Ako na zazimovanie bazéna po lete pre ďalšiu sezónu

Starostlivosť o bazén sa letom nekončí. Prečítajte si ako správne zazimovať bazén, ale aj záhradné jazierko. Presné kroky k zazimovaniu zapusteného a nadzemného bazéna. Kedy zložiť zazimovaciu plachtu, a kedy vypúšťať jazierko.

Príprava bazéna, prípadne jazierka, na zimu nemusí byť vôbec zložitá. Stačí dodržať niekoľko krokov a relax pri vode si budete môcť užívať viacero rokov bez problémov. Správne zazimovanie udrží galóny vody do ďalšej sezóny, ale tiež vám ušetrí námahu s čistením bazéna po zime.

Kedy a prečo zazimovať bazén

Pochopiteľne, zazimovanie bazéna sa začína vtedy, keď končí kúpacia sezóna. To však môže byť pre každého individuálne, napríklad pre „otužilcov” sezóna môže trvať o mesiac dlhšie. Neberte to však na ľahkú váhu. Ak sa oneskoríte, už aj prvé mrazy môžu nenávratne poškodiť bazén a jeho súčasti.

Zazimovanie sa preto odporúča vtedy, keď teplota vody dosahuje stabilných 10 °C a nočné teploty sa nedostávajú pod bod mrazu. Dôvodov pre nutnosť zazimovania je viacero. Z hľadiska čistoty zazimovanie zabráni tvoreniu rias v bazéne. To je spojené aj s finančným hľadiskom. Pokiaľ voda zostane čistá, viete ju použiť aj na ďalšiu sezónu, stačí ju stačí ošetriť chemicky. Správnym zazimovaním ušetríte aj na samotnom bazéne, ktorý nebude poškodený mrazom.

Zazimovanie zapusteného bazéna v zemi

Starostlivosť o bazén v zemi a bazén nad zemou sa líši. Ich porovnanie sa dozviete v nasledujúcich častiach článku.

 • Prvým krokom v zazimovaní každého bazéna je odstránenie nečistôt. Nečistoty na vode vyberte sieťkou, nečistoty na dne bazéna, bazénovým vysávačom. Z bazéna vyberte aj schody, pretože je to zbytočne ďalšie miesto, kde by sa nečistoty držali.
 • Po vyčistení bazéna je na rade samotná voda. Chemické hodnoty vody otestujte pomocou testera, ktorý sa bežne používa na meranie pH a chlóru.

Ideálne by sa hodnota pH mala pohybovať v rozmedzí od 7,0 do 7,4 a množstvo chlóru od 0,3 do 0,6 mg/l. Počas upravovania týchto hodnôt chemickými prípravkami nechajte filtráciu zapnutú, aby sa voda premiešavala.

 • Keď dokončíte čistenie vody, špeciálnymi prípravkami vyčistite aj filtráciu, bez ohľadu na to, aký typ používate. To isté platí aj na ostatné pripojené hadice, ktoré bude potrebné na zimu odpojiť. Všetky tieto časti usušte a uložte na miesto, kde ich nepoškodí mráz.
 • Potrebné je tiež vypustenie časti vody z bazéna, tak aby nedosahovala  na skimmer (zberač nečistôt), trysky či filtračné výstupy. Odporúča sa tiež odstránenie svietidiel, pokiaľ ich v zapustenom bazéne máte. Ak by voda dosahovala na tieto súčasti, mohla by ich po zamrznutí poškodiť. V skratke, vodu vypustite o cca 10 až 20 cm.
 • Na to určenými prípravkami a hubkou vyčistite aj steny bazéna.
 • Pokiaľ používate solárny ohrev, nezabudnite ani na túto časť! Je veľmi dôležité usušiť a bezpečne odložiť dosky solárneho ohrevu. Pokiaľ by na nich zamrzla voda, došlo by k trvalému poškodeniu.
 • Tepelné čerpadlo taktiež uložte na dočasný oddych v suchu. Samozrejme, najprv ho treba odpojiť z elektriny, vysať všetku vodu a pri našroubovaní späť na miesto príliš neuťahovať.
 • Ešte pred konečným zakrytím použite podľa návodu prípravok na zazimovanie bazéna. Táto tekutá zmes zamedzuje rastu rias a celkovo vám jeho použitie pred zimou uľahčí začatie novej sezóny na jar.
 • Riasy milujú svetlo. Nepriesvitná zazimovacia plachta na bazén svetlo neprepúšťa a riasam ani baktériám tak nebudú poskytnuté podmienky na rozširovanie sa. Na zapustenom bazéne plachtu ponechajte až do jari. Zazimovacia plachta by dovedy mala bazén chrániť aj pred padajúcim lístím, prípadne zabrániť pádu ľudí či zvieracích návštevníkov. Pokiaľ na plachtu napadá sneh, odporúča sa priebežne ho odstraňovať, aby sa zabránilo preťaženiu.
 • Dodatočným tipom k zazimovaniu je položenie prázdnych pet fľašiek do bazéna. Tento trik má zabrániť úplnému zamrznutiu hladiny.
pixabay.xom

Zazimovanie nadzemného bazéna

Pre správne zazimovanie nadzemného bazéna postupujte podľa krokov, ktoré sú uvedené pri zazimovaní zapusteného bazéna. Hlavný rozdiel tu spočíva v podstate len v poslednom kroku, čiže zakrytie bazéna.

 • Bazén zakryte zazimovacou plachtou, ale nenechávajte ju tam až do jari. Nadzemný bazén môže byť jednoduchšie poškodený vplyvom mrazov a ťažkého snehu na plachte. Preto s príchodom prvých mrazov plachtu odstráňte a bazén nechajte odkrytý.

Zazimovanie bazéna Azuro

Postup zazimovania nadzemného bazéna Azuro sa začína rovnako ako pri každom bazéne. Keď teploty dosahujú približe 10 °C, očistite bazén a filtráciu. Upravte chemické zloženie vody, a potom nasleduje čiastočné vypustenie vody z bazéna. Ani tu nezabúdajte na čerpadlo a solárny ohrev, ktoré treba vysušiť a odložiť.

 • Pri bazéne Azuro používajte špeciálne prípravky Azuro Zima.
 • Konštrukciu bazéna Azuro mráz nepoškodí, ale s krycou plachtou pri nadzemnom bazéne postupujte tak ako je to určené pre nadzemné bazény. S príchodom mrazov zazimovaciu plachtu môžete zložiť a bazén nechať odkrytý do jari.

Zazimovanie bazéna Orlando

Spôsob ako zazimovať bazén Orlando je znova úplne bežný, tak ako pri iných nadzemných bazénoch.

 • Držte sa základných krokov pre vyčistenie a odnímateľným súčastiam bazéna doprajte zimu v suchu.
 • Vodu z bazéna nie je potrebné vypúšťať úplne, ak použijete potrebné prípravky na zazimovanie.
 • Zazimovaciu plachtu po jeseni zložte.

Ako zazimovať jazierko

Podobne ako pri bazénoch, aj záhradné jazierka je potrebné pripraviť na zimu. V tomto prípade musíte myslieť nielen na vodu, ale aj rastliny a ryby, pokiaľ ich v jazierku máte. Vďaka nášmu zoznamu rád nezabudnete na nič.

Vypúšťať či nevypúšťať vodu?

 • Na túto otázku si odpoviete najskôr na základe toho, aké je jazierko hlboké. Hlbšie jazierka vydržia zimu napustené a mráz neohrozí ani ryby. Jazierko s hĺbkou menej ako cca 80 cm radšej vypustite a ryby aj rastliny presuňte do nádob na miesto, kde nemrzne.
 • Ďalším faktorom je materiál. Pokiaľ máte fóliové jazierko, vodu vypúšťať nemusíte. Pri jazierku so železným, plastovým či betónovým základom, sa odporúča úplné vypustenie raz za dva až tri roky. Jazierka z týchto materiálov môžu byť nadobro zničené neopravenými prasklinami. Vypustené jazierko na zimu zakryte. Pod nástielkou lístia v ňom môžete ponechať aj lekná.

Príprava jazierka

 • Technológiu na cirkuláciu vody a čerpadlo vyčistite. Na zimu ich odložte na miesto, kde nemrzne. Ložiská čerpadiel je potrebné udržať vo vode aby nevyschli.
 • Čistota napusteného jazierka je dôležitá, preto hlavne počas jesene odstraňujte napadané lístie a iné nečistoty sieťkou. Na dne nečisteného jazierka sa totižto vytvára priam toxické prostredie. Z usadeného kalu sa uvoľňujú nebezpečné plyny, preto je najlepšie vyčistiť tieto usadeniny špeciálnym vysávačom.
 • Na hladinu položte polystyrénový plavák, prípadne použite ohrievač na tento účel, aby jazierko nezamrzlo úplne. Bez otvoru v ľade by sa voda nemala ako okysličovať a nebezpečné plyny z usadeného kalu by nemali kam unikať.
pixabay.com

Ryby

Pred jeseňou začnite metabolizmus rýb podporovať vitamínmi a vhodným krmivom. S klesajúcimi teplotami sa ich metabolizmus spomaľuje, preto v zime ryby neprikrmujte. Niektoré druhy rýb sa odporúča kŕmiť aj v chladnejších teplotách, preto si zistite, čo potrebujú tie vaše. Veľký pozor si dajte aj na množstvo rýb v jazierku. Čím viac ich je, tým menej priestoru a kyslíka majú.

Rastliny

Väčšina druhov rastlín pri jazierku zimu vydrží, stačí ich trochu ostrihať. Špeciálnu pozornosť venujte hlavne leknám. Na zimu ich presuňte do hĺbky, kde voda nezamrzne, na dne sa pre vyššie teploty zdržujú napríklad aj ryby. Tropické druhy lekien, ktoré sú citlivejšie na chlad, odložte do pivnice v nádobe s vodou.

Zhrnutie

S výhodami domáceho bazéna prichádza aj potrebná starostlivosť, hlavne v podmienkach slovenského podnebia. Pred zimou si bazén, ale aj jazierko, vyžaduje celkové vyčistenie plochy. V prípade bazéna nezabudnite na úpravu chémie a kryciu zazimovaciu plachtu nechávajte po celú zimu len na zapustenom bazéne. Pri zazimovaní jazierka nepodceňujte nebezpečenstvo usadenín, hlavne ak v ňom chováte ryby. Kľúčovou je tu čistota, dostatočný priestor a hĺbka.

25 tipov pre jesenné dekorácie: Pozrite si inšpirácie pre váš domov

Ročné obdobie, ktoré v sebe skrýva zemité tóny, ale aj farby. Aj keď je podľa kalendára ďaleko, tieto tipy vám pomôžu preniesť sa do tohto obdobia a motivovať aj vás samých k tomu, aby ste na jeseň využili všetko, čo ponúka príroda.

Začnite dverami

Exteriér vášho domova by mal hovoriť jasnou jesennou rečou. K tomu postačí naozaj len zopár dekorácií. Pre minimalistov postačí veniec z farebných listov, šišiek a ozdobných tekvičiek.

Ak ste náročnejší, zakomponujte jesenné dekorácie aj na schody a verandu. Môžu to byť tekvice, okrasné rastliny, ale aj lampáše naplnené šiškami či mini tekvicami.

Sústreďte sa na ohnisko

Vyberte si v interiéri domu svoje najobľúbenejšie miesto, či priestor, kde sa rada zdržiava vaša rodina alebo návšteva. Nazvime ho ohnisko. Môže to byť jedáleň, predsieň, či obývačka. Ak ho máte vybraté, vytvorte sviežu jesennú scénu pomocou farieb, textúr a sušeného lístia.

Vezmite do úvahy dĺžku miestnosti a veľkosť priestoru. V niektorých prípadoch vám postačí behúň na stôl kombinovaný s jesennými vázami, sviečkami a ďalšími dekoráciami. Aby sa jeseň dotkla aj stien, použiť môžete girlandu.

Jeseň si pýta aj umelecké diela. Ak máte tie, ktoré ňou dýchajú a sú sfarbené do týchto farieb, neváhajte a dajte ich na stenu.

Nezabudnite ani na rímsy kozubov či bočné stolíky, kde môžete zakomponovať rôzne listy, svietniky či dokonca oriešky a girlandy

Malé – veľké aranžmány

Aby ste svoj domov zjemnili a zároveň v ňom zachovali jesennú tému, pokúste sa o malé jesenné dekorácie aj na iných miestach v dome.

Farebné tekvice, svietniky, žalude medzi knihami v knižnici či na okenných rámoch.

Borovicové šišky v kúpeľni.

Váza či izbové rastliny v jesenných kvetináčoch, ktoré okrem zelene vyčistia vzduch.

Skvelým a nízkonákladovým prvkom môžu byť aj obyčajné sklenené nádoby po zaváraninách, ktoré môžete vyplniť čímkoľvek od LED svetielok až po lieskové oriešky.

Výmena jesenného šatníka

Samozrejme, myslí sa tým šatník vášho domova. Jesenné dekorácie si zaslúžia textúry a materiály ako vlna, zamat, kožušina, či mohér.

Farebná paleta je presne taká, ako ponúka opadané lístie. Môže vytvárať skvelý kontrast napríklad so sedačkou.

Upgrade jesenného šatníka sa môže týkať vankúšov, diek, ale aj obyčajných prehozov na posteľ. Aj ony dokážu vyplniť celú scénu tohto ročného obdobia.

Zožnite plody svojej úrody

V jeseni zbierame plody. Od jabĺk cez hrušky až po fazuľu a kukuricu. Ukážte ich v sklenenej mise na stole, kde naaranžujete rôzne veľkosti jabĺk a hrušiek. Naproti nim, niekde na kuchynskej linke nechajte odpočívať fazuľu v priehľadom skle. Tento kontrast si obľúbite.

Zapojte deti

Aby sa nenudili ani tí najmenší, ľahko vám pomôžu vytvoriť niektoré jesenné dekorácie z gaštanov, či obyčajného papiera v kombinácii s farebnými listami nazbieranými v záhrade. Stačí sa inšpirovať rôznymi DIY projektmi, ktoré zaujmú celú rodinu.

Zakomponujte vône

Niektorí si nevedia predstaviť jeseň bez typickej škoricovo-jablkovej arómy. Ľahko ju nájdete vo vonných sviečkach a dokonca aj v čajových vrecúškach.

Veľmi obľúbenou jesennou vôňou je aj drevo v kombinácii s pižmom. Táto vôňa je decentnejšia, a umocniť ju môžete čerstvou drevenou dekoráciou, ktorá veľmi ľahko zapadne do jesennej atmosféry.

Prestrite stôl

Čakajú vás formálne návštevy? Umocnite svoju jeseň v domove aj štýlom prestierania. Aj jednoduché biele taniere môžu byť oživené hnedými obrúskami či pletenými podložkami.

Nezabudnite ani na obrus, vrstvené tkaniny či utierky a ďalšie drobnosti, ktoré umocnia aj obyčajný deň.

Jesenné dekorácie vás oslovia svojou jednoduchosťou, nespočetnými možnosťami a farbami, ktoré premenia váš domov na dobrodružné, ale aj romantické miesto.

Nepotrebujete k nim veľký rozpočet, pretože väčšinu z nich si dokážete vyrobiť aj sami. Príroda vám ponúka listy, vetvičky, šišky, orechy, gaštany.

Obchody zase špagáty, dekoračné tekvice, sušené či umelé listy a bobule.

Ak to všetko dokážete spojiť do jedného celku s využitím toho, čo ponúka vaša kuchynská linka či pivnica, jesenné dekorácie budú ozdobou vášho príbytku a prebudia vás k životu.

Obrázky: Pinterest.com

Odkazy:
https://www.rd.com/home/decorating/how-to-decorate-for-fall/
https://www.womansday.com/home/decorating/g2600/fall-decorating-ideas/?slide=4