Ako pripraviť zavárané hrušky. Chutia po celý rok

Okrem toho, že chuť hrušiek je neopakovateľná, výborne dopĺňa rôzne druhy jedál, samotné hrušky sú veľkým zdrojom vitamínov pre naše telo. Poznáme ich aj ako ovocie bohov. Náš organizmus ich dokáže ľahko stráviť, neobsahujú veľa kalórií a sú hypoalergénne.

Obsahujú veľa vlákniny, dokonca viac ako jablká, pomerne vysoké zastúpenie vitamínu B a K a v menšom množstve aj vitamín C, fosfor, vápnik, železo a ďalšie látky. Ich konzumácia napomáha znižovaniu rizika rakoviny, prináša do tela protizápalové účinky, detoxikuje organizmus, chráni pred srdcovými ochoreniami a upravuje trávenie.

Príprava na zavárané hrušky

Ako pri každom zaváraní by ste si vopred mali pripraviť zaváracie poháre. Na hruškový kompót sú ideálne klasické sedmičky (objem 0,72 l). Aby ste sa vyhli prípadným komplikáciám, použite nové viečka. Ak by ste predsa len chceli ušetriť, staré viečka poriadne vyumývajte. Zbavíte ich tak nečistôt a pachu po inej zelenine či ovocí.

Ako vyberať hrušky?

Hutnosť zavarených hrušiek bude závisieť od vášho výberu jednotlivých plodov. Ak máte doma záhradu, na zaváranie vyberajte hrušky, ktoré nebudete môcť uskladniť. Ovocie by malo byť zrelé, no zároveň dostatočne tvrdé. Na test, do jeho kože zaryte silnejšie prsty. Ak bude príliš mäkké, radšej ho zjedzte alebo nechajte na výrobu džemu či lekváru.

Hrušky očistite od kože. Pomôžte si klasickou škrabkou na zemiaky. Zbavte ich stopky, okvetia a prekrojte na štvrtiny. Jednotlivé časti zbavte všetkých jadierok a tvrdého stredu. Dužina má tendenciu zhnednúť. Preto nakrájané hrušky hneď namočte do vody s trochou soli, ktorá hnednutiu zabráni. Rovnako zafunguje troška octu aj kyseliny citrónovej.

Recept na hruškový kompót

Zavárať môžete v zaváracom hrnci s teplomerom, v trúbe, mikrovlnke či umývačke. Na celý proces si vyhraďte potrebný čas a miesto na kuchynskej linke, na ktorú si uložte umyté poháre a viečka. Hrušky do nich naukladajte tak, aby sa vám ich čo najviac zmestilo.

Najprv ich začnite ukladať na stojato a potom na ležato. Do jedného pohára sa vám môže zmestiť plus mínus 10 až 14 kúskov. Všetko závisí od veľkosti ovocia.

Aby bolo zaváranie možné, nesmie chýbať nálev. Ten si pripravíte v ďalšom hrnci na ohni. Aby ste vedeli odhadnúť jeho potrebné množstvo, môžete do jednej z fliaš naliať vodu a podľa toho ho priamo úmerne vypočítať.

Na 1 liter sladkého nálevu budete potrebovať:

  • 350 g kryštálového cukru,
  • kúsok škorice,
  • 3 klinčeky.

Vodu s cukrom, škoricou a klinčekmi prevaríte. Cukor by mal byť úplne roztopený. Následne roztok nalejte do fliaš tak, aby boli hrušky úplne zakryté a zatvorte viečkami. Fľaše vložte do hrnca s vodou a sterilizujte 25 minút pri 85 °C alebo 30 minút pri 80 °C. Po uplynutí času poháre vyberte a hore dnom poukladajte na utierku. Keď vychladnú, môžete ich uskladniť.

Zaváranie hrušiek v trúbe

Poháre môžete sterilizovať aj v trúbe. Ak máte teplovzdušnú, vložte do nej plech, na ktorý nalejte 2 až 3 cm vody. Trúbu nastavte na prúdenie vzduchu zhora a zdola na 250 °C. Keď sa vyhreje, poháre vložte na plech, pričom dodržiavajte dostatočné rozostupy, aby vzduch na ne prúdil zo všetkých strán. Kompóty sterilizujte 10 až 12 minút. Menšie poháre 8 minút.

V elektrickej trúbe môžete sterilizovať tak ako v hrnci. Celý postup si môžete vyskúšať na jednej fľaši, aby ste zistili správny čas pre tento typ trúby.

Zaváranie hrušiek v umývačke riadu

Pri tomto spôsobe fľaše uložte hore viečkom do košov tak, aby sa vám ich zmestilo, čo najviac, prípadne aj s riadom na umytie. Následne umývačku zapnite na program s najvyššou teplotou, aspoň 80 °C. Po jeho skončení poháre vyberte a nechajte hore dnom vychladnúť.

Zaváranie hrušiek v mikrovlnke

Mikrovlnka je praktickým riešením pre zaváranie v malom množstve. Do jednej várky by sa vám mali zmestiť štyri sedmičky, ktoré sterilizujte 10 minút na 70 W a 10 minút na 100 W.

Ďalšie chutné recepty z hrušiek

Ak máte doma veľa mäkkých hrušiek, alebo ste so zaváraním otáľali, zúžitkujte ich na chutný lekvár alebo džem.

Hruškový džem

Džem si pripravíte z:

  • 1 kg tvrdých hrušiek,
  • 3 kg mäkkých hrušiek,
  • 1,5 kg krupicového cukru,
  • 3 želírovacie prípravky.

Všetky hrušky premyjte vodou, tvrdé si očistite e od kože, odstráňte stredy a jadierka a nakrájajte na drobno. Mäkké hrušky rozkrojte na štvrtiny, vyberte stred, všetky jadierka a pomeľte ich na mlynčeku na mäsu na mäkkú masu, ktorú vložte do hrnca a prevarte 5 minút. Postupne pridajte cukor, želírovacie prípravky a zvyšok hrušiek. Miešajte a varte dovtedy, kým cukor nebude rozpustený. Potom povarte ešte 3 až 5 minút . Džem nadávkujte do menších pohárov a nechajte prejsť sterilizáciou pri 85 °C.

Hruškový lekvár

Ak si chcete pochutnať na lekvári z hrušiek, nachystajte si:

  • 5 kg hrušiek,
  • 850 g cukru,
  • 2 dcl octu.

Hrušky umyte vodou, odstráňte stopky, stredy a jadierka, zomeľte ich na mlynčeku na mäso a dužinu zmiešajte s octom a cukrom. Nádobu so zmesou nechajte cez noc odstáť. Na druhý deň zmes naložte na plech (pri danom množstve 2 plechy) a vložte do trúby, kde ju nechajte dusiť, pokým sa zmes zhutní a vyparí sa z nej voda. Pripravte si menšie fľašky, ktoré s viečkami vysterilizujte, lekvár do nich naložte a zatvorte. Otočte hore dnom a nechajte vychladnúť.

Ak doma máte záhradu plnú hrušiek, máte vyhraté. Zaváraním si ľahko pripraviť lahôdky, ktoré vám i vášmu zdraviu budú chutiť po celý rok. Pokiaľ ju nemáte, nezúfajte, v letnej a jesennej sezóne si hrušky môžete kúpiť od domácich ovocinárov za lepší peniaz.

Komentáre (Ako pripraviť zavárané hrušky. Chutia po celý rok)

  1. Vynikajúce recepty veľmi mi to pomohlo som veľmi spokojná za všetky recepty na hrušky dávno som hrušky nerobila a toto mi pomohlo. Ďakujem 🥰

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pred investíciou do fotovoltiky si radšej kvalitne zateplite dom: ušetríte viac!

shutterstock

Investícia, ktorá má zmysel

Ceny energií nemusia byť v budúcnosti zastropované a každá investícia do energetickej úspornosti domu má z pohľadu šetrenia význam. Veľkej obľube sa v súčasnosti tešia tepelné čerpadlá, solárne panely a ďalšie moderné zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Ak však rodinný dom nie je kvalitne odizolovaný, stačiť nebudú. Tepelné straty stoja nemalé výdavky a tiež predĺženie času návratnosti týchto investícií.

Drvivá väčšina rodinných domov na Slovensku bola postavená pred 40-timi rokmi a obnovou prešla zatiaľ menej ako polovica. Ak aj ten váš patrí medzi ne, je na čase sa pustiť do precíznej obnovy. Zamerajte sa na detaily, ktoré zvýšia účinnosť zateplenia fasády a vyvarujte sa častým chybám.

Knauf Insulation

1. Nedostatočná hrúbka tepelnej izolácie

Cieľom zateplenia fasády je predovšetkým ochrániť murivo pred poveternostnými vplyvmi a zvýšiť povrchovú teplotu stien v interiéri. Z pohľadu investície a úspory vo všeobecnosti platí – čím viac, tým lepšie. Podľa odborníkov je ekonomicky efektívna hrúbka tepelnej izolácie minimálne 16 cm. Majitelia domov veľakrát siahajú po izolantoch s nižšou hrúbkou. Šetriť na centimetroch sa však neoplatí najmä z dvoch dôvodov.

Nedostatočná hrúbka izolantu môže viesť ku kondenzácii, vlhnutiu a vzniku plesní, hlavne v kútoch stien. Naviac skutočne neušetríte. Úspory na izolačnom materiáli sa za pár rokov premietnu do zvýšených nákladov na vykurovanie. Reálne totiž najviac, z pohľadu celkovej ceny zateplenia fasády, platíte za realizačné práce, nie za samotný izolant.

Dôležitý je tiež správny výber tepelnoizolačného materiálu. Okrem úspory energie a tepelnej pohody, dokáže priniesť aj ďalšie výhody. Napríklad minerálna vlna, vyrobená z prírodných a recyklovaných materiálov, je účinným ekologickým riešením. Tento paropriepustný materiál minimalizuje možný vznik plesní v dome. Efektívne tlmí hluk z rušnej ulice a je nehorľavý.

Knauf Insulation

2. Nevhodný a navlhnutý podklad

Montáž izolantu na vlhkosťou poškodené steny má za následok vznik plesní. Odstránenie príčiny vlhnutia stien pred samotnou realizáciou je podstatné. Zatepľuje sa až vtedy, keď murivo vyschne. Dôležité je tiež mechanické očistenie stien od machov, nečistôt a plesní. Vystupujúce časti malty, nesúdržné a odlupujúce sa vrstvy náteru a omietky je nutné odstrániť.

Ak chcete zatepľovať existujúcu fasádnu omietku alebo brizolit, je potrebné sa vopred uistiť, či má podkladová vrstva dostatočnú nosnosť. Podklad musí byť schopný udržať nalepené fasádne dosky pred kotvením.

3. Nekvalitné kotviace prvky a ich montáž

Pri plánovaní zatepľovania fasády netreba podceniť výber kotviacich prvkov. Kotvenie systému sa vykonáva 1 až 3 dni po nalepení izolácie.

Odborný poradca vám odporučí vhodný typ kotvy. Kotvy by mali byť dostatočne dlhé, aby boli v správnej hĺbke zafixované do muriva. Problém môže nastať ak je kotvenie realizované pomocou iných, “nesystémových” hmoždiniek i v prípade nedodržania rozostupov medzi kotvami.

Najlacnejšie, „natĺkacie“ kotvy, je pomerne zložité ošetriť tak, aby nevznikla priehlbina, ktorá sa následne zaplní lepidlom, čo na finálnej omietke  môže vytvoriť tzv. „Panter efekt“. Efektívnejšie sú zapustené izolačné kotvy s minerálnou zátkou, pri ktorých nevzniká tento efekt.

Knauf Insulation

4. Nezabúdajte na detaily pri zatepľovaní

Členité fasády, balkóny, prístrešky či zložité strechy s množstvom klampiarskych detailov, môžu byť pri nedbalom zateplení príčinou zatekania a vzniku tepelných mostov.

Častým problémom býva aj nedostatočné zateplenie v okolí okien a dverí. Montáž okien, dverí a práce súvisiace s osadzovaním vonkajších otvorov je vhodné realizovať ešte pred začiatkom zatepľovania.

Zateplenie musí siahať úplne k rámu okna, pretože každá medzera znamená tepelný most. Teplo potom medzerami nielen uniká, ale v okolí okna sa tiež zráža vlhkosť a tvoria sa plesne. Pre správne napojenie zateplenia s rámom otvorových konštrukcií odporúčame použiť dilatačné profily. Vďaka nim sa zamedzí vzniku prasklín v okolí rámu okien a dverí.

Knauf Insulation

Pri inštalácii vonkajších prvkov, akými sú napríklad klimatizačné jednotky, satelitné konštrukcie či sušiaky na bielizeň, je potrebné dávať pozor či nedošlo k narušeniu izolácie fasády. Ideálne je myslieť na tieto zariadenia vopred a pripraviť si pre ne vybrané miesto tak, aby nevznikali v budúcnosti na fasáde dodatočné tepelné mosty. Ak ste s nimi pri rekonštrukcii najskôr nepočítali, zainvestujte do kvalitných špeciálnych kotviacich prvkov.

Rada na záver:

Ak sa chcete pustiť do zatepľovania, poraďte sa pred samotnou realizáciou s odborníkom. Oprava nekvalitnej izolácie a odstraňovanie vyššie spomenutých chýb je zbytočne komplikované a nákladné. Do 9. októbra 2023 môžete tiež požiadať o príspevok na obnovu rodinného domu z Plánu obnovy a preplatiť si tak až 75 % z celkových oprávnených výdavkov.