Ako pestovať, starať sa a polievať chryzantému

shutterstock

Kedysi boli chryzantény symbolom cintorínov, dnes sú súčasťou záhradných skaliek aj balkónovej kvetinovej výzdoby. Chryzantémy môžete nájsť aj v gratulačných kyticiach, ktoré lákajú svojou farebnosťou a dlhou trvácnosťou. Rastlina je pôvodom z Číny a za svoju obľubu v pestovaní môže ďakovať najmä svojej nenáročnosti a schopnosti zvládať aj horšie podmienky.

Môžete si vybrať z viac ako sto druhov chryzantém, ktoré sa od seba odlišujú svojim tvarom, farbou, výškou, kvitnutím, hustotou kvetov a pod. Ich pestovanie zvládne aj úplný začiatočník, stačí sa riadiť týmito krokmi pre dobrú starostlivosť o chryzantémy a rastlinka vám bude robiť radosť.

Starostlivosť o chryzantémy v 5 krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Chryzantémy sa najčastejšie pestujú v záhradných záhonoch, zdobia záhradné skalky, no v posledných rokoch ich môžete pestovať aj na balkóne, či okenných parapetách. Chryzantémy sú nenáročné, čiže sa umiestnením až tak nemusíte trápiť. Pekne vám zakvitnú v tieni, aj na slnku. Pre optimálne pestovanie siahnite skôr po slnečnej strane. Chryzantémy je najlepšie kupovať aj vysádzať začiatkom júna. Podstatný je najmä výber samotného druhu chryzantémy. Ak žijete v chladnejšom prostredí, siahnite radšej po skoro kvitnúcich odrodách, pretože jesenné mrazy by mohli rastlinu zahubiť. Pri výbere sa neváhajte informovať, či si kupujete mrazuvzdorné chryzantémy.

chryzantémy
pexels.com

2. krok: zalievanie rastliny

Vodný manažment chryzantémy je oveľa dôležitejší ako samotné miesto vysadenia. Rastlina potrebuje dostatok závlahy. Je potrebné nájsť správnu mieru v dobrej zálievke. Zem nesmie byť suchá, no premáčanie by mohlo spôsobiť zhnitie koreňov. Cez letné obdobie potrebujú chryzantémy každodennú zálievku, tak, aby vydržali vysoké letné teploty.

chryzentémy
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Pri presádzaní stačí siahnuť po klasickom záhradnom alebo rašelinovom substráte. Všeobecne sa dá povedať, že rastlina potrebuje dobre priepustnú pôdu, ktorá je bohatá na živiny. Ak do pôdy, pri sadení, zamiešate časť piesku, bude to ideálne. Po troch až piatich rokoch je dobré zmeniť rastlinke miesto. Pri črepníkových chryzantémach je potrebné nahradiť pôvodný substrát novým, bohatým na živiny. V letných mesiacoch si chryzantéma žiada aj pravidelné hnojenie a to každých 14 dní. Takto vyživenej rastline sa bude výborne dariť. Na jeseň sa vám určite odvďačí nádherne rozkvitnutým záhonom.

chryzantémy
pexels.com

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

I keď je chryzantéma nenáročná rastlina, môže vás svojim vzhľadom upozorniť na rôzne choroby a prípadných škodcov. Medzi najčastejších škodcov patria vošky. Ak ich zbadáte na kvetoch a stonkách, je potrebné ihneď zasiahnuť chemicky. Ak sa na listoch objaví septóriová škvrnitosť listov, chryzantéme prekáža vlhké a tienisté prostredie. Doprajte jej viac slnka a zmiernite zálievku. Najnebezpečnejšou chorobou je biela hrdza. Akonáhle ju zahliadnete, je potrebné postihnuté sadenice vytrhať a ostatné rastliny chemicky ošetriť preparátmi, ktoré sú určené na prevenciu pred bielou hrdzou.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Chryzantémy si môžete aj jednoducho rozmnožiť. Stačí použiť vrcholové odrezky, ktoré majú minimálne tri zdravé listy. Odrezky zasadíte do črepníka naplneného kompostovou zeminou a za približne tri týždne sa vám rastlinka zakorení. Kompaktný tvar dosiahnete len zaštipovaním, ktoré je vhodné prvý krát urobiť koncom júna, keď má rastlina aspoň 15 cm. Zaštipovanie zopakujete koncom leta vo výške 30 cm. Takto dosiahnete želaný tvar a plnosť kvetov na každej stonke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako pestovať, starať sa a polievať begónie

begónie
shutterstock

Begónie patria k najznámejším okrasným rastlinám a často zdobia naše okná zvonka aj zvnútra. Výborne vyzerajú v kvetináčoch aj v záhonoch na záhrade. Ich veľkou výhodou je nenáročnosť a široký výber druhov. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať begónie, odkiaľ tieto rastlinky pochádzajú a aké sú ich druhy, prečítajte si náš článok.

Čo sú begónie

Tieto krásne pestrofarebné rastliny majú svoj domov v dažďových pralesoch tropickej a subtropickej Ameriky. Hoci ich pestovanie nie je náročné, užitočné rady o tom, ako na to, sa vám môžu zísť. Begónia patrí do čeľade Begonicae a jestvuje ich takmer tisíc druhov. Podľa veľkosti ich delíme na veľkokveté a drobnokveté. Begónie sa delia aj podľa typu koreňov na begónie s vláknitými koreňmi a begónie s mäsitými koreňmi.

Dobré produkty pre pestovanie begónií

Pestovateľský set
Kvetináče a truhlíky
Rozprašovače a kanvičky

begónie
pexels.com

Begónie s vláknitými koreňmi majú listy okrúhle, tie s mäsitými koreňmi majú listy nesúmerné so zubatými koncami. Listy sa môžu líšiť aj farebne – sú tmavé alebo svetlo zelené s kresbou. Kvety môžu byť plnokveté alebo jednoduché, niektoré druhy majú dokonca zvlnené kvety. Čo sa farebnosti týka, begónie prinášajú pestrú paletu farieb od najrôznejších odtieňov cez bielu, ružovú, žltú až po červenú.

Charakteristika
OdrodyKráľovská begónia (Begonia Rex)Vláknité korene: B. Thousand Wonders má listy svetlo zelené; B. Coctail má listy hnedé; B. semperflorens (voskovka) je druh 15 – 20 cm nízky, kvety sú červené, ružové alebo biele, pestuje sa ako letnička.

Mäsité korene: B. tuberhybrida je najznámejší veľkokvetový druh kvitnúci od júna do septembra – Sugar Candy (ružová), Guardsman (červená), Fairy Light (biele kvety s jemným červeným lemom); B. pendula rastie previsnute; B. multiflora je mnohokvetový druh
Čeľaďbegónovité (Begoniaceae)
Farba kvetubiela, ružová, červená, žltá
TrvanlivosťHľuznaté druhý sú trvalky, B. semperflorens (voskovka) sa pestuje len jednu sezónu ako letnička.
SvetloDostatok svetla, ale nie priame slnko. Ideálne polotieň.
ZalievanieZalievajte s rozvahou, aby bola pôda vlhká a nie premočená.
PôdaBohatá na humus
Teplota15 °C v noci, cez deň 20 až 26 °C cez deň, niektoré druhy znášajú aj vyššie teploty.
VlhkosťMajú radi vlhkosť, ale listy by mali ostať suché
Náročnosť na pestovanieNízka

Zásady pestovania begónií

Ak sa pýtate, ako pestovať begónie, odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch. Pestovanie tejto rastlinky nie je náročné, avšak má isté pravidlá. Výsadba begónii je ideálna vo februári až marci. Umiestniť by ste ich mali do črepníkov na svetlé stanovisko s teplotou okolo 20 stupňov. Dôležité je udržiavať zeminu stále vlhkú. Ak chcete, aby sa begónie stali okrasou vašej záhradky, von ich vysádzajte až v druhej polovici mája.

begónie
pexels.com

V prípade, že túžite po tom, aby vaše begónie kvitli čo najskôr, môžete si ich vypestovať aj zo semien. Použite pelety, v ktorých sú semená begónie uschované. Pelety položte na povrch substrátu a dostatočne zalejte. Pre klíčenie begónií je ideálna teplota okolo 20 stupňov. Takto predpestované begónie však tiež odprúčame dať von až v druhej polovici mája.

Pri pestovaní begónií je dôležité pravidlene prihnojovanie špeciálnou tekutou zmesou. Myslite však na to, aby bol medzi hnojením odstup minimálne týždeň. Zálievka by pri begóniach mala byť tak akurát – nemajú rady prílišne vlhko ani sucho.

Prezimovanie begónií

Pri otázke ako pestovať begónie, vás určite bude zaujímať aj to, ako ich treba dať zazimovať. Koncom októbra by ste mali prestať so zálievkou a keď begónie vyschnú, vyberte zo zeminy ich hľuzy. Očistite ich a uskladnite tak, že ich každú zvlášť zabalíte do novinového papiera a dáte do škatule na suché a tmavé miesto, napríklad na chodbe. Begónie potrebujú na prezimovanie teplotu maximálne 15 stupňov.

begónie
pexels.com

Ak máte veľa hľúz begónií, odporúčame dať ich do debničky s takmer suchou rašelinou alebo pilinami. Hľuzy dajte do debničky vegatačným vrcholom nahor, zasypte a debničku dajte do pivnice či na iné chladné a tmavé miesto. Pozor však na príliš nízku teplotu, tá by nemala klesnúť pod dva stupne nad nulou.

Rozmnožovanie begónií, choroby a škodcovia

Ako pestovať begónie tak, aby boli krásne a zdravé? V prvom rade je dôležité vedieť, aké choroby a akí škodcovia tieto rastlinky ohrozujú. Typickými škodcami sú vošky, puklice a roztoče. Často sa na listoch begónií môžu objaviť fľaky, ktoré sú však zvyčajne spôsobené nevhodnou zálievkou a priamym pôsobením slnečného žiarenia.

Ak si chcete vaše begónie rozmnožiť, je to veľmi jednoduché. Môžete tak urobiť listovými alebo stonkovými odrezkami. Tie sa odporúčajú odrezávať koncom jari alebo v lete. Keď odrezky odoberiete, nechajte ich zakoreniť vo vlhkej rašeline s pieskom. Najvhodnejšia teplota pre zakorenie odrezkov je v rozpätí od 21 do 26 stupňov. Ideálne je tiež, aby mali begónie pre zakorenenie vysokú vlhkosť vzduchu.