Zmeňte svoju posteľ na vaše najobľúbenejšie miesto v dome

Posteľ je prvá vec, ktorá vám udrie do očí. Posteľ tvorí gro celej spálne, a preto je neprehliadnuteľná. Hoci sa každé ráno ponáhľame a častokrát ani nemáme čas si ustlať, práve o ustlaní sa hovorí ako o prvej veci, ktorá ráno musí byť spravená. Dá vám to totiž pocit, že ste niečo spravili a tiež vás to nebude lákať opäť si ľahnúť.

Ako si „obliecť“ posteľ, aby sa vám páčila? Poradíme vám, na základe čoho by ste si mali vybrať vhodné „oblečenie” pre vašu posteľ. Začneme s posteľnými obliečkami, ktoré tvoria základ celého vzhľadu postele. Obliečky sa vyrábajú z rôznych materiálov, medzi najznámejšie patria:

1. Bavlnené

Bavlnené obliečky poznajú všetci, pretože bavlna patrí medzi najobľúbenejší materiál na svete. Výhodou týchto obliečok sú ich antibakteriálne účinky, odvádzanie vlhkosti a tiež samotná odolnosť materiálu. Vhodné sú aj pre ľudí s citlivou pokožkou, pretože bavlna pokožku nedráždi.

2. Bavlnený satén

Názov by mohol niekoho trochu zmiasť, pretože obsahuje až dva typy materiálu. Avšak ide o bavlnené obliečky, ktoré sú spracované saténovou technikou. Znamená to, že obliečky sú veľmi mäkké na dotyk a lesknú sa. Výhody sú rovnaké ako pri typických bavlnených obliečkach, malým plusom môže byť, že obliečky z bavlneného saténu pôsobia luxusne.

3. Flanelové

Materiál flanel je známy tým, že je vyrobený z husto tkanej bavlny. Od bavlneného typu sa líši iným spracovaním, ktoré sa nazýva česanie. Samotný názov spracovania evokuje, že pôjde o tkaninu s vlasovým efektom, ktorý je známy svojou hrejivosťou. Preto sú flanelové obliečky vhodné najmä na zimu. Niekto by si mohol pomyslieť, že tieto „vlásky“ budú nepríjemné na dotyk, ale opak je pravdou. Flanelový materiál je veľmi príjemný na dotyk.

Pri výbere obliečok určite platí, že sa oplatí priplatiť si za kvalitu. Nielen, že vám obliečky dlhšie vydržia, zároveň sa tak skoro nevyperie farba. Pri výbere si dajte pozor najmä na rozmery. Náš tip sú určite obliečky na zips, ktoré sú praktickejšie ako tie na gombíky.

gamespirit / Shutterstock.com

Už máte kúpené pekné obliečky so zaujímavým vzorom, ale predsa ešte niečo posteli chýba, aby vyzerala úplne. Dokonale útulnú atmosféru a takú záverečnú bodku pri „obliekaní“ vašej postele vytvoria prehozy na posteľ.

Prehoz má najmä praktickú úlohu, ktorou je zakrytie obliečok a postele pred prachom a nečistotami. Má však aj mnoho iných výhod. Aké to sú?

  • Skvelá dekorácia – prehoz môžete zladiť s ostatnými doplnkami alebo kobercom vo vašej spálni, čím zladíte celú spálňu.
  • Ranná pomôcka – ak ráno skutočne nestíhate, môžete skrátka všetko prekryť prehozom a navrch dať vankúše.
  • Poslúži ako deka – prehoz môže plniť aj funkciu deky, ak sa vám napríklad poobede nechce rozostielať periny, ale predsa si chcete v posteli oddýchnuť.
Photographee.eu / Shutterstock.com

Farba a motív prehozu je pri výbere veľmi individuálnym kritériom, dáme vám však nejaké tipy na prehozy, ktoré sa všeobecne tešia veľkej obľube:

1. Saténové

Saténové prehozy pôsobia veľmi reprezentačne a luxusne. Sú vhodné pre všetkých, ktorí si potrpia na peknom vzhľade. Ocenia ich aj tí, ktorí majú radi jednoduchosť, pretože práve prehozy zo saténu mávajú nenáročné vzory.

2. Patchwork

Patchwork je technika zošívania rôznych látok dokopy. Môže to znieť najskôr zvláštne, ale patchworkové motívy sú skutočne nádherné. Sú plné farieb a vedia zaujať na prvý pohľad. Tiež na nich často nevidieť nejakú nečistotu, čo môžete oceniť, najmä ak máte deti.

3. Kvetinové

Kvetinové prehozy patria jednoznačne medzi najpredávanejšie, pretože predstavujú akúsi nestarnúcu klasiku. Kvetinovým motívom nikdy nič nepokazíte. Hodí sa najmä do spální, ktoré sú zariadené do vintage štýlu, čiže hlavným materiálom je drevo. Kvetinový vzor však nájde uplatnenie aj v detskej či hosťovskej izbe.

Ak ste si kúpili obliečky a aj prehoz, mohlo by vás zaraziť, že samotná posteľ nevyzerá práve najlepšie. V tom prípade neváhajte a zainvestujte aj do novej postele, pretože posteľ je miesto, kde trávite 1/3 dňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

24 tipov pre jesenné dekorácie: Pozrite si inšpirácie pre váš domov

pixabay

Ročné obdobie, ktoré v sebe skrýva zemité tóny, ale aj farby. Aj keď je podľa kalendára ďaleko, tieto tipy vám pomôžu preniesť sa do tohto obdobia a motivovať aj vás samých k tomu, aby ste na jeseň využili všetko, čo ponúka príroda.