Ako pestovať, starať sa a polievať čínsku ružu

čínska ruža
shutterstock

Čínska ruža je známa aj pod názvom ibištek čínsky, a je to veľmi obľúbená rastlina. Pochádza z Ázie a dnes už poznáme niekoľko tisíc jej hybridov. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať čínsku ružu, aké sú jej nároky na teplo, svetlo a zálievku, ale aj to, ako ju rozmnožovať, prečítajte si náš článok.

Čínska ruža – čo ste o nej možno nevedeli

Čínska ruža je zaujímavá nielen tým, že má niekoľko tisíc hybridov, ale napríklad aj tým, že takmer každý deň vyprodukuje nové vyhonky. Majitelia čínskych ruží vedia, že rozkvitnutú rastlinku si treba užiť. Kvet totiž zvyčajne po jednom dni odvkitá. Nájdu sa však aj také hybridy, ktoré kvitnú oveľa dlhšie ako len jeden deň.

Čínska ruža sa pôvodne pestovala ako krík dorastajuci do výšky až tri metre, no v jej domovine by ste našli aj päťmetrové jedince. V našich zemepisných šírkach však vo vonkajšom prostredí čínska ruža dosahuje priemerne okolo jeden a pol metra.

červená čínska ruža
Červený kvety Čínskej ruže

Umiestenie čínskej ruže

Pri otázke ako pestovať čínsku ružu, začneme od jej umiestenia. Táto rastlinka je dlhoročná a nie veľmi náročná. Vysádzať ju môžeme vonku aj do interiéru a veľmi dobre znáša letnenie, takže od mája do neskorej jesene nám môže zdobiť terasu alebo balkón. Vďaka letneniu bude čínska ruža krásne kvitnúť. Ak sa tak nedeje, môže to byť spôsobené príliš veľkým kvetináčom. Menší kvetináč čínskej ruži vyhovuje viac, preto sa vám pri presadení odvďačí bohatými kvetmi. V zime rastlinu umiestnite do miestnosti s teplotou okolo 10 až 13 stupňov. Je bežné, ak vám cez zimu začne čínska ruža opadávať, na jar však vyženie nové listy.

V prípade, že ste sa rozhodli pestovať čínsku ružu vonku, umiestnite ju na svetlé miesto, no nie na priame slnko. Dôležité je, aby bola chránená pred prudkým svetlom, vetrom a silným dažďom.

Nároky na zálievku, hnojenie a pôdu

Čínsku ružu vysádzajte do priepustnej zeminy, v ktorej sa neudržuje nadbytočná voda. Ak je v pôde dostatok humusu, ste na správnej ceste k úspešnému pestovaniu tejto rastlinky. Pre mladé rastliny je vhodná pôda s rašelinou, starším však bude prekážať.

čínska ruža

Čínska ruža má rada vlhko, avšak pri zálievke sa treba vyhnúť premokreniu pôdy. Zemina by nikdy nemala byť úplne suchá, ani premočená, platí tu teda zlatá stredná cesta. V období jari a jesene polievame rastlinku viac, aby bol substrát neustále vlhký. Na polievanie používame vlažnú vodu. V zime polievame maximálne dvakrát týždenne.

Hoci je to inak nenáročná rastlina, čínska ruža si vyžaduje pôdu bohatú na živiny. Práve preto je potrebné ju počas leta pravidelne raz za mesiac prihnojovať, ideálne tekutým hnojivom pre kvitnúce rastliny. Cez zimu však nehnojte.

Presádzanie a zrezávanie

Pri čínskej ruži sa nemusíte báť zrezávania, práve naopak. Každoročné jarné zrezávanie je výborné na regeneráciu, korunka ruže omladne a zhustne. Vhodné je ružu pristrihnúť po presadení, vďaka čomu začnú nové výhonky rýchlejšie rásť.

Pri otázke, ako pestovať čínsku ružu, si musíme zodpovedať aj problematiku presádzania. Odporúča sa, aby sa čínska ruža presádzala na jar do väčších, nie však priveľkých, kvetináčov. V prípade starších rastlín stačí presádzanie raz za dva až štyri roky.

Rozmnožovanie čínskej ruže

Ak si chcete čínsku ružu rozmnožiť, nie je to nič zložité. Je možné tak urobiť pomocou vrcholových či stonkových odrezkov. Najskôr si narežte desaťcentimetrové odrezky, ktoré by však nemali byť zelené ani drevnaté. Potom ich umiestnite do pohára s vodou alebo do substrátu, či do PET fľaše s vlhkým pieskom, kde vytvoríte skleníkový efekt. Keď odrezky vyženú korienky, čo by malo trvať od dvoch do štyroch týždňov, presadíme ich do substrátu. Mladé rastlinky zrezávame dvakrát na začiatku leta a až po druhom presadení ich môžeme umiestniť na slnečné miesto.

Komentáre (2)

 1. Dobrý deň,
  po viac rokov som sa úspešne venoval pestovaniu čínskych ruží. Mal som asi 5 druhov. pred rokom som jednu presadil. Po presadení táto začala od vrchu vädnúť až vysychať. Takto to išlo po jednotlivých etážach až vyschla celá rastlinka. O rok som presadil ďalšie a postupne vyschli všetky. Zeminu som v oboch prípadoch použil kúpenú. Rastlinky som prehliadol. Nebola napadnutá žiadnym živočíšnym škodcom. Dodnes sa mi nepodarilo zistiť príčinu. Viete mi poradiť?
  Vopred ďakujem!
  Peter

 2. Ahoj! 
  Potrebovala by som pomoct s mojou princeznou. 
  Pokúšala som sa ju zazimovat túto sezónu ale nedarí sa nám to!. 
  Je koniec Januára a nemá už žiadne lístky na vetvickach. Je možné že som ju trochu preliala ale mám pocit že ten chlad jej nepridal tiež…. 
  Viem že zimovanie by jej malo dodať energiu na celý rok, ale keďže sme v stave akom sme myslím že by som nemala nasledovat zazimovaci postup…. 
  Mozete mi poradiť??? 
  Moje inštinkty mi vravia že ju mám dať do tepla, veľa svetla, presadiť, ostrihať a dať zivin…. 
  Nečakaj už na jar…. 
  Prosim kontaktujte ma späť 
  S uctou 
  Alexandra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako pestovať, starať sa a polievať vianočný kaktus?

shutterstock

Vianočný kaktus je spomedzi kaktusov veľmi obľúbený, pretože nie je náročný na pestovanie a za vašu starostlivosť sa vám odvďačí nádherne kvitnúcimi kvetmi. Rastlinka, ktorá má pôvod v Brazílii, je okrem nich typická svojimi dlhými článkovitými stonkami so zárezmi a s pichliačmi na okrajoch. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať vianočný kaktus, všetky podstatné informácie vám prinášame v článku.

Umiestnenie vianočného kaktusu

Ak ste sa stali majiteľom vianočného kaktusu, odporúčame vám umiestniť ho na južnú alebo západnu stranu. Nenechajte sa zmiasť pomenovaním kaktus. Tento druh priame slnko nemá rád, spôsobuje mu totiž odumieranie končekov na stonkách. Vianočný kaktus miluje tienisté miesta bez priameho prístupu slnečných lúčov. Ak ho na takéto stanovisko umiestnite, budete sa môcť tešiť z nádherných kvetov.

vianočný kaktus

Pri otázke ako pestovať vianočný kaktus vás bude zrejme zaujímať aj to, aká je preň vhodná teplota či vlhkosť. Hoci má vianočný kaktus pôvod v Brazílii, nemá rád teploty nad 25 stupňov. Ideálne je, keď ho pestujete pri teplote v rozmedzí 12 až 22 stupňov. Ak by bola teplota v miestnosti príliš nízka, hrozilo by mu vysušenie stoniek. Pozor dajte aj na prievan, pretože ten vianočný kaktus neznáša.

Vianočný kaktus má pôvod v dažďových pralesoch, a tak potrebuje vlhkosť na úrovni 50 až 60%. Zadovážite mu ju buď tým, že kvetináč, v ktorom ho pestujete, umiestnite do misky s kamienkami, alebo budete svoj vianočný kaktus pravidelne kropiť pomocou rozprašovača. Pri kropení však dávajte pozor na to, aby ste nenamočili kvety.

Nároky na vodu, pôdu a hnojenie

Vianočný kaktus síce potrebuje pravidelné kropenie, avšak zálievku si vyžaduje približne každých desať dní. Najvhodnejšie je polievať ho mäkkou vodou, ktorá neobsahuje toľko vápnika. V čase, kedy vianočný kaktus nekvitne, ho môžete polievať aj častejšie. Hneď, ako sa objavia prvé púčiky kvetov, z vody uberte a zalievajte ho menej často. Ak by ste mu v období kvitnutie dopriali priveľa vody, púčiky by mohli odpadnúť.

vianočný kaktus

Na to, aby ste vedeli, ako pestovať vianočný kaktus, sa vám zídu aj informácie o jeho nárokoch na pôdu. Vhodný je výživný priepustný sustrát, pričom overená je kombinácia rašeliny s humusom a drenážovou pôdou. Použiť môžete aj zmes, ktorú si vytvoríte zmiešaním jedného dielu humusu s jedným dielom piesku a dvoma dielmi dreveného uhlia. Potom pridajte zeminu pre izbové rastliny. V takomto substráte sa vianočnému kaktusu bude lepšie dariť.

Počas novembra až do februára je vhodné vianočný kaktus prihnojovať bežným tekutým hnojivom pre izbové rastliny. Hnojivo mu však stačí dopriať dvakrát za mesiac.

Rozmnožovanie a presádzanie vianočného kaktusu

Vianočný kaktus je vhodné presádzať každé tri až každých päť rokov. Za takýto čas totiž rastlina vyplní koreňmi kvetináč a je potrebné umiestniť ju do väčšej nádoby s čerstvou zeminou. Korene tejto rastlinky síce nie sú dlhé, avšak rastú do šírky. Postačí jej preto aj plytší kvetináč, ktorý by mal byť dostatočne široký. Najideálnejším obdobím na presádzanie vianočného kaktusu je skorá jar, teda február alebo marec. Nič však nepokazíte, ak presadíte kaktus až v apríli.

vianočný kaktus

Ak by ste si chceli vianočný kaktus rozmnožiť, najvhodnejším obdobím je marec alebo apríl. Rozmnožiť ho môžete z výhonkov, ktoré by mali mať minimálne dva články. Takéto výhonky sa ľahko zakorenia. Odrezky vložte do substrátu, do ktorého by sa mali pekne zakoreniť.

Tip na záver

Ak chcete, aby vám vianočný kaktus pravidelne krásne kvitol, po odvkitnutí mu doprajte vegetačný pokoj. Zmiernite zálievku, avšak dajte pozor, aby zemina nepreschla. Hneď, ako rastlinke naskočia nové púčiky rastlinku nepremiestňujte ani s ňou nemanipulujte.