Zelená voda v bazéne: Tipy ako ho vyčistiť a pripraviť na leto

Zanesený bazén nie je nič neobvyklé, najmä ak ste dlhší čas nevenovali pozornosť jeho údržbe. V našom článku vám poradíme, čo spraviť aby sa zelená voda v bazéne premenila opäť na priezračnú. Pozrieme sa bližšie na príčiny zaneseného bazénu, ktoré v zásade často pramenia z nedostatočnej starostlivosti.

Prečo je zelená voda v bazéne?

Odpoveď je jednoduchá – pretože sú v nej riasy, ktorých tvorbu a rast podporuje chemická nerovnováha. Problém je väčšinou v hodnote pH alebo chlóru. Ak by boli totiž tieto hodnoty v norme, tak by v nej neprežili žiadne organizmy. Pri nedostatočnom množstve tejto chemickej látky, sa naopak množia.

Sledujte náš INSTAGRAM a objavte inšpirácie v interiérovom dizajne

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Zlé pH vody

Ak sa vám pH vody v bazéne vymkne spod kontroly, všetky dezinfekčné prostriedky úplne strácajú svoj účinok. A to aj napriek tomu, že sa o vodu dôkladne staráte. Napriek tomu, že používate chlórové tablety, ktoré správne dávkujete, voda sa aj tak začne kaziť. Pýtate sa prečo? Na vine je nízka účinnosť chlóru, ktorú spôsobuje práve nerovnováha v pH.

Čo robiť?

  • Najskôr je potrebné upraviť hodnotu pH vody.

Ideálne rozmedzie hodnoty pH sa pohybuje medzi 6,8-7,4. Len pri správne upravenej hodnote pH fungujú dezinfekčné prípravky na úpravu vody optimálne a ideálne ošetrujú bazénovú vodu. Voda pri nesprávnej hodnote pH môže spôsobovať koróziu alebo dráždenie.

  • Následne na druhý deň spravte kontrolné meranie.

Hodnota pH je základ pri údržbe bazénovej vody. Hodnotu pH by ste mali kontrolovať minimálne raz za týždeň.

  • Ak je všetko v poriadku, pomocou vločkovača vyčistite riasy.

Nečistoty sa pomocou vločkovača zhluknú do vločiek a usadia sa na dne bazéna.

  • Vodu prefiltrujte, prípadne vysajte.

Vysávanie vločiek zo dna bazénu odporúčame cez filtráciu. Filter nie je schopný zachytiť naraz toľko nečistôt a vločky by sa cez filter vracali naspäť do bazéna.

Ako zmerať pH vody?

  • Tabletkové testery

Ide o najčastejšie používanú metódu na meranie pH vody, aj keď je menej presná. Jej výhodou sú nízke náklady a nebudeme si klamať, pre veľkú časť zákazníkov je cena rozhodujúca. Ďalšou výhodou je veľmi jednoduchá obsluha. Jeden tester má dve stupnice – jedna určuje pH vody, druhá hladinu voľného chlóru.

  • Kvapkové testery

Tento spôsob merania pH je presnejší ako tabletky, čomu samozrejme zodpovedá aj vyššia cena. Treba však doplniť, že je možné uskutočniť až 120 analýz vody, čím sa jedna takáto analýza stáva vlastne lacnejšou a výhodnejšou v porovnaní s predchádzajúcou metódou. Je vhodná pre meranie vo väčšom rozsahu.

  • Digitálny tester

Ide o najpresnejšiu metódu určovania hladiny pH vo vode. Tester má vstavaný teplomer, ktorý dokáže prepočítať hodnotu pH na danú teplotu. Samozrejme má aj najvyššie nároky na údržbu a viac zaň zaplatíte. Vyžaduje pravidelné kalibrovanie a starostlivosť o elektródy.

Ako zmerať voľný chlór?

  • Tabletkové testery

Rovnako ako pri meraní pH, je tabletkový tester najpoužívanejšou metódou pri meraní voľného chlóru vo vode. Má nízke obstarávacie náklady a jednoduchú obsluhu.

  • Kvapkové testery

Jedná sa o presnejšiu metódu merania voľného chlóru s vyššími obstarávacími nákladmi. Dokáže zmerať ako voľný i celkový chlór. Hodnotu viazaného chlóru získame, keď odpočítame tieto dve namerané hodnoty.

Tvrdá a železitá voda v bazéne

Ak sa voda v bazéne sfarbí do žlto-zelena, väčšinou za to môže nezvyčajne vysoký obsah železa vo vode. To sa usadzuje na všetkom, čo sa v bazéne nájde. Väčšinou je to spôsobené už napúšťaním bazénu vodou z medeného vodovodného potrubia.

Čo robiť?

  • Skontrolujte hodnotu pH vody.
  • Kúpte si prípravok na tvrdosť vody – na jej zníženie či predchádzanie tvrdosti.

Čím viac je bazénová voda tvrdšia, tým viac sa usadzuje vodný kameň na stenách bazénu (i v celom systéme). Pre bazén je optimálne udržiavať tvrdosť vody maximálne na hodnote stredne tvrdá. Pri odparovaní vody z bazéna, zostáva vo vode viac minerálov a tak sa voda stáva ešte tvrdšou. Tvrdá voda má schopnosť po čase úplne upchať armatúry.

  • Môžeme použiť vločkovač či vodu prefiltrovať.

Ako zmerať tvrdosť vody?

Tvrdosť vody meriame buď orientačne, napr. kvapkovými testermi, ale možno ju merať aj digitálne a dokonca v reálnom čase. Zariadenia na zmäkčenie vody sa nazývajú zmäkčovače vody.

Najlepšie sa tvrdosť vody určí pomocou kvapkového testera. Ak budete potrebovať presnejšiu analýzu, je potrebné sa obrátiť na vodohospodárske laboratórium, ktoré vám vypracuje analýzu vzorky vašej vody.

Nedostatočná dezinfekcia

Ak je zelená voda v bazéne aj napriek tomu, že hodnota pH je v normále, je potrebné zvýšiť dávkovanie dezinfekčných prípravkov. Odporúčame použiť “chlór šok” na prudké ošetrenie vody v bazéne. Zaujíma vás čo to spôbuje? Nuž možností je veľa – časté využívanie bazénu, vysoké teploty, vietor či búrky.

Čo robiť?

  • Vodu dostatočne ošetrite.
  • Na druhý deň skontrolujte stav.
  • Vyčistite vločkovačom riasy.
  • Vodu prefiltrujte či vysajte. Poprípade použite prípravok proti riasam.

Doprajte si kúpanie v zdravej a hlavne čistej vode po celé leto. Potrápila vás v minulosti zelená voda v bazéne? Napíšte nám do komentára, čo vám pomohlo dostať bazén opäť do kondície!

Sledujte náš INSTAGRAM a objavte inšpirácie v interiérovom dizajne

Komentáre (Zelená voda v bazéne: Tipy ako ho vyčistiť a pripraviť na leto)

  1. Dobrý deň,
    voda v našom bazéne zo dňa na deň zozelenela. Nesmrdi, dno nie je klzké. Čo to môže byť?
    Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako vybrať správny bazén?

bazén
shutterstock

Kým kedysi mohol byť pre mnohých bazén vo vlastnej záhrade známkou akéhosi ťažko dosiahnuteľného luxusu, dnes už to ani zďaleka neplatí. Pokiaľ vlastníte dom, dostatočne veľkú záhradu a máte k dispozícii aj nejaké tie financie, z vlastného bazéna sa môžete tešiť už čoskoro.

V tomto článku vám prinášame praktický návod, ako na to.

Ako začať?

Na začiatku cesty za vysnívaným bazénom je dôležité uvedomiť si jeden podstatný fakt. Bazén, rovnako ako terasa, altánok či vydláždená plocha je výrazný zásah, ktorý nepochybne ovplyvní vzhľad celej vašej záhrady.

Ak sa rozhodnete pre zapustený bazén, pravdepodobne siahnete aj po jeho zastrešení, ktoré si z vašej záhrady ukrojí nejaké to miesto. Pokiaľ dáte prednosť nadzemnému bazénu, ktorý je dostupný iba v modrom vyhotovení, rátajte s tým, že len ťažko splynie s prírodnými farbami vašej záhrady. Ani padajúce listy zo stromov vám pri udržiavaní kvality vody rozhodne nebudú nápomocné.

Jednoducho povedané, pri kúpe a inštalácii bazéna budete riešiť nielen jeho veľkosť a vhodné umiestnenie, ale i jeho zakrytie a celkové zapadnutie do okolitého prostredia.

Kam umiestniť bazén?

Ak už vám na záhrade bude stáť vlastný bazén, určite sa v ňom budete chcieť okúpať čo najskôr. Na to, samozrejme, budete potrebovať teplú vodu, z čoho vyplýva, že miesto pre bazén musí byť záveterné a slnečné po celý deň.

Aj keď by sa na prvý pohľad ako najideálnejšie miesto počas horúcich letných dní mohol zdať priestor v blízkosti domu, nie je to však úplne tak. Áno, v lete by ste túto polohu určite ocenili, to nepopierame, ale mimo sezóny by vám takto umiestnený bazén mohol prekážať. Preto bazén umiestnite ďalej od domu či terasy.

Bazén by tiež nemal stáť na mieste, kde sa nachádzajú podzemné priestory, ako napríklad kanály či tam, kde je zlé odvádzanie vody. V jeho okolí by nemali byť kríky, stromy ani elektrické vedenie.

Nadzemný bazén verzus zapustený bazén

Ak už máte vybrané miesto, prichádza na rad výber typu bazéna. Vo všeobecnosti si môžete zvoliť nadzemný alebo zapustený bazén.

Zapustený bazén

V prípade, že je pre vás dôležitým kritériom cena, mali by ste vedieť, že zapustený bazén predstavuje vyššiu investíciu začínajúcu na sume 2000 € a vyššie, má však naozaj dlhú životnosť. Dôkladne preto vyberte správne miesto, aby ste v budúcnosti tento váš krok neoľutovali.

Nadzemný bazén

Ak nemáte peňazí nazvyš a aj napriek tomu sa chcete kúpať vo vlastnom, voľte nadzemný bazén. Najlacnejšia alternatíva je nafukovací, ktorý po skončení sezóny jednoducho sfúknete a odložíte. Ak hľadáte niečo odolnejšie, rozhodnúť sa môžete pre fóliový bazén s konštrukciou z kovu alebo plastu, ktorý si vďaka čiastočnej aplikácii do zeme môžete na záhrade ponechať celoročne.

Pri druhej možnosti je však potrebné rátať s úpravami terénu. Takýto bazén si vyžaduje vykopanie jamy a šachty, ale i miesto pre filtráciu, tepelné čerpadlo či solárny ohrev a ochranu v podobe prístrešku. Samozrejmosťou je samostatné istenie a prívod elektriny. Potrebovať budete i vybetónovanú dosku, prípadne mäkkú geotextíliu.

Po vykopaní jamy nastáva jej odvodnenie a následné izolovanie dna a bočných stien polystyrénovými doskami. Bočné steny sa istia obmúrovaním alebo betónovaním. Obsypávanie obetónovaného bazénu sa uskutočňuje pomocou štrku či kamennej drviny. Po tomto sú už na rade konečné úpravy okolia a napúšťanie vody.

Typy bazénov

Pri hľadaní vhodného modelu pre vás, ale i vašu záhradu budete s najväčšou pravdepodobnosťou riešiť aj materiál, z ktorého bude bazén vyrobený. Pokiaľ sa rozhodnete pre nadzemný bazén, vyberať môžete z nasledovných typov:

Samostatný nafukovací bazén

Nafukovací bazén predstavuje najlacnejšiu klasiku, ktorá sa vyznačuje ľahkou montážou, ale i rýchlym nahriatím vody. V prípade opatrnej manipulácie a dôkladnej starostlivosti takýto bazén vydrží pár rokov, teda samozrejme, iba v prípade, že sa neprepichne.

nafukovací bazén
Nafukovací bazén

Montovaný bazén

Bazén sa vyznačuje rýchlou montážou, no nižšou životnosťou a zárukou. Steny z pozinkovaného plechu vydržia cca 10 rokov, fólia približne 5 rokov. V prípade potreby sa však fólia dá vymeniť. Tieto bazény dostať iba v oválnom tvare, čo nemusí každému vyhovovať.

montovaný bazén
Montovaný bazén

Plastový bazén

Pre tento typ bazéna je charakteristická nízka cena i nenáročné stavebné úpravy. Pri kvalitnej údržbe vydrží až 15 rokov. Hrozí mu však vyblednutie, poškrabanie či vydutie, tak, ako to už pri plastoch býva zvykom.

V prípade, že túžite po zapustenom bazéne, na výber máte z týchto modelov:

plastový bazén
Plastový bazén

Antikórový bazén

Antikórový bazén možno označiť aj za nesmrteľný bazén z ušľachtilej ocele, odolný voči korózii i mrazu, s výbornou antibakteriálnou schopnosťou. V zime ho netreba vypúšťať, za jeho obstaranie si ale čo to zacvakáte.

antikorový bazén
Antikórový bazén

Akrylátový/laminátový bazén

Sklenené vlákna a živica, z ktorých je tento typ bazéna vyrobený, sa postarajú o jeho dlhú životnosť cca 30 rokov. Kvalitnejšie varianty majú odolnú gélovú úpravu, menej kvalitným modelom hrozia praskliny.

laminátový bazén
Laminátový bazén

Keramický bazén

Trvácny, odolný bazén vyrobený z keramického prachu a z častíc, ktoré na povrchu vytvárajú výborne vyzerajúci 3D efekt. Obstaranie si vyžaduje vyššie investície a často býva rozmerovo a tvarovo obmedzený, vydrží však až dlhých 50 rokov.

keramický bazén
Keramický bazén

Železobetónový bazén s fóliou

Bazén, odolný voči plesniam i UV žiareniu, ktorý v prípade kvalitnej inštalácie vydrží neobmedzene. Vyberať môžete z rôznych tvarov a rozmerov, poteší i jednoduchá údržba. Jeho inštalácia je však časovo náročná.

železobetónový bazén
Železobetónový bazén

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek bazén, veríme, že komfort, ktorý vám prinesie si budete užívať čo najviac. Pretože nie každý to má k vode takto na skok. :)