Ako pestovať, starať sa a polievať amarylis

amarylis
shutterstock

Amarylis je rastlina, ktorá sa môže pýšiť nádherne kvitnúcimi kvetmi. Často si ho však ľudia mýlia so zornicou, ktorá sa naň podobá. A hoci práve zornica je v našich domovoch rozšírenejšia ako amarylis, aj táto rastlinka s exotickým pôvodom má u nás svoje miesto. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať amarylis, ale aj to, ako ho rozmnožovať a kedy ho presádzať, prečítajte si náš článok.

Čo je amarylis

Amarylis alebo aj amarylka sa pestuje nielen ako izbová rastlinka, ale pokojne ju môžete mať aj vonku v záhone. Amarylis má svoj domov v južnej Afrike a má ružovité kvety. Často si ho však ľudia mýlia so zornicou, ktorá sa v našich domovoch vyskytuje oveľa častejšie. Od amarylky sa však líši širokou farebnou paletou kvetov a tiež tým, že zornica má na dlhej stonke dva až päť kvetov.

amarylis
pexels.com

Ako ho sadiť

Pri otázke ako pestovať amarylis je určite dôležité povedať, že prvým krokom k úspechu je zakúpenie cibuľky. Pri nákupe je podstatné sledovať, či je cibuľka pevná a či už začína klíčiť. Kupovať malé a zosušené, prípadne veľmi vyklíčené cibuľky s dlhou stonkou neodporúčame, pretože by sa vám nemuseli ujať. Cibuľku potom vysádzame do kvetináča, ktorý je len o čosi väčší ako jej priemer. Na jeho dno treba nasypať drenáž, zemine s humusom sa radšej vyhnite, pretože cibuľoviny dávajú prednosť priepustnej pôde. Myslite tiež na to, aby bola cibuľka z jednej tretiny nad povrchom zeminy.

pexels.com

Umiestnenie a nároky na zálievku

Amarylka je veľmi vhodná do bytov, pretože má rada suchý vzduch a nižšia vlhkosť jej neprekáža. Rastlinke sa bude dobre dariť, ak ju umiestnite na parapetu nad radiátor. No a ak sa pýtate, ako pestovať amarylis, aby sa mu čo nalepšie darilo, odporúčame umiestniť ho na dostatočne slnečné miesto. Často sa stane, že sú jeho kvety priťažké, a tak nič nepokazíte, ak ich podopriete tyčkou.

Čo sa týka zálievky, ak chcete, aby pekne kvitol, je nutné dodržiavať obdobie sucha. V období klíčenia amarylis potrebuje dostatok vody, a tak ho zalievajte každý druhý deň. Zemina by nemala byť premočená ani suchá. Následne vo vegetačnom období zálievku znížte, nastavte obdobie sucha.

Hnojenie, presádzanie a rozmnožovanie

Amarylis je vhodné hnojiť v čase rastu, pričom postačí klasické hnojivo na izbové rastliny. Vegetačné obdobie sa začína v auguste, a tak vtedy s hnojením skončíme. V septembri rastlina odkvitne, listy odpadnú a nastáva oddych. Vtedy amarylis preneste do chladnej miestnosti s teplotou nad 10 stupňov a zalievajte raz do mesiaca. Následne sa po troch mesiacoch vráťte k bežnej starostlivosti a hnojeniu.

Ak chcete amarylis presádzať, stačí tak urobiť každé dva či tri roky. Črepník by mal byť opäť len o čosi väčší ako je cibuľka a znovu platí, že by cibuľka mala byť z jednej tretiny nad zeminou. Po dvoch až troch mesiacoch od presadenia by mal amarylis zakvitnúť.

No a pri otázke ako pestovať amarylis musíme spomenúť aj jeho rozmnožovanie. Amarylis sa rozmnožuje postrannými cibuľkami, ktoré sa oddeľujú od materskej rastliny. Množiť sa však môže aj semenami, ktoré by mali byť čerstvé, no tento postup je veľmi náročný, a tak odporúčame rozmnožovanie cibuľkami.

Choroby a škodcovia

Výbornou správou je, že amarylis patrí nielen medzi krásne kvitnúce, ale aj odolné rastliny. Nemusíte sa teda obávať toho, že by ho napádali nejaké choroby. Môže sa však stať, že sa na jeho listoch objavia červené škvrny. Tie sú však spôsobené nesprávnou starostlivosťou. Ak takéto listy na vašej rastline nájdete, odstráňte ich a starajte sa o amarylis dôslednejšie. Veríme, že aj vďaka nášmu článku sa vám to podarí. Čo sa škodcov týka, amarylis svoju odolnosť preukazuje aj v tejto oblasti, pretože škodcovia sa mu vyhýbajú.

Komentáre (2)

  1. Dobry den, píšem Vam z Cypru.
    Mam ho výsadný vonku vo veľkom kvetináči a už tretí rok mi nezakvitol.
    Mohli by ste mi prosim poradit kde je chyba.
    Vopred ďakujem za odpověď, s pozdravom Miro V.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako pestovať, polievať a starať sa o lopatkovec

lopatkovec
shutterstock

Izbová rastlina Lopatkovec patrí medzi tie najkrajšie izbové rastliny, ktoré si môžete zaobstarať. Jeho pestovanie je nenáročné a pýšiť sa môže nielen krásou, ale aj svojou schopnosťou čistiť vzduch. Táto tropická rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie a tropických oblastí Ameriky.

Lopatkovec alebo tiež latinsky Spathiphyllum

Na výber máte viac ako 40 druhov tejto krásnej rastliny. Názov si vyslúžil práve podľa nápadného vzhľadu listov, ktoré sú vernou kópiou lopatky. Návod ako pestovať túto krásnu rastlinu vám ponúkame krok za krokom.

ako pestovať lopatkovec

1. krok: výber vhodného miesta

Keďže Lopatkovec pochádza z trópov, miluje teplo a vlhko. Najlepšie preto bude, ak mu vyberiete miesto, ktoré bude slnečné a teplé. Hoci má Lopatkovec rád slnko, nikdy ho nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by ho mohlo spáliť. Najvhodnejšie je umiestniť ho k oknu, ktoré smeruje na západ alebo sever. Doprajte mu príjemnú izbovú teplotu, ktorá nebude mať tendenciu kolísať o 5-10 ° Celzia. V našom miernom klimatickom podnebí je nemožné zaručiť rastline pestovanej na záhrade celoročný komfort. No v letných mesiacoch, jej môžete nájsť tienisté a vlhké miesto, kde vám na pár teplých letných mesiacov bude robiť radosť aj von. Akonáhle sa ochladí, nezabudnite Lopatkovec presadiť do kvetináča a umiestniť ho do interiéru.

lopatkovec
pexels.com

2. krok: zalievanie rastliny

Tropické rastliny milujú vhlko, preto vodný manažment rastliny netreba zanedbať. Vždy keď zbadáte, že je zemina suchá, pokropte rastlinu tak, aby bola opäť vlhká.Rastlinku však nepremáčajte v zálievke a rovnako ju nenechávajte dlho o smäde. Na Lopatkovec by to malo fatálne následky. Vlhko rastline zabezpečíte aj pravidelným rosením listov z vodného rozprašovača. Pri správnej starostlivosti sa vám rastlinka odmení svojim nezabudnuteľným vzhľadom.

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Lopatkovec je nenáročný, k dobrej kondícii mu stačí vhodné miesto a dostatok vlahy. Ak sa predsa len rozhodnete hnojiť, môžete použiť univerzálne hnojivo pre izbové rastliny, ktoré zriedite na polovičnú, prípadne štvrtinovú dávku. Hnojivo aplikujte raz do mesiaca v čase od jari do začiatku jesene. Ak by sa rastlina začala akokoľvek neželane meniť, stačí znížiť dávku hnojiva o polovicu.

lopatkovec
pexels.com

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Najčastejšie chorobné prejavy sú spôsobené práve nesprávnym spôsobom zalievania Lopatkovca. Ak má vody primálo, objavíte zažltnuté listy a celkovo bude rastlina pomaly vädnúť. V opačnom prípade, ak ste rastline dopriali vody až priveľa, prejaví svoju nespokojnosť hnedými okrajmi listov. Priveľa vody môže viesť až k hnijúcim koreňom, čo je možné vyriešiť len presadením rastliny do novej pôdy bez hnilobných koreňov. Vo vlhkom prostredí sa môže veľmi dobre dariť voškám, roztočom a iným drobných škodcom, ktoré možete odstrániť chemicky alebo za pomoci doma vyrobeného insekticídu:

Rozmiešajte 1 lyžičku (15 ml) rastlinného oleja, 3 lyžičky (16 g) kajenského korenia a 1 lyžičku (12 g) tuhého mydla na báze prírodných tukov, v jednom litri teplej vody. Dôkladne premiešajte a rozprašovačom nastriekajte na listy Lopatkovca.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Rastlinka si pri dobrej starostlivosti bude pravdepodobne pýtať o niečo väčší črepník. Ak presádzate akurát na jar, môžete si rastlinku aj rozmnožiť. Je to jednoduché. Rozdelíte si jednotlivé trsy tak, aby mal každý svoj koreňový systém a zasadíte ich do čerstvej pôdy. Takto si dopestujete množstvo krásnych Lopatkovcov.