Poradíme vám, ako odhlučniť byt od nepríjemných zvukov od susedov

Ticho je pre naše psychické zdravie a pohodu rovnako dôležité ako vitamíny pre naše telo. O jeho udržiavanie v domácnosti sa starajú materiály, konštrukcie medzi bytmi, strop či steny, ktorých dosiahnutý index stavebnej nepriezvučnosti by nemal presahovať R´w = 53 dB.

Bohužiaľ, v mnohých prípadoch (aj u novostavieb) je táto hodnota presiahnutá a počas dňa aj noci vás obťažuje hluk, buchot, ruchot či šuchot z interiéru aj exteriéru paneláku alebo bytového domu.

Ak chcete nad ním vyhrať, pomôže vám odhlučnenie bytu. Vďaka zvukovej izolácii sa doma budete opäť cítiť pohodlne.

Určenie zdroja hluku je kľúčom k úspechu

Prvým a základným krokom je zistenie zdroja nadmerného zvuku. Častým pôvodcom nepríjemností je zvuk tečúcej vody v rozvodoch vody a odpadu. Počutie každého spláchnutia záchodu či otočenie kohútikom u susedov nie je nič, čo by ste si želali a v takej novostavbe vôbec čakali. Silná vrava, buchotanie pri chôdzi, posúvanie nábytku a zvuk z ulice taktiež patria k častým príčinám, prečo sa rozhodnúť pre odhlučnenie bytu. Od typu zvuku a jeho zdroja závisí výber správnej metódy, ako váš byt odhlučniť.

Detekovať problém môžete sami. Najlepšie poznáte zvuky, ktoré vás rušia. Zároveň si môžete pomôcť akustickým meraním, nahliadnutím do projektovej dokumentácie či realizáciou sondy a s využitím služieb profesionálov v obore. Správna identifikácia je polovica úspechu.

Efektívne spôsoby, ako odhlučniť byt

S ochranou pred nechcenými decibelmi vám pomôže kvalitná zvuková izolácia v najbližšom kontakte pri zdroji. Ak sa rozhodnete pre riešenie svojpomocne, majte na pamäti, že ideálne sú izolačné materiály s čo najvyššou hustotou (čisto minerálne peny nie sú vhodne na odhlučnenie). Pre výber ideálneho materiálu sa radšej poraďte u dodávateľa. Či už v kamennej predajni alebo nákupom online.

Odhlučnenie steny

Ak hľadáte riešenie, ako odhlučniť stenu od susedov, mali by ste pouvažovať o odhlučnení stien pomocou kontaktnej alebo bezkontaktnej konštrukcie.

Profesionálne zvukovo izolačné materiály a stavebné prvky dokážu odizolovať vašu stenu od bežného hluku:

  • akustické dosky,
  • akustická podkladová pena,
  • zvukovo izolačné fólie,
  • plastové hmoždinky, … .

Okrem tejto formy kontaktnej konštrukcie, zníženiu priezvučnosti môže pomôcť i náter alebo aplikácia tapety.

Ak vaša domácnosť podlieha nadmernému hluku z vedľajšieho bytu, na mieste je úvaha o bezkontaktnej konštrukcii. V jej prípade hlavnú úlohu zohrávajú vzduchové medzery medzi stenou a použitou izolačnou konštrukciou. Veľkosť vzduchovej medzery je variabilná a adresná k problematickosti hluku. Bohužiaľ aj priamo úmerná so zväčšujúcou sa hrúbkou steny na úkor priestoru v byte.

Odhlučnenie stropu v byte

Ak sa vám ozývajú kroky a búchanie v byte nad vami, najjednoduchšou cestou, ako sa ich zbaviť, je zvuková izolácia podlahy u suseda. Dobrým riešením je použitie akustických dosiek a akustickej peny. Tento spôsob však závisí u ochoty vášho suseda, ktorá je často výhrou v lotérii. Pokiaľ nemáte to šťastie, pomoc nájdete v zvukovej izolácii stropu z vášho bytu pomocou vhodnej kombinácie kontaktnej a bezkontaktnej konštrukcie na strop. Nebude možno tak účinná, ako v prípade vloženia izolačných materiálov do podlahy suseda, no i tak významne zníži prenos hluku. Podporiť tento efekt môžete spoločne s izoláciou stien.

Odhlučnenie podlahy

Ťažké kroky, buchot detských nožičiek, posúvanie stoličiek či väčších kusov nábytku. S hlukom, ktorý sa tvorí na podlahe v byte, si poradí kročajová izolácia podlahy. Vo väčšine prípadov ide o zvuky na nízkej zvukovej frekvencii, ktoré eliminuje správne zvolený materiál:

  • kročajová izolácia pod OSDB dosky,
  • dvojvrstvová kročajová izolácia,
  • kročajová izolácia priamo pod podlahu – parkety či plávajúcu,
  • akustický pás či ďalšie.

Ideálna hrúbka kročajovej izolácie by sa mala pohybovať medzi 5 až 10 mm. Aby ste si vybrali správne, pri prehliadaní vlastností materiálov zbystrite pozornosť pri údaji Ln,w – hlučnosť konštrukcie stropu aj s izoláciou. Čím je nižší, tým lepšie. A najlepšie pod hodnotou Ln, w 43 dB. Údaj so značkou ∆Lw  vám odpovie na otázku, aké veľké odhlučnenie podlahy pomocou kročajovej izolácie získate. Napríklad:

  • podložky pod plávajúce podlahy – ∆Lw 20-21 dB,
  • izolácie pod poter – ∆Lw min. 26-35 dB .

Odhlučnenie podlahy v byte môžete zlepšiť aj použitím zvukovo izolačných dosiek, akustických dosiek s vysokou pohltivosťou či akustickej peny.

Aj okná môžete odhlučniť

Ak žijete v oblasti, kde sa hluk z ulice pohybuje v rozmedzí od 70 až 90 dB, zatvorenie okien vám nemusí stačiť. Aby ste sa od zvýšenej hlasitosti z ulice ochránili, pouvažujte nad zvýšením izolácie vašich okien. Klasické plastové okná s dvojitým zasklením ponúkajú nepriezvučnosť 32 dB. Ak ju odrátate od hluku na ulici (90 dB – 32 dB), do bytu vám prúdi viac hluku, ako je zdravé. Zvukovo-izolačné vlastnosti okien môžete zvýšiť napríklad použitím špeciálneho vrstveného skla, hrubého skla, trojskla, zväčšením priestoru medzi sklami či použitím trojitého tesnenia.

Pomôže aj zvuková izolácia dverí

Zvuk výťahu, otvárania a zatvárania jeho dverí, či rozhovory z chodby a schodiska môžu znížiť dvere so zvukovou izoláciou. Treba si však uvedomiť, že z hlučnej biedy vás nevytrhnú. Problému pomôžu s riešením, ale čiastkovo. Pred ich inštaláciou a objednávkou, neváhajte a nechajte odborníkov, aby vám odmerali zvuk a navrhli, aké dvere, s akou izoláciou budete potrebovať.

Ak chcete zabiť dve muchy jednou radou, dobrým tipom je výmena starých dverí za nové, bezpečnostné dvere. Majú vyššiu cenu, no vďaka nej získate ochranu od zlodejov aj hluku. Štandardne ponúkajú odhlučnenie v podobe slušných 40 dB. Takisto ako zvukovo izolačné vlastnosti dverí, sú rovnako dôležité aj tesnosť zárubne a prahu. Totižto spoločne so zvukovou izoláciou stien, stropu, podlahy a okien vytvárajú skladačku ako odhlučniť byt, čo v maximálnej miere pre vašu pohodlné bývanie.

pixabay.com

Na záver

Kvalitnú zvukovú izoláciu bytu dosiahnete vtedy, keď dosiahnete nepriezvučnosť stavebných konštrukcií na hodnotu 52 dB. Pri realizácii zvoleného riešenia musíte rátať s úbytkom priestoru pri danej konštrukcii od 2 až do 10-tich centimetrov.

Pri prácach sa obracajte na dodávateľa kvalitných materiálov, ktoré sú ekologické a zároveň kvalitne spracované. Montáž izolačných materiálov budú realizovať rýchlo a profesionálne. Bude to investícia, no ocení ju celá spokojná rodina a pokojná domácnosť. Investícia, ktorú sa oplatí zvážiť.

Komentáre (4)

  1. Chcem sa poradiť, mám maximálne hlučných susedov, televízor, hudba, detský krik a plač, niekoľko krát som ich prosil, aby sa správali trochu tichšie ako civilizovaný ľudia, ale vysmiali sa mi, neviem čo mám už robiť, začínam byť s toho zúfalý. Poradte mi niečo za prijateľnú cenu ako tento problém odstrániť, aby som mohol zase plno hodnotne sa vyspať a tráviť deň v mojej izbe

  2. Dobrý deň, potrebujem poradiť. Mám suseda, ktorý je hlučný v noci. Najviac hluku prechádza cez kúrenie-trubky prechádzajúce zo spodu bytu smerom hore. Je možné odhlučnenie aj takýchto častí v izbe? Ďakujeme

  3. Dobry den . Mam na vás prosbu keby ste mi odpísali mám nad sebou suseda ktorý chodí ako kôň dieťa sa hra na kolobežke posúvajú stoličky som už úplne v koncoch neberú ohľad na tí čo bývajú pod ním bola by som rada keby ste sa so mnou skontaktovali a pomohli mi ako by som mohla od hlučnýč strop

    1. Dobrý deň, chcem sa opýtať, či sa vám to podarilo nejako vyriešiť, nakoľko mám rovnaký problém, s tým, že pán mi odvetil, či má chodiť po strope. Človek už má z toho migrénu.
      Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Viete, ako zabezpečiť byt pred dovolenkou?

Nenechajte nič na nepríjemnú náhodu a nehodu. Práve počas dovoleniek vašu nehnuteľnosť môžu prekvapiť zlodeji, alebo dôsledky nepríjemného prasknutia vodovodnej hadice.

Pomoc nájdete aj v dobrom poistení bytu. Avšak, dokazovanie škôd, krádeže či zapríčinenia niečo trvá a tak je prevencia najlepším riešením, ako sa nepríjemnostiam vyvarujete.

Čo treba spraviť pred odchodom z domu

V prvom rade by ste mali informovať vašich susedov (ak máte dobré vzťahy a vybudovanú dôveru), zástupcu vlastníkov bytov (dôverníka / dôverníčku) a vašich blízkych. Keby sa čokoľvek v byte, vašom alebo susednom, stalo, mali by mať informáciu, kde a ako vás alebo vašu rodinu kontaktovať.

Vypnutie prívodov vody a plynu patrí medzi základné priority, na ktoré nesmiete zabudnúť. Čo i len malý, ale pravidelný únik vody, nehovoriac o plyne, môže mať nielen pre vaše, ale aj susedné byty katastrofálne následky. Pri vode nezabudnite odstaviť oba hlavné prívody, studenú i horúcu.

Rovnako dôležité je nezabudnúť na elektriku. Skontrolujte všetky zásuvky a vypnite spotrebiče a elektroniku, ktoré ju nepotrebujú. Logicky, okrem chladničky, mrazničky či napájania bezpečnostného systému, ak ho máte.

Dobrá prevencia pri ochrane bytu len pomôže

Medzi nutnosti patrí i kontrola a zabezpečenie všetkých okien a balkónových dverí. Ak bývate na prízemí, bezpodmienečne. Váš byt by mal aj počas vašej neprítomnosti vyzerať ako obývaný. Nesťahujte dole rolety na oknách a nezaťahujte závesy.

Pokiaľ máte možnosť, poproste známych, alebo susedov, aby na kontrolu prišli aj v noci a zasvietili (ak nemáte automatické osvetlenie, ktoré sa postará o pravidelne zapínanie a vypínanie svetiel). Môžu tak popolievať kvety, skontrolovať byt a poriadne ho prevetrať. Takisto by ste im mali nechať kľúč, aby vám vybrali poštu. Preplnená schránka môže byť pozvánkou pre zlodejov.

Rovnako ich môžete poprosiť aj o preparkovanie vášho auta. Takto nevznikne žiaden viditeľný dôvod na podozrenie, že nie ste doma. Možno sa vám to nebude chcieť veriť, ale vyhýbajte sa zdieľaním detailov a dĺžky dovolenky na sociálnych sieťach. Aj vo veľkom množstve vašich kontaktov a pri verejnom profile na vás môže číhať nebezpečie.

Drahú elektroniku uschovajte na nenápadné miesto alebo do domáceho trezora, prípadne ich nechajte u blízkeho v rodine, ktorý vám ich postráži.

Zabezpečenie dverí

Spoľahlivé bezpečnostné dvere oceníte nielen počas dovolenky. Pri dverách si môžete vyberať zo širokej ponuky výrobcov v 6 bezpečnostných triedach. Odlišujú ich použité bezpečnostné prvky a ich kvalita. Pri výbere bezpečnostných dverí sa pozerajte na triedu 3 a 4. Ich vlastníctvo býva častou podmienkou pre poistenie nehnuteľnosti.

Ak si to váš rozpočet môže dovoliť, vyberajte dvere s pozinkovaným plechom s pevným oceľovým jadrom či dvere s cylindrickou vložkou. Kúpou kvalitných bezpečnostných dverí spravidla získate aj rovnako spoľahlivú zárubňu. Pri kúpe si urobte prieskum medzi dodávateľmi. Či majú potrebné certifikáty, aké majú referencie a ponuku.

Využite aj zabezpečovanie okien

Zlodej sa veľmi ľahko môže do bytu dostať cez okno alebo balkón. Zamedziť nebezpečenstvo, ktoré číha najmä na byty na prízemí, môžu pevné bezpečnostné mreže. Kúpite ich aj v peknom prevedení, no stále ide o mreže, ktoré môžu pôsobiť väzensky.

Ak nechcete mreže, môžete vyskúšať bezpečnostné fólie, ktorých nalepením sklo získa odolnosť voči rozbitiu zlodejmi. Nebudú kaziť vašu domácu pohodu na rannej kávičke na balkóne a výrazne zvýšia ochranu vášho majetku.

Na rozdiel od mreží aj bezpečnostné okenice dodajú vášmu bytu ráz a zároveň zvýšia jeho bezpečnosť. Možno ich použiť na okná i balkónové dvere. Ochranu okien môžu zvýšiť aj bezpečnostné kľučky a kovania.

Nainštalujte si alarm

Ak chcete vedieť o každom pohybe v byte počas vašej neprítomnosti, nechajte si namontovať alarm. Ponuka výrobcov je široká a cenovo dostupná vo viacerých úrovniach. Pri výbere sa môžete rozhodnúť pre klasický alebo bezdrôtový alarm. Klasický alarm býva cenovo výhodnejší. Do siete je napojený cez káble.

Pri bezdrôtovom alarme je nutná výmena batérií a vyššia obstarávacia cena. Funguje vďaka rádiovej komunikácii snímačov, ktoré sú napojené na batérie.

Kamerový systém – bodyguard vášho bytu

Ak chcete maximalizovať ostrahu vášho bytu, inštaláciou kamier to rozhodne dosiahnete. Jednoducho si kúpite zariadenia na vonkajšie alebo vnútorné snímanie obrazu, ktorý môžete sledovať online a zároveň vám poskytne aj možnosť spätného záznamu v archíve.

Vyššiu úroveň zabezpečenia docielite výberom kamier so senzorom na pohyb, ktorých softvér vás naň dokáže ihneď upozorniť notifikáciou cez telefón. Pri výbere prihliadajte aj na to, či kamera má alebo nemá nočné videnia.

Pri umiestnení kamery alebo viacerých kamier uvažujte strategicky. Mali by snímať prístupové body do nehnuteľnosti. V prípade, že ich budete mať viac, snažte sa zasiahnuť miesta s cennosťami.

Trezor pre vaše zlato

Vaše domáce poklady, hotovosť či šperky môžete uschovať aj v trezore. Pozor, nepleťte si trezor so sejfom, ktorý kúpite už od 30 € a zabezpečenie cenného majetku nemusí tak byť dostatočné. Trezory bývajú certifikované, majú dvojitý plášť s 3 až 4-bodovým uzamykacím systémom cez mechanickú, elektronickú alebo kombinovanú zámku. Pozor, ak si vyberiete trezor na kľúč, môžete ho stratiť. Pri trezore na kód zase musíte mať dobrú pamäť na kód.

Trezory majú 5 bezpečnostných tried. Na domáce použitie vám môže stačiť aj trieda  0-1. Podľa vašej konkrétnej potreby si nechajte poradiť skúsenými odborníkmi.

Zvýšiť bezpečnosť vášho bytu počas neprítomnosti dokážete viacerými spôsobmi. Pre akýkoľvek sa rozhodnete, buďte si istý, snažte sa o kompromis ceny a kvality zariadenia. Popritom však nezabúdajte, že niekedy naozaj stačia jednoduché úkony (vypnutie vody, plynu či malých spotrebičov). Veď práve na ne sa jednoducho najviac zabúda.