Návod: Ako pestovať a starať sa o pivonky?

shutterstock

Pivonky mali v starodávnych dobách veľkú hodnotu. Podľa náboženských tradícií patrila medzi cennú rastlinu, ktorá mala hodnotu manželského vena. Prvé zmienky o pivonke sú z oblasti Číny, neskôr sa rastlina pestovala v Japonsku a v Európe je známa len posledných 200 rokov.

Pivonka vašu záhradu nielen okrášli, no dodá jej navyše nádhernú vôňu. Môžete si vybrať bylinnú alebo drevnatú odrodu, ktoré sa mierne odlišujú spôsobom pestovania. Pivonka si nevyžaduje zložitú starostlivosť, čo praje aj pestovateľom – začiatočníkom.

Táto odolná trvalka vám bude zdobiť záhradu desať rokov, počas ktorých bude krásna nielen na pohľad, no jej vôňa vám spríjemní každý deň. Stačí sa riadiť, podľa týchto pár krokov starostlivosti a krásne rozkvitnutá záhrada bude vašou odmenou.

pivonka
pexels.com

Starostlivosť o pivonky v 5 krokoch

1. Krok: Výber vhodného miesta

Pivonky milujú slnko, preto ich umiestnite na slnečné stanovište alebo do polotieňa. Zo sadením je vhodné začať hneď na jar a vybrať si sadenice, ktoré sú dobre zakorenené. Miesto, kam pivonky zasadíte je potrebné porýľovať do hĺbky 50-60 cm, aby mala rastlina možnosť poriadne zakoreniť.

Pivonkám vyhovuje priepustná zásaditá pôda a spodnou drenážou im zabezpečíte zdravé prospievanie. Nemusíte ich však sadiť veľmi hlboko, pretože by mohli stratiť kvety. Najideálnejšie je sadiť výhonky šikmo, čím získajú väčší objem a vy sa tak budete tešiť z nádherne rozkvitnutého kríku.

pivonka
pexels.com

2. Krok: Zalievanie rastliny

Rastlina si nepotrpí na časté zalievanie. Postačí im stredne časté zalievanie, ktoré sa odvíja od toho, koľko slnečného žiarenia sa pivonkám dostáva. Ak je pôda veľmi suchá, polejte ju. Nikdy však rastlinu nepremáčajte. Častým polievaním by vám mohli odhniť korene a vtedy už rastlinu nie je možné zachrániť. Doprajte preto pivonkám dostatok vlahy, ktoré je priamo úmerné slnečnému žiareniu.

3. Krok: Starostlivosť o výživu rastliny

Pivonka nie je náročná, a preto si výživu vie vytiahnuť priamo z pôdy, v ktorej ju pestujete. Prvé tri roky rastlina nepotrebuje dodatočné hnojivo, čo vám veľmi zjednoduší jej pestovanie. Po tomto období siahnite po minerálnom hnojive najlepšie hneď na jar a na jeseň môžete plytko do pôdy zapracovať aj kompost. Takto vyživenej rastline sa bude dariť výborne.

pivonka
pexels.com

4. Krok: Rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Pivonky sú veľmi odolné rastlinky, ktoré vám budú robiť radosť po celý rok. Niekedy sa aj napriek dobrej starostlivosti chorobám a škodcom nevyhnete. Najčastejšie sa môžete stretnúť s pivonkovou plesňou, ktorá sa šíri od stonky až ku kvetu. Spozorovať tento nepriaznivý stav môžete, ak vám púčiky začnú rýchlo vysychať a stonka bude veľmi slabá, čo zapríčiní je lámanie. V tejto fáze, môžete pivonke dopriať fungicíd a podporiť ju tyčou, vďaka ktorej sa slabá stonka nezlomí.

5. Krok: Vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Pivonky si môžete namnožiť len so starších mohutných rastlín, ktoré majú minimálne 10 púčikov. Najideálnejší mesiac na rozmnožovanie je september. Rastlinu vykopeme a delíme ju priamo od koreňov. Vezmite si na to ostrý nôž, ktorým oddelíte jednotlivé časti rastlinky, ktoré majú minimálne tri púčiky. Ak by ste si rastlinu oddelili s menším počtom púčikov, nedarilo by sa jej veľmi dobre a na kvitnutie by ste mohli čakať aj tri roky. S tromi púčikmi vám trvalka vydrží ďalších desať rokov v plnej kondícii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on