Ako na zazimovanie bazéna po lete pre ďalšiu sezónu

Starostlivosť o bazén sa letom nekončí. Prečítajte si ako správne zazimovať bazén, ale aj záhradné jazierko. Presné kroky k zazimovaniu zapusteného a nadzemného bazéna. Kedy zložiť zazimovaciu plachtu, a kedy vypúšťať jazierko.

Príprava bazéna, prípadne jazierka, na zimu nemusí byť vôbec zložitá. Stačí dodržať niekoľko krokov a relax pri vode si budete môcť užívať viacero rokov bez problémov. Správne zazimovanie udrží galóny vody do ďalšej sezóny, ale tiež vám ušetrí námahu s čistením bazéna po zime.

Kedy a prečo zazimovať bazén

Pochopiteľne, zazimovanie bazéna sa začína vtedy, keď končí kúpacia sezóna. To však môže byť pre každého individuálne, napríklad pre „otužilcov” sezóna môže trvať o mesiac dlhšie. Neberte to však na ľahkú váhu. Ak sa oneskoríte, už aj prvé mrazy môžu nenávratne poškodiť bazén a jeho súčasti.

Zazimovanie sa preto odporúča vtedy, keď teplota vody dosahuje stabilných 10 °C a nočné teploty sa nedostávajú pod bod mrazu. Dôvodov pre nutnosť zazimovania je viacero. Z hľadiska čistoty zazimovanie zabráni tvoreniu rias v bazéne. To je spojené aj s finančným hľadiskom. Pokiaľ voda zostane čistá, viete ju použiť aj na ďalšiu sezónu, stačí ju stačí ošetriť chemicky. Správnym zazimovaním ušetríte aj na samotnom bazéne, ktorý nebude poškodený mrazom.

Zazimovanie zapusteného bazéna v zemi

Starostlivosť o bazén v zemi a bazén nad zemou sa líši. Ich porovnanie sa dozviete v nasledujúcich častiach článku.

  • Prvým krokom v zazimovaní každého bazéna je odstránenie nečistôt. Nečistoty na vode vyberte sieťkou, nečistoty na dne bazéna, bazénovým vysávačom. Z bazéna vyberte aj schody, pretože je to zbytočne ďalšie miesto, kde by sa nečistoty držali.
  • Po vyčistení bazéna je na rade samotná voda. Chemické hodnoty vody otestujte pomocou testera, ktorý sa bežne používa na meranie pH a chlóru.

Ideálne by sa hodnota pH mala pohybovať v rozmedzí od 7,0 do 7,4 a množstvo chlóru od 0,3 do 0,6 mg/l. Počas upravovania týchto hodnôt chemickými prípravkami nechajte filtráciu zapnutú, aby sa voda premiešavala.

  • Keď dokončíte čistenie vody, špeciálnymi prípravkami vyčistite aj filtráciu, bez ohľadu na to, aký typ používate. To isté platí aj na ostatné pripojené hadice, ktoré bude potrebné na zimu odpojiť. Všetky tieto časti usušte a uložte na miesto, kde ich nepoškodí mráz.
  • Potrebné je tiež vypustenie časti vody z bazéna, tak aby nedosahovala  na skimmer (zberač nečistôt), trysky či filtračné výstupy. Odporúča sa tiež odstránenie svietidiel, pokiaľ ich v zapustenom bazéne máte. Ak by voda dosahovala na tieto súčasti, mohla by ich po zamrznutí poškodiť. V skratke, vodu vypustite o cca 10 až 20 cm.
  • Na to určenými prípravkami a hubkou vyčistite aj steny bazéna.
  • Pokiaľ používate solárny ohrev, nezabudnite ani na túto časť! Je veľmi dôležité usušiť a bezpečne odložiť dosky solárneho ohrevu. Pokiaľ by na nich zamrzla voda, došlo by k trvalému poškodeniu.
  • Tepelné čerpadlo taktiež uložte na dočasný oddych v suchu. Samozrejme, najprv ho treba odpojiť z elektriny, vysať všetku vodu a pri našroubovaní späť na miesto príliš neuťahovať.
  • Ešte pred konečným zakrytím použite podľa návodu prípravok na zazimovanie bazéna. Táto tekutá zmes zamedzuje rastu rias a celkovo vám jeho použitie pred zimou uľahčí začatie novej sezóny na jar.
  • Riasy milujú svetlo. Nepriesvitná zazimovacia plachta na bazén svetlo neprepúšťa a riasam ani baktériám tak nebudú poskytnuté podmienky na rozširovanie sa. Na zapustenom bazéne plachtu ponechajte až do jari. Zazimovacia plachta by dovedy mala bazén chrániť aj pred padajúcim lístím, prípadne zabrániť pádu ľudí či zvieracích návštevníkov. Pokiaľ na plachtu napadá sneh, odporúča sa priebežne ho odstraňovať, aby sa zabránilo preťaženiu.
  • Dodatočným tipom k zazimovaniu je položenie prázdnych pet fľašiek do bazéna. Tento trik má zabrániť úplnému zamrznutiu hladiny.
pixabay.xom

Zazimovanie nadzemného bazéna

Pre správne zazimovanie nadzemného bazéna postupujte podľa krokov, ktoré sú uvedené pri zazimovaní zapusteného bazéna. Hlavný rozdiel tu spočíva v podstate len v poslednom kroku, čiže zakrytie bazéna.

  • Bazén zakryte zazimovacou plachtou, ale nenechávajte ju tam až do jari. Nadzemný bazén môže byť jednoduchšie poškodený vplyvom mrazov a ťažkého snehu na plachte. Preto s príchodom prvých mrazov plachtu odstráňte a bazén nechajte odkrytý.

Zazimovanie bazéna Azuro

Postup zazimovania nadzemného bazéna Azuro sa začína rovnako ako pri každom bazéne. Keď teploty dosahujú približe 10 °C, očistite bazén a filtráciu. Upravte chemické zloženie vody, a potom nasleduje čiastočné vypustenie vody z bazéna. Ani tu nezabúdajte na čerpadlo a solárny ohrev, ktoré treba vysušiť a odložiť.

  • Pri bazéne Azuro používajte špeciálne prípravky Azuro Zima.
  • Konštrukciu bazéna Azuro mráz nepoškodí, ale s krycou plachtou pri nadzemnom bazéne postupujte tak ako je to určené pre nadzemné bazény. S príchodom mrazov zazimovaciu plachtu môžete zložiť a bazén nechať odkrytý do jari.

Zazimovanie bazéna Orlando

Spôsob ako zazimovať bazén Orlando je znova úplne bežný, tak ako pri iných nadzemných bazénoch.

  • Držte sa základných krokov pre vyčistenie a odnímateľným súčastiam bazéna doprajte zimu v suchu.
  • Vodu z bazéna nie je potrebné vypúšťať úplne, ak použijete potrebné prípravky na zazimovanie.
  • Zazimovaciu plachtu po jeseni zložte.

Ako zazimovať jazierko

Podobne ako pri bazénoch, aj záhradné jazierka je potrebné pripraviť na zimu. V tomto prípade musíte myslieť nielen na vodu, ale aj rastliny a ryby, pokiaľ ich v jazierku máte. Vďaka nášmu zoznamu rád nezabudnete na nič.

Vypúšťať či nevypúšťať vodu?

  • Na túto otázku si odpoviete najskôr na základe toho, aké je jazierko hlboké. Hlbšie jazierka vydržia zimu napustené a mráz neohrozí ani ryby. Jazierko s hĺbkou menej ako cca 80 cm radšej vypustite a ryby aj rastliny presuňte do nádob na miesto, kde nemrzne.
  • Ďalším faktorom je materiál. Pokiaľ máte fóliové jazierko, vodu vypúšťať nemusíte. Pri jazierku so železným, plastovým či betónovým základom, sa odporúča úplné vypustenie raz za dva až tri roky. Jazierka z týchto materiálov môžu byť nadobro zničené neopravenými prasklinami. Vypustené jazierko na zimu zakryte. Pod nástielkou lístia v ňom môžete ponechať aj lekná.

Príprava jazierka

  • Technológiu na cirkuláciu vody a čerpadlo vyčistite. Na zimu ich odložte na miesto, kde nemrzne. Ložiská čerpadiel je potrebné udržať vo vode aby nevyschli.
  • Čistota napusteného jazierka je dôležitá, preto hlavne počas jesene odstraňujte napadané lístie a iné nečistoty sieťkou. Na dne nečisteného jazierka sa totižto vytvára priam toxické prostredie. Z usadeného kalu sa uvoľňujú nebezpečné plyny, preto je najlepšie vyčistiť tieto usadeniny špeciálnym vysávačom.
  • Na hladinu položte polystyrénový plavák, prípadne použite ohrievač na tento účel, aby jazierko nezamrzlo úplne. Bez otvoru v ľade by sa voda nemala ako okysličovať a nebezpečné plyny z usadeného kalu by nemali kam unikať.
pixabay.com

Ryby

Pred jeseňou začnite metabolizmus rýb podporovať vitamínmi a vhodným krmivom. S klesajúcimi teplotami sa ich metabolizmus spomaľuje, preto v zime ryby neprikrmujte. Niektoré druhy rýb sa odporúča kŕmiť aj v chladnejších teplotách, preto si zistite, čo potrebujú tie vaše. Veľký pozor si dajte aj na množstvo rýb v jazierku. Čím viac ich je, tým menej priestoru a kyslíka majú.

Rastliny

Väčšina druhov rastlín pri jazierku zimu vydrží, stačí ich trochu ostrihať. Špeciálnu pozornosť venujte hlavne leknám. Na zimu ich presuňte do hĺbky, kde voda nezamrzne, na dne sa pre vyššie teploty zdržujú napríklad aj ryby. Tropické druhy lekien, ktoré sú citlivejšie na chlad, odložte do pivnice v nádobe s vodou.

Zhrnutie

S výhodami domáceho bazéna prichádza aj potrebná starostlivosť, hlavne v podmienkach slovenského podnebia. Pred zimou si bazén, ale aj jazierko, vyžaduje celkové vyčistenie plochy. V prípade bazéna nezabudnite na úpravu chémie a kryciu zazimovaciu plachtu nechávajte po celú zimu len na zapustenom bazéne. Pri zazimovaní jazierka nepodceňujte nebezpečenstvo usadenín, hlavne ak v ňom chováte ryby. Kľúčovou je tu čistota, dostatočný priestor a hĺbka.

Zelená voda v bazéne: Tipy ako ho vyčistiť a pripraviť na leto

Zanesený bazén nie je nič neobvyklé, najmä ak ste dlhší čas nevenovali pozornosť jeho údržbe. V našom článku vám poradíme, čo spraviť aby sa zelená voda v bazéne premenila opäť na priezračnú. Pozrieme sa bližšie na príčiny zaneseného bazénu, ktoré v zásade často pramenia z nedostatočnej starostlivosti.

Prečo je zelená voda v bazéne?

Odpoveď je jednoduchá – pretože sú v nej riasy, ktorých tvorbu a rast podporuje chemická nerovnováha. Problém je väčšinou v hodnote pH alebo chlóru. Ak by boli totiž tieto hodnoty v norme, tak by v nej neprežili žiadne organizmy. Pri nedostatočnom množstve tejto chemickej látky, sa naopak množia.

Sledujte náš INSTAGRAM a objavte inšpirácie v interiérovom dizajne

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Zlé pH vody

Ak sa vám pH vody v bazéne vymkne spod kontroly, všetky dezinfekčné prostriedky úplne strácajú svoj účinok. A to aj napriek tomu, že sa o vodu dôkladne staráte. Napriek tomu, že používate chlórové tablety, ktoré správne dávkujete, voda sa aj tak začne kaziť. Pýtate sa prečo? Na vine je nízka účinnosť chlóru, ktorú spôsobuje práve nerovnováha v pH.

Čo robiť?

  • Najskôr je potrebné upraviť hodnotu pH vody.

Ideálne rozmedzie hodnoty pH sa pohybuje medzi 6,8-7,4. Len pri správne upravenej hodnote pH fungujú dezinfekčné prípravky na úpravu vody optimálne a ideálne ošetrujú bazénovú vodu. Voda pri nesprávnej hodnote pH môže spôsobovať koróziu alebo dráždenie.

  • Následne na druhý deň spravte kontrolné meranie.

Hodnota pH je základ pri údržbe bazénovej vody. Hodnotu pH by ste mali kontrolovať minimálne raz za týždeň.

  • Ak je všetko v poriadku, pomocou vločkovača vyčistite riasy.

Nečistoty sa pomocou vločkovača zhluknú do vločiek a usadia sa na dne bazéna.

  • Vodu prefiltrujte, prípadne vysajte.

Vysávanie vločiek zo dna bazénu odporúčame cez filtráciu. Filter nie je schopný zachytiť naraz toľko nečistôt a vločky by sa cez filter vracali naspäť do bazéna.

Ako zmerať pH vody?

  • Tabletkové testery

Ide o najčastejšie používanú metódu na meranie pH vody, aj keď je menej presná. Jej výhodou sú nízke náklady a nebudeme si klamať, pre veľkú časť zákazníkov je cena rozhodujúca. Ďalšou výhodou je veľmi jednoduchá obsluha. Jeden tester má dve stupnice – jedna určuje pH vody, druhá hladinu voľného chlóru.

  • Kvapkové testery

Tento spôsob merania pH je presnejší ako tabletky, čomu samozrejme zodpovedá aj vyššia cena. Treba však doplniť, že je možné uskutočniť až 120 analýz vody, čím sa jedna takáto analýza stáva vlastne lacnejšou a výhodnejšou v porovnaní s predchádzajúcou metódou. Je vhodná pre meranie vo väčšom rozsahu.

  • Digitálny tester

Ide o najpresnejšiu metódu určovania hladiny pH vo vode. Tester má vstavaný teplomer, ktorý dokáže prepočítať hodnotu pH na danú teplotu. Samozrejme má aj najvyššie nároky na údržbu a viac zaň zaplatíte. Vyžaduje pravidelné kalibrovanie a starostlivosť o elektródy.

Ako zmerať voľný chlór?

  • Tabletkové testery

Rovnako ako pri meraní pH, je tabletkový tester najpoužívanejšou metódou pri meraní voľného chlóru vo vode. Má nízke obstarávacie náklady a jednoduchú obsluhu.

  • Kvapkové testery

Jedná sa o presnejšiu metódu merania voľného chlóru s vyššími obstarávacími nákladmi. Dokáže zmerať ako voľný i celkový chlór. Hodnotu viazaného chlóru získame, keď odpočítame tieto dve namerané hodnoty.

Tvrdá a železitá voda v bazéne

Ak sa voda v bazéne sfarbí do žlto-zelena, väčšinou za to môže nezvyčajne vysoký obsah železa vo vode. To sa usadzuje na všetkom, čo sa v bazéne nájde. Väčšinou je to spôsobené už napúšťaním bazénu vodou z medeného vodovodného potrubia.

Čo robiť?

  • Skontrolujte hodnotu pH vody.
  • Kúpte si prípravok na tvrdosť vody – na jej zníženie či predchádzanie tvrdosti.

Čím viac je bazénová voda tvrdšia, tým viac sa usadzuje vodný kameň na stenách bazénu (i v celom systéme). Pre bazén je optimálne udržiavať tvrdosť vody maximálne na hodnote stredne tvrdá. Pri odparovaní vody z bazéna, zostáva vo vode viac minerálov a tak sa voda stáva ešte tvrdšou. Tvrdá voda má schopnosť po čase úplne upchať armatúry.

  • Môžeme použiť vločkovač či vodu prefiltrovať.

Ako zmerať tvrdosť vody?

Tvrdosť vody meriame buď orientačne, napr. kvapkovými testermi, ale možno ju merať aj digitálne a dokonca v reálnom čase. Zariadenia na zmäkčenie vody sa nazývajú zmäkčovače vody.

Najlepšie sa tvrdosť vody určí pomocou kvapkového testera. Ak budete potrebovať presnejšiu analýzu, je potrebné sa obrátiť na vodohospodárske laboratórium, ktoré vám vypracuje analýzu vzorky vašej vody.

Nedostatočná dezinfekcia

Ak je zelená voda v bazéne aj napriek tomu, že hodnota pH je v normále, je potrebné zvýšiť dávkovanie dezinfekčných prípravkov. Odporúčame použiť “chlór šok” na prudké ošetrenie vody v bazéne. Zaujíma vás čo to spôbuje? Nuž možností je veľa – časté využívanie bazénu, vysoké teploty, vietor či búrky.

Čo robiť?

  • Vodu dostatočne ošetrite.
  • Na druhý deň skontrolujte stav.
  • Vyčistite vločkovačom riasy.
  • Vodu prefiltrujte či vysajte. Poprípade použite prípravok proti riasam.

Doprajte si kúpanie v zdravej a hlavne čistej vode po celé leto. Potrápila vás v minulosti zelená voda v bazéne? Napíšte nám do komentára, čo vám pomohlo dostať bazén opäť do kondície!

Sledujte náš INSTAGRAM a objavte inšpirácie v interiérovom dizajne