Yorkšírsky teriér: Veľký pes uväznený v malom tele

Yorkšírske teriéry dodnes patria k jedným z najrozšírenejších bytových plemien psov. Hoci vyzerajú ako plyšový maznáčikovia, netreba zabúdať, že ich predkami sú teriéry. Práve tento rodokmeň dodáva Jorkšírom, ako sa zvykne Yorkšírsky teriér hovorovo nazývať, ich špecifické vlastnosti.

Tento psík malý a hravo ho schováte do kabelky, no on si svoju veľkosť neuvedomuje. A rád to dá pocítiť nielen vám, ale aj iným psom, pokojne aj takým, ktoré by ho mali ako olovrant pod jeden zub.

Aj napriek svojej veľkosti, robí genetická výbava z Yorkšíra dobrého strážneho psa, čo podporuje jeho tendenciu hlasno a často štekať. Pri dobrej výchove ho však možno naučiť tento neduh zvládať a bude z neho lojálny rodinný spoločník.

Yorkšírsky teriér - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťdlhosrsté plemeno
Farbabicolor
Dĺžka života12 – 15 rokov
Výška v kohútiku20 – 24 cm
Hmotnosť v dospelosti3,5 kg
Milý, šibal Yorkšírsky teriér je vždy rád tam, kde sa niečo deje

Klasifikácia podľa FCI

Yorkšírsky teriér - FCI klasifikácia
Oficiálny názovYorkshire Terrier
Krajina pôvoduVeľká Británia
Sekcia FCIToy teriéry
Kategória FCITeriéry
FCI kód3/4/86

Charakteristika a povaha Yorkšírskeho teriéra

Za milou tváričkou Yorkšírskeho teriéra sa skrýva statočné srdce bojovníka. Tento psík je inteligentný, sebavenomý, hravý a bystrý. No zároveň má v sebe veľký kus rošťáka a temperamentu, preto rád svojho majiteľa občas prekvapí nejakou šarapatou.

No napriek svojmu sebavedomiu je prispôsobivý a učenlivý. Vďaka hravému výcviku, ktorý považuje za zábavu, sa rýchlo prispôsobí každodennému fungovaniu domácnosti a bude jej hrdou súčasťou.

Pokiaľ sa naučíte rešpektovať Yorkšírskeho teriéra a nebrať ho len ako malého uštekaného psíka, odvďačí sa vám obrovskou lojalitou a rád sa k vám príde pravidelne pritúliť a tráviť čas po vašom boku.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy3
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma2
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov4
sklon priberať2
zdravie3
inteligencia4
vhodnosť k deťom3
tendencia kusať3
tendencia štekať4
tendencia utekať4
pĺznutie2
stráženie4
hravosť5
vzťah k mačkám2
energickosť5

Pre koho je Yorkšírsky teriér vhodný

Keďže v minulosti patril Yorkšírsky teriér medzi lovecké psy (lovec myší) vyžaduje dostatok pohybu a aktivity. Ide o ideálneho psa do bytu, no poteší sa životu v rodine, ktorá žije aktívnym spôsobom života a často ho zoberie na prechádzku a dopraje mu dostatok priestoru na hru.

Jeho výchova je vďaka jeho temperamentu a bojovnosti pomerne náročná a začínajúci chovatelia by s ňou mohli mať problém. Zanedbaná výchova robí z Jorkšíra bojovnú kôpku chlpov, preto sa tento pes hodí skôr pre ľudí, ktorí už majú s výchovou psov skúsenosti.

Yorkšírsky teriér rozhodne nie je len kabelkový maznáčik

Typický vzhľad

Svojím malým vzrastnom sa Yorkšírsky teriér zaraďuje medzi najmenšie plemená psov. Jeho drobné telo pokrýva dlhá srsť, ktorá mu dodáva výzor elegána. Farba srsti môže byť gaštanová v kombinácií s pálenou hnedou alebo modro šedá. Chvost je obvykle skrátený na polovicu dĺžky a pokrytý bohatou srsťou, ktorá je tmavšej farby ako inde na tele.

PozítivaNegatíva
dobrý strážny pestemperamentný
milujúci a lojálnyrád uteká
energický a zábavnýuštekaný

Chovanie a starostlivosť o Yorkšírskeho teriéra

Keďže ide o dlhosrsté plemeno, základom starostlivosti o Yorkšírskeho teriéra je pravidelná starostlivosť o jeho srsť. Nutnosťou je pravidelné kúpanie a česanie. Ak chováte psa na výstavné účely, srsť musí ostať dlhá. Rodinného maznáčika môžete dať aj ostrihať a uľahčiť si vďaka tomu starostlivosť. Pravidelnú starostlivosť by ste nemali zabudnúť doplniť o strihanie pazúrikov a čistenie zubov.

Vďaka nižšej tolerancii vysokých aj nízkych teplôt sa ideálne bude cítiť v interiéri. V byte alebo dome by ste mu mali vytvoriť vlastný životný priestor, kde bude vedieť, že je doma.

V ostatných smeroch Yorkšír, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť líšiacu sa od bežnej starostlivosti o iné plemená psov.

 

Najčastejšie zdravotné problémy

Čistokrvný Yorkšírsky teriér patrí medzi relatívne zdravé plemená a nie je náchylný na vznik chorôb. Najčastejšie sa u neho môžeme stretnúť so vznikom zubného kameňa alebo zápalom ďasien, čomu možno predchádzať pravidelnou zubnou hygienou.

Ďalšie zdravotné problémy:

  • očné choroby,
  • poruchy štítnej žľazy,
  • patelárna luxácia,
  • problémy s medzistavcovými platničkami,
  • problémy s priedušnicou.

Kŕmenie a strava

Najvhodnejšie na kŕmenie je pre Yorkšírskych teriérov suché krmivo, ktoré je rozdelené do dvoch denných dávok. Výber krmiva a jeho dávkovanie by malo byť prispôsobené zdravotnému stavu a fyzickej aktivite psíka. V žiadnom prípade mu nenechávajte krmivo nasypané v miske počas celého dňa.

Yorkšír potrebuje dôslednú výchovu formou hry

História plemena

Plemeno Yorkšírsky teriér bolo vyšľachtené koncom 19. storočia v Anglicku. Jeho pôvodným poslaním bolo chytať potkany a myši v príbytkoch chudobných robotníkov. Medzi predkov Yorkšírskeho teriéra zaraďujeme Sky teriéra, Maltézskeho psíka a Dandie dimmont teriéra.

Od 70. rokov 20. storočia, kedy sa Yorkšírsky teriér dostal do Spojených štátov sa rýchlo stal jedným z najobľúbenejších psích plemien na svete.

Šibalský Yorkšírsky teriér sa rád postará o to, aby ste sa doma nenudili. V domácnosti, kde žije Jorkšír, sa totiž vždy niečo deje. Tento inteligentný, energický psík, vás prekvapí svojím sebavedomím, zvedavosťou a odvahou. Za dobrú výchovu sa vám poďakuje lojalitou. Ak však s výchovou psov nemáte skúsenosti, uprednostnite radšej pokojnejšie bytové plemeno.

Chcete žiť ekologickejšie a pomôcť tak našej planéte? Už len tým, že ste vyplnili tento test, ste spravili prvý krok! Záujem a motivácia začať je veľmi dôležitá, najmä ak vám ide o skutočnú zmenu životného štýlu. Ekologická domácnosť nezahŕňa len triedenie odpadu, ale patrí k základom na ceste za zdravšou planétou. Existuje však ešte veľa ďalších krokov, vďaka ktorým sa môžete postupne prepracovať k “eko domácnosti” a navyše aj ušetriť nemalé peniaze. 

Myslite na to, že z dlhodobého hľadiska majú význam aj malé zmeny. V oblasti dopravy, pokiaľ je to možné, uprednostnite pred cestovaním automobilom ekologickejšie varianty. Alebo cestu autom zdieľajte viacerí. 

Aj zmena návykov a životného štýlu, pomáha zdravšej planéte. Konzumujte miestne a sezónne produkty, vyhýbajte sa výrobkom v plastových obaloch a neplytvajte potravinami. Pokiaľ je to možné, obmedzte spotrebu mäsa. 

Zaujímajte sa o módu viac, ako len z pohľadu trendov. Dajte prednosť odevom vyrobeným zodpovedne a nebojte sa si ich kupovať napríklad aj z druhej ruky. No a najmä spoznávajte, ako sa dá ďalej zmierňovať environmentálna stopa.

Jedným, zo spôsobov je využívanie energie z obnoviteľných zdrojov ovplyvňuje kvalitu našich životov i budúcich generácií. Podporou výrobcov Zelenej energie znížite uhlíkovú stopu vašej domácnosti, pretože na rozdiel od tradičných poskytovateľov “bežnej energie”, je vyrobená zo 100 % čistých zdrojov.

Vedeli ste, že:

Bežná energia, ktorú v domácnosti využívame, je iba zo 14,9 % vyrobená s využitím obnoviteľných zdrojov? Pomôžte aj vy znížiť emisie a využívajte obnoviteľné zdroje energie.

Prihláste sa do newsletteru Zelenej energie
a zistite, ako ešte viac znížiť vašu uhlíkovú stopu.