Ako pestovať, starať sa a polievať brečtan

shutterstock

Brečtan je obľúbenou popínavou rastlinou, ktorú je možné pestovať vonku aj vo vnútri. Rozhodli ste sa, že ho chcete pestovať aj vy? V článku vám poradíme, ako pestovať brečtan, aká je preň vhodná pôda, ale aj to, ako ho rozmnožovať.

Brečtan a jeho druhy

Brečtan je stálozelená rastlina, ktorá bola v minulosti používaná predovšetkým kvôli svojim liečivým účinkom. Zaujímavosťou je, že brečtan bol považovaný za magickú rastlinku a dodnes je symbolom priateľstva, vernosti, ženskosti a nesmrteľnosti.

Brečtany majú dva typy listov – dlanito laločnaté, ktoré sú určené na plazenie, a srdcovité, ktoré majú voľný prístup k slnečnému žiareniu. Listy môžu byť tmavé alebo svetlejšie zelené. Farba listov vyjadruje požiadavky brečtanu na svetlo – tmavé listy nemajú vysoké nároky na svetlo, zatiaľ čo svetlé a pestrofarebnejšie listy potrebujú na to, aby sa im darilo, dostatok svetla.

brečtan

Druhov brečtanu je veľké množstvo, a tak spomenieme aspoň tie najčastejšie sa vyskytujúce. Jednoznačne k nim patrí brečtan popínavý, brečtan alžírsky, kanársky či perzský.

Výsadba brečtanu

Brečtan sadíme vonku na tienisté miesto či už zo sadenice, semena alebo z odrezkov, pretože slnko táto rastlinka neznáša práve najlepšie. Ak si chcete brečtan vypestovať zo semena, radíme vám tak urobiť už na jeseň. Na jar potom výhonky prerieďte a nežiadúce odstráňte. V prípade sadeníc je vhodná výsadba na prelome zimy a jari, teda vo februári alebo v marci. Zvoľte miesta, kde má rastlina tieň a oporu.

brečtan

Pri nákupe zistite od predajcu, ako pestovať brečtan, ktorý ste si vybrali, a aký má byť medzi sadenicami pri výsadbe zachovaný rozostup. Ako sme už spomenuli, odrôd brečtanu je viac ako 15 a líšia sa od seba nielen vzhľadom, ale aj veľkosťou nových výhonkov. No a práve to má vplyv na spôsob ich výsadby.

Nároky na pôdu

Výhodou brečtanu je, že nepotrebuje veľmi kvalitnú pôdu. Dariť sa mu bude aj v stredne kvalitnej pôde, či už ílovitej alebo rašelinovitej. Do ílovitej pôdy odporúčame zamiešať piesok, ktorý ju trochu prevzdušní. Zemina, do ktorej brečtan zasadíte, by mala byť stredne ťažká a dobre priepustná. Vhodné je brečtan v lete raz za dva týždne prihnojiť, v zime postačí hnojenie raz za mesiac.

brečtan

Ako je to s teplotou a presádzaním

Brečtan, ktorý pestujete ako izbovú rastlinu, nepotrebuje nejaké zvláštne podmienky týkajúce sa teploty. Vhodná je preň izbová teplota, avšak v zime príliš neprekurujte miestnosť, v ktorej sa nachádza, respektíve ho umiestnite do chladnejšej miestnosti. Rozhodne preň nie je vhodné miesto v blízkosti tepelného zdroja. Izbové brečtany stačí presadiť raz za rok, ak ide o staršie rastliny, aj raz za dva či tri roky.

Vonku pestovaný mladý brečtan znesie teplotu do 10 stupňov, menej už nie. Preto by ste ho na jeseň mali vykopať a zazimovať na miesto, kde bude najlepšie okolo 12 stupňov. Dôležité je vedieť, že mladý brečtan sa ročne presádza aj dvakrát. Vždy na jar pri presádzaní brečtan prerieďte a odoberte nežiadúce výhonky.

Aká je správna zálievka

Brečtan potrebuje vodu, ale premokrenie neznáša. Zalievajte ho preto s mierou a v zime dokonca len raz za čas. Ak bude brečtan premokrený, dá vám to najavo sčernaním listov. Pozor však na vlhkosť, na tú je brečtan náročný. V prípade, že ho pestujete v interiéri, umiestnite ho do misky s kamienkami a kropte vodou listy každý deň.

Rozmnožovanie brečtanu

Ak sa pýtate, ako pestovať brečtan, môže vás zaujímať aj jeho rozmnožovanie. Túto rastlinku môžete rozmnožovať počas celého roka, ideálne to však je medzi decembrom a januárom. Rozmnožujte ho odrezkami s dĺžkou okolo 6 až 10 centimetrov a držte ho v teplote okolo 20 stupňov. Pri tejto teplote spojenej s vysokou vlhkosťou sa brečtan zakorení veľmi rýchlo.

Komentáre (Ako pestovať, starať sa a polievať brečtan)

  1. chcem sa spytat ako daleko od plotu treba sadit brectan a ako daleko medzi sebou. Staci dat 1 odrezok do zeme,ci viac kusov na 1 miesto?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on