Ako pestovať, starať sa a polievať vianočný kaktus?

shutterstock

Vianočný kaktus je spomedzi kaktusov veľmi obľúbený, pretože nie je náročný na pestovanie a za vašu starostlivosť sa vám odvďačí nádherne kvitnúcimi kvetmi. Rastlinka, ktorá má pôvod v Brazílii, je okrem nich typická svojimi dlhými článkovitými stonkami so zárezmi a s pichliačmi na okrajoch. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať vianočný kaktus, všetky podstatné informácie vám prinášame v článku.

Umiestnenie vianočného kaktusu

Ak ste sa stali majiteľom vianočného kaktusu, odporúčame vám umiestniť ho na južnú alebo západnu stranu. Nenechajte sa zmiasť pomenovaním kaktus. Tento druh priame slnko nemá rád, spôsobuje mu totiž odumieranie končekov na stonkách. Vianočný kaktus miluje tienisté miesta bez priameho prístupu slnečných lúčov. Ak ho na takéto stanovisko umiestnite, budete sa môcť tešiť z nádherných kvetov.

vianočný kaktus

Pri otázke ako pestovať vianočný kaktus vás bude zrejme zaujímať aj to, aká je preň vhodná teplota či vlhkosť. Hoci má vianočný kaktus pôvod v Brazílii, nemá rád teploty nad 25 stupňov. Ideálne je, keď ho pestujete pri teplote v rozmedzí 12 až 22 stupňov. Ak by bola teplota v miestnosti príliš nízka, hrozilo by mu vysušenie stoniek. Pozor dajte aj na prievan, pretože ten vianočný kaktus neznáša.

Vianočný kaktus má pôvod v dažďových pralesoch, a tak potrebuje vlhkosť na úrovni 50 až 60%. Zadovážite mu ju buď tým, že kvetináč, v ktorom ho pestujete, umiestnite do misky s kamienkami, alebo budete svoj vianočný kaktus pravidelne kropiť pomocou rozprašovača. Pri kropení však dávajte pozor na to, aby ste nenamočili kvety.

Nároky na vodu, pôdu a hnojenie

Vianočný kaktus síce potrebuje pravidelné kropenie, avšak zálievku si vyžaduje približne každých desať dní. Najvhodnejšie je polievať ho mäkkou vodou, ktorá neobsahuje toľko vápnika. V čase, kedy vianočný kaktus nekvitne, ho môžete polievať aj častejšie. Hneď, ako sa objavia prvé púčiky kvetov, z vody uberte a zalievajte ho menej často. Ak by ste mu v období kvitnutie dopriali priveľa vody, púčiky by mohli odpadnúť.

vianočný kaktus

Na to, aby ste vedeli, ako pestovať vianočný kaktus, sa vám zídu aj informácie o jeho nárokoch na pôdu. Vhodný je výživný priepustný sustrát, pričom overená je kombinácia rašeliny s humusom a drenážovou pôdou. Použiť môžete aj zmes, ktorú si vytvoríte zmiešaním jedného dielu humusu s jedným dielom piesku a dvoma dielmi dreveného uhlia. Potom pridajte zeminu pre izbové rastliny. V takomto substráte sa vianočnému kaktusu bude lepšie dariť.

Počas novembra až do februára je vhodné vianočný kaktus prihnojovať bežným tekutým hnojivom pre izbové rastliny. Hnojivo mu však stačí dopriať dvakrát za mesiac.

Rozmnožovanie a presádzanie vianočného kaktusu

Vianočný kaktus je vhodné presádzať každé tri až každých päť rokov. Za takýto čas totiž rastlina vyplní koreňmi kvetináč a je potrebné umiestniť ju do väčšej nádoby s čerstvou zeminou. Korene tejto rastlinky síce nie sú dlhé, avšak rastú do šírky. Postačí jej preto aj plytší kvetináč, ktorý by mal byť dostatočne široký. Najideálnejším obdobím na presádzanie vianočného kaktusu je skorá jar, teda február alebo marec. Nič však nepokazíte, ak presadíte kaktus až v apríli.

vianočný kaktus

Ak by ste si chceli vianočný kaktus rozmnožiť, najvhodnejším obdobím je marec alebo apríl. Rozmnožiť ho môžete z výhonkov, ktoré by mali mať minimálne dva články. Takéto výhonky sa ľahko zakorenia. Odrezky vložte do substrátu, do ktorého by sa mali pekne zakoreniť.

Tip na záver

Ak chcete, aby vám vianočný kaktus pravidelne krásne kvitol, po odvkitnutí mu doprajte vegetačný pokoj. Zmiernite zálievku, avšak dajte pozor, aby zemina nepreschla. Hneď, ako rastlinke naskočia nové púčiky rastlinku nepremiestňujte ani s ňou nemanipulujte.

Komentáre (4)

Ďalšie komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on