepotrebujete mať úplne presný typ nábytku, stačí základná predstava kúskov, ktoré budú v danej miestnosti.

Najčastejšou chybou je, ak si napr. kúpite doplnok a okolo neho potom zariaďujete zvyšok izby.

Začnite výberom veľkých kúskov ako je sedačka alebo skriňa. Vyberajte skôr neutrálne farby, ktoré dotvoríte farebnými doplnkami, tapetami alebo textíliami.

Investujte do čalunneného nábytku, ktorý je najviac namáhaný.

Veľkosť nábytku

Jednou z najčastejších chýb pri výbere nábytku je nesprávna veľkosť v kontexte veľkosti izby a ostatných kúskov. Veľmi často sa stáva, že si ľudia kúpia príliš veľký nábytok, ktorý v showroome vyzerá skvelo, ale v malom byte je doslova natlačený na sebe.