Zelené riešenia pre váš dom v horúčavách

adpePhoto / Shutterstock.com

Niekedy môže byť toho slnka trochu veľa

Ak máte dom, máte pravdepodobne aj nejaké miesto, kam si chodíte sadnúť aj von, napríklad niečo ako terasa. Možno si na ňu chcete ísť posedieť, vychutnať si kávu či knihu, ale vďaka silnej horúčave a rozpálenému nábytku to nie je možné. Nie je potrebné kupovať drahé mechanizmy, ktoré vám tento priestor zakryjú. Skúste sa pozrieť na tieniace plachty Nesling. Nie sú finančne náročné oproti plachtám vyrábaným na mieru a dokážete si ich nainštalovať aj vy. Farieb a dizajnov samotnej plachty je naozaj veľa. Môže ísť o trojuholníkové plachty alebo štvorcové a obdĺžnikové. Ide o maximálne dizajnový nápad, ktorý vám zabezpečí nielen ochranu pred prudkým slnkom, ale dokonca aj pred miernym dažďom. Dajú sa totiž kúpiť aj nepremokavé. V takom prípade je nutné, aby sa namontovali pod určitým uhlom. Určite by ste nechceli, aby vodu zadržiavali namiesto jej prirodzeného odtekania. Mohli by sa totiž pretrhnúť. Ide o skvelý a luxusne vyzerajúci spôsob, ktorým sa dá zabrániť priamemu slnečnému svetlu. Už teda nerozhorúči celý váš záhradný nábytok a vy budete v krásnom polotieni, ktorý si budete naozaj užívať osamote alebo s návštevami. 

jgolby / Shutterstock.com

Stále sa o tom u nás hovorí málo, no v zahraničí je to už samozrejmosť

Nie každý má rád klimatizáciu, ale aktuálne je to mnohokrát jediné riešenie, ako znížiť teplotu v domácnosti v letných dňoch vo vysokých horúčavách. Majitelia domov prípadne developeri nových stavieb s rovnými strechami majú ale ešte jednu možnosť. Mohli by totiž na svojich budovách vytvoriť zelené strechy. Nejde samozrejme len o prírodné chladenie celej budovy, ale aj o prírastok novej zelene v centre mesta alebo určitého kúsku, ktorý práve zaberá váš rodinný dom. Vysadiť si tam môžete nechať rôzne rastliny a kvety a poskytnete tak domov aj niektorým druhom hmyzu, ktoré sa o tento malý kúsok prírody budú starať. Mnohé sa dajú vytvoriť tak, že na ne budete mať prístup a vytvoríte si akúsi svoju oázu oddychu, kde môžete odpočívať. Výhod je ale hneď niekoľko. Zadržiavanie dažďovej vody, ktorej zvyšok môžete využiť aj na polievanie iných kvetov či záhrady. Na to nadväzuje aj odľahčenie stokovej siete a udržiavanie prirodzeného vodného cyklu a zlepšenie mikroklímy, čo určite oceníte a po niekoľkých týždňoch sami spozorujete. Takáto strecha nemá výhodu len v lete, ale aj v zime, kedy vám usporí nemalé náklady za energiu, ktorá sa bude v dome lepšie udržiavať. Je to moderné, iné a úplne vhodné aj vo zvýšenej, napríklad radovej, zástavbe. Výhody, ktoré získate, sú nenahraditeľné a rovnako aj ušetríte peniaze, ktoré môžete investovať inam. 

Ekaterina Lin / Shutterstock.com

Či už do svojej záhrady alebo na novú zelenú strechu si môžete kúpiť rôzne záhradné dekorácie. Rozveselia vás, ale aj samotný dvor, ktorý aspoň nebude tak chudobný. Nemusí ísť o gýčové sošky, ktoré sa nachádzajú takmer vo všetkých záhradách, ale kľudne aj o niečo výnimočné v primeranom množstve. Určite to aj vaše návštevy ocenia a budú sa vás pýtať, kde ste niečo také kúpili. 

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest