Ako pestovať, starať sa a polievať čínsku ružu

čínska ruža
shutterstock

Čínska ruža je známa aj pod názvom ibištek čínsky, a je to veľmi obľúbená rastlina. Pochádza z Ázie a dnes už poznáme niekoľko tisíc jej hybridov. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať čínsku ružu, aké sú jej nároky na teplo, svetlo a zálievku, ale aj to, ako ju rozmnožovať, prečítajte si náš článok.

Čínska ruža – čo ste o nej možno nevedeli

Čínska ruža je zaujímavá nielen tým, že má niekoľko tisíc hybridov, ale napríklad aj tým, že takmer každý deň vyprodukuje nové vyhonky. Majitelia čínskych ruží vedia, že rozkvitnutú rastlinku si treba užiť. Kvet totiž zvyčajne po jednom dni odvkitá. Nájdu sa však aj také hybridy, ktoré kvitnú oveľa dlhšie ako len jeden deň.

Čínska ruža sa pôvodne pestovala ako krík dorastajuci do výšky až tri metre, no v jej domovine by ste našli aj päťmetrové jedince. V našich zemepisných šírkach však vo vonkajšom prostredí čínska ruža dosahuje priemerne okolo jeden a pol metra.

červená čínska ruža
Červený kvety Čínskej ruže

Umiestenie čínskej ruže

Pri otázke ako pestovať čínsku ružu, začneme od jej umiestenia. Táto rastlinka je dlhoročná a nie veľmi náročná. Vysádzať ju môžeme vonku aj do interiéru a veľmi dobre znáša letnenie, takže od mája do neskorej jesene nám môže zdobiť terasu alebo balkón. Vďaka letneniu bude čínska ruža krásne kvitnúť. Ak sa tak nedeje, môže to byť spôsobené príliš veľkým kvetináčom. Menší kvetináč čínskej ruži vyhovuje viac, preto sa vám pri presadení odvďačí bohatými kvetmi. V zime rastlinu umiestnite do miestnosti s teplotou okolo 10 až 13 stupňov. Je bežné, ak vám cez zimu začne čínska ruža opadávať, na jar však vyženie nové listy.

V prípade, že ste sa rozhodli pestovať čínsku ružu vonku, umiestnite ju na svetlé miesto, no nie na priame slnko. Dôležité je, aby bola chránená pred prudkým svetlom, vetrom a silným dažďom.

Nároky na zálievku, hnojenie a pôdu

Čínsku ružu vysádzajte do priepustnej zeminy, v ktorej sa neudržuje nadbytočná voda. Ak je v pôde dostatok humusu, ste na správnej ceste k úspešnému pestovaniu tejto rastlinky. Pre mladé rastliny je vhodná pôda s rašelinou, starším však bude prekážať.

čínska ruža

Čínska ruža má rada vlhko, avšak pri zálievke sa treba vyhnúť premokreniu pôdy. Zemina by nikdy nemala byť úplne suchá, ani premočená, platí tu teda zlatá stredná cesta. V období jari a jesene polievame rastlinku viac, aby bol substrát neustále vlhký. Na polievanie používame vlažnú vodu. V zime polievame maximálne dvakrát týždenne.

Hoci je to inak nenáročná rastlina, čínska ruža si vyžaduje pôdu bohatú na živiny. Práve preto je potrebné ju počas leta pravidelne raz za mesiac prihnojovať, ideálne tekutým hnojivom pre kvitnúce rastliny. Cez zimu však nehnojte.

Presádzanie a zrezávanie

Pri čínskej ruži sa nemusíte báť zrezávania, práve naopak. Každoročné jarné zrezávanie je výborné na regeneráciu, korunka ruže omladne a zhustne. Vhodné je ružu pristrihnúť po presadení, vďaka čomu začnú nové výhonky rýchlejšie rásť.

Pri otázke, ako pestovať čínsku ružu, si musíme zodpovedať aj problematiku presádzania. Odporúča sa, aby sa čínska ruža presádzala na jar do väčších, nie však priveľkých, kvetináčov. V prípade starších rastlín stačí presádzanie raz za dva až štyri roky.

Rozmnožovanie čínskej ruže

Ak si chcete čínsku ružu rozmnožiť, nie je to nič zložité. Je možné tak urobiť pomocou vrcholových či stonkových odrezkov. Najskôr si narežte desaťcentimetrové odrezky, ktoré by však nemali byť zelené ani drevnaté. Potom ich umiestnite do pohára s vodou alebo do substrátu, či do PET fľaše s vlhkým pieskom, kde vytvoríte skleníkový efekt. Keď odrezky vyženú korienky, čo by malo trvať od dvoch do štyroch týždňov, presadíme ich do substrátu. Mladé rastlinky zrezávame dvakrát na začiatku leta a až po druhom presadení ich môžeme umiestniť na slnečné miesto.

Komentáre (3)

 1. Dobrý deň,
  po viac rokov som sa úspešne venoval pestovaniu čínskych ruží. Mal som asi 5 druhov. pred rokom som jednu presadil. Po presadení táto začala od vrchu vädnúť až vysychať. Takto to išlo po jednotlivých etážach až vyschla celá rastlinka. O rok som presadil ďalšie a postupne vyschli všetky. Zeminu som v oboch prípadoch použil kúpenú. Rastlinky som prehliadol. Nebola napadnutá žiadnym živočíšnym škodcom. Dodnes sa mi nepodarilo zistiť príčinu. Viete mi poradiť?
  Vopred ďakujem!
  Peter

  1. ka nepresadim len doplním substrát odrezem na jar hnojivo len od jari do jesene a ked jenad 15 dam ju von je nadherna a kvitne vzdy vonku

 2. Ahoj! 
  Potrebovala by som pomoct s mojou princeznou. 
  Pokúšala som sa ju zazimovat túto sezónu ale nedarí sa nám to!. 
  Je koniec Januára a nemá už žiadne lístky na vetvickach. Je možné že som ju trochu preliala ale mám pocit že ten chlad jej nepridal tiež…. 
  Viem že zimovanie by jej malo dodať energiu na celý rok, ale keďže sme v stave akom sme myslím že by som nemala nasledovat zazimovaci postup…. 
  Mozete mi poradiť??? 
  Moje inštinkty mi vravia že ju mám dať do tepla, veľa svetla, presadiť, ostrihať a dať zivin…. 
  Nečakaj už na jar…. 
  Prosim kontaktujte ma späť 
  S uctou 
  Alexandra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako pestovať, starať sa a polievať amarylis

amarylis
shutterstock

Amarylis je rastlina, ktorá sa môže pýšiť nádherne kvitnúcimi kvetmi. Často si ho však ľudia mýlia so zornicou, ktorá sa naň podobá. A hoci práve zornica je v našich domovoch rozšírenejšia ako amarylis, aj táto rastlinka s exotickým pôvodom má u nás svoje miesto. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať amarylis, ale aj to, ako ho rozmnožovať a kedy ho presádzať, prečítajte si náš článok.

Čo je amarylis

Amarylis alebo aj amarylka sa pestuje nielen ako izbová rastlinka, ale pokojne ju môžete mať aj vonku v záhone. Amarylis má svoj domov v južnej Afrike a má ružovité kvety. Často si ho však ľudia mýlia so zornicou, ktorá sa v našich domovoch vyskytuje oveľa častejšie. Od amarylky sa však líši širokou farebnou paletou kvetov a tiež tým, že zornica má na dlhej stonke dva až päť kvetov.

amarylis
pexels.com

Ako ho sadiť

Pri otázke ako pestovať amarylis je určite dôležité povedať, že prvým krokom k úspechu je zakúpenie cibuľky. Pri nákupe je podstatné sledovať, či je cibuľka pevná a či už začína klíčiť. Kupovať malé a zosušené, prípadne veľmi vyklíčené cibuľky s dlhou stonkou neodporúčame, pretože by sa vám nemuseli ujať. Cibuľku potom vysádzame do kvetináča, ktorý je len o čosi väčší ako jej priemer. Na jeho dno treba nasypať drenáž, zemine s humusom sa radšej vyhnite, pretože cibuľoviny dávajú prednosť priepustnej pôde. Myslite tiež na to, aby bola cibuľka z jednej tretiny nad povrchom zeminy.

pexels.com

Umiestnenie a nároky na zálievku

Amarylka je veľmi vhodná do bytov, pretože má rada suchý vzduch a nižšia vlhkosť jej neprekáža. Rastlinke sa bude dobre dariť, ak ju umiestnite na parapetu nad radiátor. No a ak sa pýtate, ako pestovať amarylis, aby sa mu čo nalepšie darilo, odporúčame umiestniť ho na dostatočne slnečné miesto. Často sa stane, že sú jeho kvety priťažké, a tak nič nepokazíte, ak ich podopriete tyčkou.

Čo sa týka zálievky, ak chcete, aby pekne kvitol, je nutné dodržiavať obdobie sucha. V období klíčenia amarylis potrebuje dostatok vody, a tak ho zalievajte každý druhý deň. Zemina by nemala byť premočená ani suchá. Následne vo vegetačnom období zálievku znížte, nastavte obdobie sucha.

Hnojenie, presádzanie a rozmnožovanie

Amarylis je vhodné hnojiť v čase rastu, pričom postačí klasické hnojivo na izbové rastliny. Vegetačné obdobie sa začína v auguste, a tak vtedy s hnojením skončíme. V septembri rastlina odkvitne, listy odpadnú a nastáva oddych. Vtedy amarylis preneste do chladnej miestnosti s teplotou nad 10 stupňov a zalievajte raz do mesiaca. Následne sa po troch mesiacoch vráťte k bežnej starostlivosti a hnojeniu.

Ak chcete amarylis presádzať, stačí tak urobiť každé dva či tri roky. Črepník by mal byť opäť len o čosi väčší ako je cibuľka a znovu platí, že by cibuľka mala byť z jednej tretiny nad zeminou. Po dvoch až troch mesiacoch od presadenia by mal amarylis zakvitnúť.

No a pri otázke ako pestovať amarylis musíme spomenúť aj jeho rozmnožovanie. Amarylis sa rozmnožuje postrannými cibuľkami, ktoré sa oddeľujú od materskej rastliny. Množiť sa však môže aj semenami, ktoré by mali byť čerstvé, no tento postup je veľmi náročný, a tak odporúčame rozmnožovanie cibuľkami.

Choroby a škodcovia

Výbornou správou je, že amarylis patrí nielen medzi krásne kvitnúce, ale aj odolné rastliny. Nemusíte sa teda obávať toho, že by ho napádali nejaké choroby. Môže sa však stať, že sa na jeho listoch objavia červené škvrny. Tie sú však spôsobené nesprávnou starostlivosťou. Ak takéto listy na vašej rastline nájdete, odstráňte ich a starajte sa o amarylis dôslednejšie. Veríme, že aj vďaka nášmu článku sa vám to podarí. Čo sa škodcov týka, amarylis svoju odolnosť preukazuje aj v tejto oblasti, pretože škodcovia sa mu vyhýbajú.