Ako pestovať, polievať a starať sa o kalanchoe

kalanchoe
shutterstock

Kalanchoe patrí do rodu, kam patria aj polokry a kry, ktorý obsahuje cez dvesto druhov. Kalanchoe je nenáročnou sukulentnou rastlinou, ktorá sa dobre pestuje. Najznámejším druhom je Kalanchoe blossfeldiana. Tento druh je celoročne ponúkaný v kvetinárstvach, kde sa vyskytuje s kvetmi rôznych farieb začínajúc bielou, žltou a ružovou a nakoniec až tmavočervenou. Kalanchoe nezaujme len kvetom, ale pekné sú aj jej listy.

Ak sa o tejto rastlinke chcete dozvedieť všetko a chystáte sa ju doma pestovať, tento článok je presne pre vás. Pozrieme sa v ňom nielen na pôvod tejto rastliny, ale aj na to, kam ju umiestiť a aké sú jej nároky na pestovanie.

Kde sa vzala

Táto pomaly rastúca rastlina má svoj pôvod v Afrike a Ázii. Hlavnou oblasťou rozšírenia tejto rastliny je Madagaskar, odkiaľ bola rastlina v roku 1930 privezená do Európy berlínskym botanikom Robertom Blossfeldom (podľa ktorého dostal meno najobľúbenejší druh rastliny). Tu sa udomácnila a dnes je súčasťou domovov mnohých z nás.

kalanchoe
pexels.com

Kam ju umiestniť

Kalanchoe sa pestuje veľmi jednoducho. Rastlinka potrebuje dostatok svetla a teplotu viac ako 15 stupňov Celzia. Je pre ňu vhodné slnečné miesto, avšak nemá byť vystavená priamemu slnku. Všetky druhy kalanchoe dobre kvitnú, ak majú aspoň dva mesiace v roku krátky deň, čo nie je problém v našej zemepisnej šírke od novembra do októbra.

Kalanchoe sa dá pestovať nielen vnútri, ale aj na balkónoch. V poslednej dobe sa totiž objavilo mnoho rastliniek, ktoré zaujmú a očaria bohatým kvitnutím, pre výsadbu do závesných nádob. Obvykle ich nájdeme pod názvom „madagaskarské zvončeky“, čo je len iný názov pre Kalanchoe porphyrocalyx a pre jej krížencov. Preto ak hľadáte krásne zakvitnutého spoločníka na balkóny a terasy, vyberte si túto rastlinu, ktorá dobre znáša aj vysoké letné teploty. Kalanchoe je vhodná najmä do panelových bytov, kde cez zimu dobre znáša aj suchý vzduch.

Nároky na pôdu a vodu

Je treba dávať si pozor pri polievaní. Táto rastlina totiž potrebuje jedine to, aby nevyschol úplne jej koreňový obal. Napríklad v zime je nutné obmedziť polievanie na minimum, pretože sa môže stať, že zhodí všetky listy. Takže pri nadmernom zalievaní rastlina nezahynie, ale získa nevábny vzhľad holých stoniek. Ideálne je rastlinu zalievať približne raz za týždeň.

Čo sa týka pôdy, počas leta vo vegetačnom období alebo v dobe kvitnutia by sa mala kalanchoe pohnojiť raz za dva týždne. Pre rastlinu je dobré hnojivo na kaktusy, ktoré podporí rast a kvitnutie. Bude sa jej dariť v mierne kyslej až neutrálnej pôde s pH 6. Substrát by mal obsahovať organické materiály ako piesok, drnovka, listovka, kam môžeme pridať aj trochu čierneho uhlia alebo antuky.

kalanchoe
pexels.com

Ako ju presádzať a rozmnožovať

Kalanchoe je rastlina, ktorá má veľa výhonkov a ak ich má priveľa, je dobré ju radšej zastrihnúť a nechať obrásť nanovo. Odstrihnuté časti rastliny je potom možné použiť na jej rozmnožovanie. Stačí dať tieto odstrihnuté časti do pohára s vodou, kde veľmi dobre a rýchlo pustí korene. Najvhodnejším obdobím na rozmnožovanie je začiatok septembra, kým nezakvitne.

kalanchoe
pexels.com

Choroby a škodcovia

Kalanchoe je náchylná na hnilobu a pleseň, k čomu dochádza pri nadmernom zalievaní alebo pri umiestnení v nadmernom zahustení flórou so zhoršeným prúdením vzduchu. Rastlina našťastie netrpí výskytom škodcov, ten je zriedkavý. U rastliny sa vyskytujú teda hlavne choroby fyziologické, ktoré vznikajú pri už spomínanom nadmernom zalievaní, rovnako škodí aj veľa slnka alebo poškodenia v dôsledku zatienenia. Rastline ešte škodí silný vietor.

Ako pestovať, starať sa a polievať tučnolist

tučnolist
shutterstock

Tučnolist je medzi izbovými rastlinkami v mnohých domácnostiach stálicou. Veľmi pekne tiež ukáže vonku napríklad na skalke. Ak ho doma nemáte a uvažujete, že si ho zaobstaráte, máme pre vás niekoľko tipov ako pestovať tučnolist. V článku sa dozviete aj to, aké ho trápia choroby a pridáme užitočné informácie týkajúce sa starostlivosti oň.

Čo je tučnolist

Tučnolist alebo Crassula, je súhrnné pomenovanie pre skupinu sukulentov, ktorá zastrešuje viac ako 350 druhov. K najznámejším tučnolistom patrí tučnolist vajcovitý pestovaný zvyčajne ako izbová rastlina. Tento tučnolist patrí k tým väčším druhom a v teplých krajinách dorastá do veľkosti kríka. Väčšina tučnolistov má však malý vzrast a používajú sa ako miniatúry v skalkách či pôdopokryvné rastliny. Tučnolisty nepatria k veľmi náročným rastlinám, a tak si ich môže zadovážiť aj človek, ktorý nemá veľa času na starostlivosť oň.

tučnolist

Kam ho umiestniť

Pri otázke, ako pestovať tučnolist, by sme sa mali ako prvým zaoberať jeho umiestnením. Tučnolist má rád slnečné miesta a polotieň, no dôležité je, aby mala rastlina dostatok svetla. Vďaka nemu budú mať listy sýte farby. Počas najhorúcejších letných dní by však mal byť tučnolist v polotieni. Tučnolist, ktorý pestujete ako izbovú rastlinu, vyžaduje teplotu od 18 do 21 stupňov v lete, v zime len okolo 10 stupňov. V zimných mesiacoch myslite aj na to, aby mal tučnolist dostatok svetla.

Nároky ma pôdu a zálievku

Keďže ide o sukulent, kľúčom k tomu, ako pestovať tučnolist, je zabezpečiť mu práve pôdu pre sukulenty či kaktusy. Mala by to byť priepustná a mierne kyslá pôda. Na jar môžete tučnolistu dopriať hnojivo na sukulenty, vďaka ktorému naberie po zime energiu na ďalší rast.

Pri otázke zálievky je to jednoduché – tučnolist si vie vodu uchovať v listoch, a tak nevyžaduje časté polievanie. Dôležité je, aby bol substrát suchý a nebol premokrený, pretože v takom prípade môže začať tučnolist odhnívať od korienkov. Nič sa nestane, ak polejete tučnolist len dvakrát do mesiaca. Pôda totiž musí medzi zálievkami dobre preschnúť.

tučnolist

Vedeli ste, že kvitne?

Možno ste si mysleli, že tučnolist patrí k nekvitnúcim rastlinkám. Pravdou však je, že po zhruba piatich až ôsmich rokoch vás môže tučnolist potešiť aj kvetmi. Ak si chcete byť istý, že váš tučnolist zakvitne, počas zazimovania ho držte pri teplote okolo 10 stupňov a zálievku výrazne obmedzte.

Rozmnožovanie a presádzanie

Ak chcete vedieť, ako pestovať tučnolist, určite vám napadne aj problematika presádzania. Ideálne je presadiť tučnolist každé dva až tri roky, a to na začiatku jari.

V prípade, že by ste si svoj tučnolist chceli rozmnožiť, môžete tak urobiť odrezaním vrcholku a vložením do substrátu pre kaktusy a sukulenty. Črepník s odrezkom dajte na slnečné miesto a mierne polejte. Prvý týždeň potom novú rastlinku vôbec nepolievajte, aby ste predišli jej odhnitiu.

tučnolist

Choroby

Hoci je tučnolist nenáročný na pestovanie, môžu ho napadnúť rôzne choroby alebo sa na ňom môžu prejaviť nedostatky starostlivosti. Ak ho príliš často budete polievať, začnú mu padať listy. Pri otázke, ako pestovať tučnolist, by sme nemali zabudnúť na to, že táto rastlinka môže trpieť bakteriálnou hnilobou. Tento problém je možné riešiť odrezaním suchých vetvičiek od zdravého tkaniva a tučnolist presadiť.

Občas tučnolisty potrápi aj pleseň sivá. Tá sa objaví na stonke alebo liste ako mäkké miesto so zeleným povlakom. Príčinou plesne je zvyčajne nedostatok svetla a priveľa vody. Aj tohto problému sa však viete zbaviť tým, že postihnuté časti rastliny odstránite a aplikujete postrek proti plesni.