Ako pestovať dracénu

shutterstock

Už pri pohľade na túto izbovú rastlinku sa vám automaticky vybaví útulné miesto menom domov. Dracena patrí k neodmysliteľným izbovým rastlinám našich domovov, ktoré sú svojim vzhľadom jednoducho neprehliadnuteľné.

Ak ste si mysleli, že dracena je palma, boli ste ako mnohí na omyle. Dracena patrí do čeľade Agáve, no svojim vzrastom a listami dokáže poriadne zmiasť. Jej pôvodným domovom sú subtrópy Ázie a Afriky, preto jej exotický vzhľad láka vašu pozornosť.

Na túto nenáročnú izbovú rastlinku si môžete pokojne trúfnuť aj ako začiatočníci. Ako pestovať Dracenu od A do Z vám podrobne vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.

Starostlivosť o dracenu v 5. krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Dracena sa vám odvďačí, ak ju umiestnite do polotieňa. Polotieň je pre túto izbovú rastlinku ideálny. Ostré slnko, chladný tieň a prievan neznesie, preto si pri výbere miesta dajte záležať. V zimných mesiacoch jej môžete dopriať o trochu viac slnka a na jar ju opäť premiestniť do polotieňa. Keďže môže dracena dorásť až do 150 cm, bude potrebovať svoj priestor. V izbe stačí dodržiavať minimálnu teplotu 15° Celzia a maximálnu 25° Celzia. Rastlinke sa za týchto podmienok bude dariť výborne.

2. krok: zalievanie rastliny

Keď ste už dracene našli vhodné miesto, je čas na ďalšiu fázu starostlivosti a tým je pitný režim, alebo zálievka rastliny. Dracena ako subtropická rastlina miluje vlhko. Doprajte jej preto, na jar a v lete, pravidelné pokropenie vodou z rozprašovača, aspoň raz do týždňa. V teplých mesiacoch ju zalievajte 3-4 krát do týždňa. Rastlinku však nepremáčajte, mohla by vám zhniť. Zalievajte ju tak, aby bola stále vlhká. V zimných mesiacoch v prekúrených miestnostiach môžete s rosením listov pokračovať a zalievať ju stačí 2-krát za týždeň.

dracéna
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Výživu zabezpečíme rastlinke pravidelných hnojením. V období od marca do septembra potrebuje dracena pravidelnú dávku hnojiva každých 14 dní. Najlepšiu výživu zabezpečíte rastline univerzálnym hnojivom pre izbové rastliny. Aby ste na hnojenie nezabúdali, dobre poslúži aj pripomienka v mobile, ktorá vám načasovanie uľahčí. Na presádzanie je ideálna jar. Po dvoch rokoch si dracena žiada presadenie do čerstvého rašelinového substrátu alebo substrátu zo zmesi kompostu, piesku, rašeliny a listovky. Ak už má dracena viac ako dva roky, postačí jej vymeniť len vrchnú časť pôdy za čerstvú.

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Dracena, tak ako ostatné rastliny nám dávajú jasný signál, že niečo nie v poriadku práve zmenou vzhľadu. Ak na listoch draceny spozorujete hnedé škvrny, rastlina sa vám snaží naznačiť, že potrebuje viac vody. Zalievajte ju vtedy častejšie. Ak sa listy draceny skrútia a majú hnedastú farbu, rastlina reaguje na neprimeranú teplotu v miestnosti. Ak spozorujete biele škvrny, ide o prejav spálenia listov od slnka. Priveľa slnka rastline prekáža, preto ju preložte do polotieňa. Môžete sa stretnúť aj so žltnutím spodných listov, tentokrát je to len prejav starnutia rastliny. Listy draceny majú životnosť dva roky, po tejto dobe začnú pomaly odumierať. Ak sú však na žlto sfarbené len okraje listov a list má hnedé špičky, chyba môže byť v suchom substráte, prípadne bola rastlina vystavená prievanu.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Dracenu si môžete vypestovať aj zo semiačka. Ak si zvolíte tento variant, zasaďte semienko plytšie. Ak by ste ho umiestnili príliš hlboko, nepodarilo by sa mu vyklíčiť. Rastlinu si môžete aj rozmnožiť už z pôvodnej rastliny. Stačí použiť odrezky rastliny, napríklad konce výhonkov, bočné výhonky alebo odrezaný kmeň siahajúci do dvoch tretín rastliny. Odrezky vložíte do vody a počkáte pokým rastlinka vyženie drobné korienky. Môže to trvať aj tri mesiace, buďte preto trpezliví. Následne výhonky draceny zasadíte do substrátu. Rastlina samozrejme potrebuje čo najideálnejšie podmienky, aby sa uchytila.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako pestovať, polievať a starať sa o monsteru

shutterstock

Je množstvo izbových rastlín, ktoré si vás získajú svojou farebnosťou alebo tvarom kvetov. Tropická liana Monstera vám učaruje, hoci je vždy zelená. Monstera má unikátne tvarované listy, ich povrch je nádherne lesklý a príjemný na dotyk. Dorastá do väčších rozmerov, čo z tejto rastliny robí unikátnu a neprehliadnuteľnú izbovú rastlinu.

Monstera je ideálna do väčších priestorov, kde bude mať svoj vlastný priestor na rast. Dosahuje 3-5 metrov, čo si vyžadaje svoj osobitý priestor.

Pochádza z tropických pralesov Západnej Indie a Strednej Ameriky. Exotickosť jej dodávajú vzdušné korene šedohnedej farby. Hoci je Monstera tropická rastlina, je skutočne nenáročná. Darí sa jej aj v tmavých a chladných priestoroch, čo ocenia najmä pestovatelia – začiatočníci.

monstera
pexels.com

Starostlivosť o Monsteru v 5. krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Monstere sa bude najlepšie dariť, ak ju umiestnite na svetlé miesto. Ostré slnečné svetlo neznesie, preto si na výber vhodného miesta doprajte čas. Monstera dokáže prežiť aj v tmavších miestach, no adekvátne k tomu sa jej spomalí rast. V miestnosti by mala byť primeraná izbová teplota minimálne 15° a maximálne 24° Celzia. Pri výbere vhodného miesta myslite aj na to, že Monstera sa za pár rokov rozrastie a bude dosahovať väčšie rozmery. Monstera je dlhoveká rastlina, ktorá dokáže dorásť do gigantických rozmerov 3-5 m. Ich rast však môžete korigovať zrezaním najvyšších stoniek. Rastline však nikdy nestriháme vzdušné korene.

2. krok: zalievanie rastliny

V letných mesiacoch si Monstera žiada výdatnú zálievku. Polejte ju vždy, keď zemina preschne. V zimných mesiacoch vie rastlina s vodou zaobchádzať šetrnejšie a tak pôda ostáva dlhšie vlhká. V letných mesiacoch doprajte Monstere pravidelné rosenie listov z rozprašovača. Taktiež jej môžete veľké kožovité listy utierať vlhkou handričkou. Zbaví sa nielen prachu, no doprajete jej vlhkosť, vďaka ktorej dobre prospieva.

Starostlivosť
SvetloJasné rozptýlené svetlo bez priamych slnečných ľúčov alebo polotieň. V zime je možné ju umiestniť i na priame svetlo.
Voda Dôkladne ju zalievajte. Medzi jednotlivými zálievkami nechajte povrh substrátu mierne preschnúť. V zime ju zalievajte menej a nechajte substrát len trochu vlhký.
TeplotaBěžná izbová teplota je ideálna, v zime minimum 12 ˚C.
Vlhkosť vzduchuVyžaduje si vysokú vlhkosť vzduchu. Listy občasne rosíme počas tropických letných dní alebo v zime, kedy je vzduch suchý.
PresadzovaniePresadzujeme každý rok, prípadne každé dva roky vždy na jar, pokiaľ korene prerastajú z kvetináča von. Dávajte pozor na vzdušné korene, aby ste ich nepoškodili.
RozmnožovanieRozmnožujeme vrchnými odrezkami, ktoré odstrihnite tesne pod vzdušnýni koreňmi. Odstrihnite stonku aspoň z dvomi alebo tromi listami a koniec stonky dajte do vody.
HnojenieHnojíme od jari po jeseň zhruba 2x mesačne štandartným tekutým hnojivom.
monstera
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Monstera si raz za mesiac vyžiada aj dodatočnú dávku výživy. Najlepšie je použiť 0,2 % roztok viaczložkového hnojiva, ktorý rastlinu ochráni pred množstvom neduhov. Hnojiť ju môžete len v teplých mesiacoch, kedy má vegetačné obdobie, v zimných mesiacoch dodatočnú výživu vôbec nepotrebuje. Monstera si vďaka svojim rozmerom žiada pravidelné presádzanie do postupne väčších črepníkov. Pri presádzaní si dajte záležať na spodnej drenáži, ktorá bude dobre odvádzať vodu. Následne dosypte stredne ťažkú zeminu, ktorá udrží váhu rastliny.

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Monstera je odolná rastlina, ktorá si svoje zdravie udržuje aj za nepriaznivejších podmienok. Jej vitalitu však môžete ovplyvniť aj dobrou starostlivosťou. Ak má rastlina plné listy, ktoré sa typicky nerozdeľujú, žiada si Monstera viac svetla. Ak má naopak Monstera slnka priveľa časom jej vyblednú listy. Stačí si preto dobre všímať, ako rastlina mení vzhľad a na základe toho prispôsobiť starostlivosť.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Rastlinu je možné si namnožiť semenom alebo z odrezkami z pôvodnej rastliny. Kvalitné semená sa však zháňajú podstatne ťažšie, preto je jednoduchšie rozmnožiť si rastlinu za pomoci odrezkov. V lete odrežeme vrcholky rastliny a necháme ich zakoreniť v pohári vody 4-5 mesiacov.