Poradíme vám, ako odhlučniť byt od nepríjemných zvukov od susedov

Ticho je pre naše psychické zdravie a pohodu rovnako dôležité ako vitamíny pre naše telo. O jeho udržiavanie v domácnosti sa starajú materiály, konštrukcie medzi bytmi, strop či steny, ktorých dosiahnutý index stavebnej nepriezvučnosti by nemal presahovať R´w = 53 dB.

Bohužiaľ, v mnohých prípadoch (aj u novostavieb) je táto hodnota presiahnutá a počas dňa aj noci vás obťažuje hluk, buchot, ruchot či šuchot z interiéru aj exteriéru paneláku alebo bytového domu.

Ak chcete nad ním vyhrať, pomôže vám odhlučnenie bytu. Vďaka zvukovej izolácii sa doma budete opäť cítiť pohodlne.

Určenie zdroja hluku je kľúčom k úspechu

Prvým a základným krokom je zistenie zdroja nadmerného zvuku. Častým pôvodcom nepríjemností je zvuk tečúcej vody v rozvodoch vody a odpadu. Počutie každého spláchnutia záchodu či otočenie kohútikom u susedov nie je nič, čo by ste si želali a v takej novostavbe vôbec čakali. Silná vrava, buchotanie pri chôdzi, posúvanie nábytku a zvuk z ulice taktiež patria k častým príčinám, prečo sa rozhodnúť pre odhlučnenie bytu. Od typu zvuku a jeho zdroja závisí výber správnej metódy, ako váš byt odhlučniť.

Detekovať problém môžete sami. Najlepšie poznáte zvuky, ktoré vás rušia. Zároveň si môžete pomôcť akustickým meraním, nahliadnutím do projektovej dokumentácie či realizáciou sondy a s využitím služieb profesionálov v obore. Správna identifikácia je polovica úspechu.

Efektívne spôsoby, ako odhlučniť byt

S ochranou pred nechcenými decibelmi vám pomôže kvalitná zvuková izolácia v najbližšom kontakte pri zdroji. Ak sa rozhodnete pre riešenie svojpomocne, majte na pamäti, že ideálne sú izolačné materiály s čo najvyššou hustotou (čisto minerálne peny nie sú vhodne na odhlučnenie). Pre výber ideálneho materiálu sa radšej poraďte u dodávateľa. Či už v kamennej predajni alebo nákupom online.

Odhlučnenie steny

Ak hľadáte riešenie, ako odhlučniť stenu od susedov, mali by ste pouvažovať o odhlučnení stien pomocou kontaktnej alebo bezkontaktnej konštrukcie.

Profesionálne zvukovo izolačné materiály a stavebné prvky dokážu odizolovať vašu stenu od bežného hluku:

 • akustické dosky,
 • akustická podkladová pena,
 • zvukovo izolačné fólie,
 • plastové hmoždinky, … .

Okrem tejto formy kontaktnej konštrukcie, zníženiu priezvučnosti môže pomôcť i náter alebo aplikácia tapety.

Ak vaša domácnosť podlieha nadmernému hluku z vedľajšieho bytu, na mieste je úvaha o bezkontaktnej konštrukcii. V jej prípade hlavnú úlohu zohrávajú vzduchové medzery medzi stenou a použitou izolačnou konštrukciou. Veľkosť vzduchovej medzery je variabilná a adresná k problematickosti hluku. Bohužiaľ aj priamo úmerná so zväčšujúcou sa hrúbkou steny na úkor priestoru v byte.

Odhlučnenie stropu v byte

Ak sa vám ozývajú kroky a búchanie v byte nad vami, najjednoduchšou cestou, ako sa ich zbaviť, je zvuková izolácia podlahy u suseda. Dobrým riešením je použitie akustických dosiek a akustickej peny. Tento spôsob však závisí u ochoty vášho suseda, ktorá je často výhrou v lotérii. Pokiaľ nemáte to šťastie, pomoc nájdete v zvukovej izolácii stropu z vášho bytu pomocou vhodnej kombinácie kontaktnej a bezkontaktnej konštrukcie na strop. Nebude možno tak účinná, ako v prípade vloženia izolačných materiálov do podlahy suseda, no i tak významne zníži prenos hluku. Podporiť tento efekt môžete spoločne s izoláciou stien.

Odhlučnenie podlahy

Ťažké kroky, buchot detských nožičiek, posúvanie stoličiek či väčších kusov nábytku. S hlukom, ktorý sa tvorí na podlahe v byte, si poradí kročajová izolácia podlahy. Vo väčšine prípadov ide o zvuky na nízkej zvukovej frekvencii, ktoré eliminuje správne zvolený materiál:

 • kročajová izolácia pod OSDB dosky,
 • dvojvrstvová kročajová izolácia,
 • kročajová izolácia priamo pod podlahu – parkety či plávajúcu,
 • akustický pás či ďalšie.

Ideálna hrúbka kročajovej izolácie by sa mala pohybovať medzi 5 až 10 mm. Aby ste si vybrali správne, pri prehliadaní vlastností materiálov zbystrite pozornosť pri údaji Ln,w – hlučnosť konštrukcie stropu aj s izoláciou. Čím je nižší, tým lepšie. A najlepšie pod hodnotou Ln, w 43 dB. Údaj so značkou ∆Lw  vám odpovie na otázku, aké veľké odhlučnenie podlahy pomocou kročajovej izolácie získate. Napríklad:

 • podložky pod plávajúce podlahy – ∆Lw 20-21 dB,
 • izolácie pod poter – ∆Lw min. 26-35 dB .

Odhlučnenie podlahy v byte môžete zlepšiť aj použitím zvukovo izolačných dosiek, akustických dosiek s vysokou pohltivosťou či akustickej peny.

Aj okná môžete odhlučniť

Ak žijete v oblasti, kde sa hluk z ulice pohybuje v rozmedzí od 70 až 90 dB, zatvorenie okien vám nemusí stačiť. Aby ste sa od zvýšenej hlasitosti z ulice ochránili, pouvažujte nad zvýšením izolácie vašich okien. Klasické plastové okná s dvojitým zasklením ponúkajú nepriezvučnosť 32 dB. Ak ju odrátate od hluku na ulici (90 dB – 32 dB), do bytu vám prúdi viac hluku, ako je zdravé. Zvukovo-izolačné vlastnosti okien môžete zvýšiť napríklad použitím špeciálneho vrstveného skla, hrubého skla, trojskla, zväčšením priestoru medzi sklami či použitím trojitého tesnenia.

Pomôže aj zvuková izolácia dverí

Zvuk výťahu, otvárania a zatvárania jeho dverí, či rozhovory z chodby a schodiska môžu znížiť dvere so zvukovou izoláciou. Treba si však uvedomiť, že z hlučnej biedy vás nevytrhnú. Problému pomôžu s riešením, ale čiastkovo. Pred ich inštaláciou a objednávkou, neváhajte a nechajte odborníkov, aby vám odmerali zvuk a navrhli, aké dvere, s akou izoláciou budete potrebovať.

Ak chcete zabiť dve muchy jednou radou, dobrým tipom je výmena starých dverí za nové, bezpečnostné dvere. Majú vyššiu cenu, no vďaka nej získate ochranu od zlodejov aj hluku. Štandardne ponúkajú odhlučnenie v podobe slušných 40 dB. Takisto ako zvukovo izolačné vlastnosti dverí, sú rovnako dôležité aj tesnosť zárubne a prahu. Totižto spoločne so zvukovou izoláciou stien, stropu, podlahy a okien vytvárajú skladačku ako odhlučniť byt, čo v maximálnej miere pre vašu pohodlné bývanie.

pixabay.com

Na záver

Kvalitnú zvukovú izoláciu bytu dosiahnete vtedy, keď dosiahnete nepriezvučnosť stavebných konštrukcií na hodnotu 52 dB. Pri realizácii zvoleného riešenia musíte rátať s úbytkom priestoru pri danej konštrukcii od 2 až do 10-tich centimetrov.

Pri prácach sa obracajte na dodávateľa kvalitných materiálov, ktoré sú ekologické a zároveň kvalitne spracované. Montáž izolačných materiálov budú realizovať rýchlo a profesionálne. Bude to investícia, no ocení ju celá spokojná rodina a pokojná domácnosť. Investícia, ktorú sa oplatí zvážiť.

Komentáre (4)

 1. Chcem sa poradiť, mám maximálne hlučných susedov, televízor, hudba, detský krik a plač, niekoľko krát som ich prosil, aby sa správali trochu tichšie ako civilizovaný ľudia, ale vysmiali sa mi, neviem čo mám už robiť, začínam byť s toho zúfalý. Poradte mi niečo za prijateľnú cenu ako tento problém odstrániť, aby som mohol zase plno hodnotne sa vyspať a tráviť deň v mojej izbe

 2. Dobrý deň, potrebujem poradiť. Mám suseda, ktorý je hlučný v noci. Najviac hluku prechádza cez kúrenie-trubky prechádzajúce zo spodu bytu smerom hore. Je možné odhlučnenie aj takýchto častí v izbe? Ďakujeme

 3. Dobry den . Mam na vás prosbu keby ste mi odpísali mám nad sebou suseda ktorý chodí ako kôň dieťa sa hra na kolobežke posúvajú stoličky som už úplne v koncoch neberú ohľad na tí čo bývajú pod ním bola by som rada keby ste sa so mnou skontaktovali a pomohli mi ako by som mohla od hlučnýč strop

  1. Dobrý deň, chcem sa opýtať, či sa vám to podarilo nejako vyriešiť, nakoľko mám rovnaký problém, s tým, že pán mi odvetil, či má chodiť po strope. Človek už má z toho migrénu.
   Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest