Zelené riešenia pre váš dom v horúčavách

adpePhoto / Shutterstock.com

Niekedy môže byť toho slnka trochu veľa

Ak máte dom, máte pravdepodobne aj nejaké miesto, kam si chodíte sadnúť aj von, napríklad niečo ako terasa. Možno si na ňu chcete ísť posedieť, vychutnať si kávu či knihu, ale vďaka silnej horúčave a rozpálenému nábytku to nie je možné. Nie je potrebné kupovať drahé mechanizmy, ktoré vám tento priestor zakryjú. Skúste sa pozrieť na tieniace plachty Nesling. Nie sú finančne náročné oproti plachtám vyrábaným na mieru a dokážete si ich nainštalovať aj vy. Farieb a dizajnov samotnej plachty je naozaj veľa. Môže ísť o trojuholníkové plachty alebo štvorcové a obdĺžnikové. Ide o maximálne dizajnový nápad, ktorý vám zabezpečí nielen ochranu pred prudkým slnkom, ale dokonca aj pred miernym dažďom. Dajú sa totiž kúpiť aj nepremokavé. V takom prípade je nutné, aby sa namontovali pod určitým uhlom. Určite by ste nechceli, aby vodu zadržiavali namiesto jej prirodzeného odtekania. Mohli by sa totiž pretrhnúť. Ide o skvelý a luxusne vyzerajúci spôsob, ktorým sa dá zabrániť priamemu slnečnému svetlu. Už teda nerozhorúči celý váš záhradný nábytok a vy budete v krásnom polotieni, ktorý si budete naozaj užívať osamote alebo s návštevami. 

jgolby / Shutterstock.com

Stále sa o tom u nás hovorí málo, no v zahraničí je to už samozrejmosť

Nie každý má rád klimatizáciu, ale aktuálne je to mnohokrát jediné riešenie, ako znížiť teplotu v domácnosti v letných dňoch vo vysokých horúčavách. Majitelia domov prípadne developeri nových stavieb s rovnými strechami majú ale ešte jednu možnosť. Mohli by totiž na svojich budovách vytvoriť zelené strechy. Nejde samozrejme len o prírodné chladenie celej budovy, ale aj o prírastok novej zelene v centre mesta alebo určitého kúsku, ktorý práve zaberá váš rodinný dom. Vysadiť si tam môžete nechať rôzne rastliny a kvety a poskytnete tak domov aj niektorým druhom hmyzu, ktoré sa o tento malý kúsok prírody budú starať. Mnohé sa dajú vytvoriť tak, že na ne budete mať prístup a vytvoríte si akúsi svoju oázu oddychu, kde môžete odpočívať. Výhod je ale hneď niekoľko. Zadržiavanie dažďovej vody, ktorej zvyšok môžete využiť aj na polievanie iných kvetov či záhrady. Na to nadväzuje aj odľahčenie stokovej siete a udržiavanie prirodzeného vodného cyklu a zlepšenie mikroklímy, čo určite oceníte a po niekoľkých týždňoch sami spozorujete. Takáto strecha nemá výhodu len v lete, ale aj v zime, kedy vám usporí nemalé náklady za energiu, ktorá sa bude v dome lepšie udržiavať. Je to moderné, iné a úplne vhodné aj vo zvýšenej, napríklad radovej, zástavbe. Výhody, ktoré získate, sú nenahraditeľné a rovnako aj ušetríte peniaze, ktoré môžete investovať inam. 

Ekaterina Lin / Shutterstock.com

Či už do svojej záhrady alebo na novú zelenú strechu si môžete kúpiť rôzne záhradné dekorácie. Rozveselia vás, ale aj samotný dvor, ktorý aspoň nebude tak chudobný. Nemusí ísť o gýčové sošky, ktoré sa nachádzajú takmer vo všetkých záhradách, ale kľudne aj o niečo výnimočné v primeranom množstve. Určite to aj vaše návštevy ocenia a budú sa vás pýtať, kde ste niečo také kúpili. 

Porovnanie bungalovov a poschodových domov: Ktorý je pre vás ten pravý?

Bigstock.com

Či už vás láka klasika so schodiskom a strešnou terasou alebo moderný nízky profil s vyšším súkromím, nie je na škodu naštudovať si ich parametre rôznych projektov domov. To, pre ktorú možnosť sa rozhodnete, sa môže odvíjať práve od vecí, na ktoré ste možno doteraz ani nepomysleli.

Výhody bungalovu

  • Väčšia plocha strechy, čo znamená viac miesta pre zber slnečnej energie. Na Slovensku teda v priebehu 20 rokov ušetríte tisíce za elektrinu.
  • Menej hluku. V poschodových domoch je takmer nemožné odbúrať hluk z vrchného poschodia. V bungalove rodinu naopak oddeľuje viacero stien namiesto stropu.
  • Viac možností strechy. Pri bungalovoch si môžete dovoliť vyššie stropy či strešné okná presvetľujúce interiér.
  • Bývanie bez úrazov spôsobených schodmi. Tomuto riziku v poschodových domoch čelia ako deti, tak aj starší ľudia.
  • Vzdušnejší interiér. Keďže bungalov nevyžaduje toľko podporných stien, môžete si dopriať otvorenejší a presvetlenejší interiér.

Nevýhody bungalovu

  • Vyšší účet za kúrenie. Bungalov má v pomere viac povrchu na vonkajších stenách ako poschodový dom, a preto má viac priestoru pre únik tepla.
  • Drahší pozemok. Prízemný dom je postavený na väčšej ploche. Preto potrebujete aj väčší, čiže drahší pozemok.
  • Vyššia cena za meter štvorcový. Keďže najdrahšie časti domu sú základy a infraštruktúra (elektrina, voda, kúrenie), samotná výstavba vás vyjde viac.

Výhody poschodového domu

  • Nižšia cena. Vďaka menšej rozlohe vám stačí menší pozemok a takisto menej prác na základoch a infraštruktúre.
  • Lepšie výhľady. Ak ste v peknej lokalite, z druhého poschodia môžete pozorovať okolie lepšie ako z prvého.
  • Lacnejšie kúrenie. Strecha je o polovicu menšia, čo znamená, že máte o niekoľko desiatok metrov štvorcových menej tepelných únikov.
  • Lepšie oddelené priestory. Ak chcete rozdeliť dom na nočnú a dennú časť, poschodový dom ponúka lepšie riešenie.
  • Možnosť dvojgeneračného domu. Ak chcete ušetriť na hypotéke a zároveň udržať rodinu viac pokope, rozdeliť dom na dve časti pomocou poschodí je najlepšie riešenie.

Nevýhody poschodového domu

  • Znížená mobilita. Schody vytvárajú problém preniesť väčšie kusy nábytku na horné poschodie a takisto znižujú komfort invalidov či dôchodcov.
  • Menej využiteľného priestoru. Schodisko vám môže odseknúť aj viac ako 10 mz pôdorysu.
  • Ťažšia údržba. V prípade bungalovu je síce infraštruktúry viac, no nie je komplikovane rozmiestnená. V poschodovom dome sa ťažšie robia úpravy a údržba jadra. Prístup na strechu je tiež komplikovanejší.
  • Dlhší čas výstavby. Ak chcete druhé poschodie alebo aj povalu, musíte sa zmieriť s dlhším čakaním. Takisto je často potrebné základy položiť hlbšie do zeme.