Yorkšírsky teriér: Veľký pes uväznený v malom tele

Yorkšírske teriéry dodnes patria k jedným z najrozšírenejších bytových plemien psov. Hoci vyzerajú ako plyšový maznáčikovia, netreba zabúdať, že ich predkami sú teriéry. Práve tento rodokmeň dodáva Jorkšírom, ako sa zvykne Yorkšírsky teriér hovorovo nazývať, ich špecifické vlastnosti.

Tento psík malý a hravo ho schováte do kabelky, no on si svoju veľkosť neuvedomuje. A rád to dá pocítiť nielen vám, ale aj iným psom, pokojne aj takým, ktoré by ho mali ako olovrant pod jeden zub.

Aj napriek svojej veľkosti, robí genetická výbava z Yorkšíra dobrého strážneho psa, čo podporuje jeho tendenciu hlasno a často štekať. Pri dobrej výchove ho však možno naučiť tento neduh zvládať a bude z neho lojálny rodinný spoločník.

Yorkšírsky teriér - základná charakteristika
Využitiespoločenské plemeno
Srsťdlhosrsté plemeno
Farbabicolor
Dĺžka života12 – 15 rokov
Výška v kohútiku20 – 24 cm
Hmotnosť v dospelosti3,5 kg
Milý, šibal Yorkšírsky teriér je vždy rád tam, kde sa niečo deje

Klasifikácia podľa FCI

Yorkšírsky teriér - FCI klasifikácia
Oficiálny názovYorkshire Terrier
Krajina pôvoduVeľká Británia
Sekcia FCIToy teriéry
Kategória FCITeriéry
FCI kód3/4/86

Charakteristika a povaha Yorkšírskeho teriéra

Za milou tváričkou Yorkšírskeho teriéra sa skrýva statočné srdce bojovníka. Tento psík je inteligentný, sebavenomý, hravý a bystrý. No zároveň má v sebe veľký kus rošťáka a temperamentu, preto rád svojho majiteľa občas prekvapí nejakou šarapatou.

No napriek svojmu sebavedomiu je prispôsobivý a učenlivý. Vďaka hravému výcviku, ktorý považuje za zábavu, sa rýchlo prispôsobí každodennému fungovaniu domácnosti a bude jej hrdou súčasťou.

Pokiaľ sa naučíte rešpektovať Yorkšírskeho teriéra a nebrať ho len ako malého uštekaného psíka, odvďačí sa vám obrovskou lojalitou a rád sa k vám príde pravidelne pritúliť a tráviť čas po vašom boku.

1 - najmenej 5 - najviac
ľahkosť výchovy3
vhodnosť do bytu5
schopnosť byť celý deň sám doma2
vhodnosť pre začínajúcich chovateľov4
sklon priberať2
zdravie3
inteligencia4
vhodnosť k deťom3
tendencia kusať3
tendencia štekať4
tendencia utekať4
pĺznutie2
stráženie4
hravosť5
vzťah k mačkám2
energickosť5

Pre koho je Yorkšírsky teriér vhodný

Keďže v minulosti patril Yorkšírsky teriér medzi lovecké psy (lovec myší) vyžaduje dostatok pohybu a aktivity. Ide o ideálneho psa do bytu, no poteší sa životu v rodine, ktorá žije aktívnym spôsobom života a často ho zoberie na prechádzku a dopraje mu dostatok priestoru na hru.

Jeho výchova je vďaka jeho temperamentu a bojovnosti pomerne náročná a začínajúci chovatelia by s ňou mohli mať problém. Zanedbaná výchova robí z Jorkšíra bojovnú kôpku chlpov, preto sa tento pes hodí skôr pre ľudí, ktorí už majú s výchovou psov skúsenosti.

Yorkšírsky teriér rozhodne nie je len kabelkový maznáčik

Typický vzhľad

Svojím malým vzrastnom sa Yorkšírsky teriér zaraďuje medzi najmenšie plemená psov. Jeho drobné telo pokrýva dlhá srsť, ktorá mu dodáva výzor elegána. Farba srsti môže byť gaštanová v kombinácií s pálenou hnedou alebo modro šedá. Chvost je obvykle skrátený na polovicu dĺžky a pokrytý bohatou srsťou, ktorá je tmavšej farby ako inde na tele.

PozítivaNegatíva
dobrý strážny pestemperamentný
milujúci a lojálnyrád uteká
energický a zábavnýuštekaný

Chovanie a starostlivosť o Yorkšírskeho teriéra

Keďže ide o dlhosrsté plemeno, základom starostlivosti o Yorkšírskeho teriéra je pravidelná starostlivosť o jeho srsť. Nutnosťou je pravidelné kúpanie a česanie. Ak chováte psa na výstavné účely, srsť musí ostať dlhá. Rodinného maznáčika môžete dať aj ostrihať a uľahčiť si vďaka tomu starostlivosť. Pravidelnú starostlivosť by ste nemali zabudnúť doplniť o strihanie pazúrikov a čistenie zubov.

Vďaka nižšej tolerancii vysokých aj nízkych teplôt sa ideálne bude cítiť v interiéri. V byte alebo dome by ste mu mali vytvoriť vlastný životný priestor, kde bude vedieť, že je doma.

V ostatných smeroch Yorkšír, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť líšiacu sa od bežnej starostlivosti o iné plemená psov.

 

Najčastejšie zdravotné problémy

Čistokrvný Yorkšírsky teriér patrí medzi relatívne zdravé plemená a nie je náchylný na vznik chorôb. Najčastejšie sa u neho môžeme stretnúť so vznikom zubného kameňa alebo zápalom ďasien, čomu možno predchádzať pravidelnou zubnou hygienou.

Ďalšie zdravotné problémy:

 • očné choroby,
 • poruchy štítnej žľazy,
 • patelárna luxácia,
 • problémy s medzistavcovými platničkami,
 • problémy s priedušnicou.

Kŕmenie a strava

Najvhodnejšie na kŕmenie je pre Yorkšírskych teriérov suché krmivo, ktoré je rozdelené do dvoch denných dávok. Výber krmiva a jeho dávkovanie by malo byť prispôsobené zdravotnému stavu a fyzickej aktivite psíka. V žiadnom prípade mu nenechávajte krmivo nasypané v miske počas celého dňa.

Yorkšír potrebuje dôslednú výchovu formou hry

História plemena

Plemeno Yorkšírsky teriér bolo vyšľachtené koncom 19. storočia v Anglicku. Jeho pôvodným poslaním bolo chytať potkany a myši v príbytkoch chudobných robotníkov. Medzi predkov Yorkšírskeho teriéra zaraďujeme Sky teriéra, Maltézskeho psíka a Dandie dimmont teriéra.

Od 70. rokov 20. storočia, kedy sa Yorkšírsky teriér dostal do Spojených štátov sa rýchlo stal jedným z najobľúbenejších psích plemien na svete.

Šibalský Yorkšírsky teriér sa rád postará o to, aby ste sa doma nenudili. V domácnosti, kde žije Jorkšír, sa totiž vždy niečo deje. Tento inteligentný, energický psík, vás prekvapí svojím sebavedomím, zvedavosťou a odvahou. Za dobrú výchovu sa vám poďakuje lojalitou. Ak však s výchovou psov nemáte skúsenosti, uprednostnite radšej pokojnejšie bytové plemeno.

Vieme, ktorý pes a plemená sa hodia najviac do bytu kvôli svojej povahe

shutterstock

Hovorí sa, že pes vie byť najlepším priateľom človeka, a pokiaľ ste ho niekedy mali alebo máte, dáte nám za pravdu. Láska a vernosť, ktorou nás vlastný psík dokáže obdariť dokáže byť nekonečnu. V jeho prítomnosti už nikdy nebudeme sami. Pes do bytu však predstavuje aj veľkú zodpovednosť. S jeho príchodom nezískame len štvornohého miláčika, ale aj ďalšieho člena rodiny, ktorý si vyžaduje plnú starostlivosť a pozornosť. Váš osobný či rodinný vzťah so psíkom bude v byte vyžadovať aj priesto e a čas na poctivé venčenie a poriadny výcvik či maznanie.

Ak si nepotrpíte na čistokrvného psíka, alebo nemáte vysnívanú rasu, v slovenských útulkoch nájdete dostatok milých psíkov, ktorí hľadajú domov. Po odbornej konzultácii veľmi rýchlo zistíte, koľko trpezlivosti si bude konkrétny psík, ktorý vás zaujal, vyžadovať. To isté platí aj o čistokrvnom chlpáčovi. Každé plemeno si vyžaduje iný rozsah prístupu, starostlivosti či pohybu. Základom úspešného rozhodnutia pre správneho psíka je úprimnosť k samému sebe a láska na prvý pohľad ku konkrétnemu havkáčovi.

Pes do bytu s ideálnymi vlastnosťami asi neexistuje. Aj keď, predsa len je zopár charakteristík, ktoré na štvornohom priateľovi určite oceníte:

 • priateľské správanie psíka k dospelákom aj k malým deťom,
 • nenáročnosť na výcvik,
 • tolerantné správanie k iným zvieratkám,
 • čistotnosť,
 • samostatnosť,
 • pokojná povaha.

Pri výbere psa do bytu je ale potrebné uvedomiť si, na čo bolo konkrétne plemeno vyšľačhtené, aký je jeho profil a hlavne, či bude vyžadovať veľa priestoru a pohybu, pretože ten bude mať u vás v byte obmedzený.

Čivava

Čivava je najmenší psík a nie je náročný na pohyb. Postačia mu i krátke prechádzky. Vďaka svojej menšej veľkosti je do bytu ideálnym kamarátom. Keď sa rozhodne, vie byť veľmi dynamickým šibalom, ktorý má rád dobrodružstvo a žiadny výklenok v byte pred ním neostane v bezpečí. Zo zvierat si rozumie najlepšie s vlastným plemenom. Teda čivavami. K ostatným psíkom a zvieratám bude veľmi ostražití.

čivava
shutterstock
Čivava

Mopslík

Ak hľadáte spoločenského parťáka, mopslík môže byť vašou ideálnou voľbou. Bude vám oddanou a vernou dvojičkou. Veľmi dobre sa znáša s inými zvieratami či deťmi a nemá vo zvyku agresívne správanie. Treba myslieť na to, že jeho krátky nos bude mať na svedomí jeho časté chrápanie a v lete môže spôsobiť prehriatie, a teda bude vyžadovať osobité zásobovanie vodou.

mopslík
shutterstock
Mopslík

Bišón

Hravé, energické a priateľské plemeno sa veľmi dobre svojmu pánovi prispôsobí. Nevyžaduje si veľké predošle skúsenosti so psíkom. Ale nakoľko ide o plemeno, ktoré je šľachtené pre ľudskú spoločnosť, ide aj o psíka, ktorý si bude vyžadovať vašu zvýšenú pozornosť, aktivitu. a aj starostlivosť o srsť. Ak sa preň rozhodnete, pozor, pripravte si kefu, veľmi rád sa češe.

bišon
shutterstock

Trpasličí pudel

Veľmi priateľské plemeno sa veľkosťou bude hodiť aj do bytu. Podobne ako bišón si potrpí na starostlivosť o srsť, za ktorú, okrem iného, vás odmení milým túlením. S domácimi zvieratami si rozumie dobre a svoje zuby vystrčí len jemne na cudzích ľudí alebo malé deti, ktoré ho prekvapia hlasným krikom alebo ad hoc správaním.

trpaslíči pudel
shutterstock
Trpaslíči pudel

Papillon

Preklad mena plemena tohto havkáča znamená motýľ a svoj pôvod ukrýva v ušiach psíka, ktoré pripomínajú motýlie krídla. Energický papillon obľubuje dlhšie prechádzky, počas ktorých sa dokonale vyšantí. Sú priateľské a dobrodružné povahy, ktoré si dokonca rozumejú aj s menšími deťmi Pred maličkými detičkami ich treba však chrániť podobne, ako ich strážiť v prítomnosti iných zvierat.

[adinserter block=”56″]

Papillon
shutterstock
Papillon

Shetlandská kólia

Menšie plemeno kólie je vhodným kamarátom do rodiny bez alebo s odrastenými deťmi. Veľmi rýchlo zapadne do domácej „svorky“, ktorej bude nadovšetko verná. Je veľmi učenlivá a poslušná. Iné zvieratká jej nerobia problém. K cudzím sa však správa nedôverčivo.

Šeltia
shutterstock

Kokeršpaniel

Psík tohto plemena má v sebe lovecké gény, a preto jeho výcvik pre život v byte bude náročnejší ako u iných. Svojho pána však obdarí vysokou inteligenciou, vernosťou a priateľstvom. Len mu najprv musíte v rámci teritória bytu jasne vysvetliť, „kto je u vás pánom“. Ich vrodené inštinkty a nároky na pohyb bude potrebné uspokojiť dlhými prechádzkami.

kokeršpaniel
shutterstock
Kokeršpaniel

Yorkshearsky teriér

S týmto plemenom váš byt získava energického a nebojácneho ochrancu, ktorý nemá rád cudzích ľudí a v prípade potreby dokáže použiť aj svoje zuby. Jeho správanie si vyžaduje trpezlivého pána, ktorý ho vďaka dobrému tréningu zvládne aj v byte. Práve v tomto priestore sa vďaka svojej veľkosti môže Yorkšírsky teriér stať vašim skvelým priateľom aj do voza aj do koča.

Yorkshearsky teriér
shutterstock
Yorkshearsky teriér

Nevybrali ste si? Pes do bytu, ktorého hľadáte sa objaví čoskoro. Dôležité je, že už viete, že vám chýba, a to aký bude, je len na vás a chémii, ktorá medzi vami zafunguje na prvom stretnutí.