Zelené riešenia pre váš dom v horúčavách

adpePhoto / Shutterstock.com

Niekedy môže byť toho slnka trochu veľa

Ak máte dom, máte pravdepodobne aj nejaké miesto, kam si chodíte sadnúť aj von, napríklad niečo ako terasa. Možno si na ňu chcete ísť posedieť, vychutnať si kávu či knihu, ale vďaka silnej horúčave a rozpálenému nábytku to nie je možné. Nie je potrebné kupovať drahé mechanizmy, ktoré vám tento priestor zakryjú. Skúste sa pozrieť na tieniace plachty Nesling. Nie sú finančne náročné oproti plachtám vyrábaným na mieru a dokážete si ich nainštalovať aj vy. Farieb a dizajnov samotnej plachty je naozaj veľa. Môže ísť o trojuholníkové plachty alebo štvorcové a obdĺžnikové. Ide o maximálne dizajnový nápad, ktorý vám zabezpečí nielen ochranu pred prudkým slnkom, ale dokonca aj pred miernym dažďom. Dajú sa totiž kúpiť aj nepremokavé. V takom prípade je nutné, aby sa namontovali pod určitým uhlom. Určite by ste nechceli, aby vodu zadržiavali namiesto jej prirodzeného odtekania. Mohli by sa totiž pretrhnúť. Ide o skvelý a luxusne vyzerajúci spôsob, ktorým sa dá zabrániť priamemu slnečnému svetlu. Už teda nerozhorúči celý váš záhradný nábytok a vy budete v krásnom polotieni, ktorý si budete naozaj užívať osamote alebo s návštevami. 

jgolby / Shutterstock.com

Stále sa o tom u nás hovorí málo, no v zahraničí je to už samozrejmosť

Nie každý má rád klimatizáciu, ale aktuálne je to mnohokrát jediné riešenie, ako znížiť teplotu v domácnosti v letných dňoch vo vysokých horúčavách. Majitelia domov prípadne developeri nových stavieb s rovnými strechami majú ale ešte jednu možnosť. Mohli by totiž na svojich budovách vytvoriť zelené strechy. Nejde samozrejme len o prírodné chladenie celej budovy, ale aj o prírastok novej zelene v centre mesta alebo určitého kúsku, ktorý práve zaberá váš rodinný dom. Vysadiť si tam môžete nechať rôzne rastliny a kvety a poskytnete tak domov aj niektorým druhom hmyzu, ktoré sa o tento malý kúsok prírody budú starať. Mnohé sa dajú vytvoriť tak, že na ne budete mať prístup a vytvoríte si akúsi svoju oázu oddychu, kde môžete odpočívať. Výhod je ale hneď niekoľko. Zadržiavanie dažďovej vody, ktorej zvyšok môžete využiť aj na polievanie iných kvetov či záhrady. Na to nadväzuje aj odľahčenie stokovej siete a udržiavanie prirodzeného vodného cyklu a zlepšenie mikroklímy, čo určite oceníte a po niekoľkých týždňoch sami spozorujete. Takáto strecha nemá výhodu len v lete, ale aj v zime, kedy vám usporí nemalé náklady za energiu, ktorá sa bude v dome lepšie udržiavať. Je to moderné, iné a úplne vhodné aj vo zvýšenej, napríklad radovej, zástavbe. Výhody, ktoré získate, sú nenahraditeľné a rovnako aj ušetríte peniaze, ktoré môžete investovať inam. 

Ekaterina Lin / Shutterstock.com

Či už do svojej záhrady alebo na novú zelenú strechu si môžete kúpiť rôzne záhradné dekorácie. Rozveselia vás, ale aj samotný dvor, ktorý aspoň nebude tak chudobný. Nemusí ísť o gýčové sošky, ktoré sa nachádzajú takmer vo všetkých záhradách, ale kľudne aj o niečo výnimočné v primeranom množstve. Určite to aj vaše návštevy ocenia a budú sa vás pýtať, kde ste niečo také kúpili. 

Toto sú možnosti, ako zabezpečiť váš dom v praxi pred zlodejmi a nechcenými návštevníkmi

lupič v dome
shutterstock

Priznajme si, že dedinám na juhu Európy, kde si nemusia zamykať dvere pred nechcenými návštevníkmi, môžeme len tíško závidieť. Ľudská kreativita je, žiaľ, bezhraničná aj pri profesionálnych, či amatérskych zlodejoch. Zabezpečená domácnosť je už dnes jednoducho nevyhnutnosťou.

Podľa štatistických údajov by sme sa nemali až tak obávať, keďže počet vlámaní do bytov a domov každoročne klesá. Pocit bezpečia však narúša interpretácia týchto štatistík. Je veľmi pravdepodobné, že sa tu nejde o mentálny prerod celej spoločnosti. Údaje zo štatistiky nám skôr naznačujú, že vďaka bezpečnostným prvkom, ktorými sa obklopujeme, je menšia pravdepodobnosť, že sa zlodej vystaví riziku z odhalenia.

Tak ako teda zabezpečiť váš dom v praxi? Odpoveď na túto otázku sme hľadali u odborníkov z oblasti bezpečnosti. Jednoznačne sa zhodujú, že najefektívnejšie je použiť kombináciu mechanických a elektronických, bezpečnostných prvkov, ktoré sa postarajú o bezpečnosť vašej nehnuteľnosti.

Základom sú bezpečnostné dvere

Výber poctivých bezpečnostných dverí je alfa a omega vášho zabezpečenia. Na trhu nájdete pomerne veľké množstvo predajcov, ktorí o svojej ponuke vyhlasujú, že dvere, ktoré predávajú sú bezpečnostné. Ak si kupujete bezpečnostné dvere, siahnite vždy po certifikátoch bezpečnosti v minimálnej triede tri zo šiestich. Aj vašu poisťovňu bude zaujímať v akej bezpečnostnej triede boli počas vlámania vaše dvere. Akceptujú minimálne tretiu a štvrtú triedu.

Okrem certifikátov od dverí si rovnako odkontrolujte aj bezpečnostnú triedu zámkov a protipožiarnu ochranu, ktorá by požiar mala ustáť aspoň po dobu 30 minút.

Ako zabezpečiť okná?

Aj keď ste si namontovali nepreniknuteľné, bezpečnostné dvere, váš dom je ešte stále v ohrození. Okná môžu byť ľahkým terčom záujmu zlodeja. Najrizikovejšie sú na tom staršie typy plastových, či drevených okien, ktoré majú len sklenenú výplň a plastový rám.

Dnes už môžete siahnuť po bezpečnostných oknách, ktoré majú integrované železné výstuhy, pre zabezpečenie rámu. Podstatné sú aj klučky a sklá. Opýtajte sa preto predajcu na zamykacie klučky a na bezpečnostné pánty, ktoré fungujú dobre pri každom sklopení okna. Pri sklách si dajte taktiež pozor. Ak sa uspokojíte len so slovíčkom bezpečnostné sklo, môže sa stať, že ste si kúpili sklo, ktoré ochráni vás a to tak, že pri rozbití sa neporežete. Sklá musia mať v názve bezpečnostný certifikát proti vlámaniu.

bezpečnostné okná
pexels.com

Elektronika hýbe svetom bezpečnosti

Pri mechanickom zabezpečení chránite dočasne len svoj majetok, no pri elektronických prvkoch sa pozriete zlodejovi do tváre a odhalíte ho priamo pri čine. Máte teda možnosť okamžite konať.

Nič nevystraší vlámača viac ako spustený alarm. Dnešné alarmy sú doslova nabité funkciami. Pri výbere si zohľadnite najmä svoje potreby a povahu domu, ktorý chcete chrániť.

Certifikáty sú nepostrádateľné aj pri výbere alarmu.Pre ochranu menšej chatky postačí stupeň číslo jedna. Pre väčšie nehnuteľnosti sa už ohliadnite k vyšším stupňom ochrany.

Okrem zlodejov si alarm poradí aj s notifikáciou prírodnej katastrofy, či domácej pohromy v podobe požiaru, či zatopenia.Práve pri požiari oceníte, že pri kúpe zariadenia si môžete vybrať alarm, ktorý notifikuje o nebezpečenstve nielen vás, ale aj profesionálov, ktorí začnú okamžite konať.

alarm v domácnosti
pexels.com

V dobe smart technológií, sú alarmy jednoducho ovládané a bezdrôtovo inštalované do akejkoľvek domácnosti. Nemusíte sa teda obávať zložitej montáži, či výrazného zásahu do stien vášho domova.

Skombinujte mechanické a elektronické prvky a pocit bezpečia vás môže sprevádzať každý deň. Práve táto kombinácia bezpečnostných prvkov vás ochráni pred neželanými návštevníkmi.