Ako pestovať, starať sa a polievať čínsku ružu

čínska ruža
shutterstock

Čínska ruža je známa aj pod názvom ibištek čínsky, a je to veľmi obľúbená rastlina. Pochádza z Ázie a dnes už poznáme niekoľko tisíc jej hybridov. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať čínsku ružu, aké sú jej nároky na teplo, svetlo a zálievku, ale aj to, ako ju rozmnožovať, prečítajte si náš článok.

Čínska ruža – čo ste o nej možno nevedeli

Čínska ruža je zaujímavá nielen tým, že má niekoľko tisíc hybridov, ale napríklad aj tým, že takmer každý deň vyprodukuje nové vyhonky. Majitelia čínskych ruží vedia, že rozkvitnutú rastlinku si treba užiť. Kvet totiž zvyčajne po jednom dni odvkitá. Nájdu sa však aj také hybridy, ktoré kvitnú oveľa dlhšie ako len jeden deň.

Čínska ruža sa pôvodne pestovala ako krík dorastajuci do výšky až tri metre, no v jej domovine by ste našli aj päťmetrové jedince. V našich zemepisných šírkach však vo vonkajšom prostredí čínska ruža dosahuje priemerne okolo jeden a pol metra.

červená čínska ruža
Červený kvety Čínskej ruže

Umiestenie čínskej ruže

Pri otázke ako pestovať čínsku ružu, začneme od jej umiestenia. Táto rastlinka je dlhoročná a nie veľmi náročná. Vysádzať ju môžeme vonku aj do interiéru a veľmi dobre znáša letnenie, takže od mája do neskorej jesene nám môže zdobiť terasu alebo balkón. Vďaka letneniu bude čínska ruža krásne kvitnúť. Ak sa tak nedeje, môže to byť spôsobené príliš veľkým kvetináčom. Menší kvetináč čínskej ruži vyhovuje viac, preto sa vám pri presadení odvďačí bohatými kvetmi. V zime rastlinu umiestnite do miestnosti s teplotou okolo 10 až 13 stupňov. Je bežné, ak vám cez zimu začne čínska ruža opadávať, na jar však vyženie nové listy.

V prípade, že ste sa rozhodli pestovať čínsku ružu vonku, umiestnite ju na svetlé miesto, no nie na priame slnko. Dôležité je, aby bola chránená pred prudkým svetlom, vetrom a silným dažďom.

Nároky na zálievku, hnojenie a pôdu

Čínsku ružu vysádzajte do priepustnej zeminy, v ktorej sa neudržuje nadbytočná voda. Ak je v pôde dostatok humusu, ste na správnej ceste k úspešnému pestovaniu tejto rastlinky. Pre mladé rastliny je vhodná pôda s rašelinou, starším však bude prekážať.

čínska ruža

Čínska ruža má rada vlhko, avšak pri zálievke sa treba vyhnúť premokreniu pôdy. Zemina by nikdy nemala byť úplne suchá, ani premočená, platí tu teda zlatá stredná cesta. V období jari a jesene polievame rastlinku viac, aby bol substrát neustále vlhký. Na polievanie používame vlažnú vodu. V zime polievame maximálne dvakrát týždenne.

Hoci je to inak nenáročná rastlina, čínska ruža si vyžaduje pôdu bohatú na živiny. Práve preto je potrebné ju počas leta pravidelne raz za mesiac prihnojovať, ideálne tekutým hnojivom pre kvitnúce rastliny. Cez zimu však nehnojte.

Presádzanie a zrezávanie

Pri čínskej ruži sa nemusíte báť zrezávania, práve naopak. Každoročné jarné zrezávanie je výborné na regeneráciu, korunka ruže omladne a zhustne. Vhodné je ružu pristrihnúť po presadení, vďaka čomu začnú nové výhonky rýchlejšie rásť.

Pri otázke, ako pestovať čínsku ružu, si musíme zodpovedať aj problematiku presádzania. Odporúča sa, aby sa čínska ruža presádzala na jar do väčších, nie však priveľkých, kvetináčov. V prípade starších rastlín stačí presádzanie raz za dva až štyri roky.

Rozmnožovanie čínskej ruže

Ak si chcete čínsku ružu rozmnožiť, nie je to nič zložité. Je možné tak urobiť pomocou vrcholových či stonkových odrezkov. Najskôr si narežte desaťcentimetrové odrezky, ktoré by však nemali byť zelené ani drevnaté. Potom ich umiestnite do pohára s vodou alebo do substrátu, či do PET fľaše s vlhkým pieskom, kde vytvoríte skleníkový efekt. Keď odrezky vyženú korienky, čo by malo trvať od dvoch do štyroch týždňov, presadíme ich do substrátu. Mladé rastlinky zrezávame dvakrát na začiatku leta a až po druhom presadení ich môžeme umiestniť na slnečné miesto.

Komentáre (2)

 1. Dobrý deň,
  po viac rokov som sa úspešne venoval pestovaniu čínskych ruží. Mal som asi 5 druhov. pred rokom som jednu presadil. Po presadení táto začala od vrchu vädnúť až vysychať. Takto to išlo po jednotlivých etážach až vyschla celá rastlinka. O rok som presadil ďalšie a postupne vyschli všetky. Zeminu som v oboch prípadoch použil kúpenú. Rastlinky som prehliadol. Nebola napadnutá žiadnym živočíšnym škodcom. Dodnes sa mi nepodarilo zistiť príčinu. Viete mi poradiť?
  Vopred ďakujem!
  Peter

 2. Ahoj! 
  Potrebovala by som pomoct s mojou princeznou. 
  Pokúšala som sa ju zazimovat túto sezónu ale nedarí sa nám to!. 
  Je koniec Januára a nemá už žiadne lístky na vetvickach. Je možné že som ju trochu preliala ale mám pocit že ten chlad jej nepridal tiež…. 
  Viem že zimovanie by jej malo dodať energiu na celý rok, ale keďže sme v stave akom sme myslím že by som nemala nasledovat zazimovaci postup…. 
  Mozete mi poradiť??? 
  Moje inštinkty mi vravia že ju mám dať do tepla, veľa svetla, presadiť, ostrihať a dať zivin…. 
  Nečakaj už na jar…. 
  Prosim kontaktujte ma späť 
  S uctou 
  Alexandra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako pestovať, polievať a starať sa o lopatkovec

lopatkovec
shutterstock

Izbová rastlina Lopatkovec patrí medzi tie najkrajšie izbové rastliny, ktoré si môžete zaobstarať. Jeho pestovanie je nenáročné a pýšiť sa môže nielen krásou, ale aj svojou schopnosťou čistiť vzduch. Táto tropická rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie a tropických oblastí Ameriky.

Lopatkovec alebo tiež latinsky Spathiphyllum

Na výber máte viac ako 40 druhov tejto krásnej rastliny. Názov si vyslúžil práve podľa nápadného vzhľadu listov, ktoré sú vernou kópiou lopatky. Návod ako pestovať túto krásnu rastlinu vám ponúkame krok za krokom.

ako pestovať lopatkovec

1. krok: výber vhodného miesta

Keďže Lopatkovec pochádza z trópov, miluje teplo a vlhko. Najlepšie preto bude, ak mu vyberiete miesto, ktoré bude slnečné a teplé. Hoci má Lopatkovec rád slnko, nikdy ho nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by ho mohlo spáliť. Najvhodnejšie je umiestniť ho k oknu, ktoré smeruje na západ alebo sever. Doprajte mu príjemnú izbovú teplotu, ktorá nebude mať tendenciu kolísať o 5-10 ° Celzia. V našom miernom klimatickom podnebí je nemožné zaručiť rastline pestovanej na záhrade celoročný komfort. No v letných mesiacoch, jej môžete nájsť tienisté a vlhké miesto, kde vám na pár teplých letných mesiacov bude robiť radosť aj von. Akonáhle sa ochladí, nezabudnite Lopatkovec presadiť do kvetináča a umiestniť ho do interiéru.

lopatkovec
pexels.com

2. krok: zalievanie rastliny

Tropické rastliny milujú vhlko, preto vodný manažment rastliny netreba zanedbať. Vždy keď zbadáte, že je zemina suchá, pokropte rastlinu tak, aby bola opäť vlhká.Rastlinku však nepremáčajte v zálievke a rovnako ju nenechávajte dlho o smäde. Na Lopatkovec by to malo fatálne následky. Vlhko rastline zabezpečíte aj pravidelným rosením listov z vodného rozprašovača. Pri správnej starostlivosti sa vám rastlinka odmení svojim nezabudnuteľným vzhľadom.

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Lopatkovec je nenáročný, k dobrej kondícii mu stačí vhodné miesto a dostatok vlahy. Ak sa predsa len rozhodnete hnojiť, môžete použiť univerzálne hnojivo pre izbové rastliny, ktoré zriedite na polovičnú, prípadne štvrtinovú dávku. Hnojivo aplikujte raz do mesiaca v čase od jari do začiatku jesene. Ak by sa rastlina začala akokoľvek neželane meniť, stačí znížiť dávku hnojiva o polovicu.

lopatkovec
pexels.com

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Najčastejšie chorobné prejavy sú spôsobené práve nesprávnym spôsobom zalievania Lopatkovca. Ak má vody primálo, objavíte zažltnuté listy a celkovo bude rastlina pomaly vädnúť. V opačnom prípade, ak ste rastline dopriali vody až priveľa, prejaví svoju nespokojnosť hnedými okrajmi listov. Priveľa vody môže viesť až k hnijúcim koreňom, čo je možné vyriešiť len presadením rastliny do novej pôdy bez hnilobných koreňov. Vo vlhkom prostredí sa môže veľmi dobre dariť voškám, roztočom a iným drobných škodcom, ktoré možete odstrániť chemicky alebo za pomoci doma vyrobeného insekticídu:

Rozmiešajte 1 lyžičku (15 ml) rastlinného oleja, 3 lyžičky (16 g) kajenského korenia a 1 lyžičku (12 g) tuhého mydla na báze prírodných tukov, v jednom litri teplej vody. Dôkladne premiešajte a rozprašovačom nastriekajte na listy Lopatkovca.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Rastlinka si pri dobrej starostlivosti bude pravdepodobne pýtať o niečo väčší črepník. Ak presádzate akurát na jar, môžete si rastlinku aj rozmnožiť. Je to jednoduché. Rozdelíte si jednotlivé trsy tak, aby mal každý svoj koreňový systém a zasadíte ich do čerstvej pôdy. Takto si dopestujete množstvo krásnych Lopatkovcov.