Ako pestovať, starať sa a polievať čínsku ružu

čínska ruža
shutterstock

Čínska ruža je známa aj pod názvom ibištek čínsky, a je to veľmi obľúbená rastlina. Pochádza z Ázie a dnes už poznáme niekoľko tisíc jej hybridov. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať čínsku ružu, aké sú jej nároky na teplo, svetlo a zálievku, ale aj to, ako ju rozmnožovať, prečítajte si náš článok.

Čínska ruža – čo ste o nej možno nevedeli

Čínska ruža je zaujímavá nielen tým, že má niekoľko tisíc hybridov, ale napríklad aj tým, že takmer každý deň vyprodukuje nové vyhonky. Majitelia čínskych ruží vedia, že rozkvitnutú rastlinku si treba užiť. Kvet totiž zvyčajne po jednom dni odvkitá. Nájdu sa však aj také hybridy, ktoré kvitnú oveľa dlhšie ako len jeden deň.

Čínska ruža sa pôvodne pestovala ako krík dorastajuci do výšky až tri metre, no v jej domovine by ste našli aj päťmetrové jedince. V našich zemepisných šírkach však vo vonkajšom prostredí čínska ruža dosahuje priemerne okolo jeden a pol metra.

červená čínska ruža
Červený kvety Čínskej ruže

Umiestenie čínskej ruže

Pri otázke ako pestovať čínsku ružu, začneme od jej umiestenia. Táto rastlinka je dlhoročná a nie veľmi náročná. Vysádzať ju môžeme vonku aj do interiéru a veľmi dobre znáša letnenie, takže od mája do neskorej jesene nám môže zdobiť terasu alebo balkón. Vďaka letneniu bude čínska ruža krásne kvitnúť. Ak sa tak nedeje, môže to byť spôsobené príliš veľkým kvetináčom. Menší kvetináč čínskej ruži vyhovuje viac, preto sa vám pri presadení odvďačí bohatými kvetmi. V zime rastlinu umiestnite do miestnosti s teplotou okolo 10 až 13 stupňov. Je bežné, ak vám cez zimu začne čínska ruža opadávať, na jar však vyženie nové listy.

V prípade, že ste sa rozhodli pestovať čínsku ružu vonku, umiestnite ju na svetlé miesto, no nie na priame slnko. Dôležité je, aby bola chránená pred prudkým svetlom, vetrom a silným dažďom.

Nároky na zálievku, hnojenie a pôdu

Čínsku ružu vysádzajte do priepustnej zeminy, v ktorej sa neudržuje nadbytočná voda. Ak je v pôde dostatok humusu, ste na správnej ceste k úspešnému pestovaniu tejto rastlinky. Pre mladé rastliny je vhodná pôda s rašelinou, starším však bude prekážať.

čínska ruža

Čínska ruža má rada vlhko, avšak pri zálievke sa treba vyhnúť premokreniu pôdy. Zemina by nikdy nemala byť úplne suchá, ani premočená, platí tu teda zlatá stredná cesta. V období jari a jesene polievame rastlinku viac, aby bol substrát neustále vlhký. Na polievanie používame vlažnú vodu. V zime polievame maximálne dvakrát týždenne.

Hoci je to inak nenáročná rastlina, čínska ruža si vyžaduje pôdu bohatú na živiny. Práve preto je potrebné ju počas leta pravidelne raz za mesiac prihnojovať, ideálne tekutým hnojivom pre kvitnúce rastliny. Cez zimu však nehnojte.

Presádzanie a zrezávanie

Pri čínskej ruži sa nemusíte báť zrezávania, práve naopak. Každoročné jarné zrezávanie je výborné na regeneráciu, korunka ruže omladne a zhustne. Vhodné je ružu pristrihnúť po presadení, vďaka čomu začnú nové výhonky rýchlejšie rásť.

Pri otázke, ako pestovať čínsku ružu, si musíme zodpovedať aj problematiku presádzania. Odporúča sa, aby sa čínska ruža presádzala na jar do väčších, nie však priveľkých, kvetináčov. V prípade starších rastlín stačí presádzanie raz za dva až štyri roky.

Rozmnožovanie čínskej ruže

Ak si chcete čínsku ružu rozmnožiť, nie je to nič zložité. Je možné tak urobiť pomocou vrcholových či stonkových odrezkov. Najskôr si narežte desaťcentimetrové odrezky, ktoré by však nemali byť zelené ani drevnaté. Potom ich umiestnite do pohára s vodou alebo do substrátu, či do PET fľaše s vlhkým pieskom, kde vytvoríte skleníkový efekt. Keď odrezky vyženú korienky, čo by malo trvať od dvoch do štyroch týždňov, presadíme ich do substrátu. Mladé rastlinky zrezávame dvakrát na začiatku leta a až po druhom presadení ich môžeme umiestniť na slnečné miesto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on