Zelená energia: najjednoduchší spôsob, ako sa môžete zapojiť do boja proti klimatickej zmene

pexels.com

Uhlíková stopa a teda množstvo emisií plynov, ktoré uvoľňujeme do atmosféry, má priamy dopad na podnebie Zeme. Plyny produkujeme prakticky pri všetkých našich aktivitách. Priemerná slovenská domácnosť vyprodukuje až 6 000 kg CO₂ ročne, pričom výroba tepla a energie je považovaná za jedného z najväčších producentov uhlíkovej stopy. Pozrime sa spolu na to, ako dokážete toto skóre znížiť.

Ako Zelená energia funguje?

Že ste o nej už počuli, ale neviete, čo presne si pod pojmom Zelená energia predstaviť? Pozrime sa na to bližšie. Bežná energia, ktorú doma využívate, je z obnoviteľných zdrojov vyrobená len zhruba z 14 %. 

Ak žijete v byte, priemerná ročná produkcia CO₂ je až 200 kg. Na kompenzovanie uhlíkovej stopy z bežnej energie, v tomto prípade potrebujete 20 stromov. No a ak používate bežnú energiu v dome, vašu uhlíkovú stopu kompenzuje až 47 stromov. V tomto prípade je totiž ročná produkcia CO₂ na úrovni takmer 500 kg.

Zelená energia je, na rozdiel od tej bežnej, vyrábaná 100 % z obnoviteľných zdrojov. 100 % spotrebovanej elektrickej energie zakazníkov využívajúcich Zelenú energiu bolo v roku 2021 pokrytých elektrinou vyrobenou z vodných elektrární na Slovensku. Okrem vody sa dá na získanie energie použiť aj slnečná či veterná energia.

To, že celý objem elektriny, ktorý spotrebujete, je len z týchto zdrojov, vám VSE garantuje certifikátom. Vy sa tak môžete spoľahnúť na to, že po prechode na Zelenú energiu, nebude mať vaša spotreba energie v domácnosti za sebou už žiadnu uhlíkovú stopu. A to bez ohľadu na to, či žijete v dome, v byte, v meste alebo na vidieku.

Čo musím preto urobiť?

Ako Zelená energia funguje sme si zodpovedali. Ak sa teraz pýtate, čo všetko treba pre zmenu urobiť, aj túto otázku vám zodpovieme. Stačí len u VSE požiadať o zmenu a všetko ostatné urobí už za vás bez toho, aby sa váš zmluvný vzťah menil. Pri rozhodovaní si môžete vybrať zo štyroch dostupných možností, každá z nich má symbolický mesačný poplatok, ktorého časť poputuje na dobrú vec.

[popup_trigger id=”26657″ tag=”button”]Chcem sa dozvedieť viac[/popup_trigger]

Vďaka Zelenej energii prinášame do nášho regiónu viac zelene

Dobrý pocit zo zníženej uhlíkovej stopy totiž nebude ten jediný, ktorý vo vás po prechode na Zelenú energiu zostane. Vďaka vášmu mesačnému príspevku totiž podporíte zelené projekty v našom regióne. To, v akej výške bude váš príspevok je len na vás. V roku 2021 prispelo VSE na podporu zelenych projektov sumou 30 000 €.

Príspevky všetkých, ktorí sa rozhodli pre Zelenú energiu, už teraz pomohli k rozbehu šiestich užitočných projektov. Došlo k obnove Dubovej aleje v Novom Ruskove a zveľadeniu mestského parku v Čiernej nad Tisou. Na podporu včelárstva vznikol náučný chodník pri školskej včelnici v Spišskej Novej Vsi a vyrástol aj levanduľový háj v extraviláne obce Rudník. 

A keďže zelené plochy majú priamu zásluhu na pohlcovaní skleníkových plynov, zrevitalizovala sa komunitná záhrada v Ťahanovciach a pracuje sa na vytvorení školských záhrad priamo v areáloch škôl na východnom Slovensku. Čoskoro, aj vďaka vášmu záujmu o zelenú budúcnosť, pribudnú ďalšie projekty.

Ako prispieť k zelenej budúcnosti?

Určite sa potešíte, že zmenu na Zelenú energiu môžete podstúpiť jednoducho a bez námahy. Okrem toho, že tým hneď znížite vašu uhlíkovú stopu, investujete aj do budúcnosti ďalších generácií. Nechajte váš kontakt a všetko potrebné k zníženiu uhlíkovej stopy s vami preberieme.

Dokonale vyladená ochrana vašej domácnosti s riešeniami od VSE

pexels.com

Niektorým nepríjemnostiam sa dá predísť, na iné môžete zase efektívne reagovať. VSE ponúka viacero riešení, vďaka ktorým môžete pokojne spávať.

Pozrime sa na ne.

Poistenie majetku vašej domácnosti na jej aktuálnu hodnotu

Majte istotu, že váš dom alebo byt je chránený na plnú sumu vďaka správne nastavenej poistke. Nechajte nám kontakt a pracovníci VSE vám poradia s výberom vhodného poistenia majetku pre vašu domácnosť.

 • Získate poistenie na plnú výšku za fixný mesačný poplatok
 • Najširšie poistné krytie vďaka unikátnej ponuke ŽOLÍK, ktorá dorovná ponuku konkurencie.
 • Už od 2 EUR mesačne

[popup_trigger id=”26657″ tag=”button”]Chcem sa poradiť[/popup_trigger]

Klimatizácia, vďaka ktorej sa už toto leto nebudete zbytočne potiť.

Nechajte nám kontakt a pracovníci VSE vám poradia s výberom a montážou klímy presne pre vašu domácnosť.aj na

 • Klimatizáciu môžete mať toto leto na splátky už od 22 € mesačne aj s montážou
 • Montáž zvyčajne do 14 dní od objednania
 • V ponuke klimatizácie od overených značiek Samsung a Daikin

[popup_trigger id=”26657″ tag=”button”]Chcem sa poradiť[/popup_trigger]

Nový plynový kotol vás nielen podrží vo vykurovacej sezóne, ale ušetríte na jeho servise i energiách

Nechajte nám kontakt a pracovníci VSE vám poradia s výberom vhodného kotla pre vašu domácnosť.

 • Nový kotol s výhodným financovaním už od 33 EUR mesačne
 • Záruka a servis kotla až 5 rokov
 • Odborná a rýchla inštalácia

[popup_trigger id=”26657″ tag=”button”]Chcem sa poradiť[/popup_trigger]

Vďaka asistenčným službám SuperDomov už nebudete musieť riešiť domáce havárie.

Nechajte nám kontakt a pracovníci VSE vám poradia s výberom asistenčných služieb pre vašu domácnosť len od 3 EUR mesačne.

 • Asistenčné služby v prípade havárií
 • Predĺžená záruka vašich spotrebičov
 • Pravidelné revízie spotrebičov

[popup_trigger id=”26657″ tag=”button”]Chcem sa poradiť[/popup_trigger]

Znížte svoju uhlíkovú stopu a podporte zelené projekty vďaka Zelenej energii

Nechajte nám kontakt a pracovníci VSE vám poradia s prechodom na Zelenú energiu.

 • 100 % energia z obnoviteľných zdrojov s garantovaným pôvodom
 • Podpora eko projektov na Slovensku
 • Od 2 EUR mesačne s vašim príspevkom 0,50 EUR na zelené projekty

[popup_trigger id=”26657″ tag=”button”]Chcem sa poradiť[/popup_trigger]